İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk4 Rahatsız Edici Sesler & Gıcırtılar Ve Çözüm Önerileri

Ersin Uçan

Recommended Posts

Ersin Uçan

Herkese merhaba,

Bildiğiniz gibi bir süredir Mondeo’nun muhtelif yerlerinden gelen seslerle ilgileniyorum ve aracımdaki gereksiz sesleri minimuma indirmiş durumdayım. Hem forumdaki örneklerden yaptığım çıkarımlar hem de bu konuyla ilgili araçta yaptığım derin araştırmalar sonucu bu sonuçlara ulaşabildim. Diyorum ki tüm rahatsız edici sesleri bir başlıkta toplayalım ve bu konu altında sorunlar ve çözümleri yayınlayayım. Gün geçtikçe ilave bilgi olursa yine buradan devam edelim. Hatta konu sabitlenirse de herkesin görebilmesi açısından çok iyi olur.

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ersin Uçan

·         Koltuktan Gelen Gıcırtı Sesi

Forumda yer alan örneklerde gördüğüm kadarıyla koltuk sesi birçok araçta mevcut. Gördüğüm örneklerdeki ses sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

o    Nispeten eskimiş süngerler.

o    Birbirine temas eden yaylar.

o    Koltuğun içindeki metal aksamlar.

o    Deri koltuklarda derinin başka bir yüzeye temas etmesi.

o    Koltuğun bağlı olduğu ve üzerinde hareket ettiği kızaklar.

o    Bağlantı vidalarındaki boşluklar.

İlk üç madde için koltuğu ehil bir ustaya söktürüp döşemeleri söktükten sonra çözüm yolu bulunabiliyor. Derinin başka bir kısma temasından doğan sesler için güzel bir deri temizleyici ile deriyi temizleyip yumuşatmak çözüm oluyor. Kızaklardan gelen ses için kızakları WD-40 ile yağlamak çözüm oluyor. Bağlantı vidalarındaki boşluklar için de vidayı sıkabilirsiniz :) 

·         Kasisten & Çukurdan Geçerken Arkadan ve Yandan Gelen Gıcırtı Sesi

Viraj demir lastiklerinin arka tarafındaki alt bağlantı noktasına bakım yaparak sesten kutulunabiliyor. Bakımdan kastım WD-40 sıkmakJ

Stepnenin gevşek durması ve ses çıkmasına sebep olmasından kaynaklanıyor. Ortalayıp sıkıştırınca ses kesiliyor.

Bir araçta kapı direğindeki sac aksamın potluk yapmasından kaynaklı bir ses oluşmuş. Serviste çözülmüş ne yapıldığı bilinmiyor.

Kapı ve cam fitilleri bu konuda en çok rastlanılan sıkıntı. Fitil bakım solusyonu ve WD-40 ile çözülebiliyor. Ama önemli bir nokta var sadece kapı fitillerini değil camların temas ettiği fitilleri de yumuşatmak gerekiyor. Hatta fitillerin üzerindeki deliklerden ara ara WD-40 da sıkabilirsiniz garanti olur. Hazır WD-40’ı elinize almışken kilit ve menteşelere de sıkabilirsiniz. Faydası olur.

·         Ön Kısımdan Gelen Balata Sesine Benzer Ses

Özellikle araç durduğu yerde direksiyonu çevirirken (sürüş anında da geliyor ama diğer sesler duyulmasını zorlaştırıyor) “lok – lok” diye bir takırtı geliyor. Sebebi ön amortisör takozlarındaki bozulma. Çözümü bu takozların değiştirilmesi.

·         Rüzgarlı Havada Ya Da Süratliyken Gelen Zırıltı Sesi

Klima ön havalandırma kısmından hava rüzgarlıyken ya da süratli giderken gelebilen bir ses. Anten çubuğunun kırılması nedeni ile oluyormuş. Çözümü anteni değiştirmek.

