İçeriğe Yönlendir

Laptop Hiç Bir Şekilde Açılmıyor!

Özkan Avcı

Recommended Posts

Özkan Avcı

4-5 gün önce bu sorunu fark ettim. Laptop MSI Ge70 2013. 4-5 gün önce fark ettim derken onu biraz açayım. 4-5 gün önce ( :)) açmadan, yanılmıyorsam laptop 12-13 gün hiç açılmadı. Tabi bu süre zarfında hazırda beklet konumundaydı. Şarj'da da takılı. Benim odam biraz soğuk oluyor bu aylarda. Açmaya çalışınca açılmadı. İlk önce fiş bozuktur diye başka yerde taktım. Açılmadı. Sonra adaptörü mü bozuldu acaba diyip başka adaptör ile denedim. Değişen bir şey olmadı. Daha sonra gece yatmadan önce bataryayı da elektrik kablosunu da çıkarıp bekledim. Sabah kalktığımda sadece fişi taktım 3 saniye ışığı yandı kapandı. Ardından bataryayı taktım açıldı. Sorun nemdir dedik. Çözüldü dedik. Fakat öyle değilmiş. Laptop açılmıyor bir türlü. Arada kafasına eserse açılıyor. Güç tuşunda herhangi bir problem yok. Çünkü açılınca bir çok kez kapat-aç yapabiliyorum. Her halde 10-15 kez denedim. Güç tuşu çalışıyor. Bataryayı bitirdim hatta. Batarya da şarj alıyor. Onda da sıkıntı yok. Ama laptop bir türlü açılmıyor. Nedenini çözemedik. Nem yapmış olsa, ikinci gün hemen açılmazdı. Daha doğrusu açılıyor olsa bile daha sonradan bu açmama durumu ortaya çıkmazdı diye düşünüyorum. Laptop açıkken oyun testi yaptım. Genel olarak internette ekran kartından dolayı açılmamazlık yapabiliyormuş diye okudum. Fakat ekran kartı tam yük altında gayet iyi verim gösteriyordu. Herhangi bir sıkıntı yoktu. Acaba daha önce başına böyle bir durum gelen var mı? Servise göndereceğim ama malum okulda var bir yandan ve vizelerden sonra okula götürmem lazım dersler için. Birde projelerimiz var. (Yetmezmiş gibi birde takım lideri olduk :) ) Şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için. En son çare olarak servis gözüküyor.  :angry:  

Yorum bağlantısı
Özkan Avcı

Bataryasız sadece adaptörle çalışıyor mu? :)

Maalesef öyle de çalışmıyor. :(

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Öncelikle geçmiş olsun. Notebooklarda genelde batarya+adaptör takılıyken hiçbirşekilde güç gelmiyorsa veya arada sırada açıyorsa muhtemelen anakartında bir sıkıntı olabilir. Açıldığında var ise bios updateleri yapılmalı ve tekrar gözlemlemelisiniz. Ayrıca Windows system loglarında herhangibir şekilde hata kaydı bırakıyormu diye de bakmalısınız. Şayet hepsi olumsuz sonuçlanıyorsa, varsa ivedi şekilde garantiye başvurmalısınız. Garantisi yoksa notebook onarımı yapan yerlere başvurmalısınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özkan Avcı
(düzenlendi)

Öncelikle geçmiş olsun. Notebooklarda genelde batarya+adaptör takılıyken hiçbirşekilde güç gelmiyorsa veya arada sırada açıyorsa muhtemelen anakartında bir sıkıntı olabilir. Açıldığında var ise bios updateleri yapılmalı ve tekrar gözlemlemelisiniz. Ayrıca Windows system loglarında herhangibir şekilde hata kaydı bırakıyormu diye de bakmalısınız. Şayet hepsi olumsuz sonuçlanıyorsa, varsa ivedi şekilde garantiye başvurmalısınız. Garantisi yoksa notebook onarımı yapan yerlere başvurmalısınız.

Teşekkür ederim. Peki bir kere güç geldiğinde ardı ardına kapatıp açılması yine de anakart sorunu mudur? Laptop açılırsa dediğiniz şeylere bakacağım ilk önce. Daha 1 senesi dolmadı laptop'un. Servistede 30 iş günü bekleyecek. Araya tatillerde girince olacak 40 gün. Oldukça fazla bir süre.  :(

tarihinde Özkan Avcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Geçmiş olsun..Bahsettiğiniz gibi bir nemlenme durumu olacağını düşünmüyorum. Anakart sıkıntısı gibi duruyor..

