İçeriğe Yönlendir

Laguna 3 Ve Mondeo 3 Karşılaştırması

Ayberk Erdinç

Recommended Posts

Ayberk Erdinç

Arkadaşlar bütçe kafamdaki mk4 mondiye yetmeyince ibreyi laguna 3lere çevirdim. Küçük bi araştırma yaptım 30-35 civarına 1.5dci 110bg 6 ileri ve privilage olanları denk geliyor tek tük. MK3 mondinin tdci olanlarından alacaktım ancak ghia-X olmadığı için vazgeçtim.

MK3 2006 model Ghia-X (tam dolu sunroof ısıtmalı elektrikli koltuk katlanır ayna 17inç jant ESP vs.vs.vs.) 2.0 atmosferik 5 ileri manuel mondeodan sonra;

1- Yol tutuş olarak eksiklik hissettirir mi ?

2- Performans elbet düşük olacaktır ancak tork ve turbodan dolayı rampalarda düşük devirde felan daha rahat olacaktır. Youtubede bi elemanın 1.5dci 6 ileri 110luk latitude, lagunadan daha ağır latitude ile 195de limitöre girip video almış o hızda 9.2 litre yakıyor, bizim mondiler olsa o hızda 15-20 litre içer :D  varsın biraz hantal olsun ki zaten %90 chip, pedal commander, açık hava filtresi ve limitör iptali yaptıracağım tahminimce 130-140bg ve 250-270nm tork alınabilir bu işlemler sonucunda.

3- Mondeo'daki şoför koltuğuna oturunca 130-140la frenle girenlerin görüldüğü viraja 170-180 gaz kesmeden yardırarak güvenle girebilecek miyim ? Hiçbir araca rezil olmayacağımı bilerek selektörümü çakabilecek miyim (tabi burda 2.0 cc den yüksek veya 1.6T araçları saymıyorum denk türden araçlar) korkmadan tüm elektronik aksamı sürekli kurcalayabilecek miyim ? Bakımlarda vs. daha mı fazla harcayacağım yoksa sıkıntısız mı ?

4- İkinci el durumu nedir nüfusa geçirmeye gerek var mı o kadar vasat değil mi ?

Etiket yapmayı çözemedim Sani abi özellikle senden yardım bekliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Arkadaşım yardirarak ne demek güvenli bir yolculuk varken. Neden ölümle dans. Sen 2.0 motor dan aşağı alma bence

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Misafir

Arkadaşlar bütçe kafamdaki mk4 mondiye yetmeyince ibreyi laguna 3lere çevirdim. Küçük bi araştırma yaptım 30-35 civarına 1.5dci 110bg 6 ileri ve privilage olanları denk geliyor tek tük. MK3 mondinin tdci olanlarından alacaktım ancak ghia-X olmadığı için vazgeçtim.

MK3 2006 model Ghia-X (tam dolu sunroof ısıtmalı elektrikli koltuk katlanır ayna 17inç jant ESP vs.vs.vs.) 2.0 atmosferik 5 ileri manuel mondeodan sonra;

2- Performans elbet düşük olacaktır ancak tork ve turbodan dolayı rampalarda düşük devirde felan daha rahat olacaktır. Youtubede bi elemanın 1.5dci 6 ileri 110luk latitude, lagunadan daha ağır latitude ile 195de limitöre girip video almış o hızda 9.2 litre yakıyor, bizim mondiler olsa o hızda 15-20 litre içer :D  varsın biraz hantal olsun ki zaten %90 chip, pedal commander, açık hava filtresi ve limitör iptali yaptıracağım tahminimce 130-140bg ve 250-270nm tork alınabilir bu işlemler sonucunda.

3- Mondeo'daki şoför koltuğuna oturunca 130-140la frenle girenlerin görüldüğü viraja 170-180 gaz kesmeden yardırarak güvenle girebilecek miyim ? Hiçbir araca rezil olmayacağımı bilerek selektörümü çakabilecek miyim (tabi burda 2.0 cc den yüksek veya 1.6T araçları saymıyorum denk türden araçlar) korkmadan tüm elektronik aksamı sürekli kurcalayabilecek miyim ? Bakımlarda vs. daha mı fazla harcayacağım yoksa sıkıntısız mı ?

