İçeriğe Yönlendir

2. Ele Garanti Mecburiyeti Geliyor

Mustafa Şahin2

Recommended Posts

Hem güzel (alıcılar için), hem saçma (satıcılar) bence. Sattığın aracın 1 yıl içinde sorun çıkarmayacağını, sahibi satan kişi nasıl garanti edebilir? Para iadesi nasıl yapabilir? (sattı, aldığı parayla yeni araba aldı, elinde para yok), sorun çıkarmaması gereken bir parçası arızalandığında, satan kişi nasıl bir yükümlülük altına girebilir.. vs.vs.. Tamam, alan için gönül rahatlığı olabilir ama her alıcı, potansiyel satıcı olduğunu unutmaması lazım..

Yorum bağlantısı
İsmail Avcı
(düzenlendi)

2. el fiyatları dahada yukseleceğe benziyor bu haberle.

daha fazla da yükselmesin artık yeter

tarihinde İsmail Avcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu

çok saçma...böyle yapacaklarına perte çıkmış arabaları piyasaya çıkmasını engellesinler.Kilometre düşürme olayının üzerine gitsinler çünkü kilometre olayı tamamen hırsızlık olarak bakıyorum ben."0" araçta bile 2000 km sonra bi sorun çıkabiliyor 2.eldede çıkar.Satılan arabanın belki sınırları zorlandıda birşey oldu o zamanda kullacı hatası diyip işin içinde çıkılacakmı?2.el satın aldığım araca 6 ay sonra birşey olsa eski sahibine ne diyebilirimki?

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Hasan Armagan
(düzenlendi)

Fordu yapan fabrika yada ithal eden otokoç bile, arızanın garanti kapsamına girip girmediğini günlerce inceliyor. Fordun yaptığı otokoç un getirdiği arabaya ben mi garanti vereceğim. saçma sapan bir haber.... yada çıkacak mevzuatın arabayla alakası yok haber değeri olsun diye arabaları katmışlar işin içine...    

tarihinde Hasan Armagan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rifat Şeker

Tabi kanunun detayını bilmek lazım ama anladığım kadarı ile oto galerileri , mağaza sahipleri gibi tacir sıfatı taşıyan kişilere bu yükümlülük geliyor yoksa sade vatandaşın sattığı aracına veya bir mala nasıl bir garanti vermesi beklenebilir ki :) Yada diyelim ki garanti verdi. Karşı tarafın kötü niyetli olup olmadığı nasıl belirlenecek neye göre kime hangi şartlara göre :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fedai Özoğlu

Bence olması gereken bir şey. Ben galericiden araba alıyorsam , bir komisyon yada ekstre maliyet veriyorsam en azından gelen bakımı bozuk olarak bilinen bir yeri yapılmış olarak alayım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gündüz Can Yılmaz

Bugüne kadar garanti kapsamında bozulan hiç bir şeyim olmadı ne yazık ki...

Yorum bağlantısı
Rifat Şeker

Resmi gazetede yayınlanmış 6 ay sonra yürürlüğe gireceği tarih olan 28 Mayıs 2014 tabi bu kanun yürürlüğe girdikten sonra tekrar değişiklik yapılacak gibi görünüyor , kanunun yürürlüğe gireceği hali aşağıdaki gibi.

Kanunu okumak isteyenler için http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/11/20131128.pdf

Yürülüğe girecek olan kanunda belirtilen satıcı tanımı ; 

i) Satıcı: Kamu tüzel kişileri de dahil olmak üzere ticari veya mesleki amaçlarla tüketiciye
mal sunan ya da mal sunanın adına ya da hesabına hareket eden gerçek veya tüzel kişiyi,

Zamanaşımı
MADDE 12 – (1) Kanunlarda veya taraflar arasındaki sözleşmede daha uzun bir süre
belirlenmediği takdirde, ayıplı maldan sorumluluk, ayıp daha sonra ortaya çıkmış olsa bile,
malın tüketiciye teslim tarihinden itibaren iki yıllık zamanaşımına tabidir. Bu süre konut veya
tatil amaçlı taşınmaz mallarda taşınmazın teslim tarihinden itibaren beş yıldır.
(2) Bu Kanunun 10 uncu maddesinin üçüncü fıkrası saklı olmak üzere ikinci el satışlarda
satıcının ayıplı maldan sorumluluğu bir yıldan, konut veya tatil amaçlı taşınmaz mallarda
ise üç yıldan az olamaz.
(3) Ayıp, ağır kusur ya da hile ile gizlenmişse zaman aşımı hükümleri uygulanmaz.

