İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk4 Rahatsız Edici Sesler & Gıcırtılar Ve Çözüm Önerileri

Ersin Uçan

Recommended Posts

Sami Demirpaz

Takas yapalım abi  :D

Sunroof da vardı değil mi ?  :D  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Vergisi de yattı... Ve seneye vergisi de düşüyor... Benimki de satilik...[emoji2]

Yorum bağlantısı
Ersin Uçan

Sunroof da vardı değil mi ?  :D  :D

Var var da Arda Abi sunroof lu sevmez  :)

Vergisi de yattı... Ve seneye vergisi de düşüyor... Benimki de satilik...[emoji2]

Ses geliyor mu sağdan soldan? Gelmiyorsa bana yaramaz Hasan Hocam :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Var var da Arda Abi sunroof lu sevmez :)

Ses yok maalesef...[emoji4]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Takas yapalım abi :D

Takas yapmam. Sen bir sene bin sesi kes ondan sonra takas yaparız. Olmazmi.sorunlari biter takas ederiz. [emoji2]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersin Uçan

Takas yapmam. Sen bir sene bin sesi kes ondan sonra takas yaparız. Olmazmi.sorunlari biter takas ederiz. [emoji2]

Sen nasıl diyorsan Abi:)

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Var var da Arda Abi sunroof lu sevmez :)

Ersin sanrouf gerçekten istemiyorum.belki ben kullanamadım. yazın açıyordum güneş kafama vuruyordu. Kışın zaten açamıyordum. Ama araca görünüş olarak cok sey kattığı kesin sanrouf un .

Senin araba süper. Sorun yok bence sen sadece fazla seslere kafa yordun bence. Mondeo selective bence sınıfında en az sese sahip araç

Yorum bağlantısı
Ersin Uçan

Ersin sanrouf gerçekten istemiyorum.belki ben kullanamadım. yazın açıyordum güneş kafama vuruyordu. Kışın zaten açamıyordum. Ama araca görünüş olarak cok sey kattığı kesin sanrouf un .

Senin araba süper. Sorun yok bence sen sadece fazla seslere kafa yordun bence. Mondeo selective bence sınıfında en az sese sahip araç

Abi ben biraz fazla dikkatliyim. Dediğim gibi bahsettiğim sesler belki her araçta fazlasıyla vardır ama dikkat etmiyorlardır. Ben bile bu sesleri duyabilmek için arada bir yalnız yola çıkıyorum yoksa arabada konuşan birileri varken sesler duyulmuyor :) Focus varken lastik sesinden zaten başka ses duyulmuyordu daha rahattım :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Ses konusunda çok hassas bir kullanıcı olarak, en rahat ettiğim araç mk3 Mondeo'ydu. Bununla beraber şu var ki; sessiz araç yok. Bu psikolojyi beynimizde bitirmemiz lazım. Araçların suçu yok. Asfalt için üretilmiş. Bir çok parça tutturma, vidalama yoluyla monteli. Araç çukura girdikçe, bozuk zeminlerde kullanıldıkça ses çıkarmadan yola devam etmesi mümkün değil. Bunu kabulleneince sesler de normal geliyor.

En kötüsü kabullenmeyip sesi gidermeye çalışmak. Genelde sesin geldiğini düşündüğümüz yer yanıltıcıdır. Araç üzerinde pratiğimiz yoksa aslında ses olmayan yeri kurcaladığımızda bu bölümde artık ses yapmaya nabzet hale gelir. Bir taraftan da ses gelen yeri bulamamnın verdiği stres ile yolda aracın içinde konuşmaya tahammülsüzlük, sürekli kulak kabartma, arada bir eğilme, bir kol ile bi tarafları çekiştirme suretiyle trafikte güvenli sürüş de ortadan kalkar. Ben 2002 model mercedes s serisine bindiğimde vakumlu kapıların etkisiyle hiç ses duymayacağımı sanmıştım. Daha kötü, aracın içi yol ve motor sesinden arınınca trim seslerinden gelen ufak tefek sesleri duymamak mümkün değil. Araç sahibi aracından çok memnun anlatırken ben torpido kapağı, ve arka bölümden gelen iki çıtırtı tıkırtıyı duyduğumda sessiz araç yokmuş diye düşünüyordum o anda.

Trim sesi olur dert etmeyin. Elektronik klimalı araçlarda motor devri ile beraber belli noktalarda ufak zırıltılarda olur rolantide ama bunları yokda giderken diğer seslerle karışınca duymazsınız. Kapı fitilleri, koltuk kızakları işlemlerinden sonra spesifik olarak(koltuk gıcırdaması mesela) duyulmayan seslere ne müdahale edin ne de sorun edin. Müziği açın, keyfine varın.