·         Kontağı Açınca Gelen Esneme Sesi :) 

Otomatik klimanın iç kapakçık konumlarının kendini ayarlamasından doğan ses. Korkulacak bir şey yok doğal bir süreç. Aynısı Focus’ta da oluyor.

·         Aracı Stop Edince Gelen Ses

Akü veya çevresinden aracı stop edince bir ses geliyor. Bu ses sanki yüksek gerilim hattının altında duyulan yoğun elektrik sesi gibi bir şey. Bunun çözümünü bulan kimseyi henüz görmedim benim aracımda da aynı sorun var ustaya danışacağım. Bir arkadaş şöyle bir yorum yapmış ama konu burada kesilmiş. Doğru ise güzel bir çözüm.

“Sorun egzos egr sibobunun çalışmamasından kaynaklı.Zamanla sesin şiddeti ve süresi uzayacaktır.Benim başıma geldi yetkili servis bile sorun olmadığını söylemişti.Bende internet üzerinden sonuça ulaşmıştım.Araçda performans kaybı olacaktır.Orjinali ile değiştirilmesinde fayda var.Tecrube ile sabit : :).Orjinal rengi kahverengi ,yan sanayi ise siyahtır.Egr sibobu ,egr valfinin orda söküp takması çok basit.Bulabilirsem parça numarasınıda gönderirim.”

·         Belli Devir Aralığında Göğüsten Gelen Ses

Belirli devir aralığında (hani bir üst vitese geçip aracın tam devirlendiği ve titremenin arttığı an vardır ya) teyp civarından içeriden bir titreme sesi geliyor. Sürekli olmadığından dolayı önemsemesem de sinir bozucu ama nasıl bir çare olacak teyp sökülecek mi bilmiyorum.

MK4’te karşılaşılan ve çözülmüş / çözülmemiş problemleri yukarıda sıraladım. İlla ki bunların dışında olanlar da vardır ama ben rastladığım ve okuduğum kadarını paylaştım. Sorunların hepsi benim başıma gelmedi birçoğu alıntı. Son iki maddenin çözümü henüz bende de yok. Fikri olanlar paylaşırsa sevinirim.

• Beğen 12
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Harika bir bilgi, çok beğendim. 

Sabit konu olmayı hak etmiş kanımca. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Üsdün
(düzenlendi)

Kesinlikle sabit konu olmalı..

tarihinde Çağlar Üsdün tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdar Göktaş

siz benim getze binin de rahatsız edici sesleri o zaman görün :D  arabanızın kıymetini anlarsınız :tongue:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Benim mondi de şu anda ses yok ancak eğim gibi bir yere geldiğinde mesala arka taraf yüksekte on taraf alcakta kaldığında sanki metaller birbirine deyme sesi geliyor. kapilardan geliyor gibi.

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Yerinde bilgiler tesbit edilmiş, elinize emeğinize sağlık....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Konuralp Aracı

Ben mondeoda sadece kalbimin sesini duyuyorum ve o yüzden de sadece kalbimi dinliyorum :D  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersin Uçan

İlave olarak bugün bir yer daha buldum. Kasislerden sert geçişte ya da çukura düşünce orta kısımdan güçlü bir takırtı geliyordu. Kol dayamadan şüpheleniyordum ama içindekilerden dolayı olduğunu düşünmüştüm. Bugün arka koltuğa geçip kol dayamayı kuvvetlice salladım bayağı dans ediyor :) Hemen nerede vida var kontrol ettim her iki yanda arka tarafa yakın birer vida tutuyor. Koltukları en öne çekip onları sıktım artık kütük gibi bir kol dayamam var :good1:

cr7zFxH.jpg

8t8nnru.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mustafa İhsan Zengin

Aşağıdakine benzer bir ses benim araçta da oluşmuştu. Kaputun altında ortalarda, ön camın alt kısımlarına yakın kısımlarda, dış yüzeyi sert malzeme ile kaplanmış kablolar var. Motor belli devirdeyken (2000 devir civarı) bu kablolar ile rezonansa girip hafif bir zırıltı yapıyordu. Bu kabloların etrafını yumuşak bir malzeme ile kapladık ses kesildi. 