4- İkinci el durumu nedir nüfusa geçirmeye gerek var mı o kadar vasat değil mi ?

Yazılım ile 300-320 Nm ye kadar çıkar o araç

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ayberk bey yazışmalarınızda bilgi dahilinde yazmanızı öneririm. Mk3 dizel 2.0 200 km hızda bile 15-20 litre yakmaz. Lütfen yazdıklarınız bilgi dahilinde olsun. Benzinli 15-20 lt yakmıyor o hızda ki dizeli yaksın.

Viraj güvenliğini espli x paket Mondeonun yol tutuşunu biliyorsunuz. Lagunadan çok daha iyidir. Düzgün lastiklerle.

Mondeo yol tutuşunda kendini kanıtlamış bir model.

Lütfen yazılarınızda daha düzgün üslup kullanın. Dünkü konunuzda derikoltuksuz ve ısıtması olmayan Mondeo dizel ÇÖP dediniz bu forumda o aracı kullanan 10larca kişi var. Alınacağını hiç mi düşünmediniz. Ayrıca ben böyle kalitesiz alcantra kumaşı OLDUĞUNU bilsem x paket almazdım. Sürekli arıza yapan ısıtma koltuğunu söylemiyorum bile. Eletrikli koltuk Orjinali plastik dişli ve sıyırıp arıza yapması......

Dünkü konunuzda çok yazıldı çizildi. Şimdi geldiniz burada yine mk3 mondeoyu al aşağı yapıyorsunuz.

Ayberk bey benim naçizane tavsiyem Yazım dilinizi biraz yumuşatınız.

Saygılarımla.

• Beğen 12
Yorum bağlantısı
Hasen Kara

"Hiçbir araca rezil olmayacağımı bilerek selektörümü çakabilecek miyim?"

Bu ne demek yahu ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Konuralp Aracı

Bütçe, Mondeo'nun hangi kasasına ve hangi donanım seviyesine yetiyorsa o alınır, diğer marka ve modeller kendi aralarında karşılaştırılır Mondeo ile karşılaştırılmaz :D  :D

Selektör mevzusu daha da derin, ona yorum bile yapılmaz :D

Yorum bağlantısı
Misafir

Yaşınızda çok genç sanırım yazık günah bilgisayar oyunu değil bu GAME OVER yazınca oyunu tekrar başlatamıyoruz malesef.170-180 Km hızla yardırak virajlara girmek ne demek ? böyle fantaziler kurmayın canınızdan yada malınızdan olmayın.Aman dikkat..

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Ayberk bey yazışmalarınızda bilgi dahilinde yazmanızı öneririm. Mk3 dizel 2.0 200 km hızda bile 15-20 litre yakmaz. Lütfen yazdıklarınız bilgi dahilinde olsun. Benzinli 15-20 lt yakmıyor o hızda ki dizeli yaksın.

Viraj güvenliğini espli x paket Mondeonun yol tutuşunu biliyorsunuz. Lagunadan çok daha iyidir. Düzgün lastiklerle.

Lütfen yazılarınızda daha düzgün üslup kullanın. Dünkü konunuzda derikoltuksuz ve ısıtması olmayan Mondeo dizel ÇÖP dediniz bu forumda o aracı kullanan 10larca kişi var. Alınacağını hiç mi düşünmediniz. Ayrıca ben böyle kalitesiz alcantra kumaşı OLDUĞUNU bilsem x paket almazdım. Sürekli arıza yapan ısıtma koltuğunu söylemiyorum bile. Eletrikli koltuk Orjinali plastik dişli ve sıyırıp arıza yapması......

Dünkü konunuzda çok yazıldı çizildi. Şimdi geldiniz burada yine mk3 mondeoyu al aşağı yapıyorsunuz.

Saygılarımla.

Bu lafa kimse alınmaz Mehmet Hocam. MK3 Mondeo ta heleki TDCI ya çöp diyen adam arabadan anlamıyor denilir, konu geyiğe sarar. Burda da öyle oldu.

