İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - 1.4 TDCI Zor Çalışıyor

Mehmet Büyükkeleş

Recommended Posts

Ali Fuat Mert

enjektor setini kaca aldiniz acaba?

1500 liraya aldım 4 adet.

Sorun yaz aylarinda olmuyor genelde kis aylarinda artiyor.Nedenini suana kadar kimse bulamadi.

Bende enteresan bir şekilde şu anda da oluyor. Sabah marşa bastım yine aynı sorun devam ediyordu. 

Az önce yetkili serviste bilgisayara bağlatıp baktırdım. Testte sadece egr valfı kalibrasyonunun düşük olduğu başka bir sorun olmadığı söylendi. Duman sorunu içinde bu kadar kafaya takılacak bir durum değil dediler. 

Sonrasında yazılım güncellemesi yapıldı. Yarın sabah tekrar marşa basacağım bakalım ne ile karşılaşacağım.

Yorum bağlantısı
Ubeyd Bayar

O arabanın motor hiç normal çalışmıyor bence ya. 2012 - 76 binde arabam marşa bastığım gibi araba çalışır, en soğuk havalarda bile değişmiyor bu. O km de bi araç için çok garip.

Yorum bağlantısı
Ali Fuat Mert

O arabanın motor hiç normal çalışmıyor bence ya. 2012 - 76 binde arabam marşa bastığım gibi araba çalışır, en soğuk havalarda bile değişmiyor bu. O km de bi araç için çok garip.

Valla bana da hiç normal gelmiyor ama internette araştırmalarımda yada gösterdiğim hiç bir yerde çözüm bulamadık.

Güncelleme sonrasında bu sabah bastım marşa yine hiçbir iyileşme göremedim.

Yorum bağlantısı
Ömer Akbel

S.a arkadaşlar. Aynı sorun bende de var. 2011 my fiestam var. aynı dediğiniz probleme sahibim. Kayseride bir arkadaşım var. 2009 tredi var onun da. Birkaç kez servise gitmiş. İlkinde yazılım güncellemişler olmamış. Fiestalarda soğuk havalarda motoru korumaya alan bir sensör varmış sanırım. motoru korumaya aldığı için çalıştırınca böyle bir durum oluyormuş. bir adet direnç bağlamışlar ve sorun çözülmüş arkadaşımın bana anlattığı bu. Ben de önümüzdeki kış sorun devam ederse serviste bu şekilde yaptırmayı düşünüyorum. Boşa enjektör falan değiştirmeyin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Bi ara teknik servis bülteni vardi tdci fiestalar icin kızdırma bujisi ile ilgili. Bu sorun bende hic bi zaaman olmadi aracim -10 derecede bile tek mars çalışırdı,

Yorum bağlantısı
Ersin Karaca

Sorun benim aracımda da vardı. Gün içindeki ikinci çalıştırmada malesef sorunluydu. Servis yazılım güncellemesi yaptı ve başteknisyen sorunun giderildiğini söylemişti. Benim soruna dair öngörüm olan kızdırma bujilerinin ise sağlam olduğunı belirttiler. Tabi ki sorun devam etti :) ben sattıktan sonra aldığım duyumda ise kızdırma bujilerinin çalışma aralığını kontrol eden elektronik ünitenin bu soruna neden olduğunu duydum. Ehil bir servise konuyu iletmek çözüme belki yardımcı olur.

Yorum bağlantısı
Ali Türkoğlu

Valla bana da hiç normal gelmiyor ama internette araştırmalarımda yada gösterdiğim hiç bir yerde çözüm bulamadık.

Güncelleme sonrasında bu sabah bastım marşa yine hiçbir iyileşme göremedim.

Ali Fuat Bey,

Bende aynı sorunları yaşadım, hala yaşıyorum :(  kızdırma bujileri + enjektör bobinleri + mazot filtresi değişti (1,900 TL para ödedim)

Ama hiçbir düzelme yok, bazen yapıyor bazen normal çalışıyor. son çare yazılım güncelleme deneyeceğim. Servis güncelleme için ne kadar ücret aldı sizden?

Yorum bağlantısı
Ömer Akbel

Ali Fuat Bey,

Bende aynı sorunları yaşadım, hala yaşıyorum :(  kızdırma bujileri + enjektör bobinleri + mazot filtresi değişti (1,900 TL para ödedim)

Ama hiçbir düzelme yok, bazen yapıyor bazen normal çalışıyor. son çare yazılım güncelleme deneyeceğim. Servis güncelleme için ne kadar ücret aldı sizden?

yazılım güncelleme ile düzelmiyor benim bildiğim. arkadaşımın fiestasına yazılım atılmıştı düzelmemişti. soğuk havalarda motoru korumaya alan elektronik bir kart varmış. ona direnç denen bir malzeme var direnç bağlantısı yapıldıktan sonra düzelmiş. aynı sorun bende de var. kışın servise bu şekilde anlatıp çözüm bulmaya çalışacağım. 

