İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - 1.4 TDCI Zor Çalışıyor

Mehmet Büyükkeleş

Recommended Posts

Mehmet Büyükkeleş

Merhabalar,

Aslında eski for club üyelerindenim ancak ford focus marka aracımı sattıktan sonra başka marka bir araç satın aldığım ve aranızda uzun bir süredir bulunamadım. Şimdi 2011 model tdci fiestamla tekrar aranızdayım. 

Aracım 44 bin kmde. Ben satın aldığımda 28 bin kilometredeydi. Yaklaşık 1 ay öncesine kadar sorunsuz kullandım. Ancak 1 aydır zaman zaman başıma gelen motor çalıştırma problemim var. Problem belki forumda daha önce tartışılmıştır ancak aratmama rağmen böyle bir sorunun paylaşıldığı içeriğe rast gelmedim. Paylaşılmamış olması ile birlikte sizlerle bunu tartışmayı ve çözmeyi yada çözemiyorsak bile sizleri de bu konuda bilgilendirmeyi istedim. İnternette yaptığım araştırmalar sonucunda aynı problemi yaşayan kullanıcılara rast geldim ama onların bu soruna çözüm bulduğunu yada çözüm bulduğu bilgini paylaşımlarınıa hiç rast gelmedim. 

Sorunu tanımlamak için öncelikle aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ediyorum. Video benimle aynı sorunu yaşayan bir kişi tarafından yüklenmiş. Aracıma ait olan ve bir kaç gün önce çekmiş olduğum bir videom var eğer isterseniz onuda sizinle paylaşabilirim ancak sorun tamamen aynı. 

Video da gördüğünüz gibi aracın motoru calısmaya baslıyor ama devir saati oynamıyor. Bazılarınıza bu gösterge sorunu gibi gelebilir ancak değil. Aracın devir saati rolanti devrine gelmeden araç kesinlikle gaz yemiyor. Diğer bir husus ise aracın bu esnada atmış olduğu dumanlı yanık yağ kokusu. Ciddi bir koku ve duman aracın calısıtırıldığı andan itibaren yayılmaya baslıyor ve rolanti devri gelinceye kadar duman devam ediyor. Araştırmalarımda yakaladığım ilginç bir detay var. Sorunu yaşayan Herkes aracı kapalı otoparkta calıştırdığında bu sorunun ortaya cıktıgından bahsediyor.

Vakit ayırıp okuduğunuz için ve konu ile ilgili yardımcı olmaya çalıştığınız için simdiden teşekkür ederim.

:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

Aynı sorun arada ben de de yapıyor çözüm olarak takip edeceğim

Yorum bağlantısı
Okan Tansel

Kardeşim araç turbolumu öleyse onlardan ola bilirmi diye düşündüm sadece bir tahmin benimki işin ehli üstatlarımız gereken biligiyi verecektir size

Yorum bağlantısı
Mehmet Büyükkeleş

Kardeşim araç turbolumu öleyse onlardan ola bilirmi diye düşündüm sadece bir tahmin benimki işin ehli üstatlarımız gereken biligiyi verecektir size

1.4 Tdci motoru var. Sorun turbo mu yoksa başka bir parça mı bilemiyorum. Ancak 1-2 aydır araştırmama rağmen tek fark ettiğim 2010-2011 yılı tdci fiestalarda bu sorunun sıklıkla yaşanıyor olması. Galiba nedeni henüz bulunamamış kronik bir arıza.

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Konu hakkinda pek bilgm yok ancak fikrimi soylemek istiyorum , calistiktan sonra yag lambasi yanik devir 0 yağ Işığı sondukten sonra devir yerine geliyor , yağ pompası ile alakalı bir sorun olabilirmi acaba?

