İçeriğe Yönlendir

Çakarlı Sivil Plaka Araçlar ?

Tuğberk Şahinoğlu
Çözüme git Hüseyin Kasap2 tarafından,

Recommended Posts

Osman Ozturk

Akşam lojmanlara,evlerine dönerken kullanmasalar daha hoş olur.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

[emoji106][emoji106][emoji106]
Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Hüseyin Kasap2

Herkes kendince haklı lakin toprağına kurban olduğum vatanımda maalesef üst düzey insanlar bu konuyu oldukça abartılı şekilde sanki kendilerine tanınan bir hak bir imtiyaz gibi görüp kullanıyorlar...

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 28.inci ve bu Kanuna bağlı Yönetmeliğin 62.inci maddelerinde ;Emniyet Teşkilatına ait araçlarda kullanılan ayırım işaretinin (tepe lambası,çakar lambası)diğer resmi ve özel kuruluşlarda, gerçek ve tüzel kişilere ait araçlarda kullanılmayacağı “ ve bu hükme aykırı olarak ayırım işaretleri kullanan araçların aykırılık giderinceye kadar trafikten men edileceği hükme bağlanmıştır.

Ayrıca aynı Kanun’un 26.Yönetmeliğinin 60.maddeleri ; araçlarda sesli ve ışıklı donanımların kullanılmasını özel izne bağlamış yine kanun’un 71. Ve yönetmeliğin 141. Maddelerinde de geçiş üstünlüğüne sahip araçlar ile bunların sevk ve idaresi hakkında uygulanacak usul ve kurallar ile bu araçlarda bulundurulacak sesli ve ışıklı cihazların nasıl olacağı belirlenmiştir.

Geçiş üstünlüğü hakkı ancak Kanunun tayin etmiş olduğu acil bir hastaya veya yaralıyı sağlık kuruluşlarına götüren veya almaya giden ambulanslara yangın mahallilne gitmekte olan itfaiye araçları ile trafik ve asayişe müessir olaylara müdahale amacıyla polis araçlarına alarm sırasında sivil savunma hizmetlerine görevli bulunan araçlar ile koruma hizmetlerinde görevli bulunan araçlar ile koruma hizmetlerinde görevli ve korunan araçlara verilmiştir.

Bu sayılan şartların oluşması halinde anılan araçlarca ancak sesli uyarı işareti olan siren veya görülür uyarı işareti olan tepe lambaları : ”cankurtaran araçlarında trafik ve genel zabıtaya ait araçlarda mavi-kırmızı veya mavi,Karayolları genel müdürlüğünün sadece trafik hizmetlerine tahsis edilen araçlarında mavi,itfaiye ve sivil savunma araçlarında kırmızı renk ve ışık veren ve normal hava şartlarında 150 metreden görülebilen, döneli veya aralıklı yanıp sönen lambalı cihazlar” gibi ışıklı ikaz işaretlerinin kullanılması kanun gereğidir.

Öte yandan Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 143.maddesinde “gördükleri hizmet bakımından özel hükümler uygulanacak araçlar” belirlenmiş olup ,Karayolu yapısı ve kentsel yapının yapım onarım bakım ve işletilmesi ve Karayolunun temizlenmesi işlerinde kullanılan araçlar ile kurtarıcı araçların SARI renkli ışıklı uyarı işaretleri bulundurması öngörülmüş,ancak bu uyarı işaretlerinin kendilerine geçiş üstünlüğü hakkını vermeyeceği sadece bu araçların kendilerini belli etmek ve tehlikesizce sürülmeleri ve karayolunu kullananların uyarılması amacı ile kullanacağı belirtilmiştir.

