İçeriğe Yönlendir

Linea Ve Grande Punto Multiair

Misafir

Recommended Posts

Bu iki araç arasında kesinlikle punto. Linea filo ve ticari araç imajini silemez maalesef 2.0tjet de olsa :) punto cok daha derli toplu, spor ve oturakli

Yorum bağlantısı

Evren bey, gp sport tek kapi oluyor ve girtak dolu araclar. Ben dijital klimasizini hic gormedim. Hatta subwoofer cam tavan 17 jant, deri doseme vs de var ama tek kapi olmasi dezavantaj.

Cc isini hic arastirmadim, makyajsiz kasada problem olabilir uygulanmasi ama gp forum tr de bir ara olayi arastirdiklarini hatirliyorum. Ben uzun yol yapmadigim ve ihtiyac duymadigim icin ustune dusmedim. Astra h da 20 dk da cc monte edilebilirken punto da imkan olmayabilir.

Bu arada bir gece test amacli ciktim, hep gaz dip gaz, sert fren ani hizlanmalar. 1 saat sonra eve dondugumde after start ortlama tuketim 16,2 lt di. 1400cc bir arac icin cok fazla ama kimsenin de bu kadar zorlayip boyle bir ortalama tutturacagini sanmiyorum. Marjinal bir ornek olarak veriyorum.

S.ici 8,5-8,8 lt

S.disi 6-6,5 lt 90-120 sabit hizda

Modeli ben mi yanlış hatırladım. Sadece beyaz renk yanlarında kırmızı kuşak var. Hatta içine binmişliğim var. Tjet'in genelde tek kapılı ama full olduğunu görüyorum. Hız sabitleyici hariç:) bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Modeli ben mi yanlış hatırladım. Sadece beyaz renk yanlarında kırmızı kuşak var. Hatta içine binmişliğim var. Tjet'in genelde tek kapılı ama full olduğunu görüyorum. Hız sabitleyici hariç:) bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Evren Bey,

Tjet Sport siyah, kırmızı beyaz renklerde geldi.  Dijital klima istinasız vardı gördüğüm her tjet de. Sport da olsa Dynamic de, keza esp asr hillholder da standartdı. 

Kuşak makyajsız kasada yoktu, sonradan yapılmış veya fuar numunesi olabilir. CC de olsa tam olacak tabi ama servis danışmak iyi olur.

GP Tjet arka disk frenleri, büyük ön fren diskleri ve panjurda ki minik tjet yazısı ile güçsüz kardeşlerinden ayrılır. 

Hareketli trafikten zaten kendini fena belli eder ;)

Buyrun benim canavar, yıllar öncesinden gelsin.

qfsc.jpg
9te9.jpg
10so.jpg
efut.jpg
n71n.jpg
fpqo.jpg
jzh1.jpg

vxaf.jpg

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran

Yeni linea sahibi olaraktan kesinlikle öneririm Evren Abi. 1.3 Multijet ekonomi canavarı. Ortalama Eco modunda 2.9-3.8 arasında geziyor. Basarsanız artıyor tabii. Çeyrek depo ile Ankara-İstanbul yapıyormuş. 
Bu zamana kadar ne kadar kötüleme duyduysam fiat hakkında hepsini sildi. Yol tutuşuda gayet iyi gibi şu an. Direksiyon hissiz, iç mekan kalitesi pek iyi değil ama sessiz. 
Marketten gelince daha detaylı yazarım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Elöver
(düzenlendi)

Bu arada komşunun 1.400 cc Fire 77 bg motoru ile 1.400 cc T-jet 120 bg motorun görüntüde ki farkı bile çok fazla.

k8ir.jpg

ssvp.jpg
tarihinde Ali El&#246ver tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Direksiyon gayet yumuşak aslında, city modu bana zaten gereksiz geliyor Ramazan. Aslında dizel yatırımını bir sonraki araca yapmak istiyorum. Ancak uygun fiyatlı bir linea'ya dizelde denk gelirse tabi tercih ederim. Ancak temiz bir linea'nın 28-29'dan aşağı olmayacağını tahmin ettiğim için turbo benzinli modelini gözüme kestirdim. Yakıtı da makul gözüküyor:)

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Ali Elöver
(düzenlendi)

Bu zamana kadar ne kadar kötüleme duyduysam fiat hakkında hepsini sildi. Yol tutuşuda gayet iyi gibi şu an. Direksiyon hissiz, iç mekan kalitesi pek iyi değil ama sessiz. 