Not: araçta müziği çok severim. Son aracımın bagajına; subwoofer sonrasında zırıltıların arttığını düşündüğüm için subdan feragat eettim:))

Saygılarımla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

Bugün boş vaktimi arabamla ilgilenerek geçirdim. Malum sesler nereden gelebilir diye arka bölümü tamamen bosalattim...benim arabada ses yok denecek kadar az aslında ama arkadaşlara bi fikir versin diye işe giriştim...bendeki tek ses sağ arka kapı üstündeki fitilin içinden geliyordu ...neyse neler yapılabilir diye ufak müdahaleler yaptım... Arka koltuk yatirma açma kisminin olduğu yere izole bant çektim... Bide oturulan kismi kaldirip metal metale denk gelen yerlerede bant çektim... Bu arada alt döşemenin vidali kisimlarinida sıktım... buyurun resimleri....

f71ff3dd5f18dd42867d4c3f5885128e.jpgefb5f41faa678d43cb52edbd5d536bf2.jpg297d21a0198d4d8aef6a159a5636d897.jpg12aa9a3af58f8c4766f5c4f6b729b9cd.jpgf8a5e9683ebcc5ed892ac9c1f2e1887f.jpg0b03fc7c727fc0b2cffc3865a48f0dfc.jpgb61d93cb34253c4d17197a0656731f3c.jpge84b9b5f7162665ade0eb76a7f251a93.jpgc50738db67367def4b2fc2290941ca7b.jpg5e3db2566e3aebfd636f6867f0bc7f40.jpga9a7c1579edf2bda9da0ab6c379e75ae.jpg1356f57a2b8c194d2331f202b8909a7d.jpg

Bu da en son temizlenmiş hali.

2512ed7ec15405641e0b17d32b771e5a.jpg

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Benim arabamda da neredeyse hiç ses yok ama araç süratli iken gözlük saklama kabının oradan bir çıtırtı sesi var ama bir türlü bulamadım, bir de vites büyük devir düşükken sağ ön kapı içinden boşta olan ve bir yerlere değen bir parça sesi gibi ses geliyor, havalar düzeldiği anda sağ ön kapı trimini söküp bakacağım sonucuda buradan paylaşırım...

Yorum bağlantısı
Ersin Uçan

Benim arabamda da neredeyse hiç ses yok ama araç süratli iken gözlük saklama kabının oradan bir çıtırtı sesi var ama bir türlü bulamadım, bir de vites büyük devir düşükken sağ ön kapı içinden boşta olan ve bir yerlere değen bir parça sesi gibi ses geliyor, havalar düzeldiği anda sağ ön kapı trimini söküp bakacağım sonucuda buradan paylaşırım...

Gözlük saklama kabı tavanda ortada olan tipte mi? Eğer öyle ise anten ile ilgili bir şey olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
ÇAĞRI KURUGÖLLÜ

Benim mondeoda da arka kısımdan ve şoför koltuğundan ses geliyordu. her kasisten geçişte pandizottan bir tel bir yere 4-5 defa çarpıyormuş gibi bir ses gelyordu. Koltuk da gıcırdıyordu. Yetkili servise götürdüm trimci ustası sesleri kesti 70 küsür lira verdim çıktım. Ustanın elinde ped gibi bir şey var, tansiyon aleti pompasına benzer bir topu sıkarak şişiriyor. Trim olayı başka bir dünya.

Selam.Aracı hangi servise götürdünüz acaba ? Benim araçtada bozuk yolda giderken sanki altta birsey gevşek sürekli vuruyor gibi bir tıkırtı var
Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Semih Usluer

Merhaba arkadaşlar birçoğumuz mondeosundan engebeli yerlerden ,kasislerden, çukurlardan geçerken yada araç ön ve arkası aynı anda farklı yükseklikli yoldan geçerken arka kapılardan yada B direği triminden geldiği sanılan gıcırtı veya kütürtü sesine çare arayan birçok arkadaşım var. Çözüm içinde genelde kapıdaki yuvarlak fitile bakım malzemeleri uygulanır ve sonuç alınamaz.

Sorunun o fitilde değil daha dışta bulunan yüzeyi kadifemsi ve iki katmandan oluşan fitilin dışta kalan kısmındaki kadifemsi yüzeyin zamanla aşınması sonucu özelliğini kaybetmiş olmasından kaynaklandığını farkettim

11d98a8e44a2e3edeae2557fa500ebfa.jpg

1e7986634b9faa175d9b4f047dd93985.jpg

İlk fotoda kırmızıyla işaretledim yer renk ve yüzeydeki yıpranma rahatlıkla görülebiliyor..

