İçeriğe Yönlendir

Focus 3 Için 205Mi Yoksa 215Mi Lastik Alayım?

Erhan Güler

Recommended Posts

Erhan Güler

Arkadaşlar merhaba,

aracımda 28 bin km kullanılmış Conti Premium Contact 2 lastik var ve lastikten hiç ama hiç memnun değilim. Değiştirmeye karar verdim. 

Alacağım lastik Good year Efficient Grip Performance olacak. 215 55 r16 mı alsam 205 55 r16 mı alsam bilemedim çok kararsız kaldım.

Boş modellerde 205 kullanılıyor dolu olan modellerde 215 lastik kullanılmış. Her ikisi de uyuyor araca. 205 yakıt olarak daha iyi , 215 güvenlik için daha iyi bildiğim kadarıyla. Siz Focus 3 araçlarınızda hangisini kullanıyorsunuz ve memnun musunuz ? Vaktim biraz kısıtlı , acil almam gerekiyor,yardımlarını bekliyorum. Ağrıdaki Good year bayiden 205 için rot balans dahil 850 tl fiyat aldım. 215 ellerinde yoktu ama adam 1400 tl indirimli fiyatı dedi. İnternette 1000-1100 tl civarına bulabiliyorum diyince 1200 tL'ye ayarlarım dedi. 

Sizce hangisini alayım ? Herkese şimdiden tşkler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Erdoğmuş
(düzenlendi)

Kliksada 205/55/16 91V efficient grip performance şu an 179 tl. Kaçrmayın derim. Ücretsiz kargo...

tarihinde Emre Erdoğmuş tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Güler

205 Al yakıtın azalsın ,yolda savrulman azalsın,paran cebinde kalsın.

Ama mümkünse michelin al.

Ben de aynı şeyi yapacam :)

215 lastik yol tutuş açısından daha iyi değil mi hocam,savrulma 205 te daha fazla olması gerekiyor 215e göre.

Yakıt konusuna katılıyor tabiki de. Michelin daha önce kullanmıştım ama şahsen goodyear'ın kış lastiklerini kullandıktan sonra 

good yeardan başka lastik almamaya karar verdim.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

215 lastik yol tutuş açısından daha iyi değil mi hocam,savrulma 205 te daha fazla olması gerekiyor 215e göre.

Yakıt konusuna katılıyor tabiki de. Michelin daha önce kullanmıştım ama şahsen goodyear'ın kış lastiklerini kullandıktan sonra

good yeardan başka lastik almamaya karar verdim.

Sürtünme kuvveti basınç x sürtünme katsayisi olarak hesaplanir. Basınç ise ağırlık/taban. Yani taban artınca basınç düşecek haliyle sürtünme yanal dönüşlerde azalacak. Geniş taban frenlemede etkili olur ancak yanak aynı kalacaksa genis taban virajda kötü etkiler. Onun sebebi de ikinci değer olan 55 in tabanın yüzde kaçı kadar yanak olacağını gösterir.

205X55/100 = 112 küsür mm

215X55/100 = 118 küsür mm

Yani 215 tabanlinin yanağı daha kalın olacak. Konfor olacak iyi olmasına karşın virajda araba lastik üstüne yatacagindan kötü etkiler

tarihinde Ozan Altundal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

jant eğer 205 tabanı destekliyorsa 205 alın. ama lastik janta zorla geçirilmiş gibi duracaksa 215 e devam

215 55 16 nın amacı birazda konfor. taban büyüdükçe yanak eğer büyük kalırsa konfor artıyor ama aracın lastik üzerinde esnemesi yüzünden yol tutuş azalıp savrulma eğilimi de artıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Güler

Valla 215 kafama daha çok yatıyordu ama siz değerli arkadaşlarım sayesinde 205'e kaydım iyice...

Yorum bağlantısı
Umut Taşlı

07' megane'de michelin energy saver var, 8 ay önce 850 liraya takılmıştı. tavsiye ederim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Kliksadaki 205 çok iyi +takma balans(50-60 tl) ile bayideki fiyatın çok altında...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yasin Kahveci

Kliksadaki fiyat bence iyi değil.Daha yeni arkadaşın astrasına ve benim fiestaya lastik aldık.Erzurumda bi goodyear bayisinden 205/55/16 efficient grip performans 07/14 tarihli sökme takma balans +nitrojen 720 lira+6 taksit.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

205 yeter, teker çapı büyür 215 ile. Yol tutuş olarak bir fark yaratmaz yanak geniş olduğu için ve fazla yakar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Güler

Kliksadaki fiyat bence iyi değil.Daha yeni arkadaşın astrasına ve benim fiestaya lastik aldık.Erzurumda bi goodyear bayisinden 205/55/16 efficient grip performans 07/14 tarihli sökme takma balans +nitrojen 720 lira+6 taksit.