·         Belli Devir Aralığında Göğüsten Gelen Ses

Belirli devir aralığında (hani bir üst vitese geçip aracın tam devirlendiği ve titremenin arttığı an vardır ya) teyp civarından içeriden bir titreme sesi geliyor. Sürekli olmadığından dolayı önemsemesem de sinir bozucu ama nasıl bir çare olacak teyp sökülecek mi bilmiyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Semih Usluer

Aşağıdakine benzer bir ses benim araçta da oluşmuştu. Kaputun altında ortalarda, ön camın alt kısımlarına yakın kısımlarda, dış yüzeyi sert malzeme ile kaplanmış kablolar var. Motor belli devirdeyken (2000 devir civarı) bu kablolar ile rezonansa girip hafif bir zırıltı yapıyordu. Bu kabloların etrafını yumuşak bir malzeme ile kapladık ses kesildi.

· Belli Devir Aralığında Göğüsten Gelen Ses

Ford Mondeo MK4 Radio Ausbau Teil1/2 Sony 6000 / FX: http://youtu.be/v2FQOItwCbU

Linkteki videoda teybi nasıl sökeceğiniz anlatılıyor zor değil isterseniz çıkartıp bi bakın ben teypten olduğunu sanmıyorum bağlantıları baya sağlam ama etrafındaki trimlerden yada arkasındaki bağlantı kablolarından falan olabilir. Teyp daha önce sökülmüşse o farklı tam yapılmayan bişyler olabilir.

Saygılar kolay gelsin..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Çağla

Benim mondeoda da arka kısımdan ve şoför koltuğundan ses geliyordu. her kasisten geçişte pandizottan bir tel bir yere 4-5 defa çarpıyormuş gibi bir ses gelyordu. Koltuk da gıcırdıyordu. Yetkili servise götürdüm trimci ustası sesleri kesti 70 küsür lira verdim çıktım. Ustanın elinde ped gibi bir şey var, tansiyon aleti pompasına benzer bir topu sıkarak şişiriyor. Trim olayı başka bir dünya.

Yorum bağlantısı
Ersin Uçan

Ford Mondeo MK4 Radio Ausbau Teil1/2 Sony 6000 / FX: http://youtu.be/v2FQOItwCbU

Linkteki videoda teybi nasıl sökeceğiniz anlatılıyor zor değil isterseniz çıkartıp bi bakın ben teypten olduğunu sanmıyorum bağlantıları baya sağlam ama etrafındaki trimlerden yada arkasındaki bağlantı kablolarından falan olabilir. Teyp daha önce sökülmüşse o farklı tam yapılmayan bişyler olabilir.

Saygılar kolay gelsin..

Ben teybin kendisinden değil de arkasındaki kablolardan şüpheleniyorum. Mustafa Bey'in dediği kablo ihtimalini de değerlendireceğim. Daha neler çıkacak bakalım.

Yorum bağlantısı
Ersin Uçan
(düzenlendi)

·         Belli Devir Aralığında Göğüsten Gelen Ses

Sanırım bu sesin kaynağını buldum. Radyatörü tutan 2 adet plastik çubuk var. Çevir tak şeklinde takılıp sökülüyor. Bunlardan bir tanesi çevirince sıkışmıyor ve resmen boşta duruyor. Bu yüzden de radyatör parmakla bile beşik gibi sallanıyor. Ses buradan mı geliyor, bu plastiği değiştirince ses sorunu biter mi bilmiyorum, çünkü henüz değiştirmedim.

1. fotoğraftaki kırmızı çerçevenin içinde durması gerektiği şekli görebilirsiniz.

