İçeriğe Yönlendir

Cebini Düşünen Dizeli Seçti

Misafir

Recommended Posts

Aynen Hakan. Gecen gun 200tl benzin aldim. Aracin yol bilgisayarinda menzil 375km artti. Enistemin aracina 200tl'lik mazot aldim. Menzil 980km gosterince, olur da bu kadar olmaz dedim:) bir de torku dusununcr dizelin psikolojik etkileri bakim masraflarini unutturur kolayca. Bir yakit ibresinin dusme hizinin psikolojik etkisi var mesela. Benim 200tl'lik benzin 5 gun icersinde ibrenin son ceyregin ustunden, ilk ceyrege kadar dusmesi icin yeterliydi, enistenin araci 3,5 haftada geldi o noktaya. Bu dizelin genclestirici etkisi de var. Zaman yavas ilerliyor ibreye gore hayatini programlarsan:)

Neyse ben su anda kapi gibi 2.0 benzinli arac saticisiyim. Yazdiklarim aleyhime delil olarak kullanilabilir.

Saygilarimla.

Ne kadar güzel yazmışsınız  :bravo:

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Aynen Hakan. Gecen gun 200tl benzin aldim. Aracin yol bilgisayarinda menzil 375km artti. Enistemin aracina 200tl'lik mazot aldim. Menzil 980km gosterince, olur da bu kadar olmaz dedim:) bir de torku dusununcr dizelin psikolojik etkileri bakim masraflarini unutturur kolayca. Bir yakit ibresinin dusme hizinin psikolojik etkisi var mesela. Benim 200tl'lik benzin 5 gun icersinde ibrenin son ceyregin ustunden, ilk ceyrege kadar dusmesi icin yeterliydi, enistenin araci 3,5 haftada geldi o noktaya. Bu dizelin genclestirici etkisi de var. Zaman yavas ilerliyor ibreye gore hayatini programlarsan:)

Neyse ben su anda kapi gibi 2.0 benzinli arac saticisiyim. Yazdiklarim aleyhime delil olarak kullanilabilir.

Saygilarimla.

Abi dediğin gibi . Hafta sonu gebzeye ve tuzlaya gittim . Yarım depo mazot vardı ve araba'da 5 kişiydik , Yarıp depo ile gittim yarım depo ile geldim yerinden oynamadı , he unutmadan hava yağışlı olduğundan giderkende gelirkende klima hep açıktı camlar buğu yapmasın diye :) Üstünden 1 hafta geçti şuan çeyrek depoya inmiş :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı

Abi dediğin gibi . Hafta sonu gebzeye ve tuzlaya gittim . Yarım depo mazot vardı ve araba'da 5 kişiydik , Yarıp depo ile gittim yarım depo ile geldim yerinden oynamadı , he unutmadan hava yağışlı olduğundan giderkende gelirkende klima hep açıktı camlar buğu yapmasın diye :) Üstünden 1 hafta geçti şuan çeyrek depoya inmiş :)

Bu yeter işte ali  :)

Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Sadece maliyet / tüketim olarak bakmak yanıltıcı olabiliyor. En azından benim için.

Bir de psikolojik etkisi var.

Ev İstanbul, yazlık Dikilide.

1000km gidiş geliş.

Benzinle minimum 450, dizelle 250 yakarım. Dizelle aklıma estikçe gidiyorum.

Korkmadan arabaya binebiliyorsun araban dizel olunca, ne yakar diye hesap etmeden.

Daha keyifli bir yaşam.

Neticede 50-60 bin verdiğin aracını gönlünce kullanmayı sağlıyor dizel.

Satarken de ona göre primli satıyorsun 2.elde aynı fiyata satılan benzinli ve dizel gördünüz mü hiç?

100.000km üstü dizelde problem olur söylemine de katılamıyorum.196.000 km. yaptığım dizel aracı çarşamba günü sattım, satışta da problem olmadı. Alan da memnun

Aklıma esip son dakikada karar vererek defalarca Ankara'ya İzmir'e Denizli'ye maça gitmişliğim var.

Can sıkıntısından Tekirdağ'a/Çanakkale'ye günü birlik gitmek gelmek dizel arabada standart uygulama.

Dizel candır.

