İçeriğe Yönlendir

Oto Yıkamaya Bahşiş Bırakır Mısınız, Ölçünüz Nedir?

Emre Yıldırım 2

Recommended Posts

Emre Yıldırım 2

Bu bahşiş olayını anlayamadım.

Son yaşadığım olay, biraz önce milangaz'da dış yıkama yaptırdım 5 TL. Yıkayan eleman abi; arabayı hareket ettirince her yerinden su akacak, güneşe çekte kurulayayım hem bahşişi hak ederiz dedi.

Bahşiş istenmez verilir. Hayatımda en kızdığım şey bahşiş istenmesidir. Bir şey demedim, aldım güneşe; arabanın camlarını içten silmeye başladı, kapı içlerini sildi, ön göğsü-döşemeleri siliyor, paspasları silkeliyor filan.

Neyse, bozuk paralıkta 2,5 lira vardı. Gerçekten hak ettiğini düşünerek verdim. Bozuldu, noldu beğenmedin mi dedim; yok abi gönlünden ne koparsa dedi. 5 liralık yıkamaya 10 lira bahşiş bekliyordu herhalde.

Oradan ayrıldım, sizinde görüşlerinizi almak istedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Ben 5 tl veriyorum genelde , aynı yerde yıkatığım için çocuklar tanıdı arabayı . İlk zamanlara göre araba daha güzel ve özenle temizleniyor ...

Yorum bağlantısı

Aslında içten falan da silmiş bir 5 TL'yi haketmiş :) 

Ama gerçekten gönülden geçen bir ücretti bu ama artık mecburi birşeymiş gibi hissettiriliyor. Bunun bir ölçüsü yok, gerçekten gönlünden ne koparsa yaptığı işe göre değişir. 

Yorum bağlantısı
Burak Fidan

Hızlı dış yıkama için 2 tl bırakıyorum. 10 araç yıkasa 20 tl yapar kigünde en az 50 araç yıkar günlük 100 tl olsa aya vur 2000 tl. Bu kadar para almayan üniversite mezunları var bu memlekette. İçleri de sildiyse 5 tl makul gibi paspasları da silkelemiş falan ben olsam bozulurdum yahu :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı

Bahşişte neymiş? Zaten eleman oradan maaş almıyor mu? Zorla birşey istesen belki 3-5 atarsında. Eleman "ben yapayım" derse ne parası..  :i-ih: Derdim ama bende çok uzun süre garsonluk ve bellboyluk yaptım otellerde. Yapılan muameleye göre zaten müşterinin gönlünden kopan bir paradır. Müşterinin kesesine, huyuna, anlık durumuna, cebindeki bozukluğa göre değişir. 1 lirada olur, 100 lirada. Eskiden daha fazla bahşiş verilirdi. 2000 öncesinde. Nezaman 2000 senesi oldu, verilen bahşişler kağıt paralardan metal paralara düştü. 97-98 de çalıştığım otelde 5-10 mark yada dolar bahşiş alırken, 2001 ve 2004 arası 1-2 euroyu geçmedi hiç verilen bahşişler. Nereden nereye geldim..  :D $$$$

Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Bu bahşiş olayını anlayamadım.

Son yaşadığım olay, biraz önce milangaz'da dış yıkama yaptırdım 5 TL. Yıkayan eleman abi; arabayı hareket ettirince her yerinden su akacak, güneşe çekte kurulayayım hem bahşişi hak ederiz dedi.

Bahşiş istenmez verilir. Hayatımda en kızdığım şey bahşiş istenmesidir. Bir şey demedim, aldım güneşe; arabanın camlarını içten silmeye başladı, kapı içlerini sildi, ön göğsü-döşemeleri siliyor, paspasları silkeliyor filan.

Neyse, bozuk paralıkta 2,5 lira vardı. Gerçekten hak ettiğini düşünerek verdim. Bozuldu, noldu beğenledin mi dedim; yok abi gönlünden ne koparsa dedi. 5 liralık yıkamaya 10 lira bahşiş bekliyordu herhalde.

Oradan ayrıldım, sizinde görüşlerinizi almak istedim.

