İçeriğe Yönlendir

Takılı Ram 4 Gb (2 Gb Kullanılabilir) Ne Demek?

Celalettin Süğürtin

Recommended Posts

Fikret Özsoy

Fikret hocam, siz yine de bana göre avantajlısınız. Sizin 4 gb en azından 3 gb görünüyor, bende 2 gb eksik. Bios ayarlarına baktım. Onboard vga ile ilgili bir yer yok. (on chip primary vga: internal / pci / pci-e )  Olmayınca da ayrılan bellek miktarını da seçemiyorum. Neyse, zaten sorunu tespit ettiğimize göre zaten kaybettiğimiz hafızaya kavuşacağız inşallah :biggrin:

Hocam bir de şu dikkatimi çekti. Bendeki sistem türü yazan yerde "32 bit işletim sistemi. x64 tabanlı işlemci" yazıyor. Sizde x64 tabanlı işlemci yazmıyor. Bununla ilgili olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Murat Kavuk

Aslında sistemin ne gördüğü çok önemli değil. 32 bit programlar maksimum 2 gb ram kullanabiliyor kendisi için..

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Arkadaşlar ne yazık ki tespitleriniz yanlış çıkıyor. Fikret hocamın işletim sistemi de 32 bit, 4gb yüklü, onun bilgisayarında kullanılan ram 3gb görünüyor. Bu durumda 32 bit işletim sistemi maksimum 2 gb kullanır tezi dayanaksız kalıyor. Bu gün BT öğretmeni arkadaş bilgisayarımla biraz ilgilendi, benim bilgisayarım da şu an 3 gb kullanılabilir diyor. 

q2k1kg0.jpg

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Arkadaşlar ne yazık ki tespitleriniz yanlış çıkıyor. Fikret hocamın işletim sistemi de 32 bit, 4gb yüklü, onun bilgisayarında kullanılan ram 3gb görünüyor. Bu durumda 32 bit işletim sistemi maksimum 2 gb kullanır tezi dayanaksız kalıyor. Bu gün BT öğretmeni arkadaş bilgisayarımla biraz ilgilendi, benim bilgisayarım da şu an 3 gb kullanılabilir diyor. 

Paylaşımlı ekran kartıyla alakalı bir durum bu fark..

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Ekran kartım pci express 1 gb. Paylaşımlı değil. Bios dan da primary grafic adapter pci-e seçili.

Yorum bağlantısı

32 bit tezi dayanaksız değil.Önceki mesajımdada yazdım.İşletim sistemi taban yazılımı ile alakalı.İşletim sistemi ve donanım bit ve byte çekişmesi her zaman mevcuttur.Server işletim sistemlerinde bile karşılaşılabilir bir durum.Öncedende yazdığım gibi kullandığım anakartta olayı biraz daha açayım.8 slot vardı ve destek kapasitesi her slot için 4gb ramdir.Bu slot kapasitesi anakart versiyonlarındaki güney köprüsü ram akoyucu yazılımı ve bios yazılımına göre sınırlandırılmıştır.Kullanılan anakartın her slotunun ram bellek kapasitesi ilğili marka model tanıtımında yazar.Bunları dikkate almak gerekiyor.

Yazılmayan kullanım oranları işletim sistemi alt taban için ve byte hesabının küsüratlarınında eklenmesi ile görülmez. 

Win8 de ram bellek kullanılabilir oranları tamamen olmasada aşıldı.

Anakarttaki ram bellek yuvaları sıralı veya atlamalı çalışır.4 slot var ise bunlar anakart güney köprüsü modeline göre değişir 8 slot var ise 4 erli gruptur.İlk önce a grubundan ilk slot ve sonrasındaki b grubundan ilk slot takılmalı.2 ramin frekans farkı ram hesabı işleminde önemli degil.Genel olarak degeri görür.Celeron ve buna eş intel versiyonları ram sınırlamasınıda beraberinde getirebiliyor.Dolayısı ile parça alırken alacağınız parçaların neyi nasıl desteklediğini egerki profesyonel amaçla alacaksanzı kesinlikle inceleyin.Yoksa bu kusurlar gibi görülen hatalara takılmamak gerekiyor.

Anakart açılışta ramin slot ve kapasite değerini gösterir.Sistem tanımlama programını çalıştırdığınızda daha detaylı veriler elde edersiniz.Her slotta kullanılan ramin içerigi bilğileri ve kullanılan kapasitesini aynen okursunuz.