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

yedeklerinizi alın ve garantiye gönderin, pil+anakart+hdd üçgeninden bir tanesinde sıkıntı var, değişim yapılması lazım. Uyku modun da sürekli kalırsa hdd nin yanma riski yüksek.

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

yedeklerinizi alın ve garantiye gönderin, pil+anakart+hdd üçgeninden bir tanesinde sıkıntı var, değişim yapılması lazım. Uyku modun da sürekli kalırsa hdd nin yanma riski yüksek.

Uyku modunda sürekli kalması ile hdd nasıl yanıyor ?

Yorum bağlantısı
ozkanzorlu

Bataryayı ve adaptörü söküp, power tuşuna 30 saniye kadar basılı tutun. Ardından adaptörü takıp normal açmayı deneyin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Teşekkür ederim. Peki bir kere güç geldiğinde ardı ardına kapatıp açılması yine de anakart sorunu mudur? Laptop açılırsa dediğiniz şeylere bakacağım ilk önce. Daha 1 senesi dolmadı laptop'un. Servistede 30 iş günü bekleyecek. Araya tatillerde girince olacak 40 gün. Oldukça fazla bir süre.  :(

Ardı ardına kapatıp açılmasını biraz açabilir misiniz ? Windows'u yüklemeye çalışırken mi kapanıp açılıyor yoksa daha bios ekranı bile gelmeden veya görüntü gelmeden mi kapanıp açılıyor ?

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Bu arada EC Reset'i de deneyin derim.

1 - Makinanızı kapatma tuşuna min. 4 saniye basılı tutun

2 - Power'ı çıkartın

3- Batery i çıkartın

4- 5 dakika bekleyin

5- pili takın, powerı da takın ve çalıştırın.

Bu yöntem ile de EC (Embedded Controller) reset yapmış olursunuz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
ozkanzorlu

Ayrıca güç geldiğinde windows açılırken sürekli kapanıp açılması da bios ayarlarında harddisk modunun seçeneği değişmiş olmasıdır. IDE ve AHCI seçenekleri. Görünen IDE ise AHCI yapın, AHCI is IDE yapıp ayarları kaydedip çıkın. Düzelecektir.

Yorum bağlantısı
Özkan Avcı
(düzenlendi)

Ardı ardına kapatıp açılmasını biraz açabilir misiniz ? Windows'u yüklemeye çalışırken mi kapanıp açılıyor yoksa daha bios ekranı bile gelmeden veya görüntü gelmeden mi kapanıp açılıyor ?

Yok siz beni yanlış anladınız. Ardı ardına açılıp kapamayı ben yapıyorum. Şöyle ki; Windows açılıyor. Masaüstü geliyor. Kapat'a basıyorum. Bir daha açıyorum. Uyku moduna alıp açıyorum, hazırda beklet moduna alıp tekrar açıyorum. Anlatmak istediğim bu. Bunu dememde ki amaç, güç tuşunda herhangi bir problem olmamasını kanıtlamaktır. Ama uzun süre kapalı olursa bir anda güç almıyor nedense. Ve açılırsada kafasına göre açılıyor. 

tarihinde Özkan Avcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Yok siz beni yanlış anladınız. Ardı ardına açılıp kapamayı ben yapıyorum. Şöyle ki; Windows açılıyor. Masaüstü geliyor. Kapat'a basıyorum. Bir daha açıyorum. Uyku moduna alıp açıyorum, hazırda beklet moduna alıp tekrar açıyorum. Anlatmak istediğim bu. Bunu dememde ki amaç, güç tuşunda herhangi bir problem olmamasını kanıtlamaktır. Ama uzun süre kapalı olursa bir anda güç almıyor nedense. Ve açılırsada kafasına göre açılıyor. 

O zaman,muhtemel bundan sonraki aşamanız, siz kapattığınızda usun süre olmasa bile açılmayacak. Sadece kafasına göre açılacak. Sonraki aşamada hiç açılmamak üzere kapalı kalacak. % 90 bir ihtimalle anakartınız arızalı. Cihazınızı garantiye verirken bu şekilde tam olarak detaylarını anlatınız. Zira onlarda açılır, sorun yok diye geri gönderebilirler. Hatta mümkünse video eşliğinde garantiye gönderiniz. Bu arada bir faydası olacağını çok düşünmesem de EC reset olayını da deneyiniz.

