İçeriğe Yönlendir

Çakarlı Sivil Plaka Araçlar ?

Tuğberk Şahinoğlu
Çözüme git Hüseyin Kasap2 tarafından,

Recommended Posts

Tuğberk Şahinoğlu

Merhaba arkadaşlar,

Trafikte bazen ön ve arka farlarında çakar olan sivil plakalı araçlar görüyorum. Benim duyduğum kadarıyla sivil plakalı araçlarda çakar yasak. Bu ne kadar doğru ? Bu araçları kullanan kişiler görevdeki sivil polisler olabilir mi ? Yada bu arkadaşların hepsi çakal da trafiği geçmek için mi böyle bir yöntem kullanıyorlar ? 1-2 kez polise ihbar etmişliğim var çakarlı araçları ama işin iç yüzünü bilmek istiyorum. Sıkışık trafikte bu çakarlı arabalara aynı görevdeki polis ambulans mantığıyla yor vermeli miyiz yoksa bunların hepsi fırsatçı insanlar mıdır ? Bilgisi olan varsa beni aydınlatırsa çok sevinirim bundan sonra o araçlara gerektiği gibi davranırım :)

Yorum bağlantısı
Misafir

Gerçekten sivil , emniyet amiri vb. olabiliyorlar. çok sıkıştırmamaya dikkat et bence , sonrasında nezarete kadar yolu olabiliyor. tecrübe ile doğru orantılıdır yazdığım ;) Ama tabi çakal yok mu, çoooookk var

Yorum bağlantısı
Onur Oflaz

Çakal da çok var. Kesinlikle yasak. Ceza yazıldığını da gördüm bir kaç kez. Ben aracın şoförüne, modeline, aksesuarına vs kısa bi göz gezdirip tahminlerime göre yol veriyorum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuğberk Şahinoğlu

Gerçekten sivil , emniyet amiri vb. olabiliyorlar. çok sıkıştırmamaya dikkat et bence , sonrasında nezarete kadar yolu olabiliyor. tecrübe ile doğru orantılıdır yazdığım ;) Ama tabi çakal yok mu, çoooookk var

O zaman her ihtimale karşı ihbar edebiliriz eğer polis ise işlem yapılmaz çakalsa kurtulamaz :) Yok sıkıştırma olarak değil de normal arabalara nasıl davranıyorsak o şekilde davransak bir sorun olur mu ? Yoksa ben çakarları yaktım bu araç bana yol vermedi diye ceza yiyebilir miyiz ? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammed İkbal Dübek

Merhaba arkadaşlar,

Trafikte bazen ön ve arka farlarında çakar olan sivil plakalı araçlar görüyorum. Benim duyduğum kadarıyla sivil plakalı araçlarda çakar yasak. Bu ne kadar doğru ? Bu araçları kullanan kişiler görevdeki sivil polisler olabilir mi ? Yada bu arkadaşların hepsi çakal da trafiği geçmek için mi böyle bir yöntem kullanıyorlar ? 1-2 kez polise ihbar etmişliğim var çakarlı araçları ama işin iç yüzünü bilmek istiyorum. Sıkışık trafikte bu çakarlı arabalara aynı görevdeki polis ambulans mantığıyla yor vermeli miyiz yoksa bunların hepsi fırsatçı insanlar mıdır ? Bilgisi olan varsa beni aydınlatırsa çok sevinirim bundan sonra o araçlara gerektiği gibi davranırım :)

Kardeşim ayırt etmesi çok güç. Şuan da İstanbul'da askerlik yapıyorum sivil araçlarımızın bir kısımını geçen hafta sonu çakarlı sirenli yaptık. Görev icabı çakarları açıp Emniyet şeridine girdiğimiz çok oldu. Sen yine de yol ver.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Türkoğlu
(düzenlendi)

sivil plakalı araçlarda çakarın yasak oldugunu nereden biliyorsunuz kaynak gösterebilirmisiniz veya link verebilirmisiniz kafam takıldı şimdi

eğer arka camda  dantelden kılıfı olan yastık varsa  veya yere basık çelik jantlı modifiyeli bir honda civic çakarları yakmış sizden yol istiyorlarsa emniyet aracı değildir bunu sizde anlayabilirsiniz ama camlar filmli çakarları göz alan  fluance accent era accent blue mondeo toyota corolla jetta passat connect marka araçlar %90 emniyet aracıdır ve aracın fiyatıyla içindeki rütbeli doğru orantılıdır :D dikkat etmek lazım

tarihinde Hakan Türkoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Plakayı şikayet et. Emniyet kontrol etsin.

Sırf yoğun trafikte yol istemek için takan Şeref yoksunu çok.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tuğberk Şahinoğlu

sivil plakalı araçlarda çakarın yasak oldugunu nereden biliyorsunuz kaynak gösterebilirmisiniz veya link verebilirmisiniz kafam takıldı şimdi

eğer arka camda  dantelden kılıfı olan yastık varsa  veya yere basık çelik jantlı modifiyeli bir honda civic çakarları yakmış sizden yol istiyorlarsa emniyet aracı değildir bunu sizde anlayabilirsiniz ama camlar filmli çakarları göz alan  fluance accent era accent blue mondeo toyota corolla jetta passat connect marka araçlar %90 emniyet aracıdır ve aracın fiyatıyla içindeki rütbeli doğru orantılıdır :D dikkat etmek lazım

