İçeriğe Yönlendir

C-Max Yeni Balata Ses Sorunu

Misafir

Recommended Posts

Misafir

Herkese iyi akşamlar;

22 Şubat 2014 de orjinal olarak bildiğim motorcraft marka 4 adet balata aldım ve İzmir'de bir akrabamızın dükkanında değişim yaptık. İşlem bittikten sonra bir süre sert fren yapma yeni balata olduğu için geç tutar dedi.İzmir'den Bandırma'ya geldim (300 km) hemen hemen 100 km de şehir içinde yaptım toplam 400 km oldu alalı.

Gelelim sorunuma.Şehir içi trafikte 80-90 km/h giderken yavaş yavaş frene basıyorum hız 30 km/h ye düşene kadar ses yok fakat durmaya yakın hafif frende arabadan "tarifini yapamayacağım bir ses gelmekte" bitik balata sesi gibi desem tam karşılamayacak.Gıcırtı gibi bir ses diyelim.Forumda 2 konu buldum 2009 ve 2010 yıllarına ait. Sorunun bitip bitmediğini yazmamışlar.Aslında sorunum aynı gibi.

Birisi bu , diğeri de bu Bende yeni konu açtım bu yüzden.

Cevaplar için teşekkürler şimdiden :)

Yorum bağlantısı
Görkem Öçal

Aynı sorun bende de mevcut düşük süratte giderken bende frene bastığımda özellikle geri vitesteyken bir gıcırtı ötme sesi gibi ses gelmekte.Bende balataları aynı yerden aldım motorcraft marka sahte olması olası gibi geliyor.

Yorum bağlantısı
Misafir

Aynı sorun bende de mevcut düşük süratte giderken bende frene bastığımda özellikle geri vitesteyken bir gıcırtı ötme sesi gibi ses gelmekte.Bende balataları aynı yerden aldım motorcraft marka sahte olması olası gibi geliyor.

Yarın firmayı arayıp soracağım bakalım tepkileri ne olacak

Yorum bağlantısı
Mert Keçeci
(düzenlendi)

Herkese iyi akşamlar;

22 Şubat 2014 de orjinal olarak bildiğim motorcraft marka 4 adet balata aldım ve İzmir'de bir akrabamızın dükkanında değişim yaptık. İşlem bittikten sonra bir süre sert fren yapma yeni balata olduğu için geç tutar dedi.İzmir'den Bandırma'ya geldim (300 km) hemen hemen 100 km de şehir içinde yaptım toplam 400 km oldu alalı.

Gelelim sorunuma.Şehir içi trafikte 80-90 km/h giderken yavaş yavaş frene basıyorum hız 30 km/h ye düşene kadar ses yok fakat durmaya yakın hafif frende arabadan "tarifini yapamayacağım bir ses gelmekte" bitik balata sesi gibi desem tam karşılamayacak.Gıcırtı gibi bir ses diyelim.Forumda 2 konu buldum 2009 ve 2010 yıllarına ait. Sorunun bitip bitmediğini yazmamışlar.Aslında sorunum aynı gibi.

Cevaplar için teşekkürler şimdiden :)& :); :)& :);

Malesef benim şirket aracımda da aynı sorun var sinir oluyorum ama değişimden başka çare gözükmüyor. :(< :(>

tarihinde Mert Keçeci tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Malesef benim şirket aracımda da aynı sorun var sinir oluyorum ama değişimden başka çare gözükmüyor. :(< :(>

Balatalar biraz aşınsın diye sert fren yapacağım ara sıra. Belki işe yarar. Bu seferde disklere zarar verir mi acaba

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

Herkese iyi akşamlar;

Cevaplar için teşekkürler şimdiden :)< :)>

eren balata değişimi yapılırken diskler tornalandı mı? 

Yorum bağlantısı
Misafir

eren balata değişimi yapılırken diskler tornalandı mı?

