İçeriğe Yönlendir

Benden Bu Kadar :) 34Ac0112 Alırsın Ford Olursun Lord :)

Fatih Avcı

Recommended Posts

Cengiz Mondeo'nun fren konusunda problemleri bircok kez yazildi. Duz viteste belki farkediyordur ama otomatiklerde durma noktasinda 1 tekerlek donusu yanilsama olabiliyor. Yani Hasan Bey'in uyarisi bu yonden hakli. Arac duruyor tabi ama gercekten durmasi gerekn mesafede mi duruyor bunu iyi ayirt etmek lazim. Ozellikle standart donanima gore frenleri optimizasyon goren araclarin chip ile asiri yuklenmelerinden sonra dogal olarak frenlere guclendirme yapilmamasi nedeniyle guvenlik zaafiyetine isaret etmis Hasan Bey ve mondeo icin bu risk biraz daha fazla bence de.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Durmayan mondeo mu hangi hayal bu acaba ? Mondeo kendi klasmanlari arasinda ve segmenleri arasinda bence en iyi frene sahip lütfen yanlış bilgi vermeyiniz

Cengiz yazım şeklin hoş değil. Karşında yılların Mondeo sürücüsü var. Ve yaş olarak bir abimiz var. Yanlış söylüyor olsa dahi (-ki doğru söylüyor) daha düzgün üslupla doğruyu söyleyebiliriz kardeşim. Bu tür mesajlarını daha önce silmiştik. Lütfen dikkat edersen sevinirim kardeşim.

Gelelim fren konusuna. Mondeonun freni kötü değil ancak kendi segmentine göre düşük. Ben vectra c frenini çok daha iyi buluyorum.

Not:Hasan abi yüz yüze tanıştığım sık sık görüştüğüm forumda Mondeo konusunda üstadtır. Evren İskent bey gibi.

Saygida kusrum olduysa affola yasiniz benden büyük evet ama son 8 ay ( 3 adet 2 dizel 1 benzinli ) mk3 190+hp ve 450+nm tork ureten dizel mondeo kullandim ve islak zemin olsun kuru zemin olsun daha bugüne kadar frene basipta kaydigini görmedim duymadım da bunu diyen gerçekten ilk kisisiniz tecrübeniz benden fazla olabilir ama hersey kontrol ve bakim meselesi bitik balatalarla fren yapilirsa kayar kabak lastikle fren yapilirsa kayar ve bunlarin hepsi bakim ister :) 18 rs 235.40.18 jant lastik ile ben frene bastığim gibi durabiliyorsam bence mondeo fren konusunda basarilidir saygilarimla :)

Ilk değil işte. Forumda daha önce birçok yerde geçti konuşuldu.

Peki o denemeyi neden 205-55-16 orjinal lastik ebadında yapmıyorsun.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Saygida kusrum olduysa affola yasiniz benden büyük evet ama son 8 ay ( 3 adet 2 dizel 1 benzinli ) mk3 190+hp ve 450+nm tork ureten dizel mondeo kullandim ve islak zemin olsun kuru zemin olsun daha bugüne kadar frene basipta kaydigini görmedim duymadım da bunu diyen gerçekten ilk kisisiniz tecrübeniz benden fazla olabilir ama hersey kontrol ve bakim meselesi bitik balatalarla fren yapilirsa kayar kabak lastikle fren yapilirsa kayar ve bunlarin hepsi bakim ister :) 18 rs 235.40.18 jant lastik ile ben frene bastığim gibi durabiliyorsam bence mondeo fren konusunda basarilidir saygilarimla :)

Bakım demişsin.. Maliye defterimi incelemeye alsa, dosyadaki disk ve balata faturalarını hayali diye iptal eder... Her yıl değişirim... Fren hidroliğini değişen kaç kişi tanıyorsun... iki yılda bir değişirim... 4,5 mm ye düşen lastiklerimi takmadım ilk baharda... Yenilerini aldım... 

Sonuç, durdu mu ?, Hayır durmadı... Kütle ağır, hız yüksek, diskler küçük... 

Durmaz.

Sıkışmamışsın.... Bir kaç kez sıkıştım. Öyle ki, lastiklerden çıkan dumandan göz gözü görmez oldu arkada ama durmadı... Yakın çevreme anlatmıştım bu olayı..

Önde ben, arkada sattığım AS 220 benzinli yüksek bir hızla ilerliyoruz... 

Önde bir golf soldan 60-70 km hızla gidiyor.. Sağından geçerim diye düşündüm ve hız kesmedim.. 300 metre kala sağ şeridin dubalarla kapatılmış olduğunu gördüm... 