Yorum bağlantısı
Alper Taş

Yazılanlardan dizelin aslında lpg li bir araç göre rahatlığının psikolojik olduğu ortaya çıkıyor. 50 bine benzini olan modelin 55-56 ya dizeli oluyor. Senede 15000 bin ş.arası 5000 ş.içi yapan birinin dizel yada lpg li araçta hiç bir tasarruf farkı olmuyor. Kit 2000 Tl. Yeni jenerasyon değilse büyük hacimle vergi farkı ve yıllık bakım maliyetini de ekleyince buna birde fazla motor sesi ile dizelin pek can ı kalmıyor gibi. Her ne kadar öyle değil densede 100 binin ustu dizel araca şüphe ile yaklaşılıyor. 70- 80 beygirlik dizellerin ş.arası tasarrufu olabilir lakin sizlerde bilirsiniz ki güçsüz motor yükte ve ağır kasada çok yakar. Aracın tatmin edici gitmemesi de cabası. Şahsi fikrime göre aracın kilosu ne ise bir sıfırı attığımızda çıkan değerde beygir gücü ideal güçtür. Yani 10 kg ye 1 beygir.

Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Ömrümde ilk kez bu son3 günde LPGli araç kullandım.

Arabamı satınca abim bana emaneten Toyota 98 1.3 motor arabasını verdi.

Fazla da ahkam kesmek istemiyorum, neticede sadece 3 gündür kullanıyorum.

Araç gitmiyor arkadaş ya :)

C-maxle 120 ile çıktığım Hacıosman bayırında bugün 100ü gösteremedim.Kendimi sağ şeride atmak zorunda kaldım.

Dizel/lpg kıyaslamasında performans da gözetilmeli.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

LPG'yi bende sevmiyorum, bir ton derdi var, yok arıza lambası, benzine geçmesi, kokusu, tedirginliği falan falan.

Bence bir arabanın üretildiği sistem ne ise en güzel onunla çalışır, sonradan yapılan her müdahale sıkıntı.

Ama LPG olmasa şimdiki bindiğim araç ile şehir içinde gezilmez öte yandan C320 CDI ise şimdiki aracımın 2.5 katı paraya satılıyor ;)

Yorum bağlantısı
Evren Erdoğan

Dizel kısa vadede avantajlı şu anda.Birkaç sene sonra benzin fiyatını sollar.Devletin vergi kaynağı dizel araç sahipleri olacak bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Turkiyede kamyonlar benzinliye donmeden, traktorler lpg'li, otobusler cng'li olmadan dizel benzini gecmez. Ticaret ve ciftci yani sinai ve tarim ekonomisi motorine bagimli.

Saygilarimla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci

2011 uzeri dizeller kisa mesafe kullanimada benzinliden masrafli olur malum avrupa standartlarina gore mercedes haricindeki tum otomobil ureticilerinin imzaladigi dizel motora partikul filtresi zorunlulugu var pdf te kisa mesafe kullanima gelmiyor

bir otomobil dergisinde okumustum ekonomi yapmak isteyen dizelciler kalorifer yakiti kullaniyormus %40 ucuza geliyormus

ne kadar dizelci olsamda gonlumde 300bg uzeri benzinli araclar yatmakta 

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Buradaki LPG li araç verisi neye göre hesaplanmış. Bayiden sıfır lpg li olarak çıkanlar mı yoksa benzinli olarak alınıp lpg dönüşümü yapılanlar mı? Böyle bakınca hesap biraz karışmıyor mu?

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Her durum için farkeder:

-Eski araç alacak kadar param olsa benzinli alırım. Az yol yapacaksam benzinde binerim, çok yol yapacak olsam lpg takarım.

-Eski araç alıp keyif yapacaksam v6 benzinli alırım.

-Yeni araç alıp az bineceksim ufak hacimli turbo benzinli alırım.

-Yeni araç alıp çok bineceksem dizel alır, garanti uzatırım. Garanti bitiminde de aracı satarım. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı

Iş yerinden bir arkadaşımın nişanlısının mercedes kamyon servisleri var. Yakın zamanda mercedes tır aldılar 190 bin tlye. Taşımacılık yapmaya başladılar. Deponun yarısı mazot yarısını yağ ile dolduruyorlarmış. Komple mazot olunca kurtarmıyormuş. Yağ sadece yakıt sistemimdeki bir parçaya zararı varmış. Oda çok maliyetli değilmiş.