Yorum bağlantısı
Ali Türkoğlu

yazılım güncelleme ile düzelmiyor benim bildiğim. arkadaşımın fiestasına yazılım atılmıştı düzelmemişti. soğuk havalarda motoru korumaya alan elektronik bir kart varmış. ona direnç denen bir malzeme var direnç bağlantısı yapıldıktan sonra düzelmiş. aynı sorun bende de var. kışın servise bu şekilde anlatıp çözüm bulmaya çalışacağım. 

Teşekkür ederim Ömer Bey. Son çare olarak deneyelim, kaybedecek bir şey kalmadı zaten :)

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Ali Türkoğlu

S.a arkadaşlar. Aynı sorun bende de var. 2011 my fiestam var. aynı dediğiniz probleme sahibim. Kayseride bir arkadaşım var. 2009 tredi var onun da. Birkaç kez servise gitmiş. İlkinde yazılım güncellemişler olmamış. Fiestalarda soğuk havalarda motoru korumaya alan bir sensör varmış sanırım. motoru korumaya aldığı için çalıştırınca böyle bir durum oluyormuş. bir adet direnç bağlamışlar ve sorun çözülmüş arkadaşımın bana anlattığı bu. Ben de önümüzdeki kış sorun devam ederse serviste bu şekilde yaptırmayı düşünüyorum. Boşa enjektör falan değiştirmeyin. 

Merhaba Ömer Bey,

Geçen hafta Kayseri Ünal Ford yetkili servise gittim sorunu anlattım, "Fiestalarda soğuk havalarda motoru korumaya alan bir sensör varmış sanırım. motoru korumaya aldığı için çalıştırınca böyle bir durum oluyormuş. bir adet direnç bağlamışlar ve sorun çözülmüş" dedim. biz hiç böyle bir işlem yapmadık bu sorunlada karşılaşmadık dediler. Acaba sorunu düzelten diğer servis (metinler) midir?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
  • 3 hafta sonra...
Ömer Akbel

Merhaba Ömer Bey,

Geçen hafta Kayseri Ünal Ford yetkili servise gittim sorunu anlattım, "Fiestalarda soğuk havalarda motoru korumaya alan bir sensör varmış sanırım. motoru korumaya aldığı için çalıştırınca böyle bir durum oluyormuş. bir adet direnç bağlamışlar ve sorun çözülmüş" dedim. biz hiç böyle bir işlem yapmadık bu sorunlada karşılaşmadık dediler. Acaba sorunu düzelten diğer servis (metinler) midir?

merhabalar. valla hangi servis olduğunu bilmiyorum. ancak arkadaşıma sorar buraya yazarım yine detaylıca. geçen kış bende de vardı bu sorun. bakalım bu kış olacak mı bilmiyorum. ancak aynı sorunu benim arkadaşım bu şekilde çözdüğünü söylemişti. arkadaşımla aynı şehirlerde değiliz. o yüzden kayserideki servis isimlerini bilmiyorum

Yorum bağlantısı
Ömer Akbel

arkadaşlar arkadaşımla konuştum. kayseri metinler serviste yaptırmış dediğim işlemi. teyit etmek için sorunu tekrar anlatmasını istedim aynı sorun. bu şekilde çözmüşler. bende de aynı sorun mevcut. bu kış da devam ederse bende bulunduğum yerdeki servise gideceğim. 

yazılım ve enjektör değişimi ile düzelmiyormuş boşuna paranızı harcamayın derim. 

inşaallah faydalı olur. işlemi yaptırıp sorunu düzelen arkadaşlar paylaşırsa iyi olur. 

Yorum bağlantısı
Deniz Atam

Dün itibari ile sorun yeniden baş göstermeye başladı. Tahminim geçen seneki gibi kasımın sonlarına kadar devam eder. Tamamen mevsimle alakalı. Direnç bağlama işi enteresanmış. Yaptırıp sonuç alan olursa buraya yazarsa sevinirim. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Deniz Baydar

Konuyu hortlatma olacak ama bu problem benim aracımda halen devam ediyor ve bugün baya zor çalıştırdım. Yalnız bu sorunun yazılımsal olabileceğini düşünüyorum çünkü bende sabahları asla yapmıyor.

