İçeriğe Yönlendir

Uyarı Sesi Geliyor Ama Nereden?

Esra Arıkan

Recommended Posts

Esra Arıkan

Merhaba, 2007 model fiestam dan bir aydır nereden geldiğini anlayamadığım bir uyarı sesi duyuyorum. Araç seyir halindeyken ön konsoldan bippp tarzı bir ses geliyor ama herhangi bir uyarı ışığı yanmadığı gibi araçta herhangi bir gariplikte olmuyor. Ses daha çok kapılar açıkken hareket edildiğinde gelen uyarı sesine benziyor. Bir ustaya gösterdim, beynindeki hata kodlarına baktılar, bir ara bir bağlantı sorunu oluşmuş ve bir uyarı beynine yazılmış onu sildi ve eğer bundan dolayı ise bir daha yapmaz dedi ama yine yaptı. Ses her kullanımda gelmiyor, yada sık olmuyor ama arada bir yapıyor. önemli bir şey midir değil midir, neden kaynaklanır bilen var mıdır? Daha sonrasında önemli bir soruna sebep verebilir diye biraz endişe ediyorum. Ayrıca aracın daha yeni aküsü değişti, bu sebepten olabilir mi? Yada ses gelmeden önce bujileri ve bobini değişmişti, acaba onları değiştirirken bir yerinde bir soketi çıkartmış olabilirler mi? Neresine baktırmam gerekir? 

Yorum bağlantısı
Esra Arıkan

Usta kapılara baktı, bir sorun olmadığını söyledi. Bende başlangıçta öyle düşünüp kontrol etmiştim :/

Yorum bağlantısı
Esra Arıkan

evet baktık. sorun yokmuş.

vitesden kaynaklı olabilir mi? bu ara biraz garip geçiyor (otomatik vites) acaba şanzıman arızası mı verecek diye düşündüm????

yada dediğim gibi bujiler değişirken bir yerine dokunmuş olabilirler mi?

Yorum bağlantısı

Işık yanmıyor, sadece ses geliyorsa bu tip bir arıza değildir. bu arızalarda mutlaka ışık yanar. Bir yerde kesin bir temassızlık var. Araç seyir halindeyken yapıyorsa, titredikçe temazsızlık meydana geliyor sanırım.

Yorum bağlantısı

Önce iyice arayarak siz bulmaya çalışabilirsiniz. Sonra ehil bir elektrikçiye baktırabilirsiniz. Servis "bu ses normal" der gönderir yada komple aracın beynini filan değiştirirler.  :)

Yorum bağlantısı
Esra Arıkan

açıkken de oldu kapalıyken de.. park ederken de oldu, 90 la giderken de..

Yorum bağlantısı
Yalçın Dağlıoğlu
(düzenlendi)

Araç benzinli mi dizel mi benzin+lpg ise lpg bakım zamanı gelmiştir. bildiğim kadarı ile 250 saat kullanım ömründen sonra bakım filterler ve ayar  için sinyal verir acaba bu olabilirmi.

tarihinde Yalçın Dağlıoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Esra Arıkan

araç lpg+ benzinli ama lpgci ye de gösterdim lpg den kaynaklanmadığını söyledi, zaten ses aracın kendisine ait ikaz seslerinden biri, rahatlıkla anlaşılıyor. dün akşam üç kere yaptı. çukura girince filan mı yapıyor diye dikkat ettim, alakası yok, dümdüz yolda giderken yaptı. kapıları içeriden kitledim, bütün kapılar tam oturuyor, emniyet kemeri ikazı araçta yok zaten o da olamaz, ekranda bir uyarı da yok. haftasonu lpgciye tekrar götürüp, bujileri değiştirirken bir yerine dokunmuş olabilir mi diye sorup, soketlere baktıracağım. 

olmadı tekrar beynine baktırıp hata vermiş mi diye kontrol ettirebilirim. resetlendiği için yeniden bir hata gözükürse belki sorun anlaşılır. aklıma başka da birşey gelmiyor. 

araçta ogs gibi ses çıkaracak şeylerde yok. dediğim gibi kendi ikaz seslerinden biri.

Yorum bağlantısı

%99 bagaj yada kapılar. Kapalı olabilir birşey demiyorum, ama sıviçlerinde sorun varsa, kapılar kapalı dahi olsa en ufak bir oynamada, kapılar oynamasa dahi sıviçler oynar ve ikaz sesi verirler.  :)

Yorum bağlantısı
Esra Arıkan

Ankara da doğru düzgün bildiğiniz bir Ford ustası var mıdır? Bu arabayı sıfır aldım ve 7 senedir bana etmediğini bırakmadı. Servislerden şikayetçiyim. Hiç bir şeyle ilgilenmedikleri gibi sağlam yerlerini bozup veriyorlar, parası da ayrı bir konu. Hepsiyle kavgalıyım.

