İçeriğe Yönlendir

Hypermiler Nedir? Sürüş ve Özgül Yakıt Tüketimleri Üzerine

Ali Darbaz

Recommended Posts

Uğur Kamil

Bugün 200 km yaptım. 170 km'si uzun yol 100km hız sabitleyici açık 20 km'si şehir içi(5 km'si dur kalk) 10 km'si çoğunluğu 1-2. vites rampa çıkışlı ve inişliydi.
Hava sağnak yağmurlu(normal havaya göre 0.5 lt kadar fark ediyor) 3 kişiydik araçta 5,4 lt ortalama ile dolaştık. 

Hız sabitleyici kullanmasaydım çok fark olacağını sanmıyorum. Hava yağmurlu olmasa ve 90 geçmeseydim 4.5-5 lt arasında bir ortalama olurdu ama.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
11 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Bir soru gelsin

Peki limitör ile hızı 80e sabitlesek gaza kick down yapyacak şekilde bassak. Hep 80le gidecek şekilde Cruise control ün 80e sabitlemesinden az yakar mı. Limitör yakıtı ona göre mi yolluyor yani optimum yakıt ile mi gidiyor

Focus 3’lerde kick down yapınca limitör devreden çıkıyordu. Diğer araçları bilemiyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Focus 3’lerde kick down yapınca limitör devreden çıkıyordu. Diğer araçları bilemiyorum. 
Yapmayacak şekilde demek istedim . Harf eksik kalmış düzelttim
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
Şimdi, Mustafa Tüfekçi yazdı:
2 dakika önce, Ahmet Gül yazdı:

Yapmayacak şekilde demek istedim . Harf eksik kalmış düzelttim

Bu işi ancak @Ali Darbaz Bey çözer 😀 Ben polemiğe girmem, basarım 😁

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Düz yol tek kişi; 70km hız devir 1400 ortalama 4lt yakıyor.

Aynı şartlarda; 100km hız devir 2000 ortalama 5lt yakıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
28 dakika önce, Ahmet Gül yazdı:

Bu işi ancak @Ali Darbaz Bey çözer 😀 Ben polemiğe girmem, basarım 😁

Hocam bu en baba yontem. Ama henuz tam tesekkullu denemedim. Cunku 80 km hizda limitleyince araba rampa asagi kendi kendine 90 km hiza cikiyor. Araba ikaz sesi bangir bangir bagiriyor.

Uzun yolda 110 km hiza baglrsam tadindan yenmez. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
52 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Bir soru gelsin

Peki limitör ile hızı 80e sabitlesek gaza kick down yapmayacak şekilde bassak. Hep 80le gidecek şekilde Cruise control ün 80e sabitlemesinden az yakar mı. Limitör yakıtı ona göre mi yolluyor yani optimum yakıt ile mi gidiyor

Kangodan diyeyim gerçi mazdanın da aynı idi. Dip gaz harici basılı tutunca Cruise ile aynı yakıyor. İki sistem de aynı işi yapmaya çalışıyor. Sabit hız 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
14 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Hocam bu en baba yontem. Ama henuz tam tesekkullu denemedim. Cunku 80 km hizda limitleyince araba rampa asagi kendi kendine 90 km hiza cikiyor. Araba ikaz sesi bangir bangir bagiriyor.

Uzun yolda 110 km hiza baglrsam tadindan yenmez. 

Ben sevmiyorum böyle otonom sistemleri. Gaza frene basmayacaksam, vites değiştirip arabayla oynamayacaksam İETT ile giderim daha iyi😊 Bas akbili hem ucuz hem çevreci. 

Şaka bir yana bu iş bana daha mantıklı geldi. CC kullanıldığında araç hızlanmak için dip gaz yapıyor, bu da tüketimi felaket artırıyor. Ben her zaman iddia ediyorum CC’den daha az yaktırırım. Çünkü CC yol ve gaz pedalını hissetmiyor. Limitör iyi olabilir, çünkü ayarı veren sonuçta sizsiniz. Tamirat tadilatta izlemiştim, adam gazı hissetmek için ayakkabısını bile çıkarıyordu. Ayakkabıları da çıkarırsak mükemmel sonuç elde ederiz 😀

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Sabit gaz marjinal daha az yakar. Yokuşlarda gazı artırmaz.

elle kullanınca inişte boşa almalar gazdan çekmeler vs ile daha da az yakılabiliyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ben daha önce Crusie Control motora nasıl yüke bindirdiğini gösterir bir video çekmiştim. 

