İçeriğe Yönlendir

Bu Millet Ne Kadar Yüzsüz Olmuş Trafikte ...!

Murat Yalçın

Recommended Posts

Murat Yalçın
(düzenlendi)

Şaşkınlıklar içerisindeyim ,  az önce   ikinci  köprü  yolundan  tekstil kent'e  doğru en sağ şeritte  giderken  uzun bir  kamyonu  önüme kırınca bende  kuyrugu  şeride  girmeden  korna çalıp  uyarıp  gazladım  kısa  süreli  emniyet  şeridinden  sonra kamyonu geçip   şeridime   girdim  fakat   gel görki  arkadan  emniyet  şeridinden  gelen  beyaz  golf  emniyet  şeridi ayısı  ,  hatta  it ...  bana  korna  çalıp el hareketi yaptı   sanki  emniyet  şeridi  babasının  şeridide işgal ediyormuşum yada  niye  çıkıosun önüme   der gibi  :angry:

Çok ilginç değilmi ,  sonra  ben   şeridime  girince  arkadaş  devam  etti emniyet şeridinden  :angry:  şimdi   bu adam  kaza  yapsa  karşısındakine  üzülürüm  bariyere  bindirse dönüp  arkamı bakmam bile ... boşuna  oksijen israfı.

tarihinde Murat Yalçın tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Eray Alicikoğlu
(düzenlendi)

geçmiş olsun burası istanbul trafiğe çıktığın an bir sürü sakat çıkıyo karşına yapacak bişey yok malesef uğraşsan bu sefer kavga gürültü mahkeme en iyisi aldırmamak

tarihinde Eray Alicikoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Bu tip insanlar maalesef oldukça fazla. Bu aralar İstanbul dışında biraz araç kullanma fırsatım oldu, inanıki buradaki trafik düzeni çok çok iyi bir seviyede...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Bu tip insanlar maalesef oldukça fazla. Bu aralar İstanbul dışında biraz araç kullanma fırsatım oldu, inanıki buradaki trafik düzeni çok çok iyi bir seviyede...

Dediklerinde son derece haklısın abi. Mersin'de araba kullanırken daha zor, pata küte araç kullanıyorlar, aynaya bakma alışkanlığı neredeyse yok. 

İstanbul şöförü yine çok iyi ayna kontrolü yapıyor.

En son Mersin'de iken amcanın birisi 2 şeritli yolsa sola park edip karşıdaki büfeye gidiyordu. Sağından geçtim arabasını  :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Vuruşkan

Trafikte seyir halinde iken; önüme kıran, normal hızda gittiğim halde dibime girip korna çalan veya selektör yapan, beni (isteyerek veya istemeyerek) sıkıştıran, dediğiniz gibi el kol hareketi yapıp çıksana önümden diyen insanlar olduğunda aklıma gelen ihtimaller; ailesinden birisini hastaneye yetiştiriyor olabilir, herhangi bir aile ferdi kaza yapmış olay yerine gidiyor olabilir vs. vs. diye diye düşünür ve ona yol veririm. Ben böyle düşünürüm, Sinirlerimi zorlamam, müziğin sesini azcık daha açar yoluma devam ederim.. :)

Düşünün ki Golf'ü süren arkadaş; çocuğunu hastaneye yetiştirmeye çalışıyordu. Tabii ki kendi ihtiyacı için başkasının hayatını tehlikeye atmaya kimsenin hakkı yok ama böyle yazması kolay. Bazen insan irade dışı hareketler yapabiliyor. Doğru mu yanlış mı düşünmeye vakti olmayabiliyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Ben şu an Rizedeyim. İstanbulda da araba sürdüm. Valla İstanbul'u öp de başına koy abi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Yalçın

Trafikte seyir halinde iken; önüme kıran, normal hızda gittiğim halde dibime girip korna çalan veya selektör yapan, beni (isteyerek veya istemeyerek) sıkıştıran, dediğiniz gibi el kol hareketi yapıp çıksana önümden diyen insanlar olduğunda aklıma gelen ihtimaller; ailesinden birisini hastaneye yetiştiriyor olabilir, herhangi bir aile ferdi kaza yapmış olay yerine gidiyor olabilir vs. vs. diye diye düşünür ve ona yol veririm. Ben böyle düşünürüm, Sinirlerimi zorlamam, müziğin sesini azcık daha açar yoluma devam ederim.. :)

Düşünün ki Golf'ü süren arkadaş; çocuğunu hastaneye yetiştirmeye çalışıyordu. Tabii ki kendi ihtiyacı için başkasının hayatını tehlikeye atmaya kimsenin hakkı yok ama böyle yazması kolay. Bazen insan irade dışı hareketler yapabiliyor. Doğru mu yanlış mı düşünmeye vakti olmayabiliyor. 