Bu kanunun 10. maddesi 3. fıkrası da aşağıdaki gibi , 

(3) Satışa sunulacak ayıplı mal üzerine ya da ambalajına, üretici, ithalatçı veya satıcı
tarafından tüketicinin kolaylıkla okuyabileceği şekilde malın ayıbına ilişkin açıklayıcı bilgiyi
içeren bir etiket konulur. Bu etiketin tüketiciye verilmesi veya ayıba ilişkin açıklayıcı bilginin
tüketiciye verilen fatura, fiş veya satış belgesi üzerinde açıkça gösterilmesi zorunludur. Teknik
düzenlemesine uygun olmayan ürünler ise hiçbir şekilde piyasaya arz edilemez. Bu ürünlere,
Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun ve ilgili diğer
mevzuat hükümleri uygulanır.
Yorum bağlantısı
Sedat Oral

Her galerici kendine anlaşmalı bir servis bulur bakımların orada yapılma şartı ekler galerici komisyonunu alır servis 2 katı fiyat çeker.. çareler tükenmez..

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Resmi gazetede yayınlanmış 6 ay sonra yürürlüğe gireceği tarih olan 28 Mayıs 2014 tabi bu kanun yürürlüğe girdikten sonra tekrar değişiklik yapılacak gibi görünüyor , kanunun yürürlüğe gireceği hali aşağıdaki gibi.

Kanunu okumak isteyenler için http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/11/20131128.pdf

Yürülüğe girecek olan kanunda belirtilen satıcı tanımı ; 

i) Satıcı: Kamu tüzel kişileri de dahil olmak üzere ticari veya mesleki amaçlarla tüketiciye
mal sunan ya da mal sunanın adına ya da hesabına hareket eden gerçek veya tüzel kişiyi,

Zamanaşımı
MADDE 12 – (1) Kanunlarda veya taraflar arasındaki sözleşmede daha uzun bir süre
belirlenmediği takdirde, ayıplı maldan sorumluluk, ayıp daha sonra ortaya çıkmış olsa bile,
malın tüketiciye teslim tarihinden itibaren iki yıllık zamanaşımına tabidir. Bu süre konut veya
tatil amaçlı taşınmaz mallarda taşınmazın teslim tarihinden itibaren beş yıldır.
(2) Bu Kanunun 10 uncu maddesinin üçüncü fıkrası saklı olmak üzere ikinci el satışlarda
satıcının ayıplı maldan sorumluluğu bir yıldan, konut veya tatil amaçlı taşınmaz mallarda
ise üç yıldan az olamaz.
(3) Ayıp, ağır kusur ya da hile ile gizlenmişse zaman aşımı hükümleri uygulanmaz.

Bu kanunun 10. maddesi 3. fıkrası da aşağıdaki gibi , 

(3) Satışa sunulacak ayıplı mal üzerine ya da ambalajına, üretici, ithalatçı veya satıcı
tarafından tüketicinin kolaylıkla okuyabileceği şekilde malın ayıbına ilişkin açıklayıcı bilgiyi
içeren bir etiket konulur. Bu etiketin tüketiciye verilmesi veya ayıba ilişkin açıklayıcı bilginin
tüketiciye verilen fatura, fiş veya satış belgesi üzerinde açıkça gösterilmesi zorunludur. Teknik
düzenlemesine uygun olmayan ürünler ise hiçbir şekilde piyasaya arz edilemez. Bu ürünlere,
Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun ve ilgili diğer
mevzuat hükümleri uygulanır.

Salak la bunlar.