Yorum bağlantısı
Çağlar Öztürk
(düzenlendi)

Merhaba aynı sorun bendede vardı hatta konunun linkini alta yazayım. Servise götürdüm sorunla sürekli olmadığını testlerde denk gelemeyeceklerini izah ettim aracım bi gün durdu mazot filtresi değişti ve yazılım güncellemesi ile kalibrasyon yapıldı yaklaşık 2 aydır hiç yapmadı sanırım sorun düzeldi. Umarım sizinde işimize yarar.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/265713-motor-%C3%A7al%C4%B1%C5%9F%C4%B1rken-devir-g%C3%B6stergesinin-0-da-kalmas%C4%B1/

tarihinde Çağlar Öztürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Büyükkeleş

Merhaba aynı sorun bendede vardı hatta konunun linkini alta yazayım. Servise götürdüm sorunla sürekli olmadığını testlerde denk gelemeyeceklerini izah ettim aracım bi gün durdu mazot filtresi değişti ve yazılım güncellemesi ile kalibrasyon yapıldı yaklaşık 2 aydır hiç yapmadı sanırım sorun düzeldi. Umarım sizinde işimize yarar.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/265713-motor-%C3%A7al%C4%B1%C5%9F%C4%B1rken-devir-g%C3%B6stergesinin-0-da-kalmas%C4%B1/

Verdiğiniz linke göz attım. Aracın 45 bin bakımı yaklaşıyor. Mehmet bey'in daha evvel paylaşmış olduğu maslakta bulunan ustalara aracı bakıma görtürmeyi planlıyorum. Bahsettiğiniz işlemleri bende yaptırıyım. Gelişme olursa sizlerle de paylaşıcam. 

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Emre Usta

Mazot filtresini degistirdim orjinal takilmamisti.Orjinal filtre taktirdim aracin yazilimi sifirlandi bakalim beyaz duman ve vuruntulu calisma gidecekmi.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Oğuzhan Dündar

Abiler bende aynı problemden şikayetçiyim üstteki videodaki gibi benim fiestamda gürültülü çalışıyor acaba o yazılım güncellenmesi kesin çözüm getirirmi

Mazot filtresinide değiştirdim yine bikere beyaz duman atıp çalışmadı arada bi yapıyo bunu aracım

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Emre Usta

3.kez depoyu fulledim suanda beyaz duman vuruntulu calisma yok.aracin sorunu katkili shell nitro kullanmamdan dolayi yapiyordu.simdi bp ultimate kullaniyorum.

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Emre Usta

Fiestada boyle sorunla karsilasan arkadaslarin yorumlarini bekliyorum.Kis geldi yine ayni sorunu yapiyor.Anlamadigim nokta sabah yapmiyor aksam isten cikinca yapiyor.Once ibre oynamiyor vuruntulu calisiyor 5-6 saniye beyaz duman atiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Deniz Baydar

3.kez depoyu fulledim suanda beyaz duman vuruntulu calisma yok.aracin sorunu katkili shell nitro kullanmamdan dolayi yapiyordu.simdi bp ultimate kullaniyorum.

usta aynı sorun bendede var.Çok gariptir bendede sabah yapmıyor akşam işten çıkınca yapıyor.Şaka gibi.

Soğuktan desek sabah 7 de çıkıyorum sabah daha soğuk oluyor.

ve bende shellden alıyorum acaba onla alakalı mı ? Hala bp den mi alıyorsun ? Mazot filresi ile mi alakalı acaba ? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Usta
(düzenlendi)

usta aynı sorun bendede var.Çok gariptir bendede sabah yapmıyor akşam işten çıkınca yapıyor.Şaka gibi.

Soğuktan desek sabah 7 de çıkıyorum sabah daha soğuk oluyor.

ve bende shellden alıyorum acaba onla alakalı mı ? Hala bp den mi alıyorsun ? Mazot filresi ile mi alakalı acaba ?

Shellden bpye gectim bir defa daha yapti.soguk desem sabah yapmiyor.isten cikinca yapiyor.kimse birsey demiyor deli ediyor insani

.mazot filtresini degistirdim.onunla alakasi yok.

tarihinde Emre Usta tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Shellden bpye gectim bir defa daha yapti.soguk desem sabah yapmiyor.isten cikinca yapiyor.kimse birsey demiyor deli ediyor insani

.mazot filtresini degistirdim.onunla alakasi yok.

Serviste yazılım güncellemesi yaptırdınız mı ?

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Yazilim guncellemesi yaptirmadim.

Bence bi serviste yazilim guncellemesi yaptir sorunun yüksek ihtimal gecicek

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Usta

Bence bi serviste yazilim guncellemesi yaptir sorunun yüksek ihtimal gecicek

Servisten ayrilan ustama sordum kutahyada serviste yazilim yukleyecek kisi olmadigini ogrendim [emoji16] eskisehir otokoca kaldi yazilim guncellemesi
Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Kötü mazot motoru bu kadar saçmalatmaz diye düşünüyorum, ilk iş yazılım güncellemesini deneyin derim.