2. fotoğrafta kırmızı çerçevenin içinde plastiğin takıldığı yeri, sarı çerçevenin içinde de bahsettiğim plastik çubuğu görebilirsiniz.

Hafta sonu parçacıdan bunu temin edip değiştireceğim. Sonucu paylaşırım.

Bir de motorun üzerine takılan yalıtım amaçlı plastiğin üzerindeki lastiklerde gevşeme var ve plastik epey sallanıyor. Bunu da daha sağlam hale getirip bakacağım ve ses kesilmezse teybi o zaman sökeceğim.

xHzH3bb.jpg

BnJtxH5.jpg

tarihinde Ersin Uçan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ersin Uçan

Radyatörü tutan plastiği buldum serviste 10 TL başka yerde bulunmuyor zaten. Akşam takacağım bakalım bir değişiklik olacak mı.

Plastik muhafazanın takozları da tanesi 20 TL idi! Kulaklarıma inanamadım. Almaktan vazgeçtim ve bu lastik takozları plastiğe ısıya dayanıklı silikon (çekomastik tarzı) ile sabitleyeceğim. En ekonomik yolu bu.

Yorum bağlantısı
Ersin Uçan

Radyatörü sabitledim, lastik takozları sıkıştırdım ama teyp civarından gelen ses kesilmedi. Yarın bir sökme operasyonu kaçınılmaz oldu :)

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Radyatörü sabitledim, lastik takozları sıkıştırdım ama teyp civarından gelen ses kesilmedi. Yarın bir sökme operasyonu kaçınılmaz oldu :)

Ersin kolcagin ordan Sökmeye basliyacaksin haberin olsun.
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Bizim.arabada bu kadar fazla ses yok Ersin abi sana boyle denk geldi sanirim..

Yorum bağlantısı
Ersin Uçan

Ersin kolcagin ordan Sökmeye basliyacaksin haberin olsun.

Biliyorum Abi internetteki videolarını izledim. Önemli olan sökmek değil de söküp taktıktan sonra daha iyi mi olacak kötü mü o önemli :biggrin:

Bizim.arabada bu kadar fazla ses yok Ersin abi sana boyle denk geldi sanirim..

Kıl adama kıl işler denk geliyor işte. Benim bahsettiğim seslerin bir çoğunu eşim duymuyor. Ustaya bile zor duyurdum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Biliyorum Abi internetteki videolarını izledim. Önemli olan sökmek değil de söküp taktıktan sonra daha iyi mi olacak kötü mü o önemli :biggrin:

Kıl adama kıl işler denk geliyor işte. Benim bahsettiğim seslerin bir çoğunu eşim duymuyor. Ustaya bile zor duyurdum.

Öyle ise bizim kulaklar paslanmış.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersin Uçan

Öyle ise bizim kulaklar paslanmış.. 

Ses gelmiyordur kardeşim  :) Benim aldığım araç 6-7 ay kapalı otoparkta kalmış fitil vs. sesleri ondan kaynaklı. Bir de çok yoğun çalışan bir adamdan aldım aracı. Normal bakımlarını aksatmamış ama bu ses işine de hiç kulak asmamış. Zaten herkes de bu kadar uğraşmıyor genelde bu işlerle.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Ses gelmiyordur kardeşim  :) Benim aldığım araç 6-7 ay kapalı otoparkta kalmış fitil vs. sesleri ondan kaynaklı. Bir de çok yoğun çalışan bir adamdan aldım aracı. Normal bakımlarını aksatmamış ama bu ses işine de hiç kulak asmamış. Zaten herkes de bu kadar uğraşmıyor genelde bu işlerle.

Senden araç alınır öyle ise. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Senden araç alınır öyle ise.

Bencede alınır. Benim mondi yi satam ersinin mondiyi alam
Yorum bağlantısı
Ersin Uçan

Bencede alınır. Benim mondi yi satam ersinin mondiyi alam

Takas yapalım abi  :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...