İçeriğe Yönlendir

210 M2 Üzeri Ev Için Kombi Tavsiyesi

Guest Hakan Tarım

Recommended Posts

Guest Hakan Tarım
(düzenlendi)

Nasipse 1 ay içinde yeni eve taşınıyorum. Ev çatı katı dublex, alt kat 140 m2 (3 oda 1 salon mutfak wc), üst kat 70 m2 (2 oda 1 amerikan mutfaklı salon banyo wc) var. Net kullanım alanı toplamda 210 m2 tutuyor (balkon ve taraçalar hariç). Peteklerin metrelerini özelliklerini daha ölçmedim :(

İki mutfak da kullanılacak, 2 küçük 1 büyük banyo aktif kullanılır büyük bir ihtimalle. Evin ön taraf doğu arka taraf batıya bakar şeklinde yapısı var.

Şimdi ben buraya kombi takacağım, ama nedir ne değildir araştırırken iyicem kafam allak bullak oldu :D Biri diyor buderus tak hayatını yaşa, biri diyor vissmanmıdır nedir ondan biri ferrolixmidir nedir. Heyt dedim dağıttım milleti tepemden.

Buderuslar 26 kwlık var, fiyatlar iyi hoş lakin 30 kwlıklar yoğuşmalı kazan diye geçiyor ve artı aparatlar almak gerekiyor ve fiyat fiiiüvvvv diyor gidiyor :)

Viessmannların 35 kwlıkları buderus 26 lıklarla eşdeğerdir diyorlar, fiyatları buderus 26 lıklarla aynı düzeyde aşağı yukarı.

Ne yapam ne edem ben?, beni bu dertten tasadan kurtarın nooolur :tongue2:

tarihinde Hakan Tarım tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Hayirli ugurlu olsun. 

Petekleri sokup yerden isitma yap abi :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Metrekare yüksek olduğu için yoğuşmalı kombi takmalısınız.Benzetmek gerekirse Buderus bu alemin Mercedes'i, Wiesmann ise Bmw'sidir. :)

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

O kadar param kalmadı :p

Benim ev 1+1 oyuzden kombide yok  :exc1:  :crazy:

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Yeni evlilere 1+1 ideal :p Fazlası gereksiz :)

Buderus merso yakıştırmasını çok okudum zaten, bir de aklıma takılan şu ek parçalarla yapılan tam kontrol olayı. Yok peteğe şunu takın yok balkona şu kontrolü takın salona şunu takın sonra 3 lü modülasyon ile tam kontrol ısınma alırsınız ve ısı kaybınız çok olmaz vs diyorlar?

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Eğer fiyatları aynı düzeydeyse Wiesman 35 lik olanı tavsiye ederim.Zira 30 kw nın altındaki kombilerden çok verim alamazsınız.Tabi peteklerin metreleri yoğuşmalı kombiye uygun olmalıdır.Eğer uygun değilse boşuna konuşuyoruz demektir.Ancak yoğuşmalı kombi ile edeceğiniz tasarruf 3-4 senede kendini telafi edecektir.

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Ben de yeni taktırdım kardeş kime sordumsa Buderus dediler. Buderus taktırdım ama daha kullanmadım.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Eğer fiyatları aynı düzeydeyse Wiesman 35 lik olanı tavsiye ederim.Zira 30 kw nın altındaki kombilerden çok verim alamazsınız.Tabi peteklerin metreleri yoğuşmalı kombiye uygun olmalıdır.Eğer uygun değilse boşuna konuşuyoruz demektir.Ancak yoğuşmalı kombi ile edeceğiniz tasarruf 3-4 senede kendini telafi edecektir.

Ev sıfır yeni yapı genelgesine, enerji tasarraf yönergesi bilmemnelerine göre herşey tam yani. Bildiğim kadarıyla kombinin takılacağı yerde gider var ve yoğuşmalı kullanılacak.

Şu an kirada kaldığım yerde viessmann var eski tiplerden, 80 m2 evde 200 liradan aşşağı gelmiyordu fatura, anam ağladı yeminle :D 210 m2 beni korkutuyor açıkçası :( Ne kadar tasarruflu yapabilirsem o kadar iyi benim için. İlk vereceğim para önemli değil, bi daha sök başkasını tak yapılamayacağı için bir kez olsun tam olsun niyetindeyim.

