İçeriğe Yönlendir

Ağlanılacak Halimiz...

M.Fatih Yüce

Recommended Posts

Tahir İlter

Eski okul disiplini gelmeli, aileler çocuklarını okula götürdüklerinde yine eskisi gibi eti senin kemiği benim diye vermeli. Biz dayak yedik , öğretmenin karşısında titredik ama çok şükür saygıda kusur etmeyen adam gibi adam olan bir nesil olarak yetiştik. 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
İsmail Avcı
(düzenlendi)

ama merak etmeyin dershaneleri kapatalım hallolur bunların hepsi ,okulların-öğrencilerin dağınıklığı

tarihinde İsmail Avcı tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Hep diyoruz ya bizim zamanda şöyleydi böyleydi diye..Maalesef demeye devam edeceğiz. :( İnternet ile birlikte tüm gençlik kaybedilmiştir. Bundan ötesi yok.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Soner Alp

Biraz çift taraflı bir konu bu, Öğretmen dinletmeli kendisini öğrencinin vicdanına kalmamalı, Kahvehaneden zaman ayırıp yarın ne anlatacağına çalışmalı kendiside. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Turan

Ah ah aynı sorunlar her okulda mevcut malesef. Baldızın görev yaptığı okulda öğrenciler sarmaş dolaş geziyormuş derste dahil. Sigara madde hak getire zaten. :(

Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

Biraz çift taraflı bir konu bu, Öğretmen dinletmeli kendisini öğrencinin vicdanına kalmamalı, Kahvehaneden zaman ayırıp yarın ne anlatacağına çalışmalı kendiside. 

bir öğretmen olarak kesinlikle katılıyorum

Yorum bağlantısı

Öyle bir hal aldıki toplumumuz, öğretmen öğrenciye ev ödevi verse, veli okulu basıp öğretmeni dövüyor yada bıçaklıyor.. :i-ih: Eğitim ve öğretim farklı şeyler ve ailede başlar.. 

Yorum bağlantısı
Eray Alicikoğlu

çivisi çıktı artık bu öğrencilerin tamam biz de yaramazdık konuşurduk ama hocalarımıza saygısızlık yapmazdık arka sırada ne kadar koyu muhabbet kursak da susun denilince susardık şimdi hocaya dikleniyolar yok efendim bana sen kızamazsın bağıramazsın annem babam bana bağırmıyo bunlar da var anne baba da çok yüz vermiyecek valla sokakta da durum aynı sanırsın dünyanın kralı kendinden kaç yaş büyük insanlara diklenip artistik yapıyolar bazısı sağlam dayak yiyip oturuyo aşağı fazla özgüven var saygı sevgi hoşgörü yok 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Okul da öğretmen den dayak yediğimiz de anne ve babamıza söylemeye korkardık. Söylesek bir de onlar döverdi, yine ne yaramazlık yaptında öğretmen seni dövdü diye. Şimdi öğretmen öğrencinin kulağını tutsa, öğrencinin tüm sülalesi okula akın ediyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Öğrencilere, gençlere TABLET bilgisayar yerine KİTAP verseler durum böyle olmazdı.... Okumak okumak okumak...

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Malesef hocam; önceleri çok daha iyiymiş evlat ve aile ilişkileri, bu durumun en büyük nedeni olarak aile ilgisizliği ve umursamazlığı diye düşünüyorum. Çocuklarını okula göndererek kurtulduklarını düşünen ebeveynlere sahip oldukça bu durum hep böyle sürüp gidecek;

Yorum bağlantısı

1945-1965 arasında doğan nesil büyük ölçüde ülkemizin her bakımdan bozulmasında rol aldılar, ülkeyi yönetemediler, iyi bir vatandaş olamadılar, bu hallere geldik. 

1965-85 arasındaki neslin de çocukları daha da beter yozlaşmış bir nesil dünyaya getirdi. Önümüzdeki 10-20 yıl daha da beter olacak diye düşünüyorum. Bunlar daha iyi günler.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Benim de uyuduğum dersler oldu, can kulağı ile dinlediğim dersler de.

Bütüm hocalara saygım sonsuzdur ama sınıfın %90 ı uyuyorsa bence hoca kendini dinletemiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Amerikan filmlerindeki hipi gençliği görünce okul yıllarında, biz de özenirdik serbest kıyafet, rahat tavırlar, öğretmen ile arkadaşça diyaloglar dikkatimizi çekerdi. 20 senede benzer duruma geldik. Ancak her zaman olduğu gibi o rahat neslin içinden yetişip, ülkesine teknolojik ve sosyal alanlarda gelişmişlik sağlayan, kendini yetiştiren bireyleri değil, serseriliklerini örnek alıyoruz.

