İçeriğe Yönlendir

Hız Sınırı Artık 70 Km Değil

Onur Bulut

Recommended Posts

Zafer Ayvacı

Yani 82 yazacak.

o zaman 20 artırıldı demek hatalı. 10 artırıldı. 

70 yazıyordu.. şimdi 80 olacak. Avrupada birçok yolda 80 yazıyor.

77'ye kadar çıkılabilecek yolda 90'a kadar çıkılabilecek evet. 13 artırılmış.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Daha yeni kitlemişler :( .Tebliğde etmemişler 406 tl olmuş... :shok: 80 tl de kırmızı ışıkta ön lastiklerim yaya geçidi çizgisine değdiği için kitlemişler :sorry: Kanmı çekiyor nedir...Şu son iki ayda ödediğim ceza 1000 tl yi buldu... :kutlama::kutlama:

Kapışıyoruz abi :))

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Geçen  pazar günü akşamı eve dönüyorum. Eskişehiryolu'nda Önümdeki tırı geçtim ve aracı hız sabitleyiciden 70'e bağlayıp sağ şeride geçtim. Zırhlı birliklerin önündeki üst geçitte rampa aşağı tır soluma geçti ve orta şeritten yola devam etti, ısrarla şeritte kaldı. Yolun devamında mesa koru'da yeni yapılan üst geçidin hafif rampasında hızı düştü ama sağ şeride geçemediğinden hız sabitleyicinin de katkısı ile yine ben sağ şeritte, kendisi orta şeritte kaldı.

Hız kuralı hususi araç için 70 iken, ağır vasıta da aynı hız sınırına tabi olunca ortaya böyle durumlar çıkabiliyor. Devamında ne oldu? Aslında hız kuralına uyarak 70 ile giden ben, hız sınırına uymadığı için orta şeritte mahsur kalan tır şöförünü rahatlatmak ve arkadan gelenlere saygısızlık!!! yapmamak için mecburen hızlandım, sağ şeridi boşaltıp, orta şeride geçtim, TIR şöförümüz de hızını düşürmeden sağ şeride geçti.

Altındaki tır'a güvenip hususi araçta yavaş giden herkesi amatör şöför olarak gören, sadece gaza basmayı becerebilen bir binek araç kullanan şöför karşısında 4 sn'lik kafa tutma payı olan ağır vasıta kullanıcısını anlamakta güçlük çekmiyorum aslında. 10km hız düşürmek için 5 vites düşmek istemediğinden sabit hızı korumak amacında. Bir de otobüs şöförleri var ki;   Genelde işe giderken sabahları, Sabıkalı seyahat şirketi Metroyu beğenmeyen, her türlü platformda biz sizin güvenliğinizi düşünürüz diyen ama ne hikmetse minumum 90km hızla seyreden Ulusoy, Varan, Kamil Koç ve benzeri "güvenli" firmaların araçlarından sağ şeritte selektör yemişliğim bile var:) Trafiği aksatan bir yapım yoktur, hız yapmaktan korkmam ancak sabahın 6:30'unda kurallara uygun davranmaya çalışırken yolda yoğunluğun en az olduğu saatlerde kurallara uygun araç sürmek isteyeni  tacize edip, göstermelik 70km hız kameralarının altından; resmi geçitte cumhurbaşkanına selam verir gibi saygıyla 50km hıza düşüp geçen otobüs şöförlerine selam olsun son cümlemde. Her ne kadar onları örnek almamız gerekip, apexi beceremesek de:)

Saygılarımla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Olmadı biz'mi sökelim tabelaları ? :)

Bak bu süper olur mesbur kalırlar yenilemeye :good1:

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Bedir

hız sınırı değişmedi arkadaşlar, sadece il trafik komisyonlarına hız sınırını belli bir seviyeye kadar artırma yetkisi verildi, yani komisyon 70 olan sınırı 80 yapabilir veya eskisi gibi de bırakabilir..her ilin ilçenin komisyonuna tanınan opsiyon artırıldı sadece, yoksa her yer 90 km sınırına çıkarılmadı..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

ya bu opsiyon işi nedir? Opsiyon sınırın tabelanın üstüdür. Tabelada 82 mi yazacak? Biraz komik değil mi?

Tabelada kaç yazacak bir memur arkadaş açıklayabilir mi? Tabelada yazanın %10 yukarısı olma sebebi enstrümantasyon hatasının bertarafı için değil mi?

Ne kadar komik milletiz.

Öğrencim diyor ki

"Hocam bi sizin ders kaldı noolur geçirseniz mezun olacam"

Ben:

"Tek ders sınavı var ona gir. Hatta adı tek ders sınavı olan sınav üç ders için geçerli"

Öğrencim:

"Hocam zaten onları sayıyorum yani toplam sizinkiyle 4 oluyor"

Ben:

"?????"

Bana E5 pendikte dediler. Ve de polisin yanından 75 ile giderken.. :) Arkamda kuyduk olmuştu. Yanında gittim araç anons etti. 