Trafik Kanunu 26. Madde’sinde çakar lamba ve sirenin geçiş önceliği olmayan araçlarda bulunması halinde kesilecek ceza ve yaptırımlar şöyle anlatılıyor:

“Araçların dışında bulundurulması zorunlu işaretlerden başka, araçlara; reklam, yazı, işaret, resim, şekil, sembol, ilan, flama, bayrak ve benzerlerinin takılması, yazılması, sesli ve ışıklı donanımların bulundurulması ve izin verilmesine dair esas ve usuller ile diğer hususlar İçişleri Bakanlığı’nca çıkarılacak yönetmelikte gösterilir. Aksi davranan sürücüler 180 TL para cezası ile cezalandırılırlar. Sürücü, aynı zamanda araç sahibi değilse, ayrıca, tescil plakasına da aynı miktarda ceza tutanağı düzenlenir. Yönetmelikte belirtilen şartlara aykırı olarak bulundurulanlarla, araçlara izin alınmadan yazılan yazılar sildirilir veya takılan donanımlar bütün giderler ve sorumluluk işletene ait olmak üzere söktürülür.”

Yani biraz uzun direk mevzuat oldu ama durum bundan ibaret...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tevfik Özdemir

8 saat mesaiden sonra dönmüyoruz evimize misal bugün sabah 7de göreve gittik akşam 9da çıktık sabah 5 te tekrar gidicez akşam dönüşte kullanmasak en erken 11 11.30da evde olurdum bizde insanız kusura bakmayın.

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Sadece "sivil plakalı" yazınca öyle anlaşılmadı merkez, tamam... Mevzuata bakmak lazım.

Ankarada yaşasan demekki mahkemeye abone olursun hocam direk yazıyorlar adresine geliyor uğraş dur veya uğraşma avukatın uğraşır [emoji4]
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

8 saat mesaiden sonra dönmüyoruz evimize misal bugün sabah 7de göreve gittik akşam 9da çıktık sabah 5 te tekrar gidicez akşam dönüşte kullanmasak en erken 11 11.30da evde olurdum bizde insanız kusura bakmayın.

Tevfik bey kesinlikle doğru diyorsunuz da.

Peki yol istediğiniz Kişilerin içinde de sizinle benzer durumda olan insanlar da vardır. Onlara haksızlık olmuyormu sizce [emoji4]

Bir an empati kurmanızı öneririm.

Not: çalışma şartlarınızı stresinizi çok iyi biliyorum. Söylediklerinize lafım yok. Sadece empati kurun derim. [emoji6][emoji6]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tevfik Özdemir

Tevfik bey kesinlikle doğru diyorsunuz da.

Peki yol istediğiniz Kişilerin içinde de sizinle benzer durumda olan insanlar da vardır. Onlara haksızlık olmuyormu sizce [emoji4]

Bir an empati kurmanızı öneririm.

Not: çalışma şartlarınızı stresinizi çok iyi biliyorum. Söylediklerinize lafım yok. Sadece empati kurun derim. [emoji6][emoji6]

Haklısın Mehmet abi eminim vardır ama devlet işine gidiyoruz ya da dönüyoruz x işadamı ya da tüccar daha çok para kazansın diye koşturmuyoruz. Bu dediklerim sokakta çalışan personel için büro memurlarından varsa öyle onları savunmam kesinlikle.

Yorum bağlantısı
Furkan Egemen Akın
(düzenlendi)

Plakadan anlaşılmazmı?

tarihinde Furkan Egemen Akın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Osman Ozturk

Akşam 17.30 ile 19.00 arası tem tarafından gelip halkalı lojmanlara giden şöförlü araçlardan bahsediyorum.8 saat mesai derseniz özel sektörde çok az yerde vardır.Ben mesela hafta içi 11 saat cumartesileri 9 saat çalışıyorum yol hariç,

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Efiloğlu

Hem sivil görünüp hemde siren, çakar vs kullanılmasının mantığını anlamıyorum.

