İçeriğe Yönlendir

Türk Kahvesi

Serkan Karadağ

Recommended Posts

Tabi ne demek çardak ta görüşmek üzere :D

Vaayyyy... Demek vermiyycen vermiyycen.. Çay senin değil mi. Vermiycen..  :i-ih:  :p

Yorum bağlantısı
Murat Dere
(düzenlendi)

O değil de neden "Türk kahvesi"? Biz ecnebi miyiz de kendi kahvemize "Türk kahvesi" diyoruz?

tarihinde Murat Dere tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı

O değil de neden "Türk kahvesi"? Biz ecnebi miyiz de kendi kahvemize "Türk kahvesi" diyoruz?

:vreka:  :vreka:  Şerrefsizim benim aklıma gelmişti. Geyik olmasın diye şettirmemiştim..  :fiuw:

Yorum bağlantısı
Safak Acar

Vaayyyy... Demek vermiyycen vermiyycen.. Çay senin değil mi. Vermiycen..  :i-ih:  :p

:sandalye:

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Fincan görsel olarak güzel ama kullanımı pratik değil. Tutuşu ve içişi zor.  ;)  :D

Evet içimi biraz zor ama büyük beni tam kesiyor :)

Yorum bağlantısı
Murat Dere

:vreka:  :vreka:  Şerrefsizim benim aklıma gelmişti. Geyik olmasın diye şettirmemiştim..  :fiuw:

Başkaları desin "Türk kahvesi", biz deyince garip ve biraz da ayıp oluyor yahu. :yes:

Yorum bağlantısı

Başkaları desin "Türk kahvesi", biz deyince garip ve biraz da ayıp oluyor yahu. :yes:

Haklısın abicimde, şimdi sadece "kahve" denildiğinde, özellikle cafe tarzı mekanlarda sipariş verildiğinde "ne kahvesi, lattemi, nescafemi?" tarzı sorulara mazur kalıyoruz. Anlaşılmıyor, iki kere söylemek gerekiyor. Birde dil alışkanlığı.. Özel isim birde sanırsam. Türk Kahvesi, Sana Yağı, Kot Pantolon tarzı..  ;)  :biggrin:

Yorum bağlantısı

Özkahve diyelim bence :D selfie yi özçekim yapmışken :p
Yorum bağlantısı
Murat Dere

Haklısın abicimde, şimdi sadece "kahve" denildiğinde, özellikle cafe tarzı mekanlarda sipariş verildiğinde "ne kahvesi, lattemi, nescafemi?" tarzı sorulara mazur kalıyoruz. Anlaşılmıyor, iki kere söylemek gerekiyor. Birde dil alışkanlığı.. Özel isim birde sanırsam. Türk Kahvesi, Sana Yağı, Kot Pantolon tarzı..  ;)  :biggrin:

Biliyorum Kerem. İşte o anda diğer cümle devreye giriyor; "Neskafe istesem `neskafe` derdim." Hem ayrıca biz kahveyi şekerli, orta, sade gibi sıfatlarla isteriz. O "cafe" tarzı mekanlarda sen kahve isteyince sana bu tür zeka özürlü soru soran olursa apıştıracaksın orda. Ben sade kahve diyim de bana latte mi desinler bi, aboo... :crazy:

Özkahve diyelim bence :D selfie yi özçekim yapmışken :p

:punish::p

Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

Yunan kahvesi bikerem onun doğrusu. Git menhatının orta yerinde gir bir kafeye iste bakam neymiş adı öğren :)  Yakında donumuzuda alırlar kıçımızdan bu Yunanlar :)

Yorum bağlantısı

Yunan kahvesi bikerem onun doğrusu. Git menhatının orta yerinde gir bir kafeye iste bakam neymiş adı öğren :)  Yakında donumuzuda alırlar kıçımızdan bu Yunanlar :)

Baklava için isim hakkıda istemişlerdi. Sahiplenmişlerdi bir ara. Sonuç ne oldu bilmem.. 

Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

Baklava için isim hakkıda istemişlerdi. Sahiplenmişlerdi bir ara. Sonuç ne oldu bilmem.. 

Ne olacak Yunan Baklavası diye hala bas bas baarıyollaa.

Zeki-Metinden eski bir sahne geldi gözümün önüne. :)

Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir

Her gün en az bir, bazen iki fincan sade kahve içerim.

Türk'müyüz?

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Türk kahvesi Türk kahvesi demek. Yoksa onu da iç ederlerdi Brezilya kahvesi, Yemen Kahvesi hatta Yunan kahvesi diye..Oradaki Türk iyi duruyor   :)

Yorum bağlantısı

Türk kahvesinin ismi geçince,türkiyede tek mekan bilirim...bir çok medyada yer aldı ve trt belgesel bile çekti mekanda..

Hatta araştırmalara göre türkiyenin en iyi türk kahvesi buradadır..burası neresimi ? Tabiki çorlulu ali paşa medresesi...