Yorum bağlantısı
Özgür Turhan

Gider arabaya Chek-up yaptırırlar yetkili serviste. Birşey çıkmazsa satan kişi ayıplı mal satmamış olur böylelikle garanti işinden kurtulmuş olur diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Haberin detayını tam olarak okuyamadım. Ancak sıfır araç aldığınızda dahi 3 yılın ardından garanti bittikten sonra herhangi bir arıza durumunda kendi cebinizden yaptırıyorsunuz. peki Garantisi bitmiş bir aracı satarken ben nasıl garanti verebilirim. Dahası ben aracımı çok titiz kullanan yormayan zorlamayan bir sürüş sitilim var. Ancak aracı sattığım kişi agresif sürüşten hoşlanan, aracı yoran ve zorlayan bir kişilik ise ve bundan kaynaklı aracın turbosu arıza yaparsa bundan ben mi sorumlu olacam?

Dangalak la bunlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Aydın

Adam aracı alacak 6 ay boyunca canını çıkaracak, yağına suyuna bakmayacak, her viteste redline da gezecek sonra bana gelecek araç bozuldu diyecek.

Komik.

Yorum bağlantısı

Bu kanunu yazıldığı şekilde okursak uygulanması çok mümkün değil. Ancak satıcı tüzel ve gerçek kişiyi ticaret erbabı olarak düşünürsek biraz daha anlamlı hale gelebilir(di). Burada anlamsız olan kelime "garanti". Parça, elektronik veya elktromekanik Garanti ancak bir malın üreticisi tarafından verilebilir. Bir malın kullanıcısı garanti veremez, garantiyi talep eder. Burada satıcının (ticaret yapanın) beyan yükümlülüğü esas olabilir, o da aracın üretici tarafından sağlanan kısmı için değil, aracın kullanımı sırasındaki; km'si, kaza durumu, kullanıcı sayısı, donanım bilgileri gibi konularda olabilir. Bu açıdan bakılırsa evet aracılık komisyonu yapan kişi veya firmalarınsahip çıkabilecekleri veya arkasında durabilecekleri araçların alım satımını yapıp, doğru bilgilendirmede bulunmaları aldıkları komisyonun karşılığı olarak görülebilir.

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Belki de amaç sahibinden satışları engellemek..Olamaz mı ? Sen satacaksan gidip galeriye satacaksın o da garanti mi veriyor ne yapıyor artık bahsedilen şekilde satacak..aynı şekilde 2.el eşyaları da sen gidip ilgili dükkana satacaksın onlarda garantili şekilde satacaklar..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdussamed Acar

Bu garanti sıfırdaki garanti değildir, bence haber yanlış yorumlanmış... Avrupa'daki sisteme benzer bir durum olmalı sanırım;

Satıcının taahhüt ettiği şeyler haricinde sürpriz bir durumla karşılaşan bir alıcı bütün yükümlülükleri satıcıya yıkabilecek... Yani 100 Bin Km diye aldığınız bir araç iki yıl evvel 200 bin km bakımına girmişse sizin aracı 100 binde almanızı belgelemeniz durumunda bu durumdan satıcı sorumlu tutulabilecek...

Yorum bağlantısı
Murat Kavuk

Satıcının taahhüt ettiği şeyler haricinde sürpriz bir durumla karşılaşan bir alıcı bütün yükümlülükleri satıcıya yıkabilecek... Yani 100 Bin Km diye aldığınız bir araç iki yıl evvel 200 bin km bakımına girmişse sizin aracı 100 binde almanızı belgelemeniz durumunda bu durumdan satıcı sorumlu tutulabilecek...

Bu zaten dolandırıcılığa girer ve suçtur. Bu durumda aracı geri iade etme hakkımız zaten vardır diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir
(düzenlendi)

Bu garanti sıfırdaki garanti değildir, bence haber yanlış yorumlanmış... Avrupa'daki sisteme benzer bir durum olmalı sanırım;

Aynen bunu yazacaktım, baktım ki yazılmışı var. Yeni araçtakine benzer bir garantinin olması mümkün değil, ancak söylenilenlerin dışında bir durumla karşılaşılırsa bundan satıcının sorumlu tutulması söz konusu olabilir.

tarihinde V.Ceyhun Emir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...