İçeriğe Yönlendir

Bayiden Sıfır Aldığım B-Max'de Boya Sorunu

Niyazi Ramazanoğlu

Recommended Posts

Niyazi Ramazanoğlu

2013 yılında bayiden sıfır aldığım B-max 1.6 powershift aracın,sizlerede anlattığım şanzıman sorunu beni yorduğundan,bir başka marka araba almak için,gittiğim bayide,takasa verdiğimB-max'in yapılan boya kontrolünde; aracın tavan,yanlar,bagaj boya değerleri 90 ile 120 mikron iken...lütfen dikkat---> motor kaputu 320 , 360 mikron değerinde çıktı.bilen bilir ;120 'ye kadar normal olup,bazı arabalarda 160 da çıkabiliyor.kaputun 320 ile 360 çıkması gittiğim,daha doğrusu yeni araç için pazarlığında bittiği anda çıkan süpriz, Bonus. (- yönde tabiki) daha öncede bahsetmiştim,benim amerikan klasik arabamda var.Yıllar içinde tabiki boyattım.Hemde tamamen boya sökülüp yeniden maculama vs. yapılmıştı.Bu olaydan sonra, ilk işim,boya kalınlığı ölçen alet aldım.eski arabamda kat kat boyalı olan yeri ölçtüğümde; 200/250 mikron iken,,sıfır aracımın motor kaputu 320/360 mikron çıktı.Ford bayisine gidip izahını yaptım.komple ölçümü yapıldığında aynı değerler çıktı.onların ifadesine göre,Fabrika boyasında hata görülüp tekrar üstüne boya atılmış olabilir denildi.Rapor merkezlerine yollandı.  Şimdi gelelim benim durumuma,,,satmışken satış bozuldu. öndeki boya için,fiyatı düşürürsem alabilecekleri söylendi? Benim şuçum burada ne peki! aracı sıfır almışım.haberim yok.vazgeçip başka araba almak için satıyorken bu iş çıktı.Bana rapor verileceğini söylüyorlar.fabrikada boyanmış diye. Ben bu raporlamı aracı satacam. satıştaki zararım ne olacak...Baştan sona yanlış işler bunlar. Artıkaldığım arabalarda sıfırda olsa; alet edevatla bakmadam almam.Ben yanıldım zarar ettim. Bu yazıları okuyanlar dikkat etsinler, benim durumuma düşmesinler. Ancak, ford dan yeni araç alınırsa fiyatta az birşey indirim yapılıyor.başka birşey yok.Bana olan birgün sizede olabilir.Tedbirli olun.

• Beğen 11
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer
(düzenlendi)

Daha öncede örnekleri yaşanmıştı. Umarım benim başıma da gelmez.  :( Senin adına üzüldüm Niyazi abi. 

tarihinde Korhan Şenörer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Geçmiş olsun, doğru anlamışmıyım, b-max i  takasa verdiniz, anlaşma oldu vs. boya kalın çıkınca anlaşma bozuldu, takas fiyatında idirimmi istediler sizden  :unsure2: bu durumda B-max i aldığınız bayiden boyanın orjinal fabrika çıkış hali budur diyip yazı isteyin, takasta fiyat falan kırmamaları lazım  diye düşünüyorum, ama düşünmem yetmiyor sanırım?

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

Geçmiş olsun söylecek söz bulamadım.Dünya'da dürüst insan sayısı tahminimizden çok daha az. Mevcut arabamı bu nedenlerden ötürü hala kullanmaya devam ediyorum. Otomatik olupta sıfır sorunsuz araçta yok, adam gibi serviste, yok işin aslı adam gibi adamda yok. Buzdolabı, çamaşır makinası gibi aletleri 10-15 sene kullanıyoruzda araba neden kullanılmasınki? Şimdiki felsefemde bu.

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
  • Beğen 8
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Geçmiş olsun söylecek söz bulamadım.Dünya'da dürüst insan sayısı tahminimizden çok daha az. Mevcut arabamı bu nedenlerden ötürü hala kullanmaya devam ediyorum. Otomatik olupta sıfır sorunsuz araçta yok, adam gibi serviste, yok işin aslı adam gibi adamda yok. Buzdolabı, çamaşır makinası gibi aletleri 10-15 sene kullanıyoruzda araba neden kullanılmasınki? Şimdiki felsefemde bu.

Felsese tam doğru  :good1:

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

orjinal boya olup olmaması değilmi önemli olan,nedir bu boya takıntısı, boyasız araca da boyalı muamelesinde sorun yokmu?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

orjinal boya olup olmaması değilmi önemli olan,nedir bu boya takıntısı, boyasız araca da boyalı muamelesinde sorun yokmu?

Burası Türkiye, mantıksızlıklar ülkesi, sadece üçkağıda kafa çalıştıranların çoğunlukta olduğu bir ülke ne yazıkki, gayet normal bir durum buda, ne yazıkki  :(

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Burası Türkiye, mantıksızlıklar ülkesi, sadece üçkağıda kafa çalıştıranların çoğunlukta olduğu bir ülke ne yazıkki, gayet normal bir durum buda, ne yazıkki  :(

Şimdiye kadar 11 aracım oldu. Çeşitli nedenler ile hapsinde ufak yada büyük her zaman boya oldu. Ama satarken hiç bir zaman sorun olmadı. Tam olarak nedenini anlamış değilim ama son bir kaç senedir türeyen bir alıcı kitlesi sadece arabalarda boya konuşur oldu. Araçlardaki en basit detay boyadır bana göre. Bir turbo yada enjektör yada km azaltılması boyadan çok daha fazla sorun . Şase yamulacak kadar bir kaza geçiren araba zaten kafadan girmişse hemen pert oluyor.