Geçirdiniz mi hocam öğrenciyi :)

72 almam gerektiğini bilen hocam bana 70 vermişti. 72 verse not ortalamam yükseliyordu. Kendisine hala sevgilerimi iletirim :)

Daha yeni kitlemişler :( .Tebliğde etmemişler 406 tl olmuş... :shok:  80 tl de kırmızı ışıkta ön lastiklerim yaya geçidi çizgisine değdiği için kitlemişler  :sorry: Kanmı çekiyor nedir...Şu son iki ayda ödediğim ceza 1000 tl yi buldu...

Abi sen maaşı alma, nası olsa geri gidiyor geldiği yere :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Daha yeni kitlemişler :( .Tebliğde etmemişler 406 tl olmuş... :shok:  80 tl de kırmızı ışıkta ön lastiklerim yaya geçidi çizgisine değdiği için kitlemişler  :sorry: Kanmı çekiyor nedir...Şu son iki ayda ödediğim ceza 1000 tl yi buldu... :kutlama:  :kutlama:

Sanki ankara'ya kendini tanıtamadın mı ne ? Yoksa dediğin gibi kan'mı çekiyor ne  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

İstanbul yolunda ki radarların üstünde 70 yazıyor ya onu şimdi kaç yapacaklar 82 mi 90 mı ?

Yorum bağlantısı

Arkadaşlar ben öyle bir Resmi Gazete yazısı okumadım. Ne dün, ne önceki gün ne de Pazartesi günü!

Zaten uzun süre öncesinde, yerel yönetimler belli yerlerin hız sınırlarını yükseltme yetkisine kavuştu. Ama hız sınırı 70 değil artık 90 diye birşey yok.

Zaten hız sınırı dinamik olmalı. Örnek olarak, misal olarak anlatmak gerekirse, Boğaz köprüsü girişinde 90, köprü üstünde 70, köprü çıkışında 120 olabilir. Evden çıktım, 200 km boyunca bana her yer 70 diye birşey yok. Reyting haberi. Konu kapatılabilir. :)

Yorum bağlantısı

İnsanlara radarla ceza yazmanın cazibesi nedir anlayamadım. Radarın bulunduğu yerde 10 dakika dursanız, tuhaf lastikler, garip süsleme ve çıkartmalar, gündüz vakti sis farı yakmalar, çıs tak çıs tak son ses müzik dinlemeler, acaip egzost uyarlamaları vs. vs. görürsünüz ve bunlar fazla hızlı değillerse geçip gider ve her an trafikte oynaşırlar. Ben uzun zamandır böyle araçların kontrol edilip ceza yazıldığını veya parka çekildiğini görmedim. Lakin vatandaş hız limitini aştığında tuzak misali kurulan radara yakalanır ve boyunun ölçüsünü alır. Amennâ sürat zaten felakettir, bunu biliyoruz, ama olmadık yerde tuzak radarlar kurarken, ortalık yerde kuralları hiçe sayan insanlara dokunulmamasına ne demeli?

Memur arkadaşlar bir izahatta bulunabilirlerse sevineceğim.

Yorum bağlantısı
Uğur Günindi

o değil de bo connect araçlar hangi sınırlamaya giriyor.

ruhsata göre otoyollarda 95 diyo geçen Adana Mersin otobanında 130'a sabitledim ayağımı 2 radar geçtim ve yazmamışlar 10 gündür bekliyorum her hangi bi ceza gelmedi.

basalım mı basmayalım mı ?

bilen varsa açıklasın sevinirim

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Sanki ankara'ya kendini tanıtamadın mı ne ? Yoksa dediğin gibi kan'mı çekiyor ne  :D

Abi sanırım 01 plaka olduğu için kitliyorlar.... :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol
(düzenlendi)

Abi sanırım 01 plaka olduğu için kitliyorlar.... :biggrin:

Altına yazsana Cesetçi'lerin 5110'u diye  :D  :D

tarihinde Serhan Gürbüzol tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Enver Umit Tulu

60 a dusurulmeli. 70 hiz sinirinda zaten millet tampon tampona gidiyor. faretki istanbul yolunda ortada bir araba ariza yapiti, dakkasinda kuyruk olusuyor ve arkalarda frene basan basana kayan kayana. bazi kazalar bu sekilde oluyor. ozellikle duz ve genis yolda ondeki araba duruyormu gidiyormu hic belli olmuyor, birde gunes karsidan gelirse cabasi. ankara istanbul yolunda genis yerlerde hemen hergun bir yerde yol tikanir kaza olur

Yorum bağlantısı
Eray Alicikoğlu

90 çok ideal bi hız zaten millet kameralarda 70 e düşürüyo hızını sonra yine basıyolar  Enver bey 60 demiş ama 60 olsa misal istanbul  e5 kitlenir kalır heralde benim gördüğüm e5 te kazaların çoğu birbirine yol vermeme ve dikkatsizlikten dolayı oluyor dikkatsiz adam 20 ile de 120 ile de kaza yapar zaten

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...