Herhangi bi kaynak yok sadece duyduğumu söyledim. İşin aslını öğrenmek için konu açtım zaten :) Geçen köprüde bi A6 çakarları yakmıştı bende ihbar ettim ama istanbul emniyet müdürü olmasın :D :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

bunun en güzel yolu her plakayı bir bir emniyete bildirmek zaten tahsisli olan araçlara bir şey yapılmaz ama çakallara ceza gidiyor  fotoğraf alırsanız daha iyi olur 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tuğberk Şahinoğlu

Focus olmazmı

Hiç çakarlı focus görmedim şimdiye kadar. O kadar farkımız da olsun :D

Yorum bağlantısı
Tuğberk Şahinoğlu

bunun en güzel yolu her plakayı bir bir emniyete bildirmek zaten tahsisli olan araçlara bir şey yapılmaz ama çakallara ceza gidiyor  fotoğraf alırsanız daha iyi olur 

Önde arkada araç kamerası var video bile yollarım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

yüzsüzlüğe bak, yol versinler diye lamba takmak. Bu memlekette yaşamak zor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

yüzsüzlüğe bak, yol versinler diye lamba takmak. Bu memlekette yaşamak zor.

Özellikle büyük şehirlerde çok.
Yorum bağlantısı
Ersin Karaca

Ben bu tarz arkadaşlara tabir i caizse kıl oluyorum. Genellikle yol vermeyip aksine frenliyorum ve plakasını gördüğüm anda da 155'i tuşluyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Mert Boran
(düzenlendi)

Linea,focus, mondeo, fluence koyu renkli ise çok uğraşmayın. :D
Ama geçen bir uyanık arabanın arkasına yazı felan yazdırmış çakar takmış affetmedim aldım yolumu zorla. :D

tarihinde Mert Boran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Dere

eğer arka camda dantelden kılıfı olan yastık varsa veya yere basık çelik jantlı modifiyeli bir honda civic çakarları yakmış sizden yol istiyorlarsa emniyet aracı değildir bunu sizde anlayabilirsiniz ama camlar filmli çakarları göz alan fluance accent era accent blue mondeo toyota corolla jetta passat connect marka araçlar %90 emniyet aracıdır ve aracın fiyatıyla içindeki rütbeli doğru orantılıdır :D dikkat etmek lazım

Çakar yasak kardeşim. Trafik kanununda "Araçların dışında bulundurulması zorunlu işaretlerden başka araçlara; izin alınmaksızın yazı, resim, şekil, sembol, ilan, flama, bayrak ve benzerlerini takmak, yazmak, sesli ve ışıklı donanımları bulundurmak" diye bir ceza maddesi var.

Ben yol vermiyorum bu dallamalara. Çakar yetmez, eğer polisse taksın tepe lambasını bilelim. Kırmızıda geçen sivil polis aracını ihbar etmişliğim var benim. ;)

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Okan Tansel

Merhaba şuan bendede var lakin bir siteden aldım çakmaklığa takılanlardan tepe lambası gibi olanlardan ses yok sadece ışık ambiyansı var ve bendeki arka bağaj camında takılı çocuklar araçta olduğunda açıyorum arkadan gelenin dikkatli olması için bebek var yazılarının yanında zaten bir sorun yaşamadım şuana kadar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emin Bengisu

Arkadaslar emniyet veya resmi görevi olmadığı halde bu tür Çakar Siren vs aparatlar yasak..bir aracın resmi olup olmadığını anlamak çok güç ama ugrasmak isterseniz plakayı alıp 155 e bildirdiginizde polis haber merkezi o plakayı sistemden sorgulayip resmi araç mi değil mi bakıyor ve Resmi araç değil ise plaka marka model bölgede bulunan trafik ve asayiş ekiplerine veriliyor. Artık araç görülürse ceza yazılıyor ve söktürüluyor..

Zaten araçta çeşitli modifiye varsa o aracın resmi araç olmadığı az çok belli olur.

Ayrıca emniyet bildiğim kadarıyla ford connect ve Mondeo dışında ford markası kullanmıyor. .

Ayrıca çok sıkıntı yaşayan arkadaşlarımız varsa bağlı bulundukları polis merkezine gidip araç plakasıni nöbetçi memura durumu uygun şekilde anlatıp rica ederek sorgulatabilirler. Plaka nin herseyine ulaşabilirler..

Yorum bağlantısı
Misafir

Hiç çakarlı focus görmedim şimdiye kadar. O kadar farkımız da olsun :D

Var var söylim ben hatta HB focus bile var gri renk 

Yorum bağlantısı
Misafir

Merhaba şuan bendede var lakin bir siteden aldım çakmaklığa takılanlardan tepe lambası gibi olanlardan ses yok sadece ışık ambiyansı var ve bendeki arka bağaj camında takılı çocuklar araçta olduğunda açıyorum arkadan gelenin dikkatli olması için bebek var yazılarının yanında zaten bir sorun yaşamadım şuana kadar.

Nasıl bir ürünmüş merak ettim. Fotoğraf ekler misiniz. Özellikle arka bagaj camını...

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Nasıl bir ürünmüş merak ettim. Fotoğraf ekler misiniz. Özellikle arka bagaj camını...

Trafik polisi misiniz janim? Neden sordunuz? :crazy:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Yıldırım

EDS olan emniyet şeritlerinde kaptırmış gidenlere hiç bulaşmıyorum. Gerçekle sahtelerini ayırmak çok zor. Bir keresinde sol şeritte giderken devamlı yol isteyen modifiyeli bi civic vtec sivil çıkmıştı, ne zaman nerden çıkacakları belli değil.

Yorum bağlantısı
Metin Arslann

foto paylaşırmısınız bende merak ettim

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...