Arkadaşlar  teşekkürler herkese ,   Hüseyin hocam  dediğin gibi  bir şey  olsa (tabiki  bilemeyiz)  fakat  çok sık  E6 - TEM  ve  ikinci köprü  yolunu kullanan  biri olarak  şunu demek istiyorum ben  ve benim gibi  tonlarca  insan  kendi  şeritlerinde   giderken  bazı  akıllılarda  sürekli emniyet  şeridine  tecavüz  etmekte,  üstekil te  bunlar  resmi  araçlar değil hatta  önde  çakarlı arkada  normal  araçlar  emniyet  şeridinden   basıp  gidiyorlar  ama  1-2   degil  ben  yolumu bitirene kadar  on larca  görüyorum bunlardan ...  söz  meclisten  dışarı hem  hafif  ticari araçlar  ağırlıkta   doblo ,  caddy  vb  tarzı.

Şimdi sesli  düşünüyorum  ya   arkadaş  diyorum  bu memlekette  bu kadar  polis  var  emniyet şeridini  kullanıyo eywallah  , ee  peki  önündeki arkasındaki  sivil araçlar  nedir ? O zaman bunlar  gerçek  emniyet  görevlisi değil  çakma  ha  deveye  sormuşalar  neren eğri  diye  nerem doğru ki  demiş ? bu da ayrı mesele ...

Her  iki  yolda da   yol bittiğinde  önüme  kırıp benim  önüme  giriyolar ,  neden ?  Ben  yol  vermek zorundamıyım arkadas  ben 45  dk o yolda  birinci  viteste sıcakta  gelmişken  sen emniyet  şeridini kullanarak 10  dk   benim 45  dk  kat  ettiğim yolu  kat eden AYI !  Neden  sana  yol vereyim ki ? 

Bu iki yolda da  durum bu şekildeyken  bunu eminyet görevlileri de  bilirken ya Allah  rızası için bir kamera  koyun ,  bir ekip bu  işi  çözemez  çünkü  ... ekip 3 gün kalır  4. gün aynı olur  ama  oraya  dikerlerse  eşşek gibi  emniyet  şerdinde  adamın gözüne gözüne  bakan  bir  radar  , kamera  ... önce caydırıcılığı olur  arkasından da  basıcaksın  cezayı.

Şimdi Allah korusun  hepimizin  başına  acil  bir şey  gelse  dörtlüleri yakar kornaya  basa basa   etrafı uyararak  gideriz ,  demektir ki bu  bakın benim acil bir  durumum  var  yol verin ... ama  bu arkadaşta öyle bir durum yoktu  ben  önüne   cıkınca  biraz  frene  basmak zorunda  kaldı ondan  herhalde  ,  araç içi kamerak takılı olsaydı   direk görüntüyü  atardım size  ama  arac degişeceginden  çıkarmıştım.

Bu  mentalite  meselesi avrupalı  kural kanunlara  riayet eden birine  emniyet  şeridine  gir  dediginizde  adamın size  verceği  cevap  , neden ki  acil bir durumumuz yok araçtada  problem yok neden  gireyim  olur ...

Tşkler  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Vuruşkan

Arkadaşlar  teşekkürler herkese ,   Hüseyin hocam  dediğin gibi  bir şey  olsa (tabiki  bilemeyiz)  fakat  çok sık  E6 - TEM  ve  ikinci köprü  yolunu kullanan  biri olarak  şunu demek istiyorum ben  ve benim gibi  tonlarca  insan  kendi  şeritlerinde   giderken  bazı  akıllılarda  sürekli emniyet  şeridine  tecavüz  etmekte,  üstekil te  bunlar  resmi  araçlar değil hatta  önde  çakarlı arkada  normal  araçlar  emniyet  şeridinden   basıp  gidiyorlar  ama  1-2   degil  ben  yolumu bitirene kadar  on larca  görüyorum bunlardan ...  söz  meclisten  dışarı hem  hafif  ticari araçlar  ağırlıkta   doblo ,  caddy  vb  tarzı.

Şimdi sesli  düşünüyorum  ya   arkadaş  diyorum  bu memlekette  bu kadar  polis  var  emniyet şeridini  kullanıyo eywallah  , ee  peki  önündeki arkasındaki  sivil araçlar  nedir ? O zaman bunlar  gerçek  emniyet  görevlisi değil  çakma  ha  deveye  sormuşalar  neren eğri  diye  nerem doğru ki  demiş ? bu da ayrı mesele ...

