İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Direksiyon Problemleri

Haluk Şentürk

Recommended Posts

Anıl Dağlı

Merhaba arkadaşlar.Bu konuya yakın olduğu için buraya yazıyorum. Bazı şikayetlerle servise gittim. Bu şikayetlerim aracımın sola çekmesi ve sol ön tekerleğin çukurlarda vurma sesi ve araç sağa sola aşırı sallanmada arkadan gelen tıkırtı sesi. Servisin kontrolleri sonucu iki problem söylediler.Birincisi arka tekerde yanlış olmasın rot çubuğu ve ikincisi direksiyon kutusu değişecek dediler.

Buraya kadar eyvallah, fiyatı öğrenince içimden söylemem gereken "yuhh" kelimesini servis danışmanıma sesli söyledim. Toplam hepsi indirimlerle 4000tl küsür bir rakam verdiler. Sadece direksiyon kutusu 3400tl felan. Bende tabiki diğer ucuz olan rot çubuğunu değiştirelim diğer direksiyon kutusu kalsın dedim. Uzun vadede bana sıkıntı yapmayacağı fakat sürüş konforunu düşüreceğini belirttiler. Neyse diğer parçalar ellerinde yokmuş cuma gününe kaldı. (Ayrıca servis araç arıza kontrolü için 150tl alıyor, şayet servisin tanımladığı arızaları yaptırmazsanız.Bu yüzden ucuz parçayı 450tl gibi bir rakama değiştiricem)

Bu arada boş durmadım aynı gün salı günü yani, internette ve forumlarda araştırmam sonucu Kocasinan sanayide bu işi yapan direksiyoncu ustayla telofonlaşıp bu sabaha randevu aldım. Sabah 8:30 da servise gittim 2,5 saatlik bir operasyonla direksiyon kutusu tamir edilip teslim edildi.(Tamir fiyatı 500tl) Sol tekerdeki vuruntu sesi ve araç çalışmadığı zaman direksiyonu oynattığımdaki boşluk gitti. Sürüş konforunu baya bir etkiliyor.

Sola çekme problemim servise kaldı bakalım parçalar gelince değişip durumu bildiricem.

İyi günler.

Ferit Bey,

Şu an tam içimden geçenleri yazmışsınız.

Bende herhangi bir ses yok. Araç rot/balans düzgün olmasına rağmen, hidrolik direksiyon hidrolik gibi değildi. Oldukça sert, kendisini toplamıyor ve düz yolda sola doğru çekiyordu. Özel servisten deneyimli bir ustamız direksiyon kutusundan kaynaklandığını ve çıkmacıdan alırsak yaklaşık maliyetini bana iletti. Ayrıca, aracın oldukça temiz olduğundan, sola sapmanın keskin olmadığını ve fazla takılmazsam böyle gidebileceğimi söyledi.

Fakat içime sinmiş değil. Eskişehir'de direksiyon ustası arıyorum.

Bunlardan önce de pompadan ses geldiğini farkettim. Araç ısındıktan sonra ses artmakta olup, direksiyonu sağa sola çevirirken vınnnn-vınnnnnn diye ses geliyordu. Pompayı değiştirsek bile sonra sesin tekrarlayacağını. Sese takılmazsam böyle devam edebileceğimi söyledi.

Malesefki tekrar içime sinmedi :)

Bu kışa böyle gireceğim.. Kış sonunda bu 2 problemden 1ini halletmeyi düşünüyorum maliyet durumuna göre.. Tabiii uzman usta bakarsa..

Yorum bağlantısı
Ferit Erken

Tekrar merhaba. Servis bugün çağırdı, gittim arka denge askı z rotları ve bir adet denge çubuğu komple değişimi yapıldı saga sola sallantıda sesler de kesildi. Sürüş konforum daha da arttı. Servis halen direksiyon kutusunda diretti fakat tamir ettirdiğimi söyleyince şaşırdı . Sanki tamir olmuyormuş gibi. Neyse ben şu an memnunum. Bilgilerinize.

Yorum bağlantısı
Fatih Belen

Merhabalar. Aracım 125-130 km arasında direksiyon titriyor. İstanbula yolculuk yaptım. Dönüşte İstanbulda balans yaptırdım. Balans bozuktu. Hepsi yapıldı. Ama dönüş yolunda yine titreme vardı.