Çok doğru. Ben de genel de bu tarzı olan kişiye vermek istemem. Ama onun dışında yıkamacı olur eve yemek getiren kurye olur montaja gelen teknik servis olur elimden geldiğince vermeye çalışırım. Realist olmak gerekirse işlerinin karşılığı zaten bir maaş alıyorlar bahşiş vermeye gerek yok. işi o ve yapacak zira ben hastanede insanlarla görüştükten sonra kimse bana bahşiş vermiyor. duygusal açıdan bakınca da asgari ücretle çalışıyor ev geçindiriyor herkes günde 1-2 tl verse bahşiş onlar için ciddi ek gelir. Yani dediğiniz gibi gönülden kopan bir şey veriledebilir 1-2 tl bile olsa ki verilen paranın yadırganması bana göre çok ters , teşekkür edip geçmesi lazım. Verilmeyince de ya da az verilince  trip atacak bir şey yok bunda aslına bakarsanız. 

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Yıkama burada 15 TL, şampuansoz yıkadığı için yıkamacı 10TL alıyor. 5 TL'yi yıkayana veriyorum.

Yorum bağlantısı

Çok doğru. Ben de genel de bu tarzı olan kişiye vermek istemem. Ama onun dışında yıkamacı olur eve yemek getiren kurye olur montaja gelen teknik servis olur elimden geldiğince vermeye çalışırım. Realist olmak gerekirse işlerinin karşılığı zaten bir maaş alıyorlar bahşiş vermeye gerek yok. işi o ve yapacak zira ben hastanede insanlarla görüştükten sonra kimse bana bahşiş vermiyor. duygusal açıdan bakınca da asgari ücretle çalışıyor ev geçindiriyor herkes günde 1-2 tl verse bahşiş onlar için ciddi ek gelir. Yani dediğiniz gibi gönülden kopan bir şey veriledebilir 1-2 tl bile olsa ki verilen paranın yadırganması bana göre çok ters , teşekkür edip geçmesi lazım. Verilmeyince de ya da az verilince  trip atacak bir şey yok bunda aslına bakarsanız. 

:( İnce bir sitem var sanki..  ;)  :D

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Adamın hakkı 5 TL.'imiş ama, sizde bozuk olmadığını ancak 2,5 TL. olduğunu fark edince, bir daha gelebileceğinizi de düşünerek çaktırmaması gerekiyordu, çünkü bir sonrakine 10 TL. almayacağı ne malum... :yes:

Yorum bağlantısı
Umut Taşlı
(düzenlendi)

aciz vücudumu başkasına yıkatırım, arabamı asla.  :D

bıçak gibi fırçalar, yıllanmış bezler, zehir gibi şampuanlar falan; düşünmek bile istemiyorum. peder bey'le pek geçinemeyiz ama bu konuda o bile sözümden çıkmaz sağ olsun.  :)

konuya gelirsek, şartlı bahşiş olayında valeler de yüzsüzleşebiliyorlar ama sıra bendeyken sağ koltukta oturdukları için sorun olmuyor.  :biggrin:

ek: bir ara babam için çok çok acelesi vardı focus'un. araba da yıkanan, halı yıkattığımız yerde bir arkadaştan rica edip, hızlı bir şekilde kendi ürünlerimle yıkatmıştım. kendi arabasını yıkar gibi yıkamıştı. zaten işini severek yapan, hakkını veren insanlar haliyle, tavrıyla belli ediyor kendini. böyle güzel insanlara verilebilir bence.

tarihinde Umut Taşlı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İstinye'de senelerdir gittiğim bir yıkamacım var. Normalde 15TL'dir yıkama. Ancak ne kadar özendiklerini şöyle anlatayım:

Arada bir şirket aracını da orada yıkatıyorum. Yıkama sonrası şirkettekiler gördüğünde "bu bizim araç mı" diye tepki veriyor :)

Bu kadar özene 5tl bahşişle veririm. Şirket için verdiğimde bahşişin de fişini isterim, "hemen" diye getirirler. Güleryüz, sohbet, çay da mevcut. Daha ne olsun :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turgut Ünal
(düzenlendi)

En mantıklısı arabanı kendin temizleyeceksin.Hem bahşiş vermek zorunda kalmazsın hemde kimse senin kadar özenerek temizlemez.

tarihinde Turgut Ünal tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Onur Doğan

Geçen gün İzmir'den Balıkesir'e giderken yolda ucuz gaz buldum hemen girdim depoyu fulledim ardından aracıda yıkayalım dediler tamam dedim köpüklü tabancayla yıkadı fırçaladı tertemiz yaptı sonuçta yıkama ücretsizti. İçimden emeğinin hakkını vermek geçti bozukluk sadece 50 kuruş vardı ama güleryüzüne ve hizmetine bütün 20 verdim almadı gerçekten böyle insanlarda varmış dedirtti. 

