İçeriğe Yönlendir

Far Su Aliyor

Suat YAPICI

Recommended Posts

Suat YAPICI

Selam arkadaşlar geçen gün 2 alt salıncak 2 z rot u ve sağ ön farı(orijinal) değiştirdim.Fakat ön far su alıyor sürekli bir nem ve ıslaklık var.Farı elektrikçi ile yerinden çıkardık kuruttuk.Etrafına şeffaf silikon sıktık her tarafı tam kapalı ama suyu nerden alıyor çözemedim.Far sonuçta orijinal 160 tl para verdik değiştirelim dedik ama biliyorsunuz genelde parçalar satılana kadar garantili sonradan herhangi bir şekilde değiştirmiyorlar.Bir silikon verip gönderiyorlar keşke yan sanayi alsaydım bu kadar canım sıkılmazdı.SİZCE SORUN NEREDEDİR???

Yorum bağlantısı
Ertuğrul Büber

Bence satıcıda. Tüketici hakem heyetine gidin. Kazanırsınız. Hakkımızı aramayı bilelim arkadaşlar.

Yorum bağlantısı
Ersel  Yıldız

farı alırken faturayı da alacan ve satıcıya şöyle diycen.. ben bu malı aldım ve maldan memnun kalmadım. cayma hakkımı kullanmak istiyorum. benim bu ürünü 14 gün içinde sebepsiz ve mutat kullanım dahilinde geri iade hakkım var. tüketici hakları bana bu imkanı sağlıyor. sıkıyorsa almasın. öttürürsünüz o dükkanı hocam.. ama hocam siz şimdi yanlış yaptınız. silikon  sıktınız fara. inşallah çözersiniz durumu

Yorum bağlantısı
Suat YAPICI

Dedim ki;keşke bari yan sanayi ürün alsaydım.Vallaha o kadar far satıyorum yan sanayi olsun orijinal olsun ilk defa böyle birşeyle karşılaşıyorum dedi.

Dediğim gibi bir silikon verdi gönderdi.Silikonuda sıktık yapcak bir şey yok kontrol edip tekrar gerekirse silikon  yapıcaz birde antalyadaki Öztürk firması en yoğun yedek parça satan bir firma böyle yaparsa diğer küçük esnaf ne yapmasın...

Yorum bağlantısı
Ersel  Yıldız

Dedim ki;keşke bari yan sanayi ürün alsaydım.Vallaha o kadar far satıyorum yan sanayi olsun orijinal olsun ilk defa böyle birşeyle karşılaşıyorum dedi.

Dediğim gibi bir silikon verdi gönderdi.Silikonuda sıktık yapcak bir şey yok kontrol edip tekrar gerekirse silikon  yapıcaz birde antalyadaki Öztürk firması en yoğun yedek parça satan bir firma böyle yaparsa diğer küçük esnaf ne yapmasın...

hocam bu işin peşini bırakmayın. sonuç alamazsanız götürün izah edin durumu. yapabiliyorsa kendisi yapsın da versin size :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sİlikon olmadı, değişim talep ediyorum deyin. Bastırın bu isteğinizi.

Yorum bağlantısı
Suat YAPICI

Bende öyle düşünüyorum, yok sorun çıkaramaz silikonu kendisi verdi çünkü en iyisi işin peşine düşüp değiştirmek bakalım artık hayırlısı olsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Camdan almıyorsa tek seçenek havalandırmadır, büyük ihtimal tıkalı, o kısmı inceledinizmi acaba?

Yorum bağlantısı
Burak Fidan
(düzenlendi)

Dostum selam, sanırım sorun su alması değil, havadan oluyor. Farlar da tam kapalı olunca nem yapıyor. Terleme yapıyor tam kapalı sistemler. Misal benim aracın içinde arka koltukta falan alet edevatlar da vardı hepsinin üstü kırağı gibi nem vardı. Oranın su almadığı garanti... Camları hafif aralık bırakıyorum şimdilik bakalım nolcak

tarihinde Burak Fidan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Suat YAPICI

Burak tamam nem olur ama sonra kaybolur gider.Bu böyle bir durum değil bildiğin içinde su var.Dün her tarafını kontrol ettim, en ufak bir ıslaklık yok Etrafında ama bu suyu nerden alıyor hiç anlamadım boş vaktimde çıkartıp su testi yapıp tekrar silikon sıkıcam.Sıfır daha 2 aylık farın içi bile kirlenmeye başladı.Bir an önce halletmem lazım...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Burak tamam nem olur ama sonra kaybolur gider.Bu böyle bir durum değil bildiğin içinde su var.Dün her tarafını kontrol ettim, en ufak bir ıslaklık yok Etrafında ama bu suyu nerden alıyor hiç anlamadım boş vaktimde çıkartıp su testi yapıp tekrar silikon sıkıcam.Sıfır daha 2 aylık farın içi bile kirlenmeye başladı.Bir an önce halletmem lazım...