Hayır diskler çok iyi durumda dedi usta. Dokunmadı o yüzden
Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

Hayır diskler çok iyi durumda dedi usta. Dokunmadı o yüzden

diskler ne kadar iyi durumda olursa olsun kardeşim balata değişiminden sonra diskler taşlanmalıdır yoksa senin ki ses çıkartır sorun bence balatalarda değil  ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

diskler ne kadar iyi durumda olursa olsun kardeşim balata değişiminden sonra diskler taşlanmalıdır yoksa senin ki ses çıkartır sorun bence balatalarda değil ;)

yanlız bu torna işlemi sadece bir kere yapılmalı
Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

yanlız bu torna işlemi sadece bir kere yapılmalı

zaten 1 yada 2 kez yapılabiliyor daha sonra diskler ömrünü tamamlamış oluyor

Yorum bağlantısı
Misafir

zaten 1 yada 2 kez yapılabiliyor daha sonra diskler ömrünü tamamlamış oluyor

50.000 de araç şu an.Disk tornalatmaya ihtiyaç duyar mı yine de? Ayrıca çıkan balatalar da aracın ilk balatasıydı.

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

bana her seferinde ustam söyler bunu boş yere masraf yapmıyalım usta tak balataları geç tornoya gerek yok derdim ses yapar sonra gelirsin ses yapıo dersin derdi her balata değişiminden sonra disklerimde taşlanır benim. ayrıca ben 30.000 de falan balata değiştiririm sen diyosun 50.000 km oldu bence kesin taşlama isterdi 

Yorum bağlantısı
Misafir

bana her seferinde ustam söyler bunu boş yere masraf yapmıyalım usta tak balataları geç tornoya gerek yok derdim ses yapar sonra gelirsin ses yapıo dersin derdi her balata değişiminden sonra disklerimde taşlanır benim. ayrıca ben 30.000 de falan balata değiştiririm sen diyosun 50.000 km oldu bence kesin taşlama isterdi 

Bunu ilk fırsatta göstereyim bakalım ne sonuç çıkacak. İzmir de gerek yok dedi usta ama bandırma da ne derler bilemem.

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

Bunu ilk fırsatta göstereyim bakalım ne sonuç çıkacak. İzmir de gerek yok dedi usta ama bandırma da ne derler bilemem.

aynen kardeşim baktır bi 

Yorum bağlantısı
Misafir

Firma Merkez oto. Orjinal deyip yan sanayi malzeme gönderdiklerini hiç duymadım.

Bu mesaj içimi rahatlattı. Benden kaynaklı sorunlara yöneleceğim en azından. :)

Yorum bağlantısı
Mert Keçeci

Balatalar biraz aşınsın diye sert fren yapacağım ara sıra. Belki işe yarar. Bu seferde disklere zarar verir mi acaba

Valla benim balatalar takılalı 3bin kmyi geçti ama hala ses aynı ses kulak vermemeye çalışıyorum ama onuda pek beceremiyorum.

Yorum bağlantısı
Misafir

Valla benim balatalar takılalı 3bin kmyi geçti ama hala ses aynı ses kulak vermemeye çalışıyorum ama onuda pek beceremiyorum.

Bugün hava yağmurlu olduğundan mıdır nedir hiç ses yapmadı.

Yorum bağlantısı
Misafir

diskler ne kadar iyi durumda olursa olsun kardeşim balata değişiminden sonra diskler taşlanmalıdır yoksa senin ki ses çıkartır sorun bence balatalarda değil  ;)

:i-ih: Olur mu hiç? Derhal o ustayı değiştirin. Ara sıra taksiye biniyorsanız taksiciye sorun bakalım, bu yazdığınıza ne diyecek?

Gençlerimizi, tercrübesiz arkadaşlarımızı -benzetmemi mazur görün- avlayan ustalar var. Ellerinden gelse periyodik bakımda motor indirmeye kalkarlar.

Bu adamlara kanmayın arkadaşlar.

Eren balataların sadece frenleme esnasında ses yapıyorsa biraz sabret, önceki balatanın diskte yaptığı izlere alışma aşamasında böyle sesler duyulur. Bu biraz da balatanın sertliğiyle ilgilidir. Zamanla kaybolacaktır.