Bir de Buderuslarda %107 oranında verimlilikle çalışıyormuş.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Kaza kudret alarko falan alayım deme abi. Bunun yani sıra baymak luna serisini övüyorlar

Bir de şu verimlilik işi hikaye gibi . Arabalarda ki beygir gibi en yüksek konumunda o verimliliğe ulaşıyor kombi

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım
(düzenlendi)

Kardeş sözü dinle başka model bakma. Viessmann vitodens 200

Yoğuşmalı kazan olarak geçiyor bu? Ek parçalar takma ihtimali var gibi buna ?

http://www.viessmann.com.tr/tr/muestakil_ev/ueruenler/gaz-yakitli-dusuk-sicaklik-kazani/Vitodens_200-W.html

http://www.kombiveklima.com/Vitodens-200-W-Yogusmali-Kazan38700kcalh-45kw-Kazan-Vitotronic-200,PR-569.html

(Sadece kazan fiyatıdır.Ekipmanların fiyatları için aşağıdaki linki tıklayınız) diyor alttaki linkte ve fiyat 8 binlira ulen :rofl:

tarihinde Hakan Tarım tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Bu arada batmak lunanın avantajı ön panel çıkıp oda termostatı olarak kullanılabiliyor.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Yoğuşmalı kazan olarak geçiyor bu? Ek parçalar takma ihtimali var gibi buna ?

http://www.viessmann.com.tr/tr/muestakil_ev/ueruenler/gaz-yakitli-dusuk-sicaklik-kazani/Vitodens_200-W.html

http://www.kombiveklima.com/Vitodens-200-W-Yogusmali-Kazan38700kcalh-45kw-Kazan-Vitotronic-200,PR-569.html

(Sadece kazan fiyatıdır.Ekipmanların fiyatları için aşağıdaki linki tıklayınız) diyor alttaki linkte ve fiyat 8 binlira ulen :rofl:

200metre ev almayacaktın :D

Yorum bağlantısı
Mustafa_Şahin

Buderusu bende duymustum ve eski subemde vardı ben suan demirdöküm nitron kullanıyorum 2 yıl oldu daha sıkıntı yok allaha sukur.

Yorum bağlantısı
İbrahim Aslıoğlu

Evinin yalıtımı iyiyse alacağın kombiden memnun kalırsın.Ailemizde iki tane eca,bir buderus ve bir de baymak var.Hepsi de kombilerinden memnun.Senin evin büyük, mutlaka yoğuşmalı olmalı alacağın kombi.Peteklerin sayısı,metresi ve odanın nerelerine kurulduğu önemli.Bu konularda her şirket ayrı şeyler söylüyor.Örneğin bizim salona büyük bir petek koydular.Zamanında tesisat öyle döşenmiş.Aynı büyüklükteki başka bir salonun iki yerine petek yeri bırakmışlar.ısınması bizimkine göre çok iyi.Ehil insanlarla çalışarak bu işi yapmak inanki kombinin markasından çok önemli.Birbirlerinden farkı yok gibi.Hepsini gaz ocağı mantığıyla düşünebilirsin.Bulunduğun şehirdeki servis ağı,servis elemanlarının tutumu (Herhangi bir sorununa yaklaşımları) daha önemli diye düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Bir adet merkezi bir noktaya kombiye kumanda edecek termostat koydurman çok faydalı. Şöyleki bunu 23 dereceye ayarlıyorsun o kombiye kumanda ediyor. Benim gibi yatak odasının sıcak olmasından hoşlanmıyorsan oralarada termostat kontrollü vana taktır 18-19 dereceye ayarla. boşuna yatak oadlarını fazladan ısıtmazsın eğer sıcak oda seviyorsan bunada gerek yok.. Ev büyük ve çatı katı kombi kesinlikle 30,000 ve üstü olmalı. yoğuşmalıların hepsi %100 verim ile çalışır üstü palavradır bence kafanı karıştırmasın. Kendi evin ve uzun süre oturacaksan kafana en çok hangisi yatıyorsa onu tak neticede uzun seneler kullanacaksın. Tasarrufa yazdığım 3-4 adet termostat biraz yardımcı olacaktır ama esas tasarrufu inşaattaki yalıtım malzemeleri yapar cihaza takılan lüzümlu lüzümsüz diğer ıvır zıvırlar yapmaz...