Yorum bağlantısı
Taner Gündüz

Yıkama konusunda çok kıl olduğum için genelde kendim yıkıyorum bilmediğim yıkamacıda yıkatmaktansa kirli kalmasını yeğlerim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

:( İnce bir sitem var sanki..  ;)  :D

Hahaha :) yok yahu ne sitemi 

Yorum bağlantısı
Mert Ender

Beklenti içinde olana bahşiş vermem. Onun dışında, fiyat ve özenle orantılı bir bahşiş bırakırım genelde.

Yıkama yerim olsa şakır şakır, zevkle yıkarım da, neredeee? Öğrenciyken vardı böyle bir imkan, 1996 model Clio'yu yıkardım, bir de cilalardım...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Benim hiç huyum değildir bahşiş vermek. Belki bazıları kötü karşılayabilir lakin sevmiyorum.

Yorum bağlantısı
Taner Gündüz

bazı benzin istasyonlarında 1 tl karşılığında köpük ve yıkama tabancası bulunuyor aslında bunlarda çok iyi bence 

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Öğrencilikten kalma alışkanlık, bahşiş vermem :) Şaka bir yana gerçekten hakeden insana bir miktar (o an ki maddi durumuma bağlı) gönlümden kopanı bahşiş olarak veririm. Yoksa bahşişi hakedelim diyerek kimse benden 5 kuruş alamaz... :i-ih:  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hakan Türkoğlu

bizim burda adam basınçlı suyu 1 tl yapmış yanına kova ve bir bidon sıvı sabun bırakmış herkes aracını kendi yıkıyor :)

Yorum bağlantısı
Berkay Özdemir

Yıllarıdır aracımı yıkattığım bir Oto Yıkamam var , önce 10 TLydi , Bozuk ne gelirse veriyordum. Şimdi 13 TL oldu yıkama , 2 TL kesin veriyorum. Onun dışında cebimden ne çıkarsa şansına .. 

Bizim oto yıkamalarda Küçük araç başı 4 TL , Minivan 5TL ,  Büyük minübüslere v.s 7 TL alıyor çalışanlar araç başına. Geri kalanı bahşiş..

Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Bahşiş istenilmez, verilir. Bahşiş elemanın yaptığı işe gösterdiği özenle doğru orantılıdır. Ama fazla abartmamak şartıyla..

Yorum bağlantısı
Hüseyin Kuvvet

Bahşişte neymiş? Zaten eleman oradan maaş almıyor mu? Zorla birşey istesen belki 3-5 atarsında. Eleman "ben yapayım" derse ne parası..  :i-ih: Derdim ama bende çok uzun süre garsonluk ve bellboyluk yaptım otellerde. Yapılan muameleye göre zaten müşterinin gönlünden kopan bir paradır. Müşterinin kesesine, huyuna, anlık durumuna, cebindeki bozukluğa göre değişir. 1 lirada olur, 100 lirada. Eskiden daha fazla bahşiş verilirdi. 2000 öncesinde. Nezaman 2000 senesi oldu, verilen bahşişler kağıt paralardan metal paralara düştü. 97-98 de çalıştığım otelde 5-10 mark yada dolar bahşiş alırken, 2001 ve 2004 arası 1-2 euroyu geçmedi hiç verilen bahşişler. Nereden nereye geldim..  :D $$$$

belboyluktan iyi kazanmışssındırr abi seeen :D

Yorum bağlantısı

belboyluktan iyi kazanmışssındırr abi seeen :D

Ozaman maaşım 420 TL idi. 4 ay hiç muhasebeye gitmedim. 4. ayın sonunda maaşı toplu aldım. Yalan olmasın Tl ye aylık bazda çevirince yaklaşık 2500-3000 Tl gibi bir meblağa çıkar ki ozaman parası ile.. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...