Konu başlığında belirtilen mevzuya gelirsek, her ikisini de sürdüm. laguna 3 tavsiye ederim. MK3 senin standartlarında bir araç değil. Laguna bak bence.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Yanlız Laguna ile  sağa sola sellektör çakarken sol aynanıza bakarak olun, bir Mondeo Mk3 içinizden geçmesin. 

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

bu arkadaş şaka mı gerçek mi,açtığı konular hep aynı.

Yorum bağlantısı
Misafir

Yanlız Laguna ile  sağa sola sellektör çakarken sol aynanıza bakarak olun, bir Mondeo Mk3 içinizden geçmesin. 

:crazy::exc1: 

Yorum bağlantısı
Murat Atagenç

Sana daha önce de yazdık anlamamışsın

o arabalar sana gelmez şahin bak, turbo koyar selektör "çakarsın"

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayberk Erdinç

Saygılarımla.

Öncelikle zaten o litreyi yüksekliğini belirtmek amaçlı yazdım ve benzinli için demek istemiştim :) Yinede kusura bakmayın.

Esp'li mondeonun yol tutuşu zaten balon lastiklede bana kendini kanıtladı. Laguna yeni olmasından ötürü yol tutuş yanına yaklaşabilir mi kenarından köşesinden diye sormuştum.

Hani çöp derken alınmaz değil de daha çok forda laf çakmak istemiştim. Ghia-X paket TDCI'ler de benzinli gibi çok bulunsaydı hiç gereksiz maceraları girmeden düşünmeden alacaktım/alacaktık (çevremde böyle düşünen birçok kişi var). 3 tane ghia X mondeom oldu hiçbirinde hiçbir sorun yaşamadım çok şükür belki şanstır ama 3 tanede de mi ?

Mk3 mondi okul yıllarımdan beri hayalimde ancak benzinli artık sıktı sanki yine söylüyorum temiz bi Ghİa-X TDCI bulursam asla ve asla kaçırmam.

Gece uykulu uykulu yazmıştım kusura bakmayın tekrar olmaz.

Bütçe, Mondeo'nun hangi kasasına ve hangi donanım seviyesine yetiyorsa o alınır, diğer marka ve modeller kendi aralarında karşılaştırılır Mondeo ile karşılaştırılmaz :D  :D

Selektör mevzusu daha da derin, ona yorum bile yapılmaz :D

Hocam şimdi şöyle söyleyeyim mesela mondiyle denk araçlara rahatlıkla selektörümü atabiliyordum mesela rezil olmayacağımı bilerek (b5 passat, mk7 accord, avensis gibi)

Lagunaylada beni denk araçlarına rezil etmez değil mi diye sormak istemiştim (1.6TDCI Mondi, 1.6TDI passat gibi)

Yazılım ile 300-320 Nm ye kadar çıkar o araç

Beygirde tahminimin üstünde değerlere ulaşır mı ?

"Hiçbir araca rezil olmayacağımı bilerek selektörümü çakabilecek miyim?"

Bu ne demek yahu ?

Hocam şimdi şöyle söyleyeyim mesela mondiyle denk araçlara rahatlıkla selektörümü atabiliyordum mesela rezil olmayacağımı bilerek (b5 passat, mk7 accord, avensis gibi)

Lagunaylada beni denk araçlarına rezil etmez değil mi diye sormak istemiştim (1.6TDCI Mondi, 1.6TDI passat gibi)

Yorum bağlantısı
Ayberk Erdinç

Bu lafa kimse alınmaz Mehmet Hocam. MK3 Mondeo ta heleki TDCI ya çöp diyen adam arabadan anlamıyor denilir, konu geyiğe sarar. Burda da öyle oldu.

Konu başlığında belirtilen mevzuya gelirsek, her ikisini de sürdüm. laguna 3 tavsiye ederim. MK3 senin standartlarında bir araç değil. Laguna bak bence.

Hocam çöp derken aslında forda laf çarpmak istemiştim çünkü TDCI'nin Ghia-X'i olsa hiç gereksiz maceralara girmeden direk TDCI alacaktım ancak yok. Normal Ghia'lar boş geliyor en fazla esp sunroof olanları var.

Laguna iyidir bence laguna alinmali.

Ne konuda ?