çünki o araç her ortama uyabiliypr
Yorum bağlantısı
Gökhan Efiloğlu

Akşam 17.30 ile 19.00 arası tem tarafından gelip halkalı lojmanlara giden şöförlü araçlardan bahsediyorum.8 saat mesai derseniz özel sektörde çok az yerde vardır.Ben mesela hafta içi 11 saat cumartesileri 9 saat çalışıyorum yol hariç,

yol verip vermemek sizin insiyatifiniz yada şikayet etmek ama unutmayınki bizler zamanla dakikayla saniyeyle çalışıyoruz siz gideceginiz yeregeç kalsanız belki olur ama bizim öyle bir lüksümüz yok. Polisin aciliyeti birgün herkese lazım olabilir unutmayalım. Çakarlı araç şüpheli geliyorsa şikayet en iyisi bu müdür dahi olsa.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Dere

yol verip vermemek sizin insiyatifiniz yada şikayet etmek ama unutmayınki bizler zamanla dakikayla saniyeyle çalışıyoruz siz gideceginiz yeregeç kalsanız belki olur ama bizim öyle bir lüksümüz yok. Polisin aciliyeti birgün herkese lazım olabilir unutmayalım. Çakarlı araç şüpheli geliyorsa şikayet en iyisi bu müdür dahi olsa.

Gökhan'ım, haklısın da, çakar çıkmadan önce ne yapıyodunuz len keratalar sizi? :p

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Gökhan biz göreve giderken yakılan çakarmı yoksa eve giderken yakılan çakarmı yoksa çakalın birinin çakarımı artık ayırdedemez olduk. Insanlar bunu Kötüye kullanmaya başladı. Siz göreve giderken tepe lambası ve polis sireni kullanmayı zorunlu hale getirsin emniyet. Yoksa insanlar bunu suistimal ettiği sürece iyi ile kötü niyet ayrılmıyor.

10 taneden 2 si gerçek amacındadır. 8 Yüzünden insanlar ikiyi hiç ediyor Dediğin gibi o da gerçekten hayat kurtaracak gidiştir. O zaman kötü oluyor.

Nerde polis nerde itfaiye nerde ambulans diye bağırıyoruz ondan sonra.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hüseyin Kuvvet

sivil plakalı araçlarda çakarın yasak oldugunu nereden biliyorsunuz kaynak gösterebilirmisiniz veya link verebilirmisiniz kafam takıldı şimdi

eğer arka camda dantelden kılıfı olan yastık varsa veya yere basık çelik jantlı modifiyeli bir honda civic çakarları yakmış sizden yol istiyorlarsa emniyet aracı değildir bunu sizde anlayabilirsiniz ama camlar filmli çakarları göz alan fluance accent era accent blue mondeo toyota corolla jetta passat connect marka araçlar %90 emniyet aracıdır ve aracın fiyatıyla içindeki rütbeli doğru orantılıdır :D dikkat etmek lazım

Bi zamanlar haberlerde gormustum trafik ekipleri cakarli araçlara ceza yaziyorlardi. Hatta bunlarin icinde milletvekillerinin araclari bile vardi..

Yorum bağlantısı
Hakan Türkoğlu

üniversite rektörleri belediye meclis üyeleri bazı ünlü sanatçılar malum parti ilçe gençlik kolları başkanları vs vs amaç harici kullanım çok

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

Görev kağıdı olmayan sivil polise bile ceza kesildi zamanında. Ankara'da emniyet müdrlüğünde bir ihaleye girmiştim , birimin emniyet müdürü biraz geç kalmıştı mesai'ye espiri olsun diye çakarları açsaydınız dedim. Halkın Hakkını yiyemem demişti . Hiç unutmam o sözünü.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Gökhan Efiloğlu

Gökhan'ım, haklısın da, çakar çıkmadan önce ne yapıyodunuz len keratalar sizi? :p

abi nasıl çıkmadan önce hiçmi türk filmi izlemedin torosları cadillacları :)) yaka yaka gelirlerdi.

Yorum bağlantısı
Gökhan Efiloğlu

Gökhan biz göreve giderken yakılan çakarmı yoksa eve giderken yakılan çakarmı yoksa çakalın birinin çakarımı artık ayırdedemez olduk. Insanlar bunu Kötüye kullanmaya başladı. Siz göreve giderken tepe lambası ve polis sireni kullanmayı zorunlu hale getirsin emniyet. Yoksa insanlar bunu suistimal ettiği sürece iyi ile kötü niyet ayrılmıyor.