Bilip bilmeden, daha arabayı binmeden Fiat diye yargılayan çok tip var.

Merak etme ben birçoğuna yapıştırdım yolda veya virajda tokadı, derslerini aldılar hadlerini bildiler... Sonra ben tokadı atıp eğlenceyi bırakıp kendi hallerine geçmelerine izin verdiğimde eblek eblek bu neymiş ya diye bakarlardı   :D

çok istediğim City modu Linea'da yotu, Punto'da vardı bu özellik, yakıt anlamında tasarruf için ideal, gerisi için bir şey diyemem...

City modlu elektrikli direksiyon kutusu sadece Punto da var, olmaması konfor anlamında kötü, aracın garantisi bitmiş ise iyi.

Puntoların 2006-2008 serilerinde city motoru arızası tavan yaptı. Ama tek büyük problemi de bu oldu aracın.

Kronik problemleri olmayan, güzel bir ş.içi aracıdır Punto, fayda maliyet aracıdır. 

Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran
(düzenlendi)

Geldim, :p
21.750'ye almıştık bildiğiniz gibi. 1.3 MJet 90 Dynamic Dualogic Blue&Me modeli. 
Artıları:
Yakıt ekonomisi (çok çok iyi)
Otomatik vites olması (Vites geçişleri felan çok hissedilmiyor fakat yokuş çıkarken biraz saçmalıyor.)
Sessizlik (Gerek motor gerek yol sesi olarak c-max'ten bile sessiz.)
Parça fiyatları çok uygun. Bakım dışarda yaptırılsa 120 tl'ye kadar düşebiliyormuş.  

Donanım: Cruise C., Blue & Me başlıcaları daha birçok donanım var şu konuda hepsini yazdım: http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/254303-dizel-otomatik-lineam%C4%B1z-13mjet-dynamic-dualogic-mistik-gri-2008/
Bagaj

Dahası  şurada var: http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/254303-dizel-otomatik-lineam%C4%B1z-13mjet-dynamic-dualogic-mistik-gri-2008/

Eksileri:
Aracın arkası hiçbir şekilde hiçbir aynadan görünmüyor. 
Plastik kalitesi: Fiyatına göre beklenilen düzeyde. Çok iyi değil ama ses yapmıyor. 
Arka koltuklara 3 kişinin zor sığması
İşçilik kallitesi: Bursa üretimli lineamız malesef alman araçlari gibi kusursuz değil. Kaporta birleşim yerlerinden felan anlaşılabilir. 
Euro NCap testi yok. 
Silecek ayarları bir tuhaf. 
Çok az saklama yeri var. 
Ses sistemi radyoda biraz cızırtılı. 

Yani sonuç olarak demem o ki bu paraya alınacak hiçbir araçta olmayan şeyler vaadediyor. Bu paraya bu özellikte bu donanımda başka araç yok. :)

Ekleme: Araca fusiondan geçildiği için çok konforlu geldi. Fusionun 1.4 68 bg olduğunu ve sadece abs olduğu fiyatının da 23bin olduğunu düşünürsek. :)

tarihinde Mert Boran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Tekrar güle güle kullanın Mert. Linea güzel araç. Kullanıp da memnuniyet duymayan çok görmedim. Zaten fiyatları da piyasanın üstünde olmadığı için, ulaşılması kolay ve karşılığı da alınabilen bir araç.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Tekrar güle güle kullanın Mert. Linea güzel araç. Kullanıp da memnuniyet duymayan çok görmedim. Zaten fiyatları da piyasanın üstünde olmadığı için, ulaşılması kolay ve karşılığı da alınabilen bir araç.

Saygılarımla.

3 sene baz modelini kullandım.çok da memnundum.tabi sonrasında focus beni daha da memnun etti (yani tabi ki focustan iyi değil) ama linea,alınıp gül gibi binilecek bedava bir araba.bol donanımlısını almak gerek :)

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
(düzenlendi)

90 lık Puntu oldukça başarılı bir araç...Linea çok tutulmadı nedense..

tutmadı ? :D :D :D  3 senedir türkiyenin en çok satan arabası linea :)  (şimdi gelecek cevap şu olacak,şirketler alıyor ondan.peki meganları,gri-beyaz focus mk2 leri,fiestaları,sümbülleri kimler alıyordu)

Şirket aracım 1.3 Linea 75hp gitmiyor :D  ama bu motor puntoda dengeli

1.3 lineanın 75 beygiri yok.(albealar 75 likti galiba) 1.3 demek,multijet dizel demek ve bunlarda eskiler 90 lık yeniler 95 lik.ayrıca 1.6 mj dizeller de var.