Bazı toplumların niye ısrarla korumacı olduklarını, dış dünyaya açılırken hesaplı kitaplı davrandıkları için baskıcı olarak görüldüklerine iyi bir örnektir Türkiye.

Hak ve özgürlükler konusunda15 sene öncesi ve sonrası arasındaki değişim "nüans" larla değil, uçurumlarla bile açıklanamıyor. Bir zamanlar aileden başlayıp, okulda devam eden, askerde, çalışma hayatında, mahallede, örf ve adetlerin ışığında oluşan baskıcı toplumsal kuralların ve inanışların bağlayıcılığından kurtulmanın etkisiyle ne yapacağını bilmeden, amaçsızca sağa sola koşuşan bireyler haline geldik.

Toplumda saygınlığının ağırbaşlılıkta değil, Polat Alemdar gibi davranmaktan geçtiğini düşünen, Behzat Ç. Gibi küfredince her kapının açılacağını sanan, herkesin bir gün dizilerdeki gibi malikhane sahibi olacagına inacak kadar ailesinden kopuk, toplumdan soyut, eğitimli olmanın hayatta bazı şeylere erişme süresini uzatacağını sanan, bu yanılgı içersinde gereksiz gördüğü eğitim kurumlarında boşuna vakit geçirdiğini düşünen öğrencisini, hangi öğretmen hangi gaye ile hayata hazırlayabilir?

Sorun-çözüm metodolijisi yapılabilir ancak bu saatten sonra bence çok geç. İnsanları alıştıklarından vazgeçirmek çok zordur. Duvarlar kalktı, sınırlar yok, kurallar gereksiz. Özellikle Y kuşağının (80-99) dünyada benzer özellikler gösterdiği kısım bizde bilgisayarın yaygınlaşmaya başladığı 90 ve sonrası doğumlular. İş hayatında herşeyi bildiğini düşünen, memnuniyet çıtaları çok yüksek olan, aidiyet bağı zayıf bu kuşağı mumla aratacak 2000 ve sonrası doğumlu millenyum çocukları Z kuşağı okul çağında ayak seslerini hissettiriyor. Çalışma hayatlarını nasıl olacak bakalım?

Saygılarımla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Onur Oflaz

Okullar çok kötü durumda. Derste uyuyanı mı sorarsın hocanın kızmasına rağmen hala uyuyanı mı sorarsın hocayla tartışanı mı sorarsın? Bi düzen gelmeli okullara. Öğretmen kanunen öğrenciye bir şey yapamıyor öğrenci de bu durumun farkında ve bunu sonuna kadar kullanıyor

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Benim de uyuduğum dersler oldu, can kulağı ile dinlediğim dersler de.

Bütüm hocalara saygım sonsuzdur ama sınıfın %90 ı uyuyorsa bence hoca kendini dinletemiyor.

Yok Sani artık öyle değil  :i-ih:  Hoca dinletememe işi değil bu ;) Öyle bir adam olsa okul hayatını bırakmaz salla başı al maaşına devam ederdi.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Son yılarda o kadar çok milli eğitim bakanı değişti o kadar çok sistem değişti ki öğrencilerle birlikte sistemde çöküyor maalwsef

Özele gönder kurtula getiriyorlar işi ;) Bak özel okul sayılarıda artacak :)

Yorum bağlantısı

Toplumda saygınlığının ağırbaşlılıkta değil, Polat Alemdar gibi davranmaktan geçtiğini düşünen, Behzat Ç. Gibi küfredince her kapının açılacağını sanan, herkesin bir gün dizilerdeki gibi malikhane sahibi olacagına inacak kadar ailesinden kopuk, toplumdan soyut, eğitimli olmanın hayatta bazı şeylere erişme süresini uzatacağını sanan, bu yanılgı içersinde gereksiz gördüğü eğitim kurumlarında boşuna vakit geçirdiğini düşünen öğrencisini, hangi öğretmen hangi gaye ile hayata hazırlayabilir?

Saygılarımla.

İnsanlar önce devletten çaldılar. Baktılar devlet bişey demiyor, vatandaştan çalmaya başladılar. Baktılar vatandaş hakkını koruyamıyor, çalmaya devam ettiler. Haksızlığa uğrayanlar da haklarını aramak için devlete gittiler. Baktılar haklarını devlet verdirmiyor, gittiler kendi haklarını kendileri aldılar. Baktılar kendi haklarını kendileri alınca, daha hızlı, kesin ve başlarına birşey gelmiyor, bu böyle devam etti.