Hiç uğraşmayın. Hemen iade için bastırın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Suat YAPICI

Bugün bi sinirle aradım.Verdiği silikonu kullandığımı halen su aldığını söyledim.Hafta içi parçacı gelicekmiş konuşup degişim sağlarız dedi.Bakalım haftaya ne olacak bizden ayrılmayın :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Suat YAPICI

Bugün bir daha görüştüm ve şuan yıl sonu olduğu için sayımda olduğunu yılbaşından sonra değişim sağlıyacaklarını belirttiler.Hadi hayırlısı bakalım.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bugün bir daha görüştüm ve şuan yıl sonu olduğu için sayımda olduğunu yılbaşından sonra değişim sağlıyacaklarını belirttiler.Hadi hayırlısı bakalım.

Peşini bırakmayın ;)

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Suat YAPICI

Evet farı değiştirdim.Yenisi ve orjinali tekrar takıldı.Fakat sonuç maalesef yine aynı artık sorunun arka kapaktan olduğunu düşünüyorum.Sizce ne yapmalıyım???Sorun gerçekten arka kapaktanmıdır???

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Evet farı değiştirdim.Yenisi ve orjinali tekrar takıldı.Fakat sonuç maalesef yine aynı artık sorunun arka kapaktan olduğunu düşünüyorum.Sizce ne yapmalıyım???Sorun gerçekten arka kapaktanmıdır???

Arka kapak farla gelmiyor mu???

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kapağı da yenileyin mutlaka. Kapak artık kendini salmıştır.

Yorum bağlantısı
Suat YAPICI

Öyle yapıcaz artık vallaha gına geldi.Maddi boyutunu geçtim sürekli git gel uğraş ve emekler boşa gitmesi kötü oluyor arka kapağıda haftasonu yenilicem bir daha alırsa cehennemin dibine kadar yolu var :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Suat YAPICI

Evet arkadaşlar kapağın iç lastigide değiştirildi ve sonuç aynı far halen su almakta çözüm bulunamıyor :(

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Evet arkadaşlar kapağın iç lastigide değiştirildi ve sonuç aynı far halen su almakta çözüm bulunamıyor :(

İmkansız. Bu far da sorunlu olabilir. Kapak ve far değiştikten sonra su alması için hiç bir sebep yok.

Arka kapak komple değişti, değil mi?

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Far su almıyor.Bu cümle hatalı anlatım oluyor.Farın su alması için ciddi şekilde bu kısımlara su sızıyor olması lazımki farın içinde su olsun ve bu hata tekraren oluşsun.

Hava sirkulasyonundan dolayı buharlaşma ve sonuç olarak yogun nemleşmeye yol açıyor.2013 model bir çok Mercedes,Bmw,Passat gibi araçların farlarındada olan bir durum ve genelinde sağ far bu tip hatayı veriyor ama bazı araçlarda sol fardada oluyor.Yakınımda defaatli sürekli takip ettiğim bu araçlarda bunları sıkça gözlemliyorum.Bu akşam üstü Bmw 530 galiba Sağ far neredeyse tamamen buhar değil fena halde nemlenmişti.Hareket halinde iken bunu gördüm.

Tespitlerime göre aktarma yapıyorum.2 farklı zıt unsur da bu sorunu yapabiliyor.Bu durum farların üretim tarihi çok yeni olmasından kaynaklı silikonlama aşamasının getirdiği sıcak soguk tepkisi ile oluşan bir durum.Yada sonradan açılıp kapana farlardada bundan dolayı oluşan bir durum.

Tepsit maalesf epey sıkıntılı süreci ve sinirli halleride yanında getiriyor.Hava sirkulasyonu sıcak ve soguk ilişkisinin meydana getirdiği bu nemlenme olayında. 

1.Far ya en küçük bir yerden yani kendi hava kanallarının haricinde bir yerden hava alıyor buda soket kısmının dibinden,ampul değişim kapagı tam oturmuyor ufacık bir yerden hava alıyor.Yada fabrikasyon hatalı minnacıkta olsa delik çatlak mevcut.

Tedavisi bu kısımları izole etmek.

2.Far hiç bir şekilde hava alma yapamadığı için camdaki soguk hava basıncını içerde oluşan sıcak hava akışını farın kendi hava kanallarından atamadığı için yapıyor.

Tedavisi ampul değişim kapagına geniş bir hava çıkışı yapacak yer açmak.İlk işlem bu buharlaşmayı yapınca ampul değişim kapagını çıkarmak.Hata en kısa sürede düzeliyor ise ve sonrasındada bu hata oluşmadığına kanaat getirilirse hava alıp toz almayacak bir delik açmak.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Suat YAPICI

Arka kapak sağlam olduğu için sadece iç lastiği degiştirdirler.Hatta takarken zorlandık çünkü lastik yeni ordan su almasına imkan yok fakat halen sadece camda su akıntıları mevcut fotoğrafıda paylaşıcam daha net anlaşılsın diye

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...