10 taneden 2 si gerçek amacındadır. 8 Yüzünden insanlar ikiyi hiç ediyor Dediğin gibi o da gerçekten hayat kurtaracak gidiştir. O zaman kötü oluyor.

Nerde polis nerde itfaiye nerde ambulans diye bağırıyoruz ondan sonra.

aynen öyle abi ama sayı oranı bence ters 10 kişiden ikisi gerçek değil on kişiden ikisi sahte bu konuda yerden göğe kadar haklısınız abi lakin istanbul gibi bir şehirden bahsediyoruz ve trafikte onlarca insan var elden gelindiğince hakları gözetiliyor tem ataşehirden boğaz köprüsüne kadar ona yakın ekip var biri almazsa biri alıyor demek istediğim ben yol vremiyorum ben sıkıştırıyorum bunlara gerek yok bu demek oluyoki ben cezayı kendim kesiyorum trafiğe gerek yok bu kez işini yapan engelleniyor.saygılar sunarım abi :)

aynen öyle abi ama sayı oranı bence ters 10 kişiden ikisi gerçek değil on kişiden ikisi sahte bu konuda yerden göğe kadar haklısınız abi lakin istanbul gibi bir şehirden bahsediyoruz ve trafikte onlarca insan var elden gelindiğince hakları gözetiliyor tem ataşehirden boğaz köprüsüne kadar ona yakın ekip var biri almazsa biri alıyor demek istediğim ben yol vremiyorum ben sıkıştırıyorum bunlara gerek yok bu demek oluyoki ben cezayı kendim kesiyorum trafiğe gerek yok bu kez işini yapan engelleniyor.saygılar sunarım abi :)

bu arada gereksiz yere yetkililer tarafında çakar lamba yetkisi verilen şahıs ta çok fazla bunuda belirtmek isterim .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

bu arada gereksiz yere yetkililer tarafında çakar lamba yetkisi verilen şahıs ta çok fazla bunuda belirtmek isterim .

10 kişiden 2 si derken gerçekten acil göreve giden Çakar ihtiyacı olan araçtan bahsettim. Diğerleri ya gereksiz ihtiyacı olmayan makam Koruması eve giden yada zevkine yol istemek için takan hiç bir yetkisi olmayan Çar Çakal.
Yorum bağlantısı
Murat Dere

abi nasıl çıkmadan önce hiçmi türk filmi izlemedin torosları cadillacları :)) yaka yaka gelirlerdi.

Benim izlediğim filmlerde çakar yoktu ufaklık. :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Deniz

Bu sekilde bir gerekce olmaz. Gorevden donen ama ekip araci imkani olmayan polis ne yapsin? Nobetten cikan saglik personeli ne yapsin? Ornekler uzar gider..

Birkac ay once kizim evde rahatsizlandi, isyerinden aracimla cikip kizimi doktora goturmek icin eve giderken trafik cok kotu oldugu icin emniyet seridini kullandim mecburen. Polis cevirdi, ben gerekcemi soyledim ama ceza yemekten kurtulamadim. Devletin gorev geregi kendisine tanidigi imkani sahsi cikari icin kullanip vatandasa bunu reva gorenlere ben hakkimi helal etmiyorum.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Hüseyin Kuvvet

Servis beklerken gordum ; adam x6nin gunesligine cakar koymus [emoji23][emoji23][emoji23]

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Bu sekilde bir gerekce olmaz. Gorevden donen ama ekip araci imkani olmayan polis ne yapsin? Nobetten cikan saglik personeli ne yapsin? Ornekler uzar gider..

Birkac ay once kizim evde rahatsizlandi, isyerinden aracimla cikip kizimi doktora goturmek icin eve giderken trafik cok kotu oldugu icin emniyet seridini kullandim mecburen. Polis cevirdi, ben gerekcemi soyledim ama ceza yemekten kurtulamadim. Devletin gorev geregi kendisine tanidigi imkani sahsi cikari icin kullanip vatandasa bunu reva gorenlere ben hakkimi helal etmiyorum.

Ali Bey teşekkürler, çok doğru temas etmişsiniz.

İlk defa yazdığım bir cümleyi sildim forumda.

Saygılarımla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...