Ben de çoğu zaman böyle davranıyorum, baktım ki işler böyle daha hızlı yapmaya devam ederim herkes gibi.

Başımıza otoriter, adil devlet lazım. Ben devletle muhatap olurum vatandaşla değil. Kim ne derse desin.

Otomobil forumuyuz. Hep yazıyorum yollarda devlet yok diye. Görüyoruz yollarımızda herkes kendi başına devlet. İsteyen istediği kuralı koyuyor, uyguluyor, kendi kuralına karşıdaki uymazsa karşıdakini cezalandırıyor. Ben ve toplumun çoğu gibi. Niye? Bakıldı ki böyle daha iyi, devam edildi. Ama genel trafik açısından böyle mi daha iyi hayır asla. 

Trafikte kasten birini öldürürseniz 1 yıl ile yargılanıyorsunuz. Sabıkanız yoksa otomatikman 6 ay. Gittisi geldisi zaten 4-5 ay geçiyor, çıkıyorsunuz dışarı. Bu durum ben şoförken işime gelebilir. Peki ben yaya iken, eşim, çocuğum karşıya geçerken ne olacak? Onları öldüren de 4 ay sonra çıkacak. Sonra? Yine kendi adaletimiz.

Ekonomik istikrar var diyenler, toplumsal istikrarsızlığı görmezden gelmemeli. Başımıza geçecekleri ona göre belirlemeli.

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

önceleri çok daha iyiymiş evlat ve aile ilişkileri, bu durumun en büyük nedeni olarak aile ilgisizliği ve umursamazlığı diye düşünüyorum. Çocuklarını okula göndererek kurtulduklarını düşünen ebeveynlere sahip oldukça bu durum hep böyle sürüp gidecek;

Hak ve özgürlükler konusunda15 sene öncesi ve sonrası arasındaki değişim "nüans" larla değil, uçurumlarla bile açıklanamıyor. Bir zamanlar aileden başlayıp, okulda devam eden, askerde, çalışma hayatında, mahallede, örf ve adetlerin ışığında oluşan baskıcı toplumsal kuralların ve inanışların bağlayıcılığından kurtulmanın etkisiyle ne yapacağını bilmeden, amaçsızca sağa sola koşuşan bireyler haline geldik.

Saygılarımla.

Aile, örf, adet. Yukarıdaki 2 arkadaşımızın yazdıkları satırlar içindeki 3 sihirli kelimenin anlamını yitirmesi sonucu toplum şu anki durumuna gelmiştir. Son zamanlarda birazda gelirdeki artış, görgüsüz ve vurdumduymazlığı ilave edince maalesef bu günlere gelindi. İnşaallah bu geçiş sürecide çabuk geçerde biraz kendimize geliriz yeniden temennisiyle... :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Aile, örf, adet. Yukarıdaki 2 arkadaşımızın yazdıkları satırlar içindeki 3 sihirli kelimenin anlamını yitirmesi sonucu toplum şu anki durumuna gelmiştir. Son zamanlarda birazda gelirdeki artış, görgüsüz ve vurdumduymazlığı ilave edince maalesef bu günlere gelindi. İnşaallah bu geçiş sürecide çabuk geçerde biraz kendimize geliriz yeniden temennisiyle... :)

Yerlere ve göklere sığdıramadığım gözümde dağlar dünyalar kadar büyük, kıymetli abim. :nazar: Gerçekten güzel bir konuya değinmişsiniz. :flowers: Bizim kaygımız asıl gelecekte sizler gibi, beyefendi insanları göremeyecek olma kaygısıdır...Saygılarımla...

Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

Özele gönder kurtula getiriyorlar işi ;) Bak özel okul sayılarıda artacak :)

parası olan veli çözüm bulur .bundan sonra sadece zengin çocukları okuyabilecek

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Mert,

İnsanın eğitimi ailede başlar. İy,kötü,doğru,yanlış ,helal,haram,ayıp,günah gibi kelimeler eşliğinde ilk terbiyeyi 5-6 yaşlarına kadar anne yada babnın yardımıyla çocuğa verilmesi gerekmektedir. Ben etrafımda bu yaşlara gelmemiş tanıdık çocuklarına bakıyorum bunlardan yoksun olarak büyüyorlar. 7/24 bu yaştaki çocuklar televizyon,bilgisayar yada akıllı telefonlardaki ıvır zıvırlar ile büyütülmektedirler. Önce iğneyi kendimize sonrada çuvaldızı öğretmenlere batırmalıyız...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...