İçeriğe Yönlendir

Kaza Sonrası Değişen Eski Parçaları Alabilir Miyim?

Abdurrahim Çelebi

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Yetkili serviste onarılan bir araca yan sanayi parça takılabilirmi?

Trafik sigortasından yapılıyorsa veya kaskoda özel hüküm varsa takılabilir... 

Yorum bağlantısı
Cem Yilmaz
(düzenlendi)

Trafik sigortasından yapılıyorsa veya kaskoda özel hüküm varsa takılabilir... 

Onarımdan bir süre sonra, takılan parçada arıza olursa, yetkili servis parça ve işçilik garantisi veriyormu?

tarihinde Cem Yilmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Abdurrahim Çelebi

Peki arkadaşlar ben aracımın bu kazasından dolayı değer kaybı alabilir miyim?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Onarımdan bir süre sonra, takılan parçada arıza olursa, yetkili servis parça ve işçilik garantisi veriyormu?

Parça garantisi vermez... İşçilik garantisi verir.. Çünkü parçayı sigorta şirketi göndermiştir... 

Peki arkadaşlar ben aracımın bu kazasından dolayı değer kaybı alabilir miyim?

2004 model bir araç için değer kaybı zor alırsınız.. Ya da çok az alırsınız.. 

Yorum bağlantısı
Cem Yilmaz

Parça garantisi vermez... İşçilik garantisi verir.. Çünkü parçayı sigorta şirketi göndermiştir... 

2004 model bir araç için değer kaybı zor alırsınız.. Ya da çok az alırsınız.. 

Takılan parça bir süre sonra bozuldu diyelim.. Tekrar işçilik ödememiz gerekir bu durumda.. Maduriyet söz konusu olur. Bu olaydan dolayı sigortadan tekrar ödeme alabilirmiyiz?

Aracımıza, karşı tarafın hatalı olduğu bir kazadan dolayı yan sanayi parça takmak zorundamıyız?

Sigorta 3 kuruş az ödeme yapacak diye, bütün gün üzerinde olduğum aracıma yan sanayi parça taktırtmam..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Takılan parça bir süre sonra bozuldu diyelim.. Tekrar işçilik ödememiz gerekir bu durumda.. Maduriyet söz konusu olur. Bu olaydan dolayı sigortadan tekrar ödeme alabilirmiyiz?

Aracımıza, karşı tarafın hatalı olduğu bir kazadan dolayı yan sanayi parça takmak zorundamıyız?

Sigorta 3 kuruş az ödeme yapacak diye, bütün gün üzerinde olduğum aracıma yan sanayi parça taktırtmam..

Alamazsınız çünkü artık parça üreticisinin sorumluluğundadır.

Trafik sigortasından tamir yaptırıyorsanız, malesef evet. Yasa buna izin veriyor.

Bu tür olaylarla karşılaşmak istemiyorsanız, kasko yaptıracaksız ve tamiratları kaskodan yaptıracaksınız.

Yorum bağlantısı
Abdurrahim Çelebi

Peki bu değer kaybını alma meselesi mahkeme yoluyla mı halledilir ?

Yorum bağlantısı
Cem Yilmaz
(düzenlendi)

Alamazsınız çünkü artık parça üreticisinin sorumluluğundadır.

Trafik sigortasından tamir yaptırıyorsanız, malesef evet. Yasa buna izin veriyor.

Bu tür olaylarla karşılaşmak istemiyorsanız, kasko yaptıracaksız ve tamiratları kaskodan yaptıracaksınız.

Yan sanayi parçanın üreticisinden işçilik parası alan kimseyi duymadım.. Teorik olarak doğru olabilir, fakat uygulamada hiçbirşey ifade etmiyor.

ve herzamanki gibi yine ezilen yada madur olan tüketici halk..

Yorum bağlantısı

Yan sanayi parçanın üreticisinden işçilik parası alan kimseyi duymadım.. Teorik olarak doğru olabilir, fakat uygulamada hiçbirşey ifade etmiyor.

ve herzamanki gibi yine ezilen yada madur olan tüketici halk..

Cem Bey ısrarla mağduriyetten bahsediyorsunuz ancak ortada mağduriyet yok. Ödediğiniz poliçenin primi karşılığı hizmet alıyorsunuz. Kimse trafikten hasar alırsanız orjinal taktırmayın demiyor. Trafik poliçesi muadil parça öder istemiyorsanız aradaki farkı ödersiniz, bu sorunu hiç yaşamak istemiyorum derseniz kasko poliçesi yaptırarak orjinal parçanızı garanti edersiniz.

Trafik poliçesi primleri başka şirkette 50tl düşük olunca diğer şirketi pahalı bulan, bu yüzden aracını akrabasına satıp, daha düşük prim ödemek isteyen bir anlayışta sigorta şirketi de doğal olarak hasar dengesini düşürmeye çalışıyor.

Kaldı ki, trafik sigortasının ana mantığı aslında araçları korumak değildir. Araçlar için teminat sıfır araçların nerdeyse 1/3'ü kadar. Bu poliçe asıl olarak 3. Şahıs(kişileri) koruyan bir poliçedir ve teminatları kişi başı yaklaşık 300.000tl, toplamda ise yine yaklaşık 3 milyon tl'leri bulur, bu açıdan trafik poliçelerine haksızlık yapmamak lazım.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Cem Yilmaz
(düzenlendi)

Hatalı olmadığınız bir olayda, aracınızın orjinalliği bozuluyorsa, araç sahibi mağdur olmuştur. Satarkende değer kaybı yaşarsınız.

Sonuç: Suçlu olmadığımız bir olaydan dolayı para kaybettik. (Kasko hasarsızlık kaybı, Arabanın satarkenki değeri, sigorta poliçesinin bir sonraki dönemde yükselmesi...)

Suçlu ben değilim ama, faturayı ödeyen benim. Bu durumda nasıl magdur olan taraf biz değiliz?

Bahsetmiş olduklarınız teorik olarak dogru, fakat uygulamada malesef hiçbirşey ifade etmiyor...

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Necati Çakmak

Kusurlu taraf karşı tarafsa orjinal parça takılmasını isteyebilir kusurlu taraftan diye biliyorum ayrıca araç değer kaybını karşı taraftan talep edebilir yazıyor aracdegerkaybi.com diye bir sitede incelemenizi tavsiye ediyorum kusurlu olmadığımız bir kazada elbetteki  aracımız değer kaybediyor haliyle

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...