Yorum bağlantısı
Şaban Arhan
(düzenlendi)

Kombinin iyisi ile birlikte termostatik radyatör vanası da tavsiye ederim..Her odanın ihtiyaç duyacağı ısı farklıdır, tasarruf etmenize yardımı olur..Ben Bosch yoğuşmalı kombi kullanıyorum 2 yıldır..Ev 185 metrekare ve gayet memnunum..Ama en iyisi Buderus diye ben de hep duymuştum araştırma yaptığım dönemde..Verimlilik konusunda ise bu işle uğraşan makine mühendisi arkadaş varsa o  size daha iyi açıklar ama her marka en az %103 - %105 verimli olduğunu iddia eder..

(Fatih bey benden önce davranmış..)

tarihinde Şaban Arhan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Kombinin iyisi ile birlikte termostatik radyatör vanası da tavsiye ederim..Her odanın ihtiyaç duyacağı ısı farklıdır, tasarruf etmenize yardımı olur..Ben Bosch yoğuşmalı kombi kullanıyorum 2 yıldır..Ev 185 metrekare ve gayet memnunum..Ama en iyisi Buderus diye ben de hep duymuştum araştırma yaptığım dönemde..Verimlilik konusunda ise bu işle uğraşan makine mühendisi arkadaş varsa o  size daha iyi açıklar ama her marka en az %103 - %105 verimli olduğunu iddia eder..

(Fatih bey benden önce davranmış..)

Hangi taraftasınız Denizli'nin ? Ben 1200 evlerin alt kısmından aldım evi. Oranın iklimi biraz daha serindir merkeze göre :)

İki yan tarafı kapalı oradan soğuk gelme durumu yok gibi bir durum da var artı olarak.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

bosch  3041 diye olan 36 bin diye satılan modelini kullanıyorum ama 30 bin net. ısı gücü iyi tavsiye ederim.  

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Hakan hayırlı olsun, güle güle oturun, ben marka seçmem, yoğuşmalı alacaksın kesinlikle, peteklerede termostatik vana, kombi olarak ben ariston aldım çokta memnunum, 2. yılı doldurduk, tık demedi daha. 

Yorum bağlantısı
Şaban Arhan

Hangi taraftasınız Denizli'nin ? Ben 1200 evlerin alt kısmından aldım evi. Oranın iklimi biraz daha serindir merkeze göre :)

İki yan tarafı kapalı oradan soğuk gelme durumu yok gibi bir durum da var artı olarak.

Aslında yakınız Hakan Bey, Ben de albayrak meydanın üst tarafındayım..İklimimiz aynı yani :D

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

bosch  3041 diye olan 36 bin diye satılan modelini kullanıyorum ama 30 bin net. ısı gücü iyi tavsiye ederim.  

şuan mert yeldan ile 3541 e bakıyorduk. 3600 lira gibi bir fiyatı var. Arta kalan para ile de vanaları falan halledersin dedi hatta.

Hakan hayırlı olsun, güle güle oturun, ben marka seçmem, yoğuşmalı alacaksın kesinlikle, peteklerede termostatik vana, kombi olarak ben ariston aldım çokta memnunum, 2. yılı doldurduk, tık demedi daha. 

Sağolasın Lokman abicim. Yatak odalarına mutfaklara  köşe vanası tavsiyesi var  Yeldan Isı tekniker bey'in :)

Aslında yakınız Hakan Bey, Ben de albayrak meydanın üst tarafındayım..İklimimiz aynı yani :D

Tam olarak Azim civatanın yıkıldığı yer var, onun alt tarafındayım. Petrolün 2 alt sokağı, Çakmak mahallesinin en üst kısmı oluyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...