Her  iki  yolda da   yol bittiğinde  önüme  kırıp benim  önüme  giriyolar ,  neden ?  Ben  yol  vermek zorundamıyım arkadas  ben 45  dk o yolda  birinci  viteste sıcakta  gelmişken  sen emniyet  şeridini kullanarak 10  dk   benim 45  dk  kat  ettiğim yolu  kat eden AYI !  Neden  sana  yol vereyim ki ? 

Bu iki yolda da  durum bu şekildeyken  bunu eminyet görevlileri de  bilirken ya Allah  rızası için bir kamera  koyun ,  bir ekip bu  işi  çözemez  çünkü  ... ekip 3 gün kalır  4. gün aynı olur  ama  oraya  dikerlerse  eşşek gibi  emniyet  şerdinde  adamın gözüne gözüne  bakan  bir  radar  , kamera  ... önce caydırıcılığı olur  arkasından da  basıcaksın  cezayı.

Şimdi Allah korusun  hepimizin  başına  acil  bir şey  gelse  dörtlüleri yakar kornaya  basa basa   etrafı uyararak  gideriz ,  demektir ki bu  bakın benim acil bir  durumum  var  yol verin ... ama  bu arkadaşta öyle bir durum yoktu  ben  önüne   cıkınca  biraz  frene  basmak zorunda  kaldı ondan  herhalde  ,  araç içi kamerak takılı olsaydı   direk görüntüyü  atardım size  ama  arac degişeceginden  çıkarmıştım.

Bu  mentalite  meselesi avrupalı  kural kanunlara  riayet eden birine  emniyet  şeridine  gir  dediginizde  adamın size  verceği  cevap  , neden ki  acil bir durumumuz yok araçtada  problem yok neden  gireyim  olur ...

Tşkler  

Kesinlikle haklısın abi. Ben kendi şehrim için konuşmuştum. Dediğin gibi 45dk köprüye ulaşana kadar cebelleş, başka birisi acil bir durum olmadığı halde 10dk'da gelsin önüne kırsın. Bende İstanbul'da çok kaldım, hâlâ da gelip gidiyorum ve bahsettiğiniz gibi gıcık olmamak çok zor.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alirıza Yaman

Kesinlikle öyle ben direk küfür ediyorum. Eğer bende aynısını yaparsam bana da etsinler. Kibarlığı geçtim en azından millet düzgünce gitse yeter!

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Allah korusun benzerlerinden. Maalesef hepimiz birçok defa karşılaşmışızdır böyleleriyle.

Yorum bağlantısı

Büyük şehirlerde trafik tıkanıklığına neden olan da aslında bu mantık. Yollarımız genelde huni misalı çok şertliden az şeritliye iniyor kavşak noktalarında. İşte bu sırada oluşan "normal" yoğunluğu anormale çeviren şeritleri zorlayarak 3 sıra araç olması gereken yerde 5 sıra yapıp, bekleyen araçların önüne kıranlar. Araya giren her araç o kuyrukları uzatıyor, yine olan kurallara uygun davranıp sırada bekleyene oluyor.

Trafik kültürünün okulda ilkokuldan itibaren verilmesi gerektiğini savunuyorum. Trafiğin bencillikle değil paylaşımla rahtlayacağını anlamaya 18 yaşından sonra körleşen zihinler yetmiyor.

Mantık yerine kurnazlığı ön planda tuttuğu gençlik yıllarında, trafik kurallarına uyarak değil, uymayarak zevk alınan kanın deli aktığı yılların yatırımları da yıllar sonra diğerlerinin haklarının gasp etmenin iyi şöför olduğunun sanılması oluyor.

Bayanların araç kullanmasını eleştirenler olsa da kurallara çok daha fazla uymalarındaki sır, araba kaçırıp, saçma sapan hareketlerle arkadaşlarına hava atarak araç öğrenmeleri değil, yoldaki kural tabelalarına çok daha fazla riayet ederek kullanmayı öğreniyorlar. Bu hem kendilerini azman erkek sürücülerin tacizlerinden hem de kendilerini kuralların sağlayacağı güvenlik sınırları içersinde tutarak koruma reflekslerinden ileri geliyor ama yıllar geçtikçe, araç kullanımlarındaki eksiklikler giderilince mükemmel sürücüler oluyorlar.

Erkek ise tam tersi, iyi şöförlüğü, kırmızı ışıkta ilk kalkan, ibreyi sona dayarken fotoğraf çekebilen, yol verilmez alınır kuralını trafiğin her anında hatta yayaya bile uygulayarak üstünlük hanesine çentik atmaya hazır bir şöför oluyor yıllar geçtikçe. Refleksler zayıflayınca muhlisleşiyor ancak.

