İçeriğe Yönlendir

Laguna 3 Ve Mondeo 3 Karşılaştırması

Ayberk Erdinç

Recommended Posts

Ayberk Erdinç
(düzenlendi)

Bahsettiğiniz konulardaki can güvenliğini es geçerek yazıyorum.

1- Son kasa Laguna'dan bahsediyoruz sanıyorum. Yol tutuş gayet iyidir. Ford kadar sert süspansiyon sunmadığından onun kadar tutamaz ancak eski Renault profilinden tamamen alakasız bir yol tutuş sergiliyor. Uzun bir Renault arasından sonra arabama binince insanlar "böylesini beklemiyordum" diyor.

2- 110'luklar 250nm torkla geliyor zaten. Yazılımla 130-140hp ve 300nm torku rahatlıkla görebilen araçlar. 105'lik aracımın İstanbul 24km ortalama hızla şehir içi tüketimi yazın 6.4, kışın ise 7lt'lerde geziyor.

3- 180'le girdiğiniz virajlar viraj değil sanıyorum. Ya da küçük direksiyon hareketlerine viraj diyor olmalısınız. 180'le virajda duracak araba sayısı çok az. Başka araçlara rezil olmaktan kastınız nedir bilmiyorum ama rampalarda benzinli araçlara selektör attığımda yol veriyorlar. Dizeller ise bir süre deneyip sonrasında yol veriyor :) Bi-xenon'la zaten yol vermeyen araç sayısı çok az.

4- Temizine taliplisi çoktur. İç dizaynı son kasa Megane'la neredeyse aynı olup ufak tefek donanım farkları vardır.

1- Evet son kasa. Süspansiyonları sertleştirmek bana kaça patlar sizce hafifte alçaltma düşünebilirim belki.

2- 1.5dci 140bg güç ve 300nm tork üretse yazılım ile üstüne bide açık hava filtresi ve limitör iptali ile düzde 210-220 çevirebilir mi ? 0/100 10 saniye olur mu acaba ?

3- Bi-xenonlara laf yok zaten :)

4- 1.5dci privilage değişensiz boyasız ederi nedir ? (sunroof yok, deri elektrikli ısıtmalı koltuk vs. var, navi yok, renk füme)

Ayberk passat 1.8 T çok rahat 220-230 gördüğünü biliyorum. Mondeoyla kıyaslama. Üzerinde Turbo var. Bence enişten basmaya korkmuş. Arkadaşta vardı nasıl kullandığını nasıl yarışlar yaptığını biliyorum.

Bu imkansızzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz. Bu kadar net söylüyorum. Görmez. Görmez görmez.

Ov 1.8T passata 260 gösterecek yol, Mv 2.0 mondeoya 240-250 gösterir. Dikkatli okursanız cümleyi :)

tarihinde Ayberk Erdinç tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ov 1.8T passata 260 gösterecek yol, Mv 2.0 mondeoya 240-250 gösterir. Dikkatli okursanız cümleyi :)

Ayberk bey iddialaşmayacağım. Mondeonun kadran 240 zaten. Şu anda forumda 235 üstünü gören yok. Siz görüyorsanız passatlada 280 görürsünüz. :)

Dikkatli okuyorum.

Sizi araçlarınızla ve araç arayışınızla başbaşa bırakıyorum. Turbolu bir aracı turbosuz bir araçla geçtiğini söylüyorsunuz. HAKLISINIZ geçerseniz. Başarılar :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Ayberk bey iddialaşmayacağım. Mondeonun kadran 240 zaten. Şu anda forumda 235 üstünü gören yok. Siz görüyorsanız passatlada 280 görürsünüz. :)

Dikkatli okuyorum.

