İçeriğe Yönlendir

Kendini S500 Sanan 1,4 Civicin Yakıt Sorunu

Ali Tütün

Recommended Posts

Ali Tütün

aracım 1997 model 1,4is civic hb ototmatik klimali

aracın lpg ile ilgili acayip tüketimi var çözemedim bir depo lpg ile (30 ile 32 )litre arasında  200 ile 250 km yol yapıyor 14 ile 16 litre  şehir içinde yakıyor daha 10 litre görmek nasip olmadı 

bakım yapıldı birşey değişmedi  buji buji kabloları değişti gene aynı 

lpg ayarı yapıldı gene aynı tüketim . çalışmada yada gidişte pek anormallik yok .

bir ara su eksiltme sorunu vardı oda lpg bağlantı hortumlarından çıktı onuda duzellttim  gene aynı.  yakıt tüketimi devam ediyor 

1 yıldır  aynı sorun var  artık cıldırcam  benzinle ölçüm yapmadım ilk fırsatta benzini fulleyip  200 km sonra tekrar ful yapıcam 

aracta lpg kiti atiker vardır aracı genelde % 99 eşimde oldugumuz yer biraz rampa genelde kısa mesafe soğuk çalışır .

bir maşta 2 ila  10 ila 15 km yolu gecmez  normal midir lpg de bu kadar çok yakması. fabrika verileri sanırım sehir içi 8 litre benzin gibi bişey..

aklıma gelen bişi kalmadı satıp 3000 cc jepp alıcam eminim aynı yakar hiç olmassa havalı olsun bari 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

4000 cc ve 2.5 ton Explorer'ımla sizinkinden daha fazla dur kalk yaparak 20-22 litre arası gaz yakıyorum :p

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Ayvacı

Bende de fazla yakıt tüketimi söz konusu, hafta sonu lpg ayarı için sanayiye gitmiştim, usta kaputu açar açmaz (omwl sıralı eski model kit takılı) eski distribütörleri oldukları ve modeli bildiği için bunun enjektörler ölmüştür bilgin olsun dedi ve lpg filtresini hiç değiştirdinmi diye sordu. Bende hayır değiştirelim dedim ve filtrenin ömrünü tamamladığını görmüş olduk  :) Yalnız filtreyi değiştirdikten ve ayar yapıldıktan sonra seyir halinde gaza fazla yüklenince motor tekleme yapmaya başladı. Bende rolantide test için enjektör kablolarını çektiğimde motorun çalışmasında herhangi bir değişiklik olmadığını farkettim. Sonuç olarak sıradaki işlem lpg enjektörlerimi değiştirmek. Ben fazla lpg tüketiminin bu yüzden olduğunu düşünüyorum. Değiştirdikten sonra sonuçlarını yazarım...

Yorum bağlantısı
Sabri Güngör

aracım 1997 model 1,4is civic hb ototmatik klimali

aracın lpg ile ilgili acayip tüketimi var çözemedim bir depo lpg ile (30 ile 32 )litre arasında  200 ile 250 km yol yapıyor 14 ile 16 litre  şehir içinde yakıyor daha 10 litre görmek nasip olmadı 

bakım yapıldı birşey değişmedi  buji buji kabloları değişti gene aynı 

lpg ayarı yapıldı gene aynı tüketim . çalışmada yada gidişte pek anormallik yok .

bir ara su eksiltme sorunu vardı oda lpg bağlantı hortumlarından çıktı onuda duzellttim  gene aynı.  yakıt tüketimi devam ediyor 

1 yıldır  aynı sorun var  artık cıldırcam  benzinle ölçüm yapmadım ilk fırsatta benzini fulleyip  200 km sonra tekrar ful yapıcam 

aracta lpg kiti atiker vardır aracı genelde % 99 eşimde oldugumuz yer biraz rampa genelde kısa mesafe soğuk çalışır .

bir maşta 2 ila  10 ila 15 km yolu gecmez  normal midir lpg de bu kadar çok yakması. fabrika verileri sanırım sehir içi 8 litre benzin gibi bişey..