3. Sınıftan itibaren koyulsun 1'er saat trafik saati. En azından 9 sene sonra gençliğimiz rahat eder. Karada çarpışmadan araç kullanmanın şans olduğu büyük şehirlerde 20 sene sonra hava araçları kullanılırsa olacakları düşünemiyorum:))

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Serkan Turan

Ne denirki insanoğlu bu. Rabbim Her çeşidi ni yaratmış. Sakin olup vela havle deyip gecistirecez işte. :) Yoksa al başına belayı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Demirci

İstanbul'da kalsın bunlar. Mümkünse bu taraflara gelmesinler.

Hocam burada da şu sinyal kolu olmayan araç kullananlar  çok fazla . Ve çok çok sinir bozucu .

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Yalçın

Bu  saygıdır  arkadaşlar   yani   trafik kuralları  belli emniyet  şeridi  acil durumlar için kullanılacak  şerit bu kadar  , anayoldan   ayrılırken  adamın  önüne  kırıp   ayrılmazsınız yavaşlar  arkasından  ayrılırsınız , bunlar  temel trafik kuralları ama  bizim  milletimiz   çakal  ya  aklımız  hep kısa  yoldan  nasıl yaparıza çalıştığından kural hak  hukuk yalan yani.

Hepimiz  insanız  hata  yaparız  elbette  fakat  bizimki  hata  değil bizimli  alışkanlık olmuş , bize  bişey olmaz olmuş ,  ne var  ne oldu ki  olmuş ... o kadar  pişkin  yüzsüz  olmuşuz.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Hocam burada da şu sinyal kolu olmayan araç kullananlar çok fazla . Ve çok çok sinir bozucu .

O kadar yüzsüz değillerdir. Sinyal vermemek eğitim eksikliği bence.
Yorum bağlantısı
Gökhan Efiloğlu

aracın burnun hafif ona doğru çıkarsaydın abi bariyerle tanışsaydı bi...

ist da öyle alıştık ki böyle ayılara centilmen birini görünce arabanın anahtarını bırakasım geliyo adama :))

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Dün yaşadığım bir olay. Ters şeride tam gaz girdi. Kesin birinin canını yakacak derken fren sesi ile birlikle gürültü koptu. Trafik sıkışıktı ve kaza yerine gittiğimde doğru yoldan gelen adamı 3 kişi tartaklıyordu. Daha ne denilebilirki tam polisi arayacaktım ki polis aracı gördüm olay yerine geldi. Sonrasında ne gelişti göremedim

Yorum bağlantısı

Bu tarz şeyler cidden sinir bozucu ama emin olun Istanbulun bu denli yoğun trafiğinde bunların denk gelmesi olağan. Geçen hafta 3600km yol yaptım bir çok ilde araç kullandım Istanbul cennet cennet :) trafik yoğunluğuna bile kurban :) siz hiç kırmızıda duruyorsunuz diye azarlanip kornayla taciz edildiniz mi?

Kırmızı yanıyo dediğinizde cevap

"Burda kamera yok devam et müsait işte yol"

Yorum bağlantısı
Murat Yalçın

Dün yaşadığım bir olay. Ters şeride tam gaz girdi. Kesin birinin canını yakacak derken fren sesi ile birlikle gürültü koptu. Trafik sıkışıktı ve kaza yerine gittiğimde doğru yoldan gelen adamı 3 kişi tartaklıyordu. Daha ne denilebilirki tam polisi arayacaktım ki polis aracı gördüm olay yerine geldi. Sonrasında ne gelişti göreme

Göksel  hocam ben diyecek birşey bulamadım , eminim sende  bulamamışsındır bu duruma ...

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Göksel hocam ben diyecek birşey bulamadım , eminim sende bulamamışsındır bu duruma ...

Allah ıslah etsin denilebilecek en güzel söz
Yorum bağlantısı

Kimin nekadar acil ve önemli işi olursa olsun, emniyet şeridinde devam etmeye hakkı yoktur. En sol şeritten, dörtlüleri yakıp, korna basarak gidebilir. (Tabi Allah korusun bizim başımıza gelse biz ne yaparız bilemem o an için ama olması gereken budur.) Emniyet şeridi sadece arıza için duran araçların, ambulans, itfaiye, polis vb özel araçları kullanabileceği bir şerittir. Murat Bey aniden emniyet şeridine girdiğinde, o Golfçü eleman ona çarpmışta olabilirdi Allah korusun. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Hatalı hareketler yaptığı halde yol alamayınca ve korna duyunca bunu namus meselesi yapıp, hayatında hiç görmediği, hiç tanımadığı ve husumeti olmadığı birisini arabasından indirip öldüren insanların yaşadığı bir şehirde, eğer kaybedecek birşeyleriniz varsa bu insanlara uymamak ve uğraşmamak gerekiyor. Uğraşamayacağınızdan değil, uğraşmaya değecek insanlar olmadıkları için...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...