İçeriğe Yönlendir

Kendi Yetersizliğinin Cezasını Vatandaşa Kesen Tüvtürk!

Ayşin Korkmaz

Recommended Posts

Ayşin Korkmaz
(düzenlendi)

Yeni çıkan torba yasa ile yapılan gerçekten akla hayale mantığa sığacak cinsten değil. 1 hafta kadar önce ayın 19'unda biten muayenem için Türvtürk'ün sitesinden randevu alayım dedim. Girdim bilgileri geldim muayene tarihine bir de ne göreyim 19'u öncesi sonrası tüm tarihler dolu (İzmir'deki tüm istasyonlar!) Çiğli istasyonuna yakınım aradım müşteri hizmetlerini dedim çiğli istasyonuna randevusuz gidebiliyorum değil mi? Gidemezsiniz artık Çiğli de sadece randevulu araç kabul ediyor dediler. 19'unda muayenem bitiyor sitenize girdim muayene tarihi alamıyorum ne yapacağız dedim, daha ileri tarihe alabilirsiniz örneğin 22 Ocak'ta muayene tarihi verebiliyoruz dediler. Konuşma esnasında da bu yoğunluğun sebebini sordum, "torba yasa" çıkmış, gecikme cezalarında indirime gidilmiş bu sebeple uzun zamandan beri gecikmesi olan araçlardan dolayı yoğunluk varmış.

Neyse tamam dedim 22'sine alayım, işlemi yapalım dedim. Veriyorum bilgileri en son muayene ücreti şukadar, bir de 9 küsur TL gecikme cezası demezmi :)

Dedim şaka yapıyorsunuz heralde ama hiç komik değil! Konuşmanın geri kalanı zaten adrenalini, tansiyonu yükselten, ses tonumu sertleştiren kısacası ÇİLEDEN ÇIKAN BEN...

Durum şu : Yıllardır muayene yaptırmayan, muayene ücretinden kaçan ve bu durumdan zaten "karlı" olan insan gurubuna "karınız yanınıza kalsın size bir de "İNDİRİM!" yapıyoruz gelin vizenizi yaptırın" deyip(!) her sene nizami aksatmadan hatta ve hatta vizesini zamanından önce yaptıran vatandaşa "KERİZ" muamelesi yapıp "istasyonlarımız dolu sen git 3 gün sonra gel muayene yaptır, bu senin gecikmen değil ama olsun sistem böyle 9TL ceza öde"

ÇÜNKÜ YILLARCA VİZE YAPTIRMAYAN VATANDAŞA İNDİRİM YAPARKEN BUNU BİR YERDEN GERİ KAZANMAMIZ GEREKİYOR O DA SENSİN ÇÜNKÜ SEN DÜRÜSTSÜN!!!

Peki ben ne yapacağım? Müşteri hizmetleri ile telefon görüşmemi bende kaydettim (görüşmeyi kendim de kayıt ettiğimi onlara söyledim) önce Pazartesi günü Çiğli istasyonuna gidip ortalığı birbirine katmayı düşünüyorum :) Eğer sonuç alamazsam (ve beni nezarete almazlarsa çünkü gerçekten olay çıkaracağım) tüketici haklarına gidip hakkımı arayacağım, hatta ve hatta bütün mercilere şikayette bulunmayı düşünüyorum, dava açma yoluna bile gidebilirim...

tarihinde Ayşin Korkmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ayşin hanım, Tüvtürk'ün ne kusuru var ki? Yasayı hükümet çıkardı. Uygulaması Tüvtürk'e kaldı. 9TL için sıkıntı almayın.

Yorum bağlantısı
Ayşin Korkmaz
(düzenlendi)

Ayşin hanım, Tüvtürk'ün ne kusuru var ki? Yasayı hükümet çıkardı. Uygulaması Tüvtürk'e kaldı. 9TL için sıkıntı almayın.

Ama istasyonlar ile ilgili uygulama hala Tüvtürk'ün insiyatifinde. Oraya muayene randevusu alıpta gitmeyen bir çok insan oluyor. Bu insanların yerine orada muayene için bekleyen insanları alabilir, böylece mağduriyeti azaltabilirler. Ama böyle bir çalışmaları yok çünkü devlet ile işbirliği içindeler ve bu yasayı çıkaran, bu karmaşaya sebep olan herkes kadar onlarda suçlular.