Mert ulkemizde ciddi sekilde 10 numara yag kullanimi var. Turkiyenin ithalat rakamlari incelendiginde motor yagi ihtiyacinin cok daha fazlasi ithal ediliyor ve bu yag yakit olarak kullaniliyor. Rakamlarda gorulen bu gercegin cok azi yakalanabiliyor. Bu gayriresmi bir islem ve cezasi buyuk. Ancak nakliyat yapan icin yakit en buyuk gider. 100km'de 35lt yakit harciyor bu araclar. Mecburen motoru yeniden yaptirmayi goze alarak, arac yatmasin diye bu sekilde kullaniliyor. Motorin evet pahali ama benzinden daha pahali hale gelmez. Ince bir oyun bu.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Hakan Türkoğlu

bizim araçlarada on numara yağ koysak acaba motor en fazla kaç bin yapardı

Yorum bağlantısı

bizim araçlarada on numara yağ koysak acaba motor en fazla kaç bin yapardı

Aractan para kazanmiyorsaniz, bakim maliyeti, yakit maliyetinden pahali olur her sekilde. Birakin 10 numarayi, kirsal motorin ya da uzun yolda kontrolu zayif olan istasyonlardan biraz oynanmis yakit koydugunuzda bile 100km sonra aractan degisik tepkiler almaya baslarsiniz. Sonra pompaci size kalitesiz yakitin motora etkileri uzerine uzunca hikaye anlatacaktir.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı

Garaja çekmişler hep.Binmedikleri için :D Yok sayılmış

akan abi benzine lpg takip işleetmişler çünkü daha uygun diesel den bununla orantili lpg li sayısında patlama olmuş :ph34r::ph34r::lol:
Yorum bağlantısı
Serhat Çerçi

"Yıllık şu kadar km yapıyorsanız dizel, bu kadar yapıyorsanız benzinli sizin için mantıklı" tarzı hesaplar, firmaların ürün çeşitlendirme stratejilerinin pazarlama politikalarına yansımasından başka bir şey değil. Birbirinden farklı hacimde dizel ve benzinli motorların ve donanımların hepsi, farklı bütçe ve beklentiye sahip potansiyel müşteri kitlelerini hedef alıyor ve hepsinin mantıklanabilir bir tercih sebebine sahip olması gerekiyor. Bizim pazar dinamiklerinde dizel sadece alırken değil satarken de benzinli kardeşi ile olan fiyat farkını korur. Hatta bazı modellerin benzinli versiyonları ikinci elde satıcısını fena halde süründürür, satıncaya kadar canınız çıkar.

Bakım olayında dizel ile benzinli modeller arasında yüksek fark olduğuna katılmıyorum. Hatta bir çok durumda fark olduğuna da katılmıyorum. 2008 mondeo tdci aracımın tamamı orijinal parçalarla rutin bakımları 280-350 tl aralığında değişiyor ve bu 15bin km'de bir yapılıyor. Aynı fiyat 2011 1.6 tdci Mondeo'muz için de geçerli. Benim tecrübelerime göre dizellerin bakımı benzinlilere göre , düzgün kullanıldığı sürece, çok daha kolay. Bujiydi ateşleme kablosuydu lpg kalibrasyonuydu lpg bakımıydı vs çapraz dertleri yok. Tork keyfi de atmosferik bnzinlilerle kıyas götürmez. Dizelde 100bin kmy'yi geçmemiş olma tabusu da bizim pazarda var. Ancak bu konuda kendimizi güncellememiz gerek. Yeni nesil dizeller ezber bozdurur.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Bakım çok fark etmez de sadece turbo, enjektör , enjektör pompası ,  fiyatı komple benzinli motordan daha yüksek.  Adam az geziyorsa , dizelin gürültüsü vs neden uğraşsın. Dpf de ayrı bir sıkıntıdır kısa mesafede. Demek ki kullanıma göre motor seçilmelidir. 

Yorum bağlantısı
Emrah Uludağ

Benzinli araba sayısı düşmüş ya, ne yapmış sahipleri yakmış mı arabaları :D

Tam bir hezimet. Araç sayısı hızla artarken benzinli araç sayısı geri gitmiş. Alınandan daha fazlası hurdaya gitmiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...