aklıma gelen bişi kalmadı satıp 3000 cc jepp alıcam eminim aynı yakar hiç olmassa havalı olsun bari 

Ford alaydın niye Honda aldın, almadan bana soraydın ben Ford al derdim :p Şimdi senin sorununu Hakan Kurt çözsün  :D

• Beğen 9
Yorum bağlantısı

Aracınızı en kısa zamanda benzinde test edin bunun içinde fulleyip şehir içinde 100 km yapıp tekrar fullemeniz lazım yakıt civic verilerinin çok üstünde çıkarsa lpg de sıkıntı yok araç normaldede çok yakıyor demek ona göre gerekli kontroller yapılır, eğer benzin tüketimi standartlarda ise lpg kaynaklı demek lpg de yoğunlaşılır, kısacası ilk iş benzinde test etmek, bir arkadaşımdaa çok yakma sorunu vardı, enjektör değiştirdiler komple yarı yarıya düştü, 

Yorum bağlantısı
Ali Tütün

Ford alaydın niye Honda aldın, almadan bana soraydın ben Ford al derdim :p Şimdi senin sorununu Hakan Kurt çözsün :D

Valla 1 tane k bulmuştum ama son anda vaz gectiydim insanin basireti bağlanıyor.....
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Hondalar genelde çok yakar diye biliyordum ama 1.4 motorda bu kadar çok yakmaz.Anormallik olduğu kesin.

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Bir anormallik var. Benzinle de bir deneme yapılıp sanayi yolu tutulmalı. Benzinde kullanılsa o kadar yakar zaten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

3.200 cc motor ile şehir içinde genelde kısa mesafe (2-7 km arası) 15 lt LPG tüketiyorum LPG ile 44 lt LPG ile 280-300 km arası şehir içi yol gidiyorum.

Bence sizin araçta cidden bir sıkıntı var, LPG enjektörleri fazladan açık kalıyor olabilir mi acaba?

Yorum bağlantısı

fabrika verisi 8 litre olan klasik otomatik bir aracın soguk ve kısa mesafede bu kadar yakması normal gibi, sonuçda lpg de 3 litre kadar fazla yakar benzinden, ne yaparsanız yapın bence en fazla 2 litre daha düşer, başkada olmaz gibi, enjektörlere bi baktırın, atiker 5 yıldan sonra su koyuveriyor.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Kısa mesafe ve rampa lpg için ters şeyler.

Bir de üzerine otomatik vites eklenince bence normal.

Bir usat bana kışın kısa mesafede lpg kullanma benzin daha avantajlı demişti.

Bu arada 2.0 Turbo 4 ileri otomatik vites Saab için değerler benim de o kadar dı.

Yorum bağlantısı

Araç kaç km'de?

Lpg gaz kaçak kontrolünü yaptırın öncelikle.

Aracı en kısa zamanda benzinde deneyin.

Benzinde fazla yakıt varsa,öncelikle orda sorun çözülmeli.

Benzinde sorun varsa,Öncelikle subap ayarından başlanıp adım adım gidilir.

Enjektörlerden tutun,Şanzımana kadar gidebilir. (kavrama aktaramazsada yakar)

Aracın motor arıza lambası yanmıyormu bu durumda?

Yalnız böyle durum kolay kolay görülmez hondada.

Bu kadar aşırı tüketim görmedim.

Kullanımda önemlidir otomatikte 1,4araç unutmayın bunuda.

Yorum bağlantısı
Ali Tütün

Araç kaç km'de?

Lpg gaz kaçak kontrolünü yaptırın öncelikle.

Aracı en kısa zamanda benzinde deneyin.

Benzinde fazla yakıt varsa,öncelikle orda sorun çözülmeli.

Benzinde sorun varsa,Öncelikle subap ayarından başlanıp adım adım gidilir.