Çok nlamsız bir şey bu boya muhabbeti...Bizim ev belki 10 kere boyandı satarken sorun olacakmı bayağı merak ediyorum :)

• Beğen 12
Yorum bağlantısı
Turgut Ünal

Geçmiş olsun,tüketici hakları bu tür sorunlarla ilgilenmiyormu?Sonuçta ayıplı mal olabilir.

Yorum bağlantısı
Niyazi Ramazanoğlu

Netice itibariyle,o bayide arabayı başkasına satacak.nasıl izah edecek 360 mikronu?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Alacak kişi şanzıman ile uğraşmaktan kaputu görecek zamanı olmayacak zaten  Bayinin çokta umurunda olacağını zannetmem...Sizden biraz daha para koparma peşinde sadece. Aradaki fark cebine girecektir...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Niyazi Ramazanoğlu

Unutulan birşey var,bu arabayı

geçen yıl sıfır aldım.9000 km de garajda duran bir araba.neden bana 2.kat boya söylenmedi?siz sıfır araba alsanız böyle bir olayda ne yapardınız?empati yapalım.Devir değişti,boyalımı değilmi diye aletle bakılıyor.yeni bir arabada diğer yerlere nazaran,3 kat fazla çıkan kalınlığı kime nasıl anlatabilirsinizki?bende alacak olsam kafamda soru işareti olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Ne diyeceğimi bilemedim, bi avukatla görüşüp mahkeme ile bişeyler yapılabilirmi fikir alın bence.

Yorum bağlantısı
Niyazi Ramazanoğlu

Bayiden çıkıp bir galeriye gittim,satmak istiyorum dedim ,hemen aletle baktılar,burada boya var deyip fiyat kırıyorlar,suçum bu arabayı almakmı?hemde bayiden sıfır olarak,2.el değil.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Sıfır aldığınız aracın da kaputunun boyalı olması da doğru değil ama.

Niyazi beyin aracı aldığından beri yaşadıklarını takip etseniz aracı yakardınız :)

Niyazi bey geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Niyazi Ramazanoğlu

Yoruldum,şanzımandı,camdı kapıydı derken gerçekten yoruldum,

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sedat Ünsal

bayiden sıfır km aldığım aracımın sağ arka kapısı boyalı çıkmıştı. ve bunu tam 2 sene sonra satarken öğrenmiştim.

Yorum bağlantısı
Niyazi Ramazanoğlu

Şimdi bende boya ölçüm aletinden aldım,artık süt'den ağzım yandı,yoğurdu üfleyerek yerim.olan oldu,başkalarıda dikkat etsinler diye ikaz etmeye çalışıyorum.

Artık ne yaparım şu an bilemiyorum?elimde boya kağıdı dolanırmıyım,ruhsata zımbalarmıyım bilemiyorum!

Yorum bağlantısı
Recep Güney

niyazi bey hukuki yollara başvurun direk biraz da onlar üzülsün. zaten bir şekilde bu arabadan maddi olarak zarar edecekseniz o zararı avukata verin para kazansın ama buna sebep olanlardan da hesap sorulsun..

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Sıfır aldığınız aracın da kaputunun boyalı olması da doğru değil ama.

Niyazi beyin aracı aldığından beri yaşadıklarını takip etseniz aracı yakardınız :)

Niyazi bey geçmiş olsun.

Az da olsa takip ettim, o ayrı bir konu. Sadece fabrika çıkışlı orjinal boyalı aracın sonradan boyanmış gibi muamele edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Boyalı araç niye istenmez? Kazalıdır, geçmişi karanlıktır, fabrika mükemmleliyetinde boyanmamamış olabilir, dökülme-kabarma-renk farkı vs olabilir, bunlardır sebepler. Mikronun 200 değil 300 olmasının fiyat kırımı olması bana gereksiz bir piyasa aldatmacısı geliyor.

mikron ölçülmese, en ehiil usta baksa araca, boyasına, verniğine, bu boyalıdır diyebilirmi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Niyazi Ramazanoğlu

Ev boyası farklı tabi,bende diğer arabalarımı zaman,zaman boyatıyorum.sorun yok.Sorun sıfır arabada olmasıdır.neticede beleş vermiyorlar.

Yorum bağlantısı
Niyazi Ramazanoğlu

Elle muayenede kalınlık var dediler? Diğer yerler 90 ile 120 iken kaput 320 ,360 azmı? Diğer yerlerin 3 katı kalınlıkta.Benim diğer klasik arabamdaki 40/50 yaşlarında,yıllar yılı boya macun görmüş,ölçtüm 200 bol macunlu yer 250 çıkıyor.al buradan yak.nasıl bir boyaki bukadar kalın atılmış?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...