İçeriğe Yönlendir

D1S-D2S Ampül Seçimi

Hikmet Türker

Recommended Posts

Ersin Uçan

abim ben orijinal demedimki :) üstünde yazan o, ama eski orijinalden daha iyi aydınlatıyor, benim aracın konusunda resimli tespit var ;)

Mesut bu ürünleri ülkemizde orijinal diye (orijinal fiyatına) satan çok satıcı var abim.

Abi ben de alayım o zaman bundan. Ama önce üzerindekileri bir söküp bakmam lazım aynısı falansa hiç almayayım :)

Yorum bağlantısı
Ersin Uçan

Bir de benim merak ettiğim şey farlar sanki biraz aşağıyı aydınlatıyor gibi ama bunlarda far ayarı otomatik olduğundan dışarıda ayar yapılmıyor sanırım? En iyisi yarın ampulleri söküp bakayım ve daha önce bir foto çekip buraya ekleyeyim derdimi daha iyi anlatmış olurum.

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

c-max te manuel ayarlama var abim, 2 adet 8 lik alyan ile ayarlıyorum, mondeoyu bilmiyorum ama ondada olması lazım. benimkide yukarıyı fazla gösteriyordu, belkide senin farın ayarsız olduğundan memnun değilsindir.

Yorum bağlantısı
Ersin Uçan

c-max te manuel ayarlama var abim, 2 adet 8 lik alyan ile ayarlıyorum, mondeoyu bilmiyorum ama ondada olması lazım. benimkide yukarıyı fazla gösteriyordu, belkide senin farın ayarsız olduğundan memnun değilsindir.

Abicim müsait bir zamanda ayar yaptığın yerin fotoğrafını koyabilirsen hem benim için hem de merak eden diğer arkadaşlar için fikir olur dua da ederiz :) Ben de hafta sonu bakıp bulabilirsem fotoğraf çekerim.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Abicim müsait bir zamanda ayar yaptığın yerin fotoğrafını koyabilirsen hem benim için hem de merak eden diğer arkadaşlar için fikir olur dua da ederiz :) Ben de hafta sonu bakıp bulabilirsem fotoğraf çekerim.

Tampon sökmeye gerek yok, farlar ön panjuru gevşeterek çıkıyor.

Benimde aldığımda ampüller çok kötü idi sonra Forza aldım ampülleri çok iyi oldu ama şuan hala pek memnun değilim ama idare ediyorum. 

Yorum bağlantısı
Ersin Uçan

Tampon sökmeye gerek yok, farlar ön panjuru gevşeterek çıkıyor.

Benimde aldığımda ampüller çok kötü idi sonra Forza aldım ampülleri çok iyi oldu ama şuan hala pek memnun değilim ama idare ediyorum. 

Ampul için de mi ön panjur gevşetiliyor?

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Ampul için de mi ön panjur gevşetiliyor?

Olay tam olarak budur. 

https://www.youtube.com/watch?v=ZKiPyTygAjQ

Daha sonra arka kapak çıkartılıyor, arkada ampul görünüyor sökmenize gerek yok, zaten ampülü sökmek için iki tane minicik iğrenç vidalar var onları söküp tutucuyu çıkartmanız gerekir.. 

Yorum bağlantısı
Ersin Uçan

Olay tam olarak budur. 

https://www.youtube.com/watch?v=ZKiPyTygAjQ

Daha sonra arka kapak çıkartılıyor, arkada ampul görünüyor sökmenize gerek yok, zaten ampülü sökmek için iki tane minicik iğrenç vidalar var onları söküp tutucuyu çıkartmanız gerekir.. 

Teşekkür ederim Sami

Peki Lokman Abi'nin bahsettiği alyan ile ayar imkanı var mı Mondeo'da?

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

en kısa zamanda abim.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ersin Uçan

Araçtaki ayar yerlerini buldum ama önce sağ - sol ayarı için olanını  gördüğüm için onunla yukarıya kaldırayım derken yönünü bozdum ve duvara yansıtarak yön ayarlamak gerçekten zor:) Bu yüzden bugün sanayiye gidip far ayarı yaptırdım. Yalnız farlardan birinin önüne geçip tek far aydınlatmasını kontrol ettim ve sağ farın aydınlatmaya hiç katkısı yok gibi. Tek ampul değişimi sağlıklı olur mu sizce?

3Utfgej.jpg

Bu arada yazmayı unutmuşum fotoğrafta sağda kalan yer sağ - sol ayarı, soldaki de yukarı - aşağı ayar yeri. 7 numara alyan anahtar tutuyor ama alyan setlerinin içinde 6 ve 8 var yedi yok. Onu tek olarak bir yerden bulmak gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

cift degistirmek en mantiklisi, renk uyumu acisindan.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ersin Uçan

Hafta sonu ampul almak için sanayide bir dükkana gittim. Elinde Osram marka D1S ampul vardı. Teki 200 TL, çifti 350 TL olmak üzere fiyat verdi, ama "Önce merceklerine baktır merceklerin kirlenmiştir boşuna ampul alma." dedi. Merceği temizleyen yere gittim o da "Farların canavar gibi bana temizle dersen temizlerim ama boşuna yaptırma" dedi. :biggrin: Bir yere yönlendirdi orada far ayarı yaptırdım ama yine aydınlatma çok zayıf. Aklıma farların birinin önüne geçip tek tek değerlendirmek geldi. Sağ far bariz çok zayıf kalıyor. Ampulleri söküp sağ - sol yaptım ve sağ yine zayıf. Yani sorun mercek kaynaklı ve bu hafta sonu merceği temizlettireceğim. Mercek temizleme 150 TL civarında bir şey tutuyor yani ampulün yarı fiyatı!

UhWsTWu.jpg

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Sag once daha guzelmis gibi gordum sanki :(

Sol sonradan depara kalkmis.

Sonuc olarak mercekleri 150 tl ye temizlettin anliyorum, peki memnun musunuz ?

Yorum bağlantısı
Ersin Uçan

Sag once daha guzelmis gibi gordum sanki :(

Sol sonradan depara kalkmis.

Sonuc olarak mercekleri 150 tl ye temizlettin anliyorum, peki memnun musunuz ?

Aslında sağ ve sol önce sonra fark etmedi yani ampullerin durumu aynı. Canlı halini gördüğüm için söylüyorum bunu. Fotoğraflar biraz farklı görünebilir çünkü bu işlemi kapalı otoparkta yaptığım için sökme - takma işi için aracı ışık altı bir yere almak zorunda kaldım sonradan da haliyle aynı yere gelemedim tekrar. Temizletme işini henüz yaptırmadım hafta sonu yaptıracağım. Sonucunu bildiririm.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Aslında sağ ve sol önce sonra fark etmedi yani ampullerin durumu aynı. Canlı halini gördüğüm için söylüyorum bunu. Fotoğraflar biraz farklı görünebilir çünkü bu işlemi kapalı otoparkta yaptığım için sökme - takma işi için aracı ışık altı bir yere almak zorunda kaldım sonradan da haliyle aynı yere gelemedim tekrar. Temizletme işini henüz yaptırmadım hafta sonu yaptıracağım. Sonucunu bildiririm.

Ampül mü değiştirdiniz ? 

Yorum bağlantısı
Ersin Uçan

Ampulleri sağ - sol yaptım sorunun mercekten olduğunu tespit ettim henüz o aşamadayım :)

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Ampulleri sağ - sol yaptım sorunun mercekten olduğunu tespit ettim henüz o aşamadayım :)

He şimdi anladım pardon. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...