1.4 benzinlileri var 77 hp.mümkün olduğu kadar uzak durulması gereken bir motor.

tarihinde Önder Özcan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ergin Ertuğrul

Abi bana T-jet aldıracaksın ara ara bakıyorum ilanlara,iş ciddiye binerse geleceğim yanına  :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

Saygılarımla.

Abim Selamlar...

2009 1,3 mj Active+ (en düşük donanım+abs) modelini 2009-2011 arası yaklaşık 100,000 km kullandım şirket aracı olarak. Yakıt hariç hiç olumlu izlenim bırakmadı bende...

Şahsi olarak almayı düşük yakıta rağmen aklımın ucundan bile geçirmedim.

Saygılar bizden güzel Abim...

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

tjet motorun lpg uyumu hakkında bilgisi olan var mı peki.2009-2010 yıllarında (yani ben takip ederken) lpg de sorunlar vardı.şimdi turboya uyumlu kitler var.fiatın tjet inde lpg durumu nedir?

Abim Selamlar...

2009 1,3 mj Active+ (en düşük donanım+abs) modelini 2009-2011 arası yaklaşık 100,000 km kullandım şirket aracı olarak. Yakıt hariç hiç olumlu izlenim bırakmadı bende...

Şahsi olarak almayı düşük yakıta rağmen aklımın ucundan bile geçirmedim.

Saygılar bizden güzel Abim...

aslında çok normal :)

para verip almadığınız,şirket tarafından size verildiği için olabilir. :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Arkadaş 1.4 olanı sıfır olarak aldı çok güzel şöyle böyle övüp duruyordu..2 ay sonra sattı 1.3 dizel aldı. Çok yakıyordu kurtuldum diyor :D Öncesinde de 1.4 kokluyor diyordu :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Ne kadar km yaptığını bilmiyorum Evren ama.Ben olsam dizel bir punto alırdım.Hem çok daha yakışıklı lienaya göre.Hemde yakıttan da oldukça tasarruf edersin sanırım benzine göre.Ben seviyorum puntoları.Hele burada bir tane mavimsi bir renkte var çok yağuşuklu yahu :D

Yorum bağlantısı

Arkadaş 1.4 olanı sıfır olarak aldı çok güzel şöyle böyle övüp duruyordu..2 ay sonra sattı 1.3 dizel aldı. Çok yakıyordu kurtuldum diyor :D Öncesinde de 1.4 kokluyor diyordu :)

Ayhan haklisin. Genelde kulanirken kuzgun gorunuyor karga olsa bile. Onemli olan sattiktan sonra fikirleri almak ama arkadasinda yakit cimrisi araca gecmis.

Ne kadar km yaptığını bilmiyorum Evren ama.Ben olsam dizel bir punto alırdım.Hem çok daha yakışıklı lienaya göre.Hemde yakıttan da oldukça tasarruf edersin sanırım benzine göre.Ben seviyorum puntoları.Hele burada bir tane mavimsi bir renkte var çok yağuşuklu yahu :D

Su an icin cok yol yapmasam da normalde gunde 50-60km yolum var Akan. Dizel puntolar guzel ama Mondeo'dan sonra bir ara donem araci alip, cok fazla yatirim ypmadan yakiti da sorun etmeden bineyim diyorum. Aklimdaki araci alabilmek icin hem zaman kazanmis hem de yakittan tasarruf yapmis olurum.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Ayhan haklisin. Genelde kulanirken kuzgun gorunuyor karga olsa bile. Onemli olan sattiktan sonra fikirleri almak ama arkadasinda yakit cimrisi araca gecmis.

Su an icin cok yol yapmasam da normalde gunde 50-60km yolum var Akan. Dizel puntolar guzel ama Mondeo'dan sonra bir ara donem araci alip, cok fazla yatirim ypmadan yakiti da sorun etmeden bineyim diyorum. Aklimdaki araci alabilmek icin hem zaman kazanmis hem de yakittan tasarruf yapmis olurum.

Saygilarimla.

O zaman bence linea bakın.punto nasıl desem,macera gibi olmasın sonra.

lineanın sedan avantajı da var,puntoyu lineanın bagajına sığdırırsınız ( :p ),ayrıca geberik olmadıktan ve alakasız fiyat istemedikten sonra lineayı 1 hafta olmadan satarsınız.