Niye içirmedin  ozaman?

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Türk kahvesi Türk kahvesi demek. Yoksa onu da iç ederlerdi Brezilya kahvesi, Yemen Kahvesi hatta Yunan kahvesi diye..Oradaki Türk iyi duruyor :)

Dışarıda tamam. Türkiye'de Türkler Türk kahvesi dememeli. Evet, öyle! :jedi:

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Olsun be abi. Böyle daha bir tatlı... Başka çeşidini içmem bile..

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Arçelik kahve makinası aldık, günde en az 2 defa içmeden kendimi rahat hissetmiyorum, Ramazanda bir defaya düştü. :)

Yorum bağlantısı

Dışarıda tamam. Türkiye'de Türkler Türk kahvesi dememeli. Evet, öyle! :jedi:

Tüm suçlu Nestle ve onun markası Nescafe. Granül kahve dilimize Nescafe olarak girip, sonradan kısaltılmış şekilde kahve diye telaffuz edilmeye başlanınca evde değil ama lokanta/bar/cafelerde garsonları karışıklıktan kurtarmak adına Türk Kahvesi,kahvenin sıfatı oldu:)

Ben kahve müptelası değilim, Kahve ve granül kahveyi:) (şimdi bu traz ifadeler komik oldu ama) sade içerim. Özellikle cofeemate denen kremayı ve 2'si, 3'ü biradalarda kullanıldığı için küçük paketlerde safılan hazır granül kahveleri tercih etmem. Dilimize yerleşmiş adıyla sütlü Nescafe denilerek krema ile açılan kahveleri beğenenlere cofeemate'in içindekiler kısmını okumalarını tavsiye ederim.

Kahve konuşuldu, nescafe konuşuldu, çay konuşuldu. Ben de Oralet'i unutmayalım diyorum. Şeker kullanmadığım için oralet'i uzun süredir içmiyorum ama hayatıma lezzo markası ile girdiğinde çok keyif alırdım içerken. Üniversitede kahvedeyken çay içmekten pek bıkmazdım ama değişiklik için arada oralet güzel olurdu.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Her gün en az bir, bazen iki fincan sade kahve içerim.

Türk'müyüz?

Türküz canım. Ama şimdilerde o salakça "Türkiyeli" sıfatını yerleştirmeye çalışan sıfatını şeettiklerim türedi ya. :angry:

Tüm suçlu Nestle ve onun markası Nescafe. Granül kahve dilimize Nescafe olarak girip, sonradan kısaltılmış şekilde kahve diye telaffuz edilmeye başlanınca evde değil ama lokanta/bar/cafelerde garsonları karışıklıktan kurtarmak adına Türk Kahvesi,kahvenin sıfatı oldu:)

Ben kahve müptelası değilim, Kahve ve granül kahveyi:) (şimdi bu traz ifadeler komik oldu ama) sade içerim. Özellikle cofeemate denen kremayı ve 2'si, 3'ü biradalarda kullanıldığı için küçük paketlerde safılan hazır granül kahveleri tercih etmem. Dilimize yerleşmiş adıyla sütlü Nescafe denilerek krema ile açılan kahveleri beğenenlere cofeemate'in içindekiler kısmını okumalarını tavsiye ederim.

Kahve konuşuldu, nescafe konuşuldu, çay konuşuldu. Ben de Oralet'i unutmayalım diyorum. Şeker kullanmadığım için oralet'i uzun süredir içmiyorum ama hayatıma lezzo markası ile girdiğinde çok keyif alırdım içerken. Üniversitede kahvedeyken çay içmekten pek bıkmazdım ama değişiklik için arada oralet güzel olurdu.

Saygılarımla.

Oralet deyince Oralet Osman'ı analım:

http://www.youtube.com/watch?v=aqpuKvt_ZUI

KAragöz'ü de alacaklardı, zaten yunan salatası caciki var, di mi? :i-ih:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş

Duyduğum bir rivayet şu şekilde: Eski Türk adetlerinde eve gelen misafirler şimdiki gibi çayla-kahveyle uğurlanmazdı, öncelikle kahve ikram edilir eğer kişi önce suyu içerse karnı açtır yemek ikram edilir, eğer tok ise kahvesini içerdi.

Dediğim gibi bi rivayet böyle diyor ama farklı rivayetler de var ;)

Bende öyle biliyorum :)
Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir

Türküz canım. Ama şimdilerde o salakça "Türkiyeli" sıfatını yerleştirmeye çalışan sıfatını şeettiklerim türedi ya. :angry:

Hayır hayır ben Türkiyecilikten bahsetmiyorum.

Aslında soru derin taa Nasturiler'in Erkegün olduğu dönemden bu yana, Türk'müyüz?

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Kahve çaydan önce girmiş bizim mutfaklara. Dikkat edin kahvehane vardır çayhane değil. Kahve ithalatında sıkıntı yaşanınca çay ön plana çıkmış ve öyle de kalmış.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...