İçeriğe Yönlendir

Türk Kahvesi

Serkan Karadağ

Recommended Posts

Serkan Karadağ

Türk Kahvesi yapmak sunmak ve içmek bir sanattır. Her şeyde olduğu gibi bunuda yok ediyoruz maalesef...

Böyle güzel tatlar unutulmasın.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

:i-ih:  Sapı boru gibi oluyor.

Nereden buldun?

Bizim burada bu tip pirinç, bakır, gümüş vb. satan bir tükkan var abicim. Oradan.. Tabi şimdi sen illa doğu taraflarının dövme pirinç bilmemne cezvesi olsun dersen orasını bilemem..

400_2_sufi-turk-kahvesi_4_1024.jpg

Bu resimdeki cezvenin hemen hemen aynısı..

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Türk Kahvesi yapmak sunmak ve içmek bir sanattır. Her şeyde olduğu gibi bunuda yok ediyoruz maalesef...

Aslında şu da var Fatih abi, esnafın ziyaretine gelen misafiri için kahveden veya çıraktan isteyip ikram ettiği bir fincan acı kahvede çok başka bir şey değil mi ?  Özel bir seramonisi olmasa da özel fincanı cezvesi olmasa da tepsisi ufak suyu olmasa da bir fincan acı kahvedir sonuçta, çok şey sığar ikram edenin ikramına kabul edenin fincanına...  :)

Bana bir haller oluyor, iftar için Kurukahveci den kahve alıp geleyim bari, bir edebiyatçı taraf oluştu bende... :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı

Aslında şu da var Fatih abi, esnafın ziyaretine gelen misafiri için kahveden veya çıraktan isteyip ikram ettiği bir fincan acı kahvede çok başka bir şey değil mi ?  Özel bir seramonisi olmasa da özel fincanı cezvesi olmasa da tepsisi ufak suyu olmasa da bir fincan acı kahvedir sonuçta, çok şey sığar ikram edenin ikramına kabul edenin fincanına...   :)

Bana bir haller oluyor, iftar için Kurukahveci den kahve alıp geleyim bari, bir edebiyatçı taraf oluştu bende... :D

senin çayın meşhur abi :biggrin:

Yorum bağlantısı

Bizim burada bu tip pirinç, bakır, gümüş vb. satan bir tükkan var abicim. Oradan.. Tabi şimdi sen illa doğu taraflarının dövme pirinç bilmemne cezvesi olsun dersen orasını bilemem..

Bu resimdeki cezvenin hemen hemen aynısı..

O resimdeki cezve bakır. :i-ih:

Şöyle olacak: pirinc-cezve-orta-boy1.jpg

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

Güzel kahve içmek istiyen olursa bir kaç tiyo vereyim. Kahve yeni çekilmiş olmalı en fazla 20-25 gün içinde tadı değişmeye başlıyor. 1 ölçü koyu  bir ölçü açık kahve karıştırılarak yapılırsa çok daha lezzetli oluyor. Benimde her gün bu kahveyi saat 2,5 - 3 arası ( ramazan haricinde ) birlikte içtiğim çok yakın bir dostum var. Haftada 7 gün içeriz aynı saatlerde :)

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sinan Kozan

kahve ayrı bir zevktir...vazgeçilmezim benimde hergün bir kupa içmezsem rahat edemem :):D  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Aslında şu da var Fatih abi, esnafın ziyaretine gelen misafiri için kahveden veya çıraktan isteyip ikram ettiği bir fincan acı kahvede çok başka bir şey değil mi ?  Özel bir seramonisi olmasa da özel fincanı cezvesi olmasa da tepsisi ufak suyu olmasa da bir fincan acı kahvedir sonuçta, çok şey sığar ikram edenin ikramına kabul edenin fincanına...   :)

Eee boşuna dememişler bir fincan kahvenin 40 yıllık hatırı vardır diye..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

semaverde olacak :)

Altını bilmem ama demliği porselen olacak bardaklar önceden ısıtılacak, şeker olmazsa olmazımdır.. Aroma adına içine bir şey konmayacak yalın halde olacak, benim kriterlerim bunlardır... ;)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Muhabbetimiz çaya dönüyor sanki. Çayın yeri başka, O na ayrı bir konu açmak gerekli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

He he, o internet mağazalarının hemen hepsine baktım. Bir çoğunu da tel. ile aradım. Ellerinde ürün kalmadığını, toptancının da ürün göndermediğini söylediler. Hemen hepsi İzmirde bir imalatçıdan alıyorlarmış, onun numarasını da aldım. Ancak 2-3 gün sürekli aramama rağmen cevap alamadım. Zaten ürünlerde de "çeyizlik" yazıyor ve 3 fincanlık.En az 4 olmalı. :yes:

Yorum bağlantısı

He he, o internet mağazalarının hemen hepsine baktım. Bir çoğunu da tel. ile aradım. Ellerinde ürün kalmadığını, toptancının da ürün göndermediğini söylediler. Hemen hepsi İzmirde bir imalatçıdan alıyorlarmış, onun numarasını da aldım. Ancak 2-3 gün sürekli aramama rağmen cevap alamadım. Zaten ürünlerde de "çeyizlik" yazıyor ve 3 fincanlık.En az 4 olmalı. :yes:

Buraya bakarım. Dediğim tükkanda büyük ihtimal oda vardır.. Varsa alrı gönderirim.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Prinç muslukları eritip cezve yapmayacağımıza göre bakır cezveye devam, zaten prinç olanı senden duydum unutsam da olur... :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Buraya bakarım. Dediğim tükkanda büyük ihtimal oda vardır.. Varsa alrı gönderirim.

Yarın şafak sökerken metropol kent İstanbul' da olacağım... Bir iki saat kalıp dönecem, vakit olsaydı gelirdim yanına...  :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Prinç muslukları eritip cezve yapmayacağımıza göre bakır cezveye devam, zaten prinç olanı senden duydum unutsam da olur... :D

Kaliteyi unutamazsın. ;)

Hadi bakalım. Ben Ankara'da bulamadım. Ramazandan sonra Çıkrıkçılar Yokuşu'nu da araştıracağım. Durmak yok! Bulana kadar devam.

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Kahvenin yanında neden su verilir? Bu adet nereden gelir, amacı nedir? Diye sorsam ;)

Kahvenin acımsı tadını ve telvesinin parçacıklarını ağızdan ve dişlerin arasından temizlesin diye...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Yarın şafak sökerken metropol kent İstanbul' da olacağım... Bir iki saat kalıp dönecem, vakit olsaydı gelirdim yanına...  :(

Beklerdim yada ben atlayıp gelirdim ama full çalışıyorum. Sabah 06:30- akşam 19:30 arası iş hattındayım abicim. Kısmet.

Kahvenin acımsı tadını ve telvesinin parçacıklarını ağızdan ve dişlerin arasından temizlesin diye...

:i-ih: Kahvenin tadını, telvesini ağızdan temizledikten sonra neden içicen kahveyi?

Yorum bağlantısı

Seni kandırmışlar Ayhan :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...