35 nci saniyeen itibaren motora yükün nasıl bindiğini görebilirsiniz. Bu arada google Earth ' e göre rampanın eğimi % 7 

Bu da aynı rampanın Brake Specific Fuel Consumption videosu. Motor yükü artıkca Yakıt tüketimdeki değişimleri gösteriyor 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Bu Alman eğitim videosunda,  arabayı vites kücültüp 3/1 gaza basarak yürütmek yerine, vites yükseltip 3/2 oranında gaza basarak yol amlmanın daha ekonomik olduğu belirtiliyor. 

bergfahrt_d.jpg__350x250_q85_crop_subsam

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Burda ise neden gaza yüksek vites oranında  3/2 oranında basmamızı gerektiğini çok güzel bi şekilde anlatmış. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Sabit gaz marjinal daha az yakar. Yokuşlarda gazı artırmaz.

elle kullanınca inişte boşa almalar gazdan çekmeler vs ile daha da az yakılabiliyor.
Mercedes deki limitör rampa inişte motor freni yapıyor gaza bassakta. Hatta vites düşürüyor. Elektronik gaz kelebeği olduğu için pedala bassak da o gaz vermiyor ondan sordum. Sabitleyici inişte yine vites düşürüyor ama hızlanıyor. W203kasa için bu. 202 kasada gaz teli vardı. Hem motor freni yapıyordu keskin bir şekilde hemde vites düşürürdü. Hatta eğer el gazı ile hızı düşürsen retarder gibi davranırdı.
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

tam öyle dememiş bence. Başka bir durum var ilk rakamlar ve grafik doğru. En son kısım sanki tasarruf miktarı. 

3/2 nasıl basıyoz? tabana mı geçecek pedal?

1 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

Mercedes deki limitör rampa inişte motor freni yapıyor gaza bassakta. Hatta vites düşürüyor. Elektronik gaz kelebeği olduğu için pedala bassak da o gaz vermiyor ondan sordum. Sabitleyici inişte yine vites düşürüyor ama hızlanıyor. W203kasa için bu. 202 kasada gaz teli vardı. Hem motor freni yapıyordu keskin bir şekilde hemde vites düşürürdü. Hatta eğer el gazı ile hızı düşürsen retarder gibi davranırdı.

E işte...boşa alacaksın.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
tam öyle dememiş bence. Başka bir durum var ilk rakamlar ve grafik doğru. En son kısım sanki tasarruf miktarı. 

E işte...boşa alacaksın.
Enjeksiyonlu araçta boşa almak yakıtı sıfırlamaz ki zaten bilirsiniz. Cut off da yakıtı keser de boşta kesmez yanlış mıyım
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
4 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

E işte...boşa alacaksın.

3 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Gaz pedalını %150 yap diyor :) 

3/2 derken %60 - %70 demek istemiştim :) 

bergfahrt_d.jpg__350x250_q85_crop_subsam

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Şimdi, Ali Darbaz yazdı:

3/2 derken %60 - %70 demek istemiştim :) 

İstemek yok. 2/3 diyecen :)

anladık tabi şaka yapıyoruz :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
1 dakika önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:
7 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

E işte...boşa alacaksın.

Enjeksiyonlu araçta boşa almak yakıtı sıfırlamaz ki zaten bilirsiniz. Cut off da yakıtı keser de boşta kesmez yanlış mıyım

Mustafa sen bari yapma ya. Elbette boşta daha az yakar. Yeni VW lerde otomatik coasting özelliği nedir bi kontrol edelim istersen ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Almanca zor olduysa buda popüler bir kanalın anlatımı 

Burda yine Mazda motorunu anlatırken Bsfc değinilmiş. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Boşta elbette dümdüz görece kuvvetli eğimli yokuş aşağı ineceksen viteste daha az yakar ama iş uzun tatlı inişlere ve iniş çıkışlara gelince iş değişir.

motorun yaptığı fren etkisi, rölantide yaktığı enerjiden daha çoktur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
3 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Mustafa sen bari yapma ya. Elbette boşta daha az yakar. Yeni VW lerde otomatik coasting özelliği nedir bi kontrol edelim istersen ?

Bilmiyordum baktım. Bahsi geçen boşta sürüş atalet ile yürümesi için boşa atma. O şanzıman özelliği. 

Bizim testimiz için aynı araç farklı koşul denenmeli.

911turbodaki DSG özelliği marjinal 😛

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Biz hipermilciler zaten fren kullanmayız.Onu koy kenara. Frensiz nasıl uzun yolda kullanırsın viteste ve vitessiz inişler ne anlama gelir vs.

911 bulduk da hipermil yapacaz  :) Ben şahsen yapmam :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

E5 Dilovası rampasını inerken boşta inmek mi peki viteste inmek mi az yaktırır. Eskiden olsa video çekerdim her gün indiğim yol .

Ama uzun vadede unıtmazsam İstanbul dönüşlerinde video çekecem. Boş da viteste ve hız limitleme ile 3 hafta sürer  bitirmem 😛

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...