Hem ben vize tarihinden önce Tüvtürk'ü aramışım, yoğunluk sebebiyle bana hizmet veremeyen onlar, bu gecikmeyi görmezden gelmeleri gerekiyor. Değil 9 TL böyle bir durumda 1 Kuruş dahi ödemem.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Randevuya gecikenin randevusu iptal oluyor ama? Benim başıma geldi, sonraki ilk boş saati verdi bana. 2 saat beklemiştim mecburen.

Yorum bağlantısı
Ayşin Korkmaz

Randevuya gecikenin randevusu iptal oluyor ama? Benim başıma geldi, sonraki ilk boş saati verdi bana. 2 saat beklemiştim mecburen.

Ben bu teklifi yaptım onlara 19'unda gideyim randevuya gelmeyen olursa yerine giremez miyim dedim ve cevap tabiki : GİREMEZSİNİZ :) oldu, yani biz o 9TL'yi alacaz yeminliyiz :) diyolar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Adalıoğlu

Arkadaşlar aynı durum benim başıma yılbaşı öncesi geldi. Tuvtürk müşteri hizmetlerini aradım. Hararetli bir konuşma sonucu şikayetimi merkeze iletmelerini söyledim ve dosya açtırdım. Neticesi ertesi günü arayıp istediğim tarihe randevu verdiler. Sizde muhakkak şikayet dosyası açtırın. Geri dönüp randevu veriyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayşin Korkmaz
(düzenlendi)

Arkadaşlar aynı durum benim başıma yılbaşı öncesi geldi. Tuvtürk müşteri hizmetlerini aradım. Hararetli bir konuşma sonucu şikayetimi merkeze iletmelerini söyledim ve dosya açtırdım. Neticesi ertesi günü arayıp istediğim tarihe randevu verdiler. Sizde muhakkak şikayet dosyası açtırın. Geri dönüp randevu veriyorlar.

Teşekkürler, yaklaşık 2 saatlik bir konuşma yaşadık, şikayet kaydınızı aldık dediler ama ben geri dönüş yapacaklarını düşünmediğim için sorunuma çözüm bulana kadar telefonu kapatmayacağım dedim. Bir kaç kişi ile görüştüm birbirine bağladı herkes, en sonunda görüştüğüm kişi de suratıma kapattı sonunda bununla ilgili de işlem yaptırmayı düşünüyorum :) Umarım bu saygısızlıklarını da göz önüne alıp bana da dönüş yapar ve Pazartesi için randevu verirler...

Yorum bağlantısı
Ertan Alptekin

9 tl için belki uğraşılmaz denilebilir ama insanları enayi yerine koymaları gerçekten kabul edilecek bir durum değil...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Teşekkürler, yaklaşık 2 saatlik bir konuşma yaşadık, şikayet kaydınızı aldık dediler ama ben geri dönüş yapacaklarını düşünmediğim için sorunuma çözüm bulana kadar telefonu kapatmayacağım dedim. Bir kaç kişi ile görüştüm birbirine bağladı herkes, en sonunda görüştüğüm kişi de suratıma kapattı sonunda bununla ilgili de işlem yaptırmayı düşünüyorum :) Umarım bu saygısızlıklarını da göz önüne alıp bana da dönüş yapar ve Pazartesi için randevu verirler...

Yüzünüzü kapattıysa ay sonunda uyarı cezası alacak merak etmeyin. İnşallah sorununuz çözülür. 

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Siz 19una randevu için ne zaman internetten kontrol ettiniz? 12si falan mı?

Yorum bağlantısı
Osman Nuri Köknar

Ortalığı birbirine katmanızın bi işe yarayacağını sanmıyorum ama inşallah halledersiniz diğer yollarla. 

Yorum bağlantısı
Ayşin Korkmaz
(düzenlendi)

Siz 19una randevu için ne zaman internetten kontrol ettiniz? 12si falan mı?

14'ünde akşam işten geldikten sonra sistemden baktım tüm istasyonlar doluydu, o gün akşam telefon açtım hemen ama mesai saatlerini denk getiremedik. Sonra ertesi gün yani 15'inde yeniden telefon açtım gündüz ve bu cevabı aldım.

Ortalığı birbirine katmanızın bi işe yarayacağını sanmıyorum ama inşallah halledersiniz diğer yollarla. 

Tabiki konuşarak anlaşmayı deneyeceğim ancak bu yolla anlaşabilme konusunda umutlu değilim...

9 tl için belki uğraşılmaz denilebilir ama insanları enayi yerine koymaları gerçekten kabul edilecek bir durum değil...