Enjektörlerden tutun,Şanzımana kadar gidebilir. (kavrama aktaramazsada yakar)

Aracın motor arıza lambası yanmıyormu bu durumda?

Yalnız böyle durum kolay kolay görülmez hondada.

Bu kadar aşırı tüketim görmedim.

Kullanımda önemlidir otomatikte 1,4araç unutmayın bunuda.

hakan bey  benzinle deneyemedim şamandra biraz tuhaf çunku sanırım .

ama subap ayarı yapıldı .

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

şamandırayı dert etmeyin.

depo dolumu yapın,100km düzgün trafik fazla olmayan yerde ( örneğin çevre yolu bunun için idealdir) tekrar doldurun

Çıkan litreye bakalım.

Subap ayarını bilen birimi yaptı?

Kaça kaç yapmış?

BU arada başka sorularda sormuştum ben...

tarihinde Hakan Kurt tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Özgen

Fabrika verisi 8 lt ise normal kullanıcının 10 lt tüketmesi gerekir. Siz buna soğuk hava ve kısa mesafeyi de eklerseniz olur 12-13 lt. Bunu da LPG'ye tüketimine dönüştürürseniz o da olur 14-16 lt.

Sonuç: Bu hesapla her şey normal. :biggrin:

Yorum bağlantısı
Ali Tütün
(düzenlendi)

şamandırayı dert etmeyin.

depo dolumu yapın,100km düzgün trafik fazla olmayan yerde ( örneğin çevre yolu bunun için idealdir) tekrar doldurun

Çıkan litreye bakalım.

Subap ayarını bilen birimi yaptı?

Kaça kaç yapmış?

BU arada başka sorularda sormuştum ben...

soruları atlamışım ben  kusura bakmayın

yazın vizeye girmişti kaçak kontrolu yapıldı

araç 152 bin km de 

subap ayarını kaca kac yaptı bilmiyorumda  olması gereken değeri söyler iseniz ona göre yaptırırım.

bunlara ilave orta susturucu sorunlu gibi gelmişti  onuda yeni değiştirdim ve katalitik tıkalı olabilir diyede iptal ettirdim.

tarihinde Ali Tütün tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

150.000de o motora bişi olmaz.

emme 20   eksoz 25 subap ayarıdır. baktırın mutlaka.

Motor arıza lambası yanıyor mu?

Sürücü kaynaklı yada lpg sistemindendir gibi geliyor bana.

Aracın bi şase nosunu yazarmısınız bana.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Atiker enjektörleri çabuk yıpranıyor ve açık kalabiliyor. Benzin ile kısa mesafeli test şart. Birde kompresyon ölçülmeli.

Yorum bağlantısı
Ali Tütün

150.000de o motora bişi olmaz.

emme 20   eksoz 25 subap ayarıdır. baktırın mutlaka.

Motor arıza lambası yanıyor mu?

Sürücü kaynaklı yada lpg sistemindendir gibi geliyor bana.

Aracın bi şase nosunu yazarmısınız bana.

aracın şase no sunu öm dan gönderdim size 

arıza lambası yanmıyor . 

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Aracı yeni almışsınız sanırım . Kİmden aldınız , ekspertiz yaptırdınız mı araca, motor durumu hakkında ustaların görüşü ne ? Belki probleminiz sadece lpg kaynaklı değildir. 

Yorum bağlantısı

Aracı yeni almışsınız sanırım . Kİmden aldınız , ekspertiz yaptırdınız mı araca, motor durumu hakkında ustaların görüşü ne ? Belki probleminiz sadece lpg kaynaklı değildir. 

+1 

Yetkili serviste kontrol ettirdiniz mi ?

Yorum bağlantısı
Ali Tütün

Dayno ölçümü motor kontrolü yapikdi sanayide 97 model bir araç olduğu için servise gitmedim

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

97 model bile olsa gitmeniz de fayda var.Geçmişi hakkında fikir sahibi olursunuz , arızaları tespit ettirir isterseniz dışarıda yaptırırsınız. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...