Bu arada direksiyonu tam sağ çevirip yavasca hareket edince lok lok ses geliyor. Sol taraf Çamurluk davlumbazi tekere surtuyor dedi kime gosterdiysem. Gerçekten de surtuyor ama böyle bir ses yapması mümkün değil. Ve direksiyon titremesi bir türlü düzelmiyor.

Sağ aks 2 defa komple değişti. 2sinde de ses yapıyordu arızalı takmışlar yenisi ile değişti. Ve yokuşlarda düşük vites yüksek devirdede ben bu titremeyi hissediyorum gibi. 4 lastigim yeni. Motor kulaklarından vs. Sorun olabilir ki ? Nereye yogunlasmaliyim?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Tüm yürüyen yetkili serviste kontrol edilmeli derim. Dışarıda kimse parçaların orjinal mi değil mi anlayamıyor. Yan sanayi parçalarda bu durumlar yaşanabiliyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Nalbantoğlu

Jantlar replika ise balans tutmuyor olabilir. Lastikler eskimişse onlar balans tutmuyor olabilir. Lok lok sesi de ön düzende bir sıkıntı olduğunu gösteriyor. Ön düzeni iyice bir kontrol ettirmeniz gerekecek.

Yorum bağlantısı
gokhan gunay

Jantla alakali deil, motor kulaklari o sorunu yapmaz sadece motoru sarsintili calistirir baska ses çıkartma z, aks lari degistirdiyseniz oncelikle salincsk burc larina baktirin saglamsa sonra amartisor takoz bilyesine baktirin oda saglamsa zrot oda saglamsa son olarak rot baslarina baktirin bunlardan birisidir . Birde mumkun oldugunca hic bir arabada direksiyonu tam sola veya saga kirmayin direksiyon kutusu nu bozarsiniz .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Belen

Jantlar saç jant. Orijinal mi değil mi bilmiyorum. Lastikler yeni. Sol salincakta bi kaç ay önce değişmişti. Komple alt takıma bakıldı. Sorun yok denildi. Dediğiniz parçalara yogunlasilmasini isteyeceğim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

orjinal saç jant ile davlumbaza sürtme sebebine bakmalı öncelikle. öncesinde kabaca yapılmış bir hasar tamiri olabilir?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Belen

Davlumbazlari galiba çok tak çıkar yapmışlar. Geri yerine oturtamamislar. Bu sol davlumbazda silecek deposunun arkasında ince bi çıkıntı var aşağı doğru. Sürten yer orası.

Jantlar 14 bu arada. 175-65-14

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Fatih Belen

Sorun 2 defa değişen sağ aks da çıktı. Tekrar değişecek. Bilginize.

lok lok sesi de rot başı değiştikten sonra kesildi.

Yorum bağlantısı
gokhan gunay

Her zaman ojinal parca kullanmaya dikkat edin ucuz diye taktiginiz yan sanayileri 1.2 sene sonra tekrar degisirsiniz ama orjinali ni kullanirsaniz cok uzun yillar sorun cikartmaz

Yorum bağlantısı
Fatih Belen

Aks yan sanayi ama garantili. Garantiden değişecek. İlk takılan 2si ses yapıyordu. Buda titreme yapıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Aslanoğlu

Merhaba aracım 2007 model direksiyon cok sert diyemem ama kayınpederin megane 2 sini kullandiktan sonra kendi aracim bana karaduzen direksiyon gibi geldi park halinde tek elle cevirebiliyorum 70 8p km lerde baya sert oluyo sizin araclariniz nasil yani benimkinde bir problemmi var yardımcı olursaniz sevinirim

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Cihan şimşek

Ahmet abi merhaba konu eskimiş fakat benimde aynı sorunum var, sen sorunu çözebildinmi acaba?