İkinci fotoda da gözüktüğü gibi oraya fitil yada plastik aksam için kullanılan bakım malzemelerinden iki kısıma da sıktım. 10 dk kadar kapılar açık bekledim kapadım. Sonuç hiç ses kalmadı [emoji6]

Kolay gelsin.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Emre Ünal2

Yeni bir bilgi de ben ekleyeyim. İki gün evvel yıllık bakımı ve kış bakımı için yetkili servise götürdüm. Bu arada 4 yaş ve üzeri araçlarımıza %25 indirim var. Yağ, yağ filtresi, hava, hava filtresi ve polen filtresi değişti. Bujiler bir sonraki bakımdaymış. Kışlık rutin kontrolleri yapıldı. Kışlık bakım setini de hediye ediyorlar. Toplam 310 tl verdim. Ara sıra araba rölantide çalışırken direksiyondan, çevirmeden, bir sürtme sesi gibi hafif bir ses geliyordu. LPG filtresi Oraya temas ediyormuş. Bu sesi rövanşa (yanlış hatırlıyor olabilirim, kaputu açtığınızda akünün üst ilerisinde direksiyonun devam ettiği kısım diyebilirim) değen filtre yapıyormuş bir cırt kelepçe ile çözdük. Bilginiz olsun isterim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 5 yıl sonra...
Seckin özenn

Öncelikle herkese merhaba benim mk4 sürücü sol kapı camını tam kapattığımda müzik dinlerken normal yolda bile giderken camda titreme oluyor camı bir parmak indirdiğimde ses çözülüyor bunun için ne yapmam lazım  

Yorum bağlantısı
Seckin özenn
Selçuk Bakış yazdı:

Camın denk geldiği fitilleri temizleyebilirsiniz.

Bilmediğim için soruyorum nasıl temizleyebilirim ? kapının döşemesini sökmelimiyim? 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Seckin özenn yazdı:

Bilmediğim için soruyorum nasıl temizleyebilirim ? kapının döşemesini sökmelimiyim? 

Cam açıkken diş fırçası gibi veya bez ile camın denk geldiği yerleri silebilirsiniz. Aynısı olmasa da benzer bir şikayetimde gelen sesler kayboldu.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Alişan YILMAZ

Çok şaşırdım :D 2008 250.000de mondeo mk4 aracım vardı 2.0tdci, hiç trim sesi falan gelmiyordu çok faydalı bir konu olmuş emeğinize sağlık. 

Ses konusuna gelince eski bir ford atasözü derki: "araabadan ses mi geliyor? müzik sesi aç :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Cumali Çevik

Belki bir faydası olur diye paylaşayım

Mk3 sağ güneşlik üstünden metal titreme sesi geliyordu yolda o ses yüzünden moralim bozuluyor su bugün sağ taraf güneşlik ışığını söktüm bir metal zımbırtı galiba ışığı tutacak aparat boştaydi onu çıkarttım kablo soket basinada sünger bantladim,aynı şekilde sol tarafta da lamba degiyormus onunda söktüm zaten patlamış sünger sardım,ses mes kalmadı tertemiz. Arka hoparlorlerinde kapakları yerinden çıkmış onlarda zırıldıyordu taktım o seste kesildi. bir tek  sağ ön kapı hoparlör,kumaş döşemesi zkapi kolu bu üçlünün birleştiği yerden   gicirti geliyor kapı yüzünü sokemedim onada sonra bakacam WD 40 sıktım şimdilik.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
Cumali Çevik yazdı:

Belki bir faydası olur diye paylaşayım

Mk3 sağ güneşlik üstünden metal titreme sesi geliyordu yolda o ses yüzünden moralim bozuluyor su bugün sağ taraf güneşlik ışığını söktüm bir metal zımbırtı galiba ışığı tutacak aparat boştaydi onu çıkarttım kablo soket basinada sünger bantladim,aynı şekilde sol tarafta da lamba degiyormus onunda söktüm zaten patlamış sünger sardım,ses mes kalmadı tertemiz. Arka hoparlorlerinde kapakları yerinden çıkmış onlarda zırıldıyordu taktım o seste kesildi. bir tek  sağ ön kapı hoparlör,kumaş döşemesi zkapi kolu bu üçlünün birleştiği yerden   gicirti geliyor kapı yüzünü sokemedim onada sonra bakacam WD 40 sıktım şimdilik.

süngerler ısınıp yanmasın aman dikkat özel bez bantlar var yanmaz onlarla yapabilirseniz daha iyi  olur

Yorum bağlantısı
Cumali Çevik
Mustafa Yanar yazdı:

süngerler ısınıp yanmasın aman dikkat özel bez bantlar var yanmaz onlarla yapabilirseniz daha iyi  olur

Ampul yok sünger sardigim yerde soket etrafına sardım ,ampulleri takınca dediğinizi dikkate alacağım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
A.Kadir Yılmaz

Merhaba arkadaşlar ilginç bir sorun yaşıyorum ön sol kapı üst menteşe ile öyle bir ses var ki resmen menteşe kopacakmış gibi gıcıııırt diye bir ses var artık katlanamayacağım , dün kapıyı sökmeye kalkıştım biraz acemice menteşeyi düzgün yağlarım diye fakat içine preslenmiş yay var diye okudum nasıl bir yol izlemem gerekiyor ,bu sorun ile karşılaşan oldu mu ,foto ekliyorum 

mondeo üst menteşe.jpg

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sprey sıvı gres fıslayın biryerleri sökmeden ses devam eder ise bir kilitçi veya kportacıya gösterin

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...