Benim durumumda olan binlercesi olduğuna eminim. Hatta internetten baktığımda geçen yıl sonundan bu yana bir dolu şikayet var şikayet.com'da. Kasım ayında başlamış şikayetler ve hala hiç bir şey yapılmamış önlem alınmamış, bildiklerini okuyorlar...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Bence geç kalmissiniz siz de. En az 10 gün önceden randevu almak lazım. Gerçi en erken ne kadar önce alınıyor bilmiyorum ama.

Çok da kizmamak lazım bence. Sonucta günlük limit belli ve o muayene saatlerini de birileri doldurmuş. Erken davranan almış yani. Ama randevusuz muayene izni olmaması da garip imiş.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

yakın ilçeleri deneseniz, Menderes, Torbalı v.s. gibi

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

14ünde akşam baktım doluydu diyor Sadık abi. 5 gün önce.

Ayrıca her kurumun, her hizmet verenin hatta bir bakkalın bile bir limiti vardır. Günlük haftalık veya aylık. Günlük limiti dolmuş tuvturk'un. Devam edin sabaha kadar çalışın denilmez ki di mi? :)

Bence esas sorun randevusuz gelmeyin demeleri. Randevusuz gelin ama sıra gelmezse kızmak yok demeleri daha doğru olurdu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Konu bence Tüv'ün torba yasası nedeniyle doluyuz gerekçesinden kaynaklı olarak dürüst vatandaşın suçu ne noktasına gelmiş. Bence herkes haklı. Randevusuz gelenler de bir şekilde muayene yaptırıyorlar ama bu keşmekeşi çekmektense ve durumun bu yıla özel olduğunu düşünerek 9tl ile bu iş biter. Ancak ben hakkımı söke söke alırım derseniz 9tl'yi ödemeden de yaptırabilirsiniz biraz uğraşıyla. Vakit ve sabır varsa uğraşılır.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bence geç kalmissiniz siz de. En az 10 gün önceden randevu almak lazım. Gerçi en erken ne kadar önce alınıyor bilmiyorum ama.

Çok da kizmamak lazım bence. Sonucta günlük limit belli ve o muayene saatlerini de birileri doldurmuş. Erken davranan almış yani. Ama randevusuz muayene izni olmaması da garip imiş.

Özellikle büyük Şehirlerde erken almak Şart. Bunun Çözümü istasyon sayısını arttırmak. Arttırmıyorlarsa biz tedbiri alacağız Dediğin gibi erken randevu almak.

Burada 3-5 gün önceden randevu alabiliyorsun sıkıntı yok yani.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

15 gün

Yorum bağlantısı
Misafir

Bu randevu meselesi hastanede de çok sorun olmaya başladı. Kardeşim belli aralıklarla randevu alıp kontrol sonrası ilaç yazdırmak zorunda. İlaç tarihi bitmeden randevu alamıyoruz. İlaç tarihinden sonra almaya çalışınca yer olmuyor ve her seferinde aynı sorunları yaşayarak aradaki 3-4 gün artık kaç gecede randevu alabilirsek o kadar gün ilaç kullanamıyor

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

İlaç yazdırmak için randevu gerekmemeli aslında. Kısacık işlem. Gir çık. Sağlık ocağı yazamiyor mu Ozan?

Yorum bağlantısı
Ayşin Korkmaz
(düzenlendi)

Zafer, Ayşin hanımda zaten öyle yapmış, senin dikkatinden kaçmış sanırım. :)  

Alıntı: ( 1 hafta kadar önce ayın 19'unda biten muayenem için Türvtürk'ün sitesinden randevu alayım dedim. Girdim bilgileri geldim muayene tarihine bir de ne göreyim 19'u öncesi sonrası tüm tarihler dolu 

bu arada, sanırım bazı arkadaşlar içeriği yanlış anlamış, mesele 9 TL meselesi değil, :)  asıl konu başlığına odaklanmak lazım.! 

14ünde akşam baktım doluydu diyor Sadık abi. 5 gün önce.

Ayrıca her kurumun, her hizmet verenin hatta bir bakkalın bile bir limiti vardır. Günlük haftalık veya aylık. Günlük limiti dolmuş tuvturk'un. Devam edin sabaha kadar çalışın denilmez ki di mi? :)

Bence esas sorun randevusuz gelmeyin demeleri. Randevusuz gelin ama sıra gelmezse kızmak yok demeleri daha doğru olurdu.