Yorum bağlantısı
Emre Usta

Videodaki gibi sesli calismiyor.zaten shellden baska mazot almiyorum.bp ye gectim.suan ayrica gorev geregi petrol istasyonlarinin denetlenme sonuclarini biliyorum.en temiz yerden aliyorum.yakitla alakasi yok o kesin. Sadece kis gelince yapiyor.Tuhaf olan sabah degilde aksam yapiyor is cikisi

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Deniz Atam

2011 model 1.4 tdci fiesta sahibiyim. Aynı problemi dediğiniz gibi sabahları değilde akşamları ve geceleri yaşıyorum. Benimkin de ek olarak bu kıvama gelmeden önce enteresan bir şekilde çalışmıyor çalıştıktan sonra ise videodaki pozisyona düşüyor. Bir kere çalıştıktan sonra bir daha yapmıyor. Her okul çıkışımda bu sefer çalışacak mı acaba diye merakla biniyorum arabaya. Her seferinde maalesef 15-20 dk bekliyorum ve sürekli uzun süreli marş yapmak zorunda kalıyorum. Geçen hafta başladı bu sorun. Eğer sorunu çözebildiyseniz bizimlede paylaşırsanız sevinirim. Malum öğrenci olduğumuz için bütçemiz kısıtlı ve deneme yanılma şansım pek yok gidip direk sorun buymuş diye yaptırabilmek istiyorum. Bu olay dışında ise arabamdan gerçekten çok memnunum. Geçtiğimiz senelerde videolarla beraber servislere göstermiştim ama maalesef bir sonuç alamadım. Sonuç alabildiyseniz ve bizimlede paylaşırsanız memnun olurum.

Yorum bağlantısı
Emre Usta

Problem kronik sadece 5 derece sicaktayken yapiyor. Sicaklik eksiye dusunce yapmadi hergun kullaniyorum. Yakit ile ilgilide degil cihaza baglayip hata var mi dedik ondada birsey cikmadi.

Yorum bağlantısı
Furkan Gümüş

Ne yazık ki aynı problem bende de var, yakıt katkısı,enjektör temizleyici önerdiler. İşe yarar mı acaba?

Yorum bağlantısı
Metin KAYA

Arkadaşlar sorunun çözümüne ulaşmak için çok uğraştım aracın beynini bile değiştirdim ama çözüm yok bunu düzelticek bir yazılımda yok ve yeni kasalar çıktığı için çözüm üretme gibi dertleride yok aracın bu sıkıntısı kışın aracı sabah kullandıktan sonra 5 saat üzeri bir bekleme yapınca bu sıkıntı meydana geliyor. Genelde ben öğle arası işte çalıştırıp biraz hatta 15dk kullandıktan sonra akşam iş çıkışı normal çalıştırıyorum. Çözüm için bekli otokoça yada yetkili neresiyse oraya ortak topluca mail atabiliriz.

Arkadaşlar sorunun çözümüne ulaşmak için çok uğraştım aracın beynini bile değiştirdim ama çözüm yok bunu düzelticek bir yazılımda yok ve yeni kasalar çıktığı için çözüm üretme gibi dertleride yok aracın bu sıkıntısı kışın aracı sabah kullandıktan sonra 5 saat üzeri bir bekleme yapınca bu sıkıntı meydana geliyor. Genelde ben öğle arası işte çalıştırıp biraz hatta 15dk kullandıktan sonra akşam iş çıkışı normal çalıştırıyorum. Çözüm için bekli otokoça yada yetkili neresiyse oraya ortak topluca mail atabiliriz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Usta

Metin bey tuncay ustaya gittiniz mi. beyin degistiren oldu yine kronik sorun tekrarlamisti demisti.
Yorum bağlantısı
Metin KAYA
(düzenlendi)

Metin bey tuncay ustaya gittiniz mi. beyin degistiren oldu yine kronik sorun tekrarlamisti demisti.

evet gittim tuncay usta değiştirdi beyni ama değişen bişey yok gene kışın mümkün oldukça kullanmamaya çalışıyorum arabayı artık tarihinde Metin KAYA tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...