Sürekli bir ses söz konusuysa hiç vakit kaybetmeden baktırman gerekir.

Yorum bağlantısı
Ümit Mavigöz

:i-ih: Olur mu hiç? Derhal o ustayı değiştirin. Ara sıra taksiye biniyorsanız taksiciye sorun bakalım, bu yazdığınıza ne diyecek?

Gençlerimizi, tercrübesiz arkadaşlarımızı -benzetmemi mazur görün- avlayan ustalar var. Ellerinden gelse periyodik bakımda motor indirmeye kalkarlar.

Eren balataların sadece frenleme esnasında ses yapıyorsa biraz sabret, önceki balatanın diskte yaptığı izlere alışma aşamasında böyle sesler duyulur. Bu biraz da balatanın sertliğiyle ilgilidir. Zamanla kaybolacaktır.

merhaba mükremin abicim, babam taksici :) ustamada sabri usta kadar güvenirim 55 60 yaşında vardır yılların veriği bi tecrübe illaki vardır.

benim diskleri tornolatmadan kastım 3mm yada 5 mm değil abi 1 mm yada 0.5mm hani sen demişsin ya diskin yaptığı izlere zamanla alışır diye yapılan işlemde işte alışmasını beklemeden 4 4 lük olsun diye yapılan bi işlem.

diskler ne kadar iyi durumda olursa olsun kardeşim balata değişiminden sonra diskler taşlanmalıdır.  şu cümleyi yanlış kurmuşum disklerin durumu kötüyse taşlanmalıdır ama genelde diskler taşlanmak ister 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

:i-ih: Olur mu hiç? Derhal o ustayı değiştirin. Ara sıra taksiye biniyorsanız taksiciye sorun bakalım, bu yazdığınıza ne diyecek?

Abi bende sizin gibi düşündüm sonradan. Disk izleri ile balata birbirini tamamlayana kadar sanırım bu ses olacak. Şimdi birde tekrar 4 tekeri söküp diskleri tornalatmak zor geldiği için mecbur balataların disklere uyum sağlamasını bekleyeceğim. Teşekkür ederim ilginiz için.

benim bir şahinim vardı ilk göz ağrım onda balata değişiminden sonra diski düzletmiştim. Diskte bariz şekilde oluk sırt şeklinde izler vardı. Usta düzlenmezse yeni balataya aynı şekilde iz yapar ve çabuk biter demişti. Ama sonraki araçlarımda hiç yaptırmadım çünkü disklerde böyle bir şey yoktu, taktıktan sonra bir müddet ses yaptı bu da balatanın diske alışma süresinde olur dediler.

Fren tutmada sıkıntı yoksa fazla kafaya takmayın, müziğin sesini az fazla açın devam edin...

Aynen dediğiniz gibi yapacağım :)

merhaba mükremin abicim, babam taksici :) ustamada sabri usta kadar güvenirim 55 60 yaşında vardır yılların veriği bi tecrübe illaki vardır.

benim diskleri tornolatmadan kastım 3mm yada 5 mm değil abi 1 mm yada 0.5mm hani sen demişsin ya diskin yaptığı izlere zamanla alışır diye yapılan işlemde işte alışmasını beklemeden 4 4 lük olsun diye yapılan bi işlem.

diskler ne kadar iyi durumda olursa olsun kardeşim balata değişiminden sonra diskler taşlanmalıdır. şu cümleyi yanlış kurmuşum disklerin durumu kötüyse taşlanmalıdır ama genelde diskler taşlanmak ister

Ümit kardeşim dediğin mantıklı ama keşke bunu balata değiştirmeden önce bilseydim. Şimdi yaptırmak zor geliyor vakit bulamıyorum bu sıralar. Ama geçmezse dediğini uygalayacağım :) teşekkür ederim ilgin için
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Misafir

Epeyi zaman geçti artık balatalar disklere alıştı sanırım. Önceden yaşadığım ses sorunu kendiliğinden geçti. Bu konu gibi bir şikayeti olanlara bilgi olması açısından paylaşayım dedim. Konu gerekirse kapatılabilir. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...