Konu bence Tüv'ün torba yasası nedeniyle doluyuz gerekçesinden kaynaklı olarak dürüst vatandaşın suçu ne noktasına gelmiş. Bence herkes haklı. Randevusuz gelenler de bir şekilde muayene yaptırıyorlar ama bu keşmekeşi çekmektense ve durumun bu yıla özel olduğunu düşünerek 9tl ile bu iş biter. Ancak ben hakkımı söke söke alırım derseniz 9tl'yi ödemeden de yaptırabilirsiniz biraz uğraşıyla. Vakit ve sabır varsa uğraşılır.

Saygılarımla.

Özellikle büyük Şehirlerde erken almak Şart. Bunun Çözümü istasyon sayısını arttırmak. Arttırmıyorlarsa biz tedbiri alacağız Dediğin gibi erken randevu almak.

Benim kızgın olduğum konu şu ben 5 gün öncesinden randevu almak için sisteme girmişim ve randevu alamamışım. 5 gün randevu almak için yeterli bir süre zira geçtiğimiz yıllarda 1 gün öncesinden bile ertesi güne randevu alınabiliyordu. Eski aracım Fiesta Van'dı ve her yıl vizeye giriyordum ancak hiç böyle bir sorun yaşamamıştım.

Bugün trafik takibi yapan bir arkadaşımla konuştum ve aldığım yanıt şu : Ayşin ben bile aracım için tarih alamadım herkes pusuya yatmış bekliyor gece 12'den sonra tuvturkun sitesinde randevular bir anda doluyor randevu almak imkansız. Bende 9TL ödeyeceğim.

Bu resmen şu demek oluyor : Biz bu işten "ZATEN KARLI" olan muayenesini zamanında yaptırmayanları sisteme kazandırmak için daha da indirim yaptık. Bunun sonucunda illaki birileri sistem dışında kalacaktı çünkü muayene istasyonlarının kapasiteleri belli! Sistem dışında kalanlar dürüst vatandaş oldu ve böyle de olacak, çünkü onlar korkuyorlar ve herşeyi zamanında yada en az süre gecikmeyle yapmaya özen gösteriyorlar. Şimdiye kadar vize yaptırmayanların parasını düzenli yaptıranlardan çıkaracağız!

Benim kabullenemediğim tamda bu. Ben sisteme muayene tarihinden 1 gün önce bile baksam ertesi günü bana hizmet veremiyorsa bu kendilerini ilgilendirir, bana hizmet veremeyenler onlar ki ben sisteme 1 değil 5 gün önce bakmışım. Bana hizmet veremeyen sensin ve bunun cezasını ben ödemek zorunda kesinlikle değilim! Araç konusu bukadar önemliyken, ki hayati önem taşıyan bir konudur sen hizmet veremiyorsan bu senin kusurundur, bırak geciken sürede ceza ödetmeyi geciken sürede vizenin olmaması sebebiyle kaza yapsam Tüvtürk'e dava açmaya, tazminat istemeye hakkım olması lazım geciktikleri için!

Birde üstelik bu gecikme cezası Maliye Bakanlığı'nın kasasına giriyormuş, malum çok ihtiyaçları var, artık daha da sesim yükselecek...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Ayşin Hanım farklı bir konumda bence. Ben öyle algıladım. Sizin gibi düşünürsek her devlet kurumunu tazminata mahkum etmek gerekir. Bence pek mantıklı gelmiyor ama sizin düşünceniz bu tabi. Sizi bağlar.

Kolaylıklar dilerim.

Yorum bağlantısı
Ayşin Korkmaz

Mehmet Bey, eski aracımda da yeni aracımda da Ocak ayındadır hep vize zamanım. Her sene Çiğli'deki istasyona giderim ve bomboştur. Çiğli de şimdiye dek gördüğüm en fazla araç sayısı 6'yı geçmez ki 6 tane de muayene koridoru mevcut Çiğli'de. Hatta geçtiğimiz yıl cumartesi günü muayene girdiğimde stoplardan birinin yanmadığı farkedildi. Muayene saatim 15:00 di. Muayeneden kusur yedim üstüne gittim düzelttirdim ve aynı gün yeniden muayeneye girip aracı geçirdim düşünün. Bu derece boş bir istasyondan bahsediyorum...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Dere

İlaç yazdırmak için randevu gerekmemeli aslında. Kısacık işlem. Gir çık. Sağlık ocağı yazamiyor mu Ozan?

Sağlık ocağı diye bir şey mi kaldı Zafer? Uzman hekimin yazması gereken ilaçları asm'deki hekim yazamaz maalesef. Hasta raporlu, o ilaçlar kesin yazılacak örneğin, bunu aile hekimi yazabilmeli değil mi? Ama olmaaz...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...