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Ali abi her şey iyi güzelde sen yalnız bence videolarda izlediğim kadarıyla hep fordun ihtiyar delikanlıları ile fıatın yetişkin gençlerini koşturmussun aynı parkurda.Bir de keşke aynı yetişkinleri koştursaydınız aynı parkurda.Baksaydık görseydik her şart eşit araçların bakımı yeni yapılmış hava filtreleri temiz lastik havaları ayarlı baskı balatalar yeni kilometreler yakın olan stock araçlar şeklinde en önemliside iyi eşit pilotaj olduğunda tdci ile punto tjet karşılaştırmak lazım.

:) Onu da yaptik. İlteber'in 2010 model pasaoglu yazilimli ( benimki de 2008 model tjet ve pasaoglu yazilimli) 130 hp civarindaki tdci 30.000 km ler de sifir ayarinda araci ile Kemerburgaz yolunda yaklasik 10 deneme yaptik, ara hizlanmalar dahil.

İlteber in arabasina attigim fark da 10 arabadan aşaği degildi.

Çekimleri yapan Mustafa Tüfekçi, attigim boy boy farklari o soyluyor video da.

Bu videolar Youtube da degil StreetFire da. Bir ara bulup yukliyim

Yorum bağlantısı
Ali Elöver
(düzenlendi)

görmek isterim musait olduğunuzda yüklerseniz .Merak ettim valla :good1::good1::good1:

Füme tdci Focus İlteber'in YC Focus, yani YMN'den önceki. Paşaoğlun da bana yazilimi yapan Bekir Paşaoğlu, İlteber in arabaya da yazilim yapti. O zaman min 130 bg deniyordu ama bilemem tabi :)

Beyaz Fiesta 1.6 Tdci 95 lik, Uğraş Özyurt'un arabasi. Standart, yazilim vs yok. Vites oranlari ve hafifligi sayesinde 109 luk Focusdan daha iyi giden bir araç deniyordu...

Sene 2011, yer Kemerburgaz.

Deyim yerindiyse sadece fark atmiyorum Tjet ile, resmen don lastigi gibi uzuyoruz... Kameraman Mustafa Tüfekçi.

http://touch.dailymotion.com/video/xk3o91

http://touch.dailymotion.com/video/xk3oac

http://touch.dailymotion.com/video/xk3oag

Bu da T-jet in Paşaoğlu Dyno da yazilimi hazirlanirken. Bekir sağolsun 3 kere dyno cikarip deneyerek yazilima optimum ayarlari yapti.

http://touch.dailymotion.com/video/xiaax8

Yorum bağlantısı
Ali Elöver
(düzenlendi)

tjet motorun lpg uyumu hakkında bilgisi olan var mı peki.2009-2010 yıllarında (yani ben takip ederken) lpg de sorunlar vardı.şimdi turboya uyumlu kitler var

Hala tam randiman alinamiyor diye biliyorum. Brc bayi 0 icimize sinmedi demisti. Detayini bilemiyorum.

Ş.içinde sakin gidildiğinde 9 lt aşmayan bir motor. Tabiki de ekonomi canavari degil. Senede max 10-12.000 km yapanlari tatmin eder, üstü km lerde tabiki cebe dokunur.

Önemli olan ne isteniyor ve neye ihtiyaç var, bunu satin alanin bilmesi lazim. Bu fiyat araligindaki araçlarda turbo benzin esp dijital klima 6 airbag vs vs 23-24.000 tl ile rakipsiz... Ama ekonomik de değil. Ekonimi yapmsk isteyen keyifsiz ve güçsüz multijet e bakmali, yakiti düşünmeyen ama daha iyi gitmek isteyen T-jet'e

Zaten bu paralara hem ekonomi hem de performans olmuyor :) Derseniz ki hem az yaksin hem deli gitsin alin f30 3.20d 184 hp, 150.000 lira verince ikisini de ayni anda yapiyor, prestij kullanim keyfi kalite vs de bonusu.

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

aslında çok normal :)

para verip almadığınız,şirket tarafından size verildiği için olabilir. :)

Yok öyle değil yinede gözüm gibi bakardım, benim gibi üzerine titrerdim, başkasının aracı gibi sürseydim yakıta önem vermezdim ama elimden geldiğince ekonomik sürerdim. Acil iş yaptığından sürekli hızlı bir gidişatımız olurdu araç sahibi 6,5-7 litre yakarken ben ondan daha hızlı ama 5,5 litreyi geçmezdim (şehir içi performanslı sürüş)

Askerde  kangoo vermişlerdi sonlara doğru v6 cherokee verdiler istemem kangoomu bırakmam demiştim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...