Kısaca 32 bit ve 64 bit işletim sistemi tezi aynen geçerlidir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
(düzenlendi)

poTAlng.jpg hocam ben ekstra ekran kartıma ayırdığım için bu şekilde yoksa maksimum 3.7 görür 32 bit :) birde ram mhz uyuşmaması halinde kullanılan ram miktarı değişmez diyelim ki elinizdeki bir ram 1333 diğeri 1600 mhz hızında ikisi beraber 1333 olarak çalışır ama çalışır yani :)

tarihinde Mehmet Cihat tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Win7 64 bit 

2zgx53r.png

Sistemi ingilizce mi kullanıyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Sistemi ingilizce mi kullanıyorsunuz?

Şirket bilgisayarı abi zorunlu İngilizce kullanıyoruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Vay be.. Herkesin illa ki fikri varmış bilgisayar konusunda. Doğruları yazmaya korktum valla :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

Vay be.. Herkesin illa ki fikri varmış bilgisayar konusunda. Doğruları yazmaya korktum valla :)

doğrusu nu öğrenelim beya sani :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

-32bit işletim sistemleri maksimum 3.75GB RAM görür. Regedit ayarları ile oynarak 8GB da gösterebilirim ancak işletim sisteminin mimarisi gereği 3.75 üstündeki ram'de çalışma yapamaz. 3.75'e çıkamıyorsanız çok büyük ihtimalle ekran kartınız sizin ram'inizden bir miktarını kendine ayırıyordur.

-Ram'lerin frekanslarının farklı olması durumu değiştirmez. Frekanslar farkı, mimari aynı ise (zaten farklı mimarideki ram'leri yapısı gereği kullanamazsınız beraber), yüksek frekanstaki ram düşük frekansa uyum sağlar.

-Farklı miktarlardaki ram'leri dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. 2+1 1+2 2+2 gibi kombinasyonları gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz.

-İşlemcinizin ram miktarını belirlemekte hiç bir görevi yoktur.

-Bios'unuzun ram miktarınızı belirlemekte hiç bir görevi yoktur.

-32bit programlar şu kadar ram miktarını destekler diye bi şey yoktur. Kullanabildiği kadar kullanır. 32bit mimarisinde yazılması daha fazlasını yiyemez diye bir şey ifade etmez. Yüklediğimiz oyunları düşünebilirsiniz örnek olarak.

Kısacası, 4GB ve üstünü kullanmak istiyorsanız 64bit işletim sistemi kurmak zorundasınız. Önerim Windows7'dir. Çakma kurmanızı tabii ki öneremem. Satışı devam ederken Win7 PRO almanızı veya Win8.1 Pro alıp "downgrade" yani düşürme yaparak lisanslı biçimde 7 kullanmanızı öneririm.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Uğur Samyeli

Sani,bu bilgileri kısa cevaplar halinde yazdım ama,herkes yorum yapınca fazla kurcalamadım bende..

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

[.. ]  çok büyük ihtimalle ekran kartınız sizin ram'inizden bir miktarını kendine ayırıyordur [...]

Eğer ekran kartım benim sistem belleğimi ihtiyacı yokken (ki ihtiyacı olmadığını da biliyorum, zira 1 gb kendi belleği var, faturasında yazıyor)  alıp da kullanıyorsa hakkımı helal etmiyorum. Helal etmekten geçtim, alıp da nereye sakladığını bilsem, hemen haciz koyacağım, ama nafile. Bios'da aradım, yok. Allah aşkına ekran kartımın, sistem belleğimi alıp da nerede sakladığını  siz biliyorsanız söyleyin ben oradan alayım :biggrin:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Eğer ekran kartım benim sistem belleğimi ihtiyacı yokken (ki ihtiyacı olmadığını da biliyorum, zira 1 gb kendi belleği var, faturasında yazıyor)  alıp da kullanıyorsa hakkımı helal etmiyorum. Helal etmekten geçtim, alıp da nereye sakladığını bilsem, hemen haciz koyacağım, ama nafile. Bios'da aradım, yok. Allah aşkına ekran kartımın, sistem belleğimi alıp da nerede sakladığını  siz biliyorsanız söyleyin ben oradan alayım :biggrin:

:)

Şöyle ki:

Bazı ekran kartları çift bellek kullanır. Kendisi 1GB bellek barındırırken ihtiyaç durumlarında sizin belleğe sulanır. Belleğinizi fiziken kullanmasa da, windows'a da izin vermez kullanması için. Bu sebeple suçu sabittir :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı

Asus anakart bilğisi linkleri duruma benim anlatımıma ve Sani'nin  anlatımlarınada donanım parçaları yönünden destek olabilecek şekilde dahada netlik kazandırabilir.Bu eski nesil anakart serilerinde ram slotlarındaki kapasite oranları arttıkça 32 bit işletim sistemi için ikazlar bulunuyordu.