Var gücümle frene bastım hatta yetmedi, direksiyona asılıp güç almak istedim... Durmadı.. Benden ve arkamdaki AS 220 den çıkan dumanlardan göz gözü görmez olmuştu...

Golfe çarpmak üzereyken dubaların arasına girmeyi denedim ve girdim...

Buradan benim çıkardığım sonuç şu oldu...  3 kasanın freni bu güçlere yetersiz, ama yol tutuş mükemmel ki dubalar arasına her ikimiz de girebildik... 

Bu arabanın motorunu güçlendirmek isteyen, önce frenlerini güçlendirmeli... 

Durmayan mondeo mu hangi hayal bu acaba ? Mondeo kendi klasmanlari arasinda ve segmenleri arasinda bence en iyi frene sahip lütfen yanlış bilgi vermeyiniz

Ayrıca, Hasan hocam gerekli uyarıyı yapmış ama... Bu forumda bu şekilde konuşulmaz Cengiz... 

Tekrarı olmasın lütfen... 

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Manuel bilmem ama otomatik evet sıkıntılı birkaç kez aha vurdum onumdekine derken kıl payı durdum ki yüksek sürat olmamasına rağmen.Mehmet abinin yaşadığı gibi bir olayı bende yaşadım.Buralarda yıl çalışması çok fazla ve abuk subuk sürekli şerit kapatıyorlar.Çift yola dönen yolda önümüzdeki kamyonları geçmek için resmen konvoy şeklinde sollama yaparken önümdeki biranda çekilince dubalarla baş başa kaldım.Frene asildim ama beklediğimden daha yüksek süratle dubalarin arasına girdim.Yol tutuşu ve esp sayesinde savrulmadı araç.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eray Alicikoğlu

Bende fiesta 1.6 tdci ye uygun box var hiç kullanmadım eski sahibi verdi eğer soket uyarsa vereyim size denemek isterseniz deneyin memnun kalırsanız anlaşırız sonradan :D memnun kalmazsanız da söker getirirsiniz hiç sorun değil

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Box uzun dönem için uygun değil diye biliyorum ama rolling geceleri için falan güzel olabilir kanımca :)

Yazılım üstü box diye birşey var :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eray Alicikoğlu

İsteyene denetirim eski sahibi verdi bana o da kullanmamış benim araçta hiç yazılım kadar sağlıklı değil ama ucuz ve ayar çekebiliyosun

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Fatih Avcı

Arkadaslar merhaba tekrar bir konu acmaktansa buraya yazayim dedim. Bizim arabalarda yazilim guncellemesi varmi ? Vsrsa yapildigini nasil anlarim? Arabam 154 k kadar yetkili servis bakimli olarak gozukur ayri bir sorumda egr iptal edilmismidir. Bunu da nasil anlarim =)

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Servis bilir bunu sanırım.Güncel yazılım ile egr iptal oluyor.En iyisi servise gidip son yazılımı yukletmek

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Chip in durma süresine ne gibi zararı var biri bana açıklayabilir mi? Yani araç çiplendikten sonra 200 değil de 280 mi yapıyor? ya da biz kadranda hızı 150 görüyoruz da araç aslında 200 le falan mı gidiyor?

Cahilliğimden soruyorum

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

Chip in durma süresine ne gibi zararı var biri bana açıklayabilir mi? Yani araç çiplendikten sonra 200 değil de 280 mi yapıyor? ya da biz kadranda hızı 150 görüyoruz da araç aslında 200 le falan mı gidiyor?

Cahilliğimden soruyorum

Ertan şöyle bi açıklama  yapsam... ;) chıp genelde niye takılır ? hızlı gitmek için ise cevap ...ne kadar hızlıysanız o kadar uzun mesafede durursunuz...aracınız standart hıza göre durma mesafesi hesaplanmış bir araç olduğuna göre .Hızı artırdığınızda durmayı da iyilleştirecek çalışmalar yapmalısınız...

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı

Ben de frenlerden çok şikayetçiyim. Aracı alır almaz ilk yaptığım işlem 4 adet disk / balata değişimi oldu.

Hele trafikte, çok değil 60-70 km hızla yokuş iniyorsam, önümdeki araçla mesafeyi iyice açıyorum. 

Kısaca bu aracı, ani/panik fren ihtiyacı olmadan dikkatli kullanmaya çalışıyorum.  

Chip konusunda da, daha yüksek torku bu araca pek düşünemiyorum.

Çoğu yolda 3. viteste bile patinaja düştüğüm oluyor.

Yorum bağlantısı
Ufuk Erdem

Ertan şöyle bi açıklama  yapsam... ;) chıp genelde niye takılır ? hızlı gitmek için ise cevap ...ne kadar hızlıysanız o kadar uzun mesafede durursunuz...aracınız standart hıza göre durma mesafesi hesaplanmış bir araç olduğuna göre .Hızı artırdığınızda durmayı da iyilleştirecek çalışmalar yapmalısınız...