Yorum bağlantısı
Özkan Avcı

O zaman,muhtemel bundan sonraki aşamanız, siz kapattığınızda usun süre olmasa bile açılmayacak. Sadece kafasına göre açılacak. Sonraki aşamada hiç açılmamak üzere kapalı kalacak. % 90 bir ihtimalle anakartınız arızalı. Cihazınızı garantiye verirken bu şekilde tam olarak detaylarını anlatınız. Zira onlarda açılır, sorun yok diye geri gönderebilirler. Hatta mümkünse video eşliğinde garantiye gönderiniz. Bu arada bir faydası olacağını çok düşünmesem de EC reset olayını da deneyiniz.

EC reset işlemide başarısızlıkla sonuçlandı maalesef. Servis yolu gözüktü. :(

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

EC reset işlemide başarısızlıkla sonuçlandı maalesef. Servis yolu gözüktü. :(

Video çekmeyi unutmayın. Özellikle makinenin vida yerlerini, ekranın altındaki menteşe yerlerini, sağ sol usb yerlerini. Servisler bazen sökerken kırabiliyor. En azından hakkınız olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Uyku modunda sürekli kalması ile hdd nasıl yanıyor ?

Oktay abi uyku modunda iken hdd sürekli çalışır vaziyette kalıyor, buda ısınmasına sebep oluyor, soğutması iyi olmayan makinelerde bu durumla sıkça karşılaşıyoruz. Ayrıca hdd uykuda iken sürekli çalıştığı için, bilgisayarın taşınması esnasında zarar görüp hdd de bozuk kesimler oluşması hatta çalışmaz duruma gelmesine sebep oluyor, Örnek olarak eşimin kullandığı cihazda arkadaşın başına gelen duruma benzer bir durum oluştu uykudan uyanınca hddmiz yandı değişince sıkıntımız kalmadı.

Yorum bağlantısı
Bedri Baki

Bilgisayar hiç mi açılmıyor, yoksa ekrana mı görüntü gelmiyor. Bende de msi ex600 vardı. Bilgisayar çalışıyor fakat ekrana görüntü gelmiyordu. Biraz araştırdım internetten. Batarya ve hdd'yi çıkardım. Bilgisayarı battaniyeye sarıp çalıştırdım. İyice ısınıp kendi kendini kapatana kadar çalıştı ve sonra kendi kapandı. Sonra  bataryayı ve hdd'yi taktığımda sorun çözülmüştü. Ama sizinki farklı olabilir.

Yorum bağlantısı
Özkan Avcı

Video çekmeyi unutmayın. Özellikle makinenin vida yerlerini, ekranın altındaki menteşe yerlerini, sağ sol usb yerlerini. Servisler bazen sökerken kırabiliyor. En azından hakkınız olsun.

Teşekkür ederim yardımların için Oktay abi. Video çekme işlemini yapacağım bizzat. Bende açılmadığını da gösteririm. Lakin video kayıt sırasında açmaya çalışırken açılırsa laptop'u direk döverim.  :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Oktay abi uyku modunda iken hdd sürekli çalışır vaziyette kalıyor, buda ısınmasına sebep oluyor, soğutması iyi olmayan makinelerde bu durumla sıkça karşılaşıyoruz. Ayrıca hdd uykuda iken sürekli çalıştığı için, bilgisayarın taşınması esnasında zarar görüp hdd de bozuk kesimler oluşması hatta çalışmaz duruma gelmesine sebep oluyor, Örnek olarak eşimin kullandığı cihazda arkadaşın başına gelen duruma benzer bir durum oluştu uykudan uyanınca hddmiz yandı değişince sıkıntımız kalmadı.