Eski nesil 945 chipsetli bir anakart Güney köprüsü mimarisinden dolayı 4gb ram desteği mevcut.Daha fazlası yok.

http://www.asus.com/Motherboards/P5GCMX1333/specifications/

*When installing total memory of 4GB capacity or more, WindowsR 32-bit operation system may only recognize less than 3GB. Hence, a total installed memory of less than 3GB is recommended.

Translate diyorki

4GB veya daha fazla toplam bellek takarken, WindowsR 32-bit işletim sistemi sadece 3GB az tanıyabilir. Bu nedenle, 3GB az bir toplam kurulu bellek tavsiye edilir.

Uzun zamandır bu Asus sitesine hiç bakmıyordum.Çok fena seriler türemiş.Yeni nesil anakart bilgileri.Bu anakartlarda hyper ram serisi ve intel ram serileri için bios ayarlarında owerclock seçenekleri mevcut.Fakat ram kapasitesine müdehale olmuyor.32 bit işletim sistemine aitte veri tabanı ile alakalı bilğilerde İntel İ serisi işlemcilere kadar veriliyordu ama kaldırılmış.Demekki artık 32 bit işletim sistemi tarihi eserler müzesinde yerini almış. :D  :p

http://www.asus.com/Motherboards/P7P55DE_LX/specifications/

http://www.asus.com/Motherboards/SABERTOOTH_Z97_MARK_2/specifications/

http://www.asus.com/Motherboards/MAXIMUS_VII_IMPACT/specifications/

Neymiş 32 bit sıkıntısı her daim her bölümde kendisini gösteren bir yapı.Haydin hep beraber 64bit olalım. :p  :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Otuziki bit bizi yedi bitirdi, bir de başımızda 64 bit olursa noluruz bilmem :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

bendede 4gb ram var, dün 2gb görünüyordu, bugün 1.75 kötüye işaret herhalde :)

Yorum bağlantısı

Yok abi bu bilğilerede açıkcası güvenmeyin.Her an ve sürekli değişen bilğiler.İçinizi ferah tutun.

Kafaları karıştırmak istemem.

Kullandığım amd 64 bit tabanlı 16gb ram desteği olan anakartın Bios ayarlarında Ram bölümleri var.Resimlemeye çalıştım.Kullandığınız makinalardada vardır.Eğerki bakabilirseniz buradaki ayarlarda auto  menüsü olanları işaretleyin ve kaydedin.İşletim sistemi için kolaylık olacak yapıyı sunar.

1dSSffy.jpg

Ecc desteği ram kullanılmıyorsa bu ayarlar tamamen kapalı olmalı.

WfJZU2e.jpg

Ram voltajını ayarlayan menüde auto seçeneğini işaretleyin.

M6EwzI4.jpg

Ekran kartı seçim menüsündeki kapasite ayarını auto yaparsanız iyi olur.Ekran kartı seçeneklerini otomatik tanır.Bu ayar kısmen işletim sisteminde faydalı olur fakat kolaylıklarının yanı sıra o kayıp degerlerede  yol açan bir menüde denilebilir.Fakat onboard ekran kartları için daha çok kullanılır.

BCdRvJF.jpg

İşlemci ve ram bellek hızları,çalışma zaman ayarlarınıda auto yapın.

uKdykrE.jpg

Bu menüler owerclock yapılarda kullanılacak olan ve bu tip ayar yapılabilecek parçalar için geçerlidir.Kullanılan ramler klasik versiyonlar ise auto seçimleri önemli olur.Ramlerin kapasite degerine etki etmez çalışmasına etki eder.İşletim sistemi, bu ayarları tanıyarak bellek kullanımını daha iyi düzenler ve sizlerde bu değişken degerleri gördüğünüz için moraliniz bozulmasın.

32 tane biti ayıklamak mı kolay 64 tane biti ayıklamak mı?

Nasıl espirik ama. :p  :D   

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...