Hocam hangi bayi ? Tarif edebilir misiniz, Erzuruma gittiğim bir ara belki oradan taktırırım.

Gerçi hala karar veremedim 205 mi 215 mi taktırsam ama.

Yorum bağlantısı
Yasin Kahveci

Erkayalar oto lastik adresi evde yanımda yok şu anda.Erzuruma gelirseniz yardımcı olurum Hocam ben.

Yorum bağlantısı
Erhan Güler

Arkadaşlar nihayet kararımı verdim ve 2014 üretimi olan 205 55 R16 91V Good year Efficient Grip Performans lastiklerini bugün taktırdım. 850 tl demişlerdi, 800 tl'ye anlaştık , internetten falan uğraşmak istemedim. Lastikler gerçekten çok kaliteli. Sessizlik olarak , konfor olarak vs. çok iyi. Bariz darbe emişi daha iyi eski lastiklerime göre. 205 lastik çok da sırıtmadı açıkçası,beni rahatsız eden bir görüntü olmadı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yasin Kahveci

Hayırlı olsun hocam güle güle eskitin. Tekerine taş değmez inşallah :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Güler

Hayırlı olsun hocam güle güle eskitin. Tekerine taş değmez inşallah :)

Ağrı gibi bir yerde dediğiniz pek mümkün değil ama inşallah diyelim :) Çok teşekkürler.

Yorum bağlantısı

Güzel fiyat hayirli olsun. Zaten taktirma rot balans aynı kapiya çıkardı mantıklı olmuş direk oradan almak. Güle güle kazasız belasız eskitin

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Hayırlı olsun şu anda alınacak  en makul lastik bunlardı doğru karar vermişsin :) 7aydır kullanıyorum oldukça iyi şimdilik...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Arkadaşlar nihayet kararımı verdim ve 2014 üretimi olan 205 55 R16 91V Good year Efficient Grip Performans lastiklerini bugün taktırdım. 850 tl demişlerdi, 800 tl'ye anlaştık , internetten falan uğraşmak istemedim. Lastikler gerçekten çok kaliteli. Sessizlik olarak , konfor olarak vs. çok iyi. Bariz darbe emişi daha iyi eski lastiklerime göre. 205 lastik çok da sırıtmadı açıkçası,beni rahatsız eden bir görüntü olmadı.

hayırlı olsun, internetten alsanız 720+ değiştirme balans falan aynıya gelecekti zaten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Güler

Güzel fiyat hayirli olsun. Zaten taktirma rot balans aynı kapiya çıkardı mantıklı olmuş direk oradan almak. Güle güle kazasız belasız eskitin

Çok teşekkürler,amin inşallah.

Hayırlı olsun şu anda alınacak  en makul lastik bunlardı doğru karar vermişsin :) 7aydır kullanıyorum oldukça iyi şimdilik...

Çok teşekkürler hocam,valla eşim pek arabalardan anlamaz o bile dedi,daha sessiz olmuş,aa kasislerden geçerken pek hissettirmedi diye :)

hayırlı olsun, internetten alsanız 720+ değiştirme balans falan aynıya gelecekti zaten.

Çok teşekkürler aynen rot balans ile aynı parayı bulurdu zaten,adam da kazandı ben de beklememiş oldum.

Yorum bağlantısı
Emre Erdoğmuş

Hayırlı olsun.. Şu an forumda ben dahil son alan arkadaşların tercihi bu lastik oldu... Islak performansı çok başarılı geçen gün test ettim.... Güle güle kullanın...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Hatırlatmayı unuttum. Servise gittiğinizde yeni lastik ebadına göre İDS te ufak bir ayar gerekiyor. 215/55 yerine 205/55 takmanız km.de % 1-2 lik bir - sapma yapacaktır çok önemli değil aslında ama keyfe keder...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Güler

Hayırlı olsun.. Şu an forumda ben dahil son alan arkadaşların tercihi bu lastik oldu... Islak performansı çok başarılı geçen gün test ettim.... Güle güle kullanın...

Çok teşekkürler hocam. Benim lastik konusunda tercihim gy efficientgrip performance idi ama sadece 205 mi alsam 215 mi alsam karar verememiştim,yoksa herkesin methettiği bir lastik.Ben de gayet memnunum.

Hatırlatmayı unuttum. Servise gittiğinizde yeni lastik ebadına göre İDS te ufak bir ayar gerekiyor. 215/55 yerine 205/55 takmanız km.de % 1-2 lik bir - sapma yapacaktır çok önemli değil aslında ama keyfe keder...

Evet hocam biliyorum biraz sapma oluyormuş,eğer servise uğrama imkanım olursa mutlaka ayar yaptırırım. Hatırlattığınız için çok teşekkürler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...