Bende mk3 mondi kullanıcısıyım gereksiz laf çarpma :) Ne yazmışım orda elbet mondi kadar gitmez. Mondi her türlü lagunanın içinden geçer bende biliyorum :)

Burda o selektör çakmadan kastı şöyle söyleyeyim mesela mondiyle denk araçlara rahatlıkla selektörümü atabiliyordum mesela rezil olmayacağımı bilerek (b5 passat, mk7 accord, avensis gibi)

virajda 180 mi? :sandalye: 

ESP'li 17inç jantlı mk3 mondiye binersen birgün üşenmeden bu mesajı bulup editleyeceğinden emin olabilirsin.

Sana daha önce de yazdık anlamamışsın

o arabalar sana gelmez şahin bak, turbo koyar selektör "çakarsın"

Heeh başımın belasıda geldi :) Aynaya süs yaptırcam mutlaka yoksa beygir artmaz :kafa2:

Bide turbo diyince aklıma turbo sadık geldi şu meşhur; :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Şu anda yazdıklarınızla dünkü yazdıklarınız arasında ciddi fark var. Şu anda kelimeleri seçerek yazıyorsunuz. Her mesajınızda bu şekilde yazmanızı tavsiye ederim.

Gelelim Dizel GhiaX pakete. Bunun ford ile değil satın alan kişilerle ilgili bir durum. Demekki Türkiye'de o dönemde GhiaX Dizel tercih eden pek olmadı ve tercih edenlerde satmak istemiyordur. Bundan dolayı ne ford suçlu nede Dizel mondeo.

Not: Honda accordla kıyas yapacaksaksanız Ov Mondeo ile kıyas yapın. :) ov Accord Ov Mondeoyu ezer geçer. B5 Passatın hangi motoruyla kapıştınız :)

Yorum bağlantısı
Ayberk Erdinç
(düzenlendi)

Şu anda yazdıklarınızla dünkü yazdıklarınız arasında ciddi fark var. Şu anda kelimeleri seçerek yazıyorsunuz. Her mesajınızda bu şekilde yazmanızı tavsiye ederim.

Gelelim Dizel GhiaX pakete. Bunun ford ile değil satın alan kişilerle ilgili bir durum. Demekki Türkiye'de o dönemde GhiaX Dizel tercih eden pek olmadı ve tercih edenlerde satmak istemiyordur. Bundan dolayı ne ford suçlu nede Dizel mondeo.

Not: Honda accordla kıyas yapacaksaksanız Ov Mondeo ile kıyas yapın. :) ov Accord Ov Mondeoyu ezer geçer. B5 Passatın hangi motoruyla kapıştınız :)

1.8T ov b5.5 passat LPG vs 2.0 mv mk3 mondeo LPG. Gişelere gelene kadar 130-140 birbirimizi sıkıştıra sıkıştıra gittik. Gişelerden sonra bayağı bastık 160-170den sonra uzamaya başladım hafiften, 220ye kadar gittim 2 boy fark vardı passatla. Manuel olsa ben 1-2 boy yerdim passattan.

EDİT: Şunu editlemeden geçmeyeyim. Araç eniştemin o yüzden detaylıca biliyorum özelliklerini :) 

tarihinde Ayberk Erdinç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

1.8T ov b5.5 passat LPG vs 2.0 mv mk3 mondeo LPG. Gişelere gelene kadar 130-140 birbirimizi sıkıştıra sıkıştıra gittik. Gişelerden sonra bayağı bastık 160-170den sonra uzamaya başladım hafiften, 220ye kadar gittim 2 boy fark vardı passatla. Manuel olsa ben 1-2 boy yerdim passattan.

EDİT: Şunu editlemeden geçmeyeyim. Araç eniştemin o yüzden detaylıca biliyorum özelliklerini :)

Passat ov ve sizin kullandığınız Mondeo ov ve passatta iki boy fark açtıysanız. Passattın sürücüsü zayıfmış.İkisini de kullanmış biriyim.

Not: Ov benzinli Mk3 220 rampa aşağı görür :)

Not: Enişteniz evli ve çocukta varsa sizin onu geçmeniz normal adam ailesini düşünüyor  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bahsettiğiniz konulardaki can güvenliğini es geçerek yazıyorum.