Bir yanlışlık olmalı. Sistem uyku moduna yada bekleme moduna girdiğinde, işletim sistemi o anlık tüm islemlerin hızlıca imajını alır ve disk ile ilgili tüm işlemleri kapatır. Yani uyku modunda diske güç gelmez ama örneğin notebook güç ayarları ekran kapağı kapatılınca hiçbir şey yapma dendi ise ve çantada sallanan notebookunuzun external mouse filen hareket ederse, sistem uyanır ve notebook çalışmaya başlar. İşlem olmayınca tekrar uyur ve olası mouse yada başka etken devreye girerse tekrar uyanır ve dediğiniz durum oluşur. Sözün özü normal uyku modunda disk çalışmaz. Tetikleyici etken olduğunda çalışır.
Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Bilgisayar hiç mi açılmıyor, yoksa ekrana mı görüntü gelmiyor. Bende de msi ex600 vardı. Bilgisayar çalışıyor fakat ekrana görüntü gelmiyordu. Biraz araştırdım internetten. Batarya ve hdd'yi çıkardım. Bilgisayarı battaniyeye sarıp çalıştırdım. İyice ısınıp kendi kendini kapatana kadar çalıştı ve sonra kendi kapandı. Sonra bataryayı ve hdd'yi taktığımda sorun çözülmüştü. Ama sizinki farklı olabilir.

Siz o an bir nevi EC reset işlemini yapmışsınız ancak yaptığınız battaniye sarıp çalıştırmak çok tehlikelidir. Notebookunuzun fanları ısınan havayı dışarıya atmak içindir. Siz iyice ısıtmışsınız... İşlemciniz bu durumda yanabilirdi. Bilgisayarlar için en tehlikeli olan soğuk değil, sıcaktır. Veya soğuk havadan sıcak havaya geçişdeki oluşan nemlenme ve rutubettir.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Bir yanlışlık olmalı. Sistem uyku moduna yada bekleme moduna girdiğinde, işletim sistemi o anlık tüm islemlerin hızlıca imajını alır ve disk ile ilgili tüm işlemleri kapatır. Yani uyku modunda diske güç gelmez ama örneğin notebook güç ayarları ekran kapağı kapatılınca hiçbir şey yapma dendi ise ve çantada sallanan notebookunuzun external mouse filen hareket ederse, sistem uyanır ve notebook çalışmaya başlar. İşlem olmayınca tekrar uyur ve olası mouse yada başka etken devreye girerse tekrar uyanır ve dediğiniz durum oluşur. Sözün özü normal uyku modunda disk çalışmaz. Tetikleyici etken olduğunda çalışır.

Doğru diyosun abi ama galiba her cihazda dediğin işlem maalesef geçerli olmuyor, en azından bizim cihaz gece boyunca masada bekleyip sabah çalışmaz vaziyette açılınca bunu anladım. Elimize bu şekilde gelen cihazlarda mevcut.

Yorum bağlantısı
Bedri Baki

Siz o an bir nevi EC reset işlemini yapmışsınız ancak yaptığınız battaniye sarıp çalıştırmak çok tehlikelidir. Notebookunuzun fanları ısınan havayı dışarıya atmak içindir. Siz iyice ısıtmışsınız... İşlemciniz bu durumda yanabilirdi. Bilgisayarlar için en tehlikeli olan soğuk değil, sıcaktır. Veya soğuk havadan sıcak havaya geçişdeki oluşan nemlenme ve rutubettir.

5 dakika kadar çalıştı mı kendi kendine kapanıyor zaten Oktay bey. Çok uzun bir süre çalışmadığı için tehlikeli olacağını düşünmemiştim.

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Doğru diyosun abi ama galiba her cihazda dediğin işlem maalesef geçerli olmuyor, en azından bizim cihaz gece boyunca masada bekleyip sabah çalışmaz vaziyette açılınca bunu anladım. Elimize bu şekilde gelen cihazlarda mevcut.

Diskini değiştirip tekrar kurduğunuz makinelerin windows güncelleştirmelerini gece 03 değil, karşıdan sadece yükle olarak ayarlamanız duurmunda gece makine bunun gibi etken olmadığı muddetce harekete gecmeyecektir.[emoji6]

5 dakika kadar çalıştı mı kendi kendine kapanıyor zaten Oktay bey. Çok uzun bir süre çalışmadığı için tehlikeli olacağını düşünmemiştim.

Aman hocam, 5 dk günümüz islemciler için çok çok uzun bir süre. Bence bu işlemi hiç yapmayın...

Eskiden 286 lar 486 filen fansız 20 dk filen çalışıyordu. Sonrası onlar tabi öyle otomatik kapanamiyordu direk yanıyorlardı:)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...