Sizi araçlarınızla ve araç arayışınızla başbaşa bırakıyorum. Turbolu bir aracı turbosuz bir araçla geçtiğini söylüyorsunuz. HAKLISINIZ geçerseniz. Başarılar :)

Mehmet Bey,

Sizin aracınızda problem olmasın? Gitmiyor belkide? Tam gücü veremiyor..  :seytan:

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Mehmet Bey,

Sizin aracınızda problem olmasın? Gitmiyor belkide? Tam gücü veremiyor..  :seytan:

Ben kendi aracımla kıyaslamıyorum zaten. MK3 Ov nefesi belli.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

1- Evet son kasa. Süspansiyonları sertleştirmek bana kaça patlar sizce hafifte alçaltma düşünebilirim belki.

2- 1.5dci 140bg güç ve 300nm tork üretse yazılım ile üstüne bide açık hava filtresi ve limitör iptali ile düzde 210-220 çevirebilir mi ? 0/100 10 saniye olur mu acaba ?

4- 1.5dci privilage değişensiz boyasız ederi nedir ? (sunroof yok, deri elektrikli ısıtmalı koltuk vs. var, navi yok, renk füme)

1- Koni amortisör ve spor yay ile bayağı iyileşme olabilir. Amortisörler 2000TL falan olmalıydı. Tam emin değilim. Yay için fikrim yok.

2- Hız limitlerini bilemiyorum maalesef. Ancak zaten 0-100 10-11 saniyelerde olmalı. Tam emin değilim tabi.

4- 40-45bin TL arasında rakamları var. 2.0dci'lara da bakabilirsiniz. Onların da vergiden dolayı tutarları yine bu rakamlarda olmalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Mehmet Bey,

Kerem Bey,ben kullandım Mehmet Beyin aracını oldukça iyidi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Kondisyonu şanzumanı çok iyi. Ancak MK3 Benzinli OV ciddi güç kaybı var. Kalıbının aracı değil :D

Ama bir çok Ov araca göre çok iyi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Ayberk o.v Passat vardı diyorum bak bende. Passat 1.8 T 260 kardan a dayanma garantili bir araçtır. ve cok iddialı bir laf diyebilirim. Bu araç 280 goruyordur çünkü kardan dip yaptığı halde dahada hızlanıyordu Passat. Mondinin otomatigi yle Passat in otomatigi çok farklıdır. Mondeo mk 3 manuel de 230 görmek çok zor hatta imkansız. Buna inandiramazsin bana. Ben şuanda sahip olduğum mk 4 mondeo ile bile 240 zor görüyorum. Ha araç yazilimliysa yorum yapamam. Senin bahsettiğin Passat büyük ihtimal 1.8 turbosuz Passat tir. O.v Passat farklı bir araçtır. Temizi ni bulsam bir dakika düşünmem alırım.

Üstte yazmışsın Passat manuel olsa 2 boy yerdim diye. Passat o.v olsada 2 boy değil 5.6 boy yerdin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ayberk o.v Passat vardı diyorum bak bende. Passat 1.8 T 260 kardan a dayanma garantili bir araçtır. ve cok iddialı bir laf diyebilirim. Bu araç 280 goruyordur çünkü kardan dip yaptığı halde dahada hızlanıyordu Passat. Mondinin otomatigi yle Passat in otomatigi çok farklıdır. Mondeo mk 3 manuel de 230 görmek çok zor hatta imkansız. Buna inandiramazsin bana. Ben şuanda sahip olduğum mk 4 mondeo ile bile 240 zor görüyorum. Ha araç yazilimliysa yorum yapamam. Senin bahsettiğin Passat büyük ihtimal 1.8 turbosuz Passat tir. O.v Passat farklı bir araçtır. Temizi ni bulsam bir dakika düşünmem alırım.

Üstte yazmışsın Passat manuel olsa 2 boy yerdim diye. Passat o.v olsada 2 boy değil 5.6 boy yerdin

O zaman iş tamamen değişir.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

O zaman Mehmet Bey'in pilotajında bir sıkıntı vardır diyebilir miyiz :crazy:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Kondisyonu şanzumanı çok iyi. Ancak MK3 Benzinli OV ciddi güç kaybı var. Kalıbının aracı değil :D

Ama bir çok Ov araca göre çok iyi.

Yakıt ortalamanız nasıl Mehmet Bey ?