1- Son kasa Laguna'dan bahsediyoruz sanıyorum. Yol tutuş gayet iyidir. Ford kadar sert süspansiyon sunmadığından onun kadar tutamaz ancak eski Renault profilinden tamamen alakasız bir yol tutuş sergiliyor. Uzun bir Renault arasından sonra arabama binince insanlar "böylesini beklemiyordum" diyor.

2- 110'luklar 250nm torkla geliyor zaten. Yazılımla 130-140hp ve 300nm torku rahatlıkla görebilen araçlar. 105'lik aracımın İstanbul 24km ortalama hızla şehir içi tüketimi yazın 6.4, kışın ise 7lt'lerde geziyor.

3- 180'le girdiğiniz virajlar viraj değil sanıyorum. Ya da küçük direksiyon hareketlerine viraj diyor olmalısınız. 180'le virajda duracak araba sayısı çok az. Başka araçlara rezil olmaktan kastınız nedir bilmiyorum ama rampalarda benzinli araçlara selektör attığımda yol veriyorlar. Dizeller ise bir süre deneyip sonrasında yol veriyor :) Bi-xenon'la zaten yol vermeyen araç sayısı çok az.

4- Temizine taliplisi çoktur. İç dizaynı son kasa Megane'la neredeyse aynı olup ufak tefek donanım farkları vardır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Passat 1.8 T o.v 150 bg passatimi geçtiniz. Ben 2011 audi a4 2.0 TDI araç sahibide oldum. 2003 1.8 T o.v sahibide oldum. Hangisi derseniz 1.8 T derim. Sattığımi uzuldugum tek araç. Passat la 260 kardan var ve 260 kardanı görüyordu. Mondeo yu kusura bakmayın hava karada götürür. Passatı süren bence kasmamis yada Passat ta sorun vardı.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayberk Erdinç

Passat ov ve sizin kullandığınız Mondeo ov ve passatta iki boy fark açtıysanız. Passattın sürücüsü zayıfmış.İkisini de kullanmış biriyim.

Not: Ov benzinli Mk3 220 rampa aşağı görür :)

Not: Enişteniz evli ve çocukta varsa sizin onu geçmeniz normal adam ailesini düşünüyor  :D

Benim araç manuel otomatik değil. Düzde 210 çok rahat görüyor mk3 manuel. Rampa aşağı 230.

Enişte tekti araçta ki zaten tahrik edende oydu :)

Passat manuel olsa 2 boy yerdim en az.

Passat 1.8 T o.v 150 bg passatimi geçtiniz. Ben 2011 audi a4 2.0 TDI araç sahibide oldum. 2003 1.8 T o.v sahibide oldum. Hangisi derseniz 1.8 T derim. Sattığımi uzuldugum tek araç. Passat la 260 kardan var ve 260 kardanı görüyordu. Mondeo yu kusura bakmayın hava karada götürür. Passatı süren bence kasmamis yada Passat ta sorun vardı.

Manuel olsa haklısınız ancak ov olunca işler değişiyor.

Passat'ın 260'ı gördüğü yolda Mondeo 240-250'yi görür rahatlıkla zaten.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Benim araç manuel otomatik değil. Düzde 210 çok rahat görüyor mk3 manuel. Rampa aşağı 230.

Ayberk bey passat 1.8 T çok rahat 220-230 gördüğünü biliyorum. Sonrasına dayanamam ben zaten. Arkadaş yaptığını biliyorum. Mondeoyla kıyaslamayınız. Üzerinde Turbo var. Bence enişten basmaya korkmuş. Arkadaşta vardı nasıl kullandığını nasıl yarışlar yaptığını biliyorum.

Manuelde olsa Bu imkansızzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz. Bu kadar net söylüyorum. Görmez. Görmez görmez. Rampa aşağı eğim varsa yorum yapamam. Ama Passattın 260 yaptığı yerde zor.

Bu arada Bülent Abi ile bu konuda tartışma bile. Bu kaçıncı aracı olduğunu sor istersen. Hepsi de güclü araçlar. Son noktalarını ve son noktalara nasıl çıktığını test etmiş biri.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...