Sabah asla yapmamasının sadece akşam iş çıkışı yapmasının mekanik bir anlamı olamaz. sanırım net çözüm bulan halen yok.

Yorum bağlantısı
Deniz Baydar
(düzenlendi)
13 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Motor sıcakken durum nedir ?

Abi motor sıcakken yapmıyor.Sabah gayet normal çalışıyor, işe geliyorum aracı park ediyorum, akşam marşa basıyorum rolanti yükselmiyor,gaz yemiyor,araç titriyor ve bi 5-10 saniye sonra baya bir beyaz duman atarak  normal rolantide çalışmaya başlıyor.Çalıştıktan sonra bir süre yüksek sesli ve titreyerek devam ediyor ısınınca geçiyor.Soğuk havalarla beraber başlıyor ama -15 derecede yapmazken 0 derecede yapabiliyor garip bir problem.

Sabah çıktığımda yaptığına daha şahit olmadım, ,işe geliyorum yaklaşık bi 10 saat sonra akşam çalıştırdığımda oluyor.beni en çok şaşırtan bu sadece akşam iş çıkışı oluyor. Onun için yazılımsal olabileceğini düşünüyorum.

tarihinde Deniz Baydar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Usta

Sorun kronik 3 ile 7 derece arasi yapiyor.Sabah sogukta yapmazken is cikisi yapiyor nedenini kimse bulamadi henuz.Suan seytan kulagina bende yapmiyor.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Tuna ısrarla bir çok kere yazılım güncelleme kontrolü demiş. Kendi aracında sıkıntı yok. Serviste güncelleme yapılmalı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Aslan Yıldız

Aynı sorun bende de var çözüm bulan oldu mu 

On 28.12.2017 at 00:19, Emre Usta yazdı:

Sorun kronik 3 ile 7 derece arasi yapiyor.Sabah sogukta yapmazken is cikisi yapiyor nedenini kimse bulamadi henuz.Suan seytan kulagina bende yapmiyor.

Mrb emre usta arıza için ne yaptınız şuan yapmıyor tavsiyeniz var mı? İnşallah bir daha yapmaz

Yorum bağlantısı
Emre Usta
Mrb emre usta arıza için ne yaptınız şuan yapmıyor tavsiyeniz var mı? İnşallah bir daha yapmaz
Mevsim gecislerinde yapiyor genelde.suanlik yapmiyor ama yapmayacak anlamina gelmiyor.Çozum bulan var mi bilmiyorum.
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
13 saat önce, Emre Usta yazdı:
16 saat önce, Aslan Yıldız yazdı:

Mevsim gecislerinde yapiyor genelde.suanlik yapmiyor ama yapmayacak anlamina gelmiyor.Çozum bulan var mi bilmiyorum.

kızdırmaların süresini ve baska bişeyi ayarlıyorlar benim basımada gelmişti 4 derecenin altına düştügü zaman güzel ısıtıyordu üstüne cıktıgı zaman kızdırmaları ısıtmıyordu ekranda işareti yanıp hemen sönüyordu oda calısırken zorlanıyordu. herkese sordum normal dedi bu degerler ama nokta atısını birisi çözmüştü. yapan usta pcye bagladı hemen anladı yaparım 200 liranı alırım dedi anlastık adam hemen cat cat yaptı :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

+4 derece normal, bu ısıda anlık yanar ve tek sefer çalışır motor, kısaca +4 derece normal, daha düşük ısıda zaten çalışır yine sıkıntı yok,  +4 ün üstünde zor çalışıyorsa destek ısıtma lazım demektirki buda motorda yolunda gitmeyen birşeyler var demektir, enjektör pompa yada kompresyonda, bunlardan birinde yada birkaçında (başka şeylerde olabilir) hafiften kayıplar başladı demek oluyor kabaca, haberiniz olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
4 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

+4 derece normal, bu ısıda anlık yanar ve tek sefer çalışır motor, kısaca +4 derece normal, daha düşük ısıda zaten çalışır yine sıkıntı yok,  +4 ün üstünde zor çalışıyorsa destek ısıtma lazım demektirki buda motorda yolunda gitmeyen birşeyler var demektir, enjektör pompa yada kompresyonda, bunlardan birinde yada birkaçında (başka şeylerde olabilir) hafiften kayıplar başladı demek oluyor kabaca, haberiniz olsun.

kendini aşmış bilen ustalar var yetkililerin çözemedigi ve bilemedigi seyleri yapan ustalar var onları bulmak tek sorun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...