Yorum bağlantısı
Ali Kaya

Direksiyonu yavaşça sonuna kadar çevirin,devir yükselmeden direk stop ediyorsa psps sensörüdür,bu nu anlamanın bir diğer yoluda aracı boştayken 2.000 devire kadar getirin direksiyonu o şekilde sonuna kadar çevirin araç stop etmezse sıkıntı psps dir.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ömer Yılmaz34

S.a değerli forum üyeliri 03.12.2016 cumartesi günü yani dün aracimin trigel setini ve fren balatalirini değiştirdim trigel seti ön iki tarafin fren balatalari ve ön sol tekerin akis körüğne 450 lira verdim buraya kadar sıkınti yok anacak trigel seti degistikten sonra direksiyonu gerek hareket halinde gerek dursugumda saga sola cevirdigimde motor tarafindan (tahmince pompadan) acayip bir ses geliyor bu hem direksiyonda fark edilen bur titresim oldu bugun form istanbul alışveris merkezine gittim arabayi park ettip geri geldim araca binecektim baktim yağ akitmis motorun sol tarafinda evin önüne geldim kaputu kaldırdım baktigimda fren hidroliginin yag ikmali yaptigim kutunun üstünden yağ atmıs evin önünde de yag damlatmaya devam etti trigeli degistirdigim tamirciye götürdüm abi ben yapabilcem bisey yok bugun pazar yarin getir pompaciya götürelim dedi yanliz önümüzdeki iki hafta sehir dışında olcam götüremicem. Degerli arkadaslar cok uzun oldu ama şimdi birincisi bu problem nerden kaynaklaniyo ve cözümü nedir ikincisi sıkıntı pompadaysa burda hata trigeli degistiren ustadami aracim 2006 1.4 tdc fiesta 167000 de yardimlarınızi bekliyorum hepinize saygılar.

Yorum bağlantısı
Osman Ünal2

Hocam benim bildiğim kadarıyla balata değişimi sonrası yeni balata daha etli olacağından fren için gerekli yağ seviyesi dusuyor.Ardından fazla yağ normal şekilde yedek depoya yoneliyor ve depo zaten max cizgisindeyse taşma yapabiliyor.

Ancak anladığım kadarıyla bir de aksla ilgili işlem yapılmış bir ihtimal ordan da kaçırma şansı vardır.

Yorum bağlantısı
Ömer Yılmaz34

O konuda tam bilgim yok ama yapılmadı galiba sadece su bidonu bosaldıgi icin su ve antifiriz koydu ve direksiyon hidroligi koydu hatta ilk ses gelince enjektörle hidrolik kutusundan cekti motora aldi yagi
Ünal hocam aracin ön sol aks körüğü degisti ama yag sag taraftan atyo acaba dediginiz gibi yag fazla gelse kapaktan atsa ama ses neden geliyo onu anlamadim

Yorum bağlantısı
Osman Ünal2

Pompa eğer daha önce sessizken ses yapmaya başlamışsa bir terslik olduğu belli.Ama tahminimce yukarda bahsettiğim gibi fazla yağ atılmıştır. Aracın direksiyon ve fren hidroligini bir kontrol edin eksilme var mı diye müsait zaman.

Yorum bağlantısı
Emre Akbas

Araç görülmeden motor dinlenmeden yapılan tüm yorumlar farazi olur çünki bu tür durumlarda okadar farklı yerlerden sorun çıkabiliyorki benzer olmasada benim de pompa tarafından bir ses geliyordu 10 yere gittim 10 yerde ayrı bişey dedi :D sonunda birisi teşhis koydu yaptırdım

Yorum bağlantısı
Ibrahim Tuncer

Arkadaşlar 2006 fiesta 1.4 dizel aracımla uzun yolda giderken arac tekledi sanki biri aracı tutup bırakıyor gibi. Motor ısınınca oldu sorun bu şekilde kullandım sonra ariza ışıkları yandı ve direksiyon sertlesti sağa çektim kontagi kapatıp tekrar çalıştırdım düzeldi ama sorun aynı şekilde devam etti 50 km yolda 4 kez durmak zorunda kaldım. Bi tamirciye gittim gosterge arızası dedi başka biride beyinden diyor böyle bir sorunla karşılaşan veya önerisi olan arkadaşlar yardım edebilir mi.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Elektrikli direksiyon mu var hidrolik mi bilginiz varmı? Bahsetmiş olduğunuz konu elektrikli motorlu direksiyonlarda karşılaşılıyor özellikle Fiat puntolarda sık sık karşılaşıldığını duymuştum

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...