İçeriğe Yönlendir

Kasko Teklifi, Yardımcı Olur Musunuz ?

Metin Mankal

Recommended Posts

Metin Mankal

Herkese merhabalar.Daha önce konusunu açmıştım.Focustan sonra 2011 pejo 308 e geçiş yaptım.Şimdi kasko yaptırmayı düşünüyorum.Doğrusu hiç bir bilgim yok.Daha önce hiç kasko yaptırmadım.Yıllardır Sigortam net e sigortalatıyorum aracımı.Yine onlara yaptırdım 240 tl ye.Kasko içinde Aviva sigorta dan 1030 lira öğretmen indirimli genişletilmiş kasko fiyatı verdiler.Poliçeyi okudum kafama yatmayan bir iki konu var.Birincisi mini onarım sadece 30 cm yi geçmeyen yüzeysel boya için ve senede iki kez.İkame araç temini bir haftalık.Birde aracın pert olması durumunda ortalama fiyat belirlenir gibi bir ibare var.Bunu pek anlamadım.

Şimdi Aviva nasıldır?Fiyat uygunmudur.Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Aracı ne zaman aldınız? 1 haftayı geçtiyse fiyat muhteşem bir biçimde yükseliyor. Hızlı olmanızı tavsiye ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rahmi Nural

Herkese merhabalar.Daha önce konusunu açmıştım.Focustan sonra 2011 pejo 308 e geçiş yaptım.Şimdi kasko yaptırmayı düşünüyorum.Doğrusu hiç bir bilgim yok.Daha önce hiç kasko yaptırmadım.Yıllardır Sigortam net e sigortalatıyorum aracımı.Yine onlara yaptırdım 240 tl ye.Kasko içinde Aviva sigorta dan 1030 lira öğretmen indirimli genişletilmiş kasko fiyatı verdiler.Poliçeyi okudum kafama yatmayan bir iki konu var.Birincisi mini onarım sadece 30 cm yi geçmeyen yüzeysel boya için ve senede iki kez.İkame araç temini bir haftalık.Birde aracın pert olması durumunda ortalama fiyat belirlenir gibi bir ibare var.Bunu pek anlamadım.

Şimdi Aviva nasıldır?Fiyat uygunmudur.Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler...

Ikame arac aracin serviste kaldigi gunler icin en fazla 7 gune kadar ayni standartlarda baska bir arac kullaniminiza sunuluyor.30 cm yi gecmeyen onarimda kaskonuzu bozmadan senede iki kez size taninan hak demek.Son olarak Bence kasko yaptirmayin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Mini onarim klozu normal bu sekilde olmasi. Adı ustunde, ufak tefek hasarlarda kasko policenizdeki indirimi bozmadan, prosedur beklemeden alacaginiz bir hizmet.

Asistans hizmetlerinde ikame arac suresi sirketlerde degisiklik gosterebilir. Ortalama 7 gundur. 15 gunluk opsiyonlu secimler olabilir ancak priminize yansir.

Aracin pert durumunda piyasa rayic degeri ortalama olarak bulunur. Eksper alim satim yapan yetkili 2. El bayilerinden, internetten, piyasadan arastirma yaparak ortalama degeri bulur aracin bu bedel uzerinden perte ayrilmasi icin sizinke mutabakat yapilir. Sigorta sirketlerinin genel calisma mantigidir.

Ancak o teklifte bence asil su noktalara bakin.

Aviva sigorta anlasmali servisleri disinda muafiyet var mi?

Onarim sirasinda orjinal parca mi, yan sanayi mi kullanilacak?

Cam hasarinizda muafiyet var mi?

Policede herhangi bir sekilde muafiyet kelimesi geciyor mu?Geciyorsa bir kloz icin mi, genel kapsam icin mi?

Sonuc olarak piyasada 38 sirket kasko policesi yaparken, acenteleri nerdeyse her mahalleye yayilmisken; yuzyuze gorusup teklif alin, muhattabiniz olsun. Daha once hic duzenlemediginiz bir police icin sorumluluk almayin.

Bu arada aldiginiz teklif bence son derece uygun.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Misafir

Kaskoda yazan rakamı ödemiyorlar mı ? Ödemiyorlar ise neden kasko bedeli yazılıyor? Şimdi 2011 model taksiden çıkmalar piyasayı düşürmez mi ? Ortalama ne demek ? 

Bunlar bütün dünyada mı böyle yoksa bizim gibi ülkelerde ne geçirirsem kar mantığı güdülen yerlerde mi yapılıyor ?

Dün arkadaşım sıfır araba aldı Balıkesir'den. Geçici plaka için 300 lira ödemiş. O da 2 gün. Neden her yere para ödemek zorunda bırakılıyoruz anlamıyorum. Sırf bu yüzden ev almaktan soğudum.

Yorum bağlantısı
Misafir

Kaskoda yazan rakamı ödemiyorlar mı ? Ödemiyorlar ise neden kasko bedeli yazılıyor? Şimdi 2011 model taksiden çıkmalar piyasayı düşürmez mi ? Ortalama ne demek ? 

Bunlar bütün dünyada mı böyle yoksa bizim gibi ülkelerde ne