Chip son hızı artırmıyor sadece hızlanma süresini artırıyor.Dolayısıyla önceden nasılsa chip sonrası da aynı durma mesafesi söz konusu olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Chip son hızı artırmıyor sadece hızlanma süresini artırıyor.Dolayısıyla önceden nasılsa chip sonrası da aynı durma mesafesi söz konusu olur.

Umarım sizin dediğiniz gibidir... ;)

Yorum bağlantısı

Son hız artmasa da son hıza çıkma süreniz azalıyor. Çabuk hizlaninca geç durursunuz. Ayrıca son hızı da yol şartlarına göre etkiler. Mesela benim aracımin yazilimsiz hali düz yolda zar zor uzun sürede 180kmh lere çıkarken yazılım ile o hızlardan öteye de hala tirmanmaya devam ediyor
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Umarım sizin dediğiniz gibidir... ;)

Abi şöyle soyleyim. Ben genelde maksimum 140 150 km/h hıza çıkarım buna 10 sn de çıkmam la 8 sn de çıkmam arasındaki fark neden durmami etkilesin. Sonuçta 140 km hızda belirli bir devirdesin o devirden 0 a ineceksin. Değişen bir şey olmayacağı kanaatindeyim. Ha arabanın son hızı 240 dan 260 a çıkar onu anlarım ama zaten ha 240 ha 260 allah göstermesin ikisinin de sonu ayni.

Son hız artmasa da son hıza çıkma süreniz azalıyor. Çabuk hizlaninca geç durursunuz. Ayrıca son hızı da yol şartlarına göre etkiler. Mesela benim aracımin yazilimsiz hali düz yolda zar zor uzun sürede 180kmh lere çıkarken yazılım ile o hızlardan öteye de hala tirmanmaya devam ediyor

Çabuk hızlanınca neden geç durasın ozan. Burda önemli olan çıktığın hızdan 0 a inmen. Devir artıyor desem o da pek mantıklı gelmiyor yani yine aynı devirde aynı hıza ulaşıyorsun. Cipteki espri bahsedilen hıza çıkış suren. Yani 0 dan 100 km ye 10 sn de de çıksan 42 mtre de durursun 6 sn de de çıksan 42m de durursun..
Yorum bağlantısı

Abi şöyle soyleyim. Ben genelde maksimum 140 150 km/h hıza çıkarım buna 10 sn de çıkmam la 8 sn de çıkmam arasındaki fark neden durmami etkilesin. Sonuçta 140 km hızda belirli bir devirdesin o devirden 0 a ineceksin. Değişen bir şey olmayacağı kanaatindeyim. Ha arabanın son hızı 240 dan 260 a çıkar onu anlarım ama zaten ha 240 ha 260 allah göstermesin ikisinin de sonu ayni.

Çabuk hızlanınca neden geç durasın ozan. Burda önemli olan çıktığın hızdan 0 a inmen. Devir artıyor desem o da pek mantıklı gelmiyor yani yine aynı devirde aynı hıza ulaşıyorsun. Cipteki espri bahsedilen hıza çıkış suren. Yani 0 dan 100 km ye 10 sn de de çıksan 42 mtre de durursun 6 sn de de çıksan 42m de durursun..

Abi orası zaten teknik olarak öyle ama bu da ayak ayarı ile alakalı. Hafif yoğun trafikte mesela hemen gazlayayim dersen farkında olmadan hemen hizlanmis olup duramadan patlama durumu var sanırım kastedilen o
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Abi orası zaten teknik olarak öyle ama bu da ayak ayarı ile alakalı. Hafif yoğun trafikte mesela hemen gazlayayim dersen farkında olmadan hemen hizlanmis olup duramadan patlama durumu var sanırım kastedilen o

Bunda çip in günahı yok bence :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

chip i performans kadar olmasa da sakin sürüşte yakıt tüketimini düşürmesi nedeniyle tercih edilmez mi? yoksa chip i yaptırınca kopmak kaçınılmaz mı :)

chipli 130 bg era kullanmıştım ama kısa mesafe olduğundan çok bişey anlamadım.

Yorum bağlantısı
Naci Özkan

Yazilimli arac sahibi olarak durma mesafesine cok az katkisi olan motor freni, yazilim oncesi ayagnzi gazdan cekip frene basma suresi icinde yazilimli araba daha az motor freni yapiyor. Yakit basincini artirdiginiz icin eskiden gazi biraktigimda araba kendni geri cekio yavaslamaya basliyodu simdi cektigim an daha az etkili bir motor freni var

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...