LPG den de çok çektim, yapılan hatalı montaj ve yanlış marka yüzünden dünya kadar masraf ettim.

Bayansın bir şeyden anlamıyorsun deyip deyip başlarından saldılar, sana öyle geliyordur dediler, araba gazdan havaya uçacakken arızasını buldular.

Ben arabamı tanıyorum ve bu işlerden oldukça iyi anlar haldeyim.

Arabanın baktırmadığım yeri kalmadı, hepsini önceden forumlardan okuyup öğrenip ustalarla tartıştım ve hiçte bana öyle gelmediğini kendileri de gördü.

Ama hala koca Ankara da adam gibi iş gören, kadın erkek ayrımı yapmayan bir usta bulamadım.

Neyse ki LPG için sonunda doğru düzgün bir usta buldum ve sorunları takıldıktan 3 yıl sonra çözmeyi başardık.

Bu saçma sapan sesin kaynağını bulamazsam, bu sene arabayı satıp bir daha da Ford un önünden geçmeyeceğim. Her hafta sanayideyim böyle rezalet olmaz. İyi ki sıfır araba birde ikinci el olsaydı ne yapardım bilmem.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Akdeniz

sıkıntılı bir dönem olmuş ...

Ankaradaki arkadaşlarımız yardımcı olacaktır . 

Yorum bağlantısı

Ankara da Ford ustası olarak Öner oto'da Tuncay bey var. Dilerseniz iletişim bilgileri konusunda yardımcı olabilirim, bir de ona gösterin derim. Yoksa da başka yerde başka çaresine bakılır. 

Geçmiş olsun. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ankara da doğru düzgün bildiğiniz bir Ford ustası var mıdır? Bu arabayı sıfır aldım ve 7 senedir bana etmediğini bırakmadı. Servislerden şikayetçiyim. Hiç bir şeyle ilgilenmedikleri gibi sağlam yerlerini bozup veriyorlar, parası da ayrı bir konu. Hepsiyle kavgalıyım.

LPG den de çok çektim, yapılan hatalı montaj ve yanlış marka yüzünden dünya kadar masraf ettim.

Bayansın bir şeyden anlamıyorsun deyip deyip başlarından saldılar, sana öyle geliyordur dediler, araba gazdan havaya uçacakken arızasını buldular.

Ben arabamı tanıyorum ve bu işlerden oldukça iyi anlar haldeyim.

Arabanın baktırmadığım yeri kalmadı, hepsini önceden forumlardan okuyup öğrenip ustalarla tartıştım ve hiçte bana öyle gelmediğini kendileri de gördü.

Ama hala koca Ankara da adam gibi iş gören, kadın erkek ayrımı yapmayan bir usta bulamadım.

Neyse ki LPG için sonunda doğru düzgün bir usta buldum ve sorunları takıldıktan 3 yıl sonra çözmeyi başardık.

Bu saçma sapan sesin kaynağını bulamazsam, bu sene arabayı satıp bir daha da Ford un önünden geçmeyeceğim. Her hafta sanayideyim böyle rezalet olmaz. İyi ki sıfır araba birde ikinci el olsaydı ne yapardım bilmem.

Ankara'dan evren İskent beye özel mesajla ulaşın usta konusunda size yardımcı olacaktır.
Yorum bağlantısı
Esra Arıkan

Evren İskent adında bir üye bulamadım.

Öner Oto nun bilgilerini alabilirsem sevinirim.

kapı switchlerine baktırmak için haftasonu bir yerler bulmalıyım...

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Mesaj yazdım ama yeni mesaj alamaz diye bir uyarı çıktı.

Esra hanım,araçta OGS var mı,cevap evet ise OGs nin pili bitiyor :) uyarı sesi ondan geliyor.

cevap hayır ise başka sorum yok sayın yargıç.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Esra Arıkan

Esra hanım,araçta OGS var mı,cevap evet ise OGs nin pili bitiyor :) uyarı sesi ondan geliyor.

cevap hayır ise başka sorum yok sayın yargıç.

araçta OGS yok.

park sensörü var ama onun sesi değil.

lpg var ama onun da sesi değil.

bunun dışında araçta ses çıkaran bir ben varım ama benimde sesim değil :)

bence bujileri takarken birşey oldu, öncesinde yoktu.

zaten şimdiye kadar tamire gidip de ardından başka yerinin bozulmadığı bir tamir sonrası hatırlamıyorum.

dediydi dersiniz :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...