O zaman Mehmet Bey'in pilotajında bir sıkıntı vardır diyebilir miyiz :crazy:

İstanbula geldiğinde kullanmıştım,o zaman kendisi bayağı bir tedirgin olmuştu trafikte. :biggrin:

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

O zaman Mehmet Bey'in pilotajında bir sıkıntı vardır diyebilir miyiz

Abi zaten ben 2xx bir kaç sefer çıktım. Araç testi için. Birinde direk radar yedim :D İlk cezam :D Haricinde 2xx hızlarda ben gitmiyorum. Gitmem çolukçocuğum var. Şükür gençlik yıllarımda bu araçlar iyiki yokmuş :D

Şu anda ya sakat ya mefta :D

İstanbula geldiğinde kullanmıştım,o zaman kendisi bayağı bir tedirgin olmuştu trafikte.

150-180 arası rampası gidersem 12 litre LPG

İstanbula geldiğinde kullanmıştım,o zaman kendisi bayağı bir tedirgin olmuştu trafikte.

Sağda İlteber vardı. Bende senin araçta yolcu tarafında :D

İlteber gaza basıyor ben gaza,İlteber frene basıyor ben frene :D Yollarımız ayrılınca ben derin nefes almıştım. Senin kadrana hiç bakmadım ki :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

150-180 arası rampası gidersem 12 litre LPG

Sağda İlteber vardı. Bende senin araçta yolcu tarafında :D

İlteber gaza basıyor ben gaza,İlteber frene basıyor ben frene :D Yollarımız ayrılınca ben derin nefes almıştım. Senin kadrana hiç bakmadım ki :D

Gerçi şuan yakıtlar bayağı düştü Mehmet Bey tadını çıkarın derim  :)

Hiç hatırlamıyorum o anları..   :i-ih: Sadece stresli olduğunu iyi biliyorum  :yes:

Yorum bağlantısı
Sedat Ünsal

ESP'li 17inç jantlı mk3 mondiye binersen birgün üşenmeden bu mesajı bulup editleyeceğinden emin olabilirsin.

senin sonun da böyle olursa ne yapacaksın?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Adam yaralanmamış ben orada hasar gören araç sahipleri yerinde olsam direk bunları hastanelik eder, kazada oldu derdim. 

Şerefsiz herif, gördü.......

Yorum bağlantısı
Ayberk Erdinç

Dikkatli okuyorum.

Gördüm demiyorum hocam. Mondeonun kendini biliyorum, passatı videolardan biliyorum 230-240 yapanlarını gördüm onlarda manuel. Otomatiğin 260 yapması için eğim lazım o eğimde mondeoda 230-240ı çok rahat devirecektir. Düzde kesinlikle 220'yi geçmiyor mondi denedim. Videolardan gördüğüm kadarıylada otomatik 1.8T düzde 230'u devirmez.

Bu arada Bülent Abi ile bu konuda tartışma bile. Bu kaçıncı aracı olduğunu sor istersen. Hepsi de güclü araçlar. Son noktalarını ve son noktalara nasıl çıktığını test etmiş biri.

Saygım sonsuz sadece gözlemlerimi aktardım.

Ancak aile büyüklerimin çoğusunun galericilik ile uğraştığından dolayı benimde bindiğim/sürdüğüm güçlü aracın haddi hesabı yok.

Yorum bağlantısı
Ayberk Erdinç

Kadranda sorun yoksa veya ciddi bir eğim yoksa 260 yapacağına kesinlikle inanmıyorum. 280 diyorsunuz birde gerçekten biraz fazla oldu bu belkide psikolojik bir histir.

Düzde manuel mondi 215-220 arası tıkanıyor ama eğim olursa affetmez devam eder.

MK4 mondinin 2.0 atmosferiği yok ki ?

Kesinlikle Turboluydu aracı biliyorum diyorum

Temizi çok örnek:http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-2004-1.8t-passat-highline-2-solaryum-sunroof-142.000-km-hasarsiz-193315737/detay

Denedik gördük....

1- Koni amortisör ve spor yay ile bayağı iyileşme olabilir. Amortisörler 2000TL falan olmalıydı. Tam emin değilim. Yay için fikrim yok.

2- Hız limitlerini bilemiyorum maalesef. Ancak zaten 0-100 10-11 saniyelerde olmalı. Tam emin değilim tabi.

4- 40-45bin TL arasında rakamları var. 2.0dci'lara da bakabilirsiniz. Onların da vergiden dolayı tutarları yine bu rakamlarda olmalı.

Arkadaşta 1.5dCi 110luk 6 ileri laguna 3 var 2009 model. İçi bej komple deri ısıtmalı elektrikli koltuk. Değişen boya yok tertemiz. Km 195.000 ama full servis bakımlı full kayıtlı. Sunroof yok, navi yok o kadar gerisi full. 35bin istiyor sizce uygun mudur ? Renk füme ve pasta cila atılırsa çiziksiz de diyebiliriz.

Chip içinde garantili bi şekilde 140bg ve 300nm tork alabileceğimi söylediler (sağlıklı bir şekilde bunu alırmışım)

Yorum bağlantısı
Ayberk Erdinç

Bu tür ibretlik videoların bana etki edeceğini hiç düşünmezdim ama tövbe bismillah kanım dondu Allah korusun.

Adam yaralanmamış ben orada hasar gören araç sahipleri yerinde olsam direk bunları hastanelik eder, kazada oldu derdim. 

Şerefsiz herif, gördü.......

Öngörü önemlidir bunu geciktirdiler ve araçta fren zayıf belli külüstüre benziyor. Sağlam bi araç olsa en fazla 1 araca arkadan tıklar tamponu indirir dururdu.

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Kadranda sorun yoksa veya ciddi bir eğim yoksa 260 yapacağına kesinlikle inanmıyorum. 280 diyorsunuz birde gerçekten biraz fazla oldu bu belkide psikolojik bir histir.

Düzde manuel mondi 215-220 arası tıkanıyor ama eğim olursa affetmez devam eder.

MK4 mondinin 2.0 atmosferiği yok ki ?

Kesinlikle Turboluydu aracı biliyorum diyorum

Temizi çok örnek:http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-2004-1.8t-passat-highline-2-solaryum-sunroof-142.000-km-hasarsiz-193315737/detay

Denedik gördük....

Arkadaşta 1.5dCi 110luk 6 ileri laguna 3 var 2009 model. İçi bej komple deri ısıtmalı elektrikli koltuk. Değişen boya yok tertemiz. Km 195.000 ama full servis bakımlı full kayıtlı. Sunroof yok, navi yok o kadar gerisi full. 35bin istiyor sizce uygun mudur ? Renk füme ve pasta cila atılırsa çiziksiz de diyebiliriz.

Chip içinde garantili bi şekilde 140bg ve 300nm tork alabileceğimi söylediler (sağlıklı bir şekilde bunu alırmışım)

Ayberk sen Passatı videolardan izlemissin ben gerçeğine sahiptim. Sen daha videolardan izle güzel kardeşim. Sen inanma zaten. Bir kes otomatik 1.8 T Passat kullan ondan sonra yorum yap. 150 bg aracın hızlanmasıni gör sonra yaparmi yapmazmi görürsün.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

280 km dememdeki neden de kadran dayanıyor du sona biraz daha hız yapiyorduk diye dedim. Mesala anlamında 260 km pekiştirmek babında.

Yorum bağlantısı
Ayberk Erdinç

Ayberk sen Passatı videolardan izlemissin ben gerçeğine sahiptim. Sen daha videolardan izle güzel kardeşim. Sen inanma zaten. Bir kes otomatik 1.8 T Passat kullan ondan sonra yorum yap. 150 bg aracın hızlanmasıni gör sonra yaparmi yapmazmi görürsün.

Otomatik accord sürdüm 155bg, otomatik avensis sürdüm 147bg, 1.8T passatıda sürdüm ancak aracı kasma fırsatım olmadı 90-100 ve sakin bi hızlanma.

Her iddaasına varım ki ov 1.8T passat düzde 260 YA-PA-MAZ ! Ha düz vites olsa düzlükte biraz kasınca 260 yapar kabul ediyorum eğime gerek bile kalmaz. Ancaaaak otomatik olursa düzde 260 yapması im kan sız.

Yorum bağlantısı
Misafir

Ya bu konudaki amaç nedir ya kim kaç yaparsa yapsın bize ne ? Kardeşim sen laguna mi mondeo mu diyorsun mk3 mondeo 2.0tdci al temiz bulursan varsın olmasın katlanır aynası ısıtmalı koltuğu gereksiz tartışma yapmanın anlamı yok. Yakıtı da iyidir gücü de iyidir bahsettiğin araçların hepsinden güçlüdür yazılım ile 160-170hp alırsın 400nm tork verir istediğin gibi sellektor de yaparsın bi_xenon zaten farları paşalar gibi binersiniz..Kalp kırmaya iddialasmaya gerek yok hepsi abimiz tecrübe ile konuşuyorlar biz burda hız yPmayi severiz ama konuşmayı örnek olmayı bu konuda teşvik yapmayı sevmeyiz.

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Otomatik accord sürdüm 155bg, otomatik avensis sürdüm 147bg, 1.8T passatıda sürdüm ancak aracı kasma fırsatım olmadı 90-100 ve sakin bi hızlanma.

Her iddaasına varım ki ov 1.8T passat düzde 260 YA-PA-MAZ ! Ha düz vites olsa düzlükte biraz kasınca 260 yapar kabul ediyorum eğime gerek bile kalmaz. Ancaaaak otomatik olursa düzde 260 yapması im kan sız.

He he yapmaz.haklisin. [emoji2]
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Bu tür ibretlik videoların bana etki edeceğini hiç düşünmezdim ama tövbe bismillah kanım dondu Allah korusun.

Öngörü önemlidir bunu geciktirdiler ve araçta fren zayıf belli külüstüre benziyor. Sağlam bi araç olsa en fazla 1 araca arkadan tıklar tamponu indirir dururdu.

Güzel kardeşim daha gençsin (hoş bende gencim :) ) kanın kaynıyor ama senin kaliteli sandığın arabanında ya freni tutmazsa, o yüzden boşuna riske atma, ne kendi hayatını nede başkasınınkini, Furkan abini dinle şu konuyu oku, o yol tutuşuna çok güvendiğin mondeoya bak http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/218395-ders-%C4%B1kar%C4%B1lmas%C4%B1-gereken-bir-kaza/

Diyelimki Allah korusun bu kadar süratliyken birine çarptın adam ölmedi ama sakat kaldı, ömrünün sonuna kadar hayatının kabusa döneceğini 10 dakika düşün, sonra git uyu. Sabah görüşelim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cengiz Koşak
(düzenlendi)

Bence ayberk arkadasimiz kendine çok güzel bir eglence arıyor bizde burda nefes tuketiyoruz benimm mk3 tdci mondeomu forumdaki abilerim az cok biliyorlar 200+hp ile 240i zorladigim oluyordu daha fazlasi olamiyordu arabanin ruhunda yok fazlasi evet passatlarla oynuyordum evet ama belli bir sure sonrasında passat alıyordu basini gidiyordu ( passat Yazilimli) istedigin özellikteki araba senin mondeo da değil lagunada kendine sportif bir araba al tavsiyem Honda Ep3 Type-R dir saygilar.

Bu arada ornek veriyorum senin aracin 50sn da 260 yapar yapar tikanir bi baska arac 2 dakikada 260 yapar ama gitmeye devam eder arada zaman farkı vardir hersey km yada kac yaptigiyla olmuyor. Arkadasim ciddi anlamda araclardan anlamiyorsun daha fazla lütfen yorum yapıp bukadar insani ugrastirma senden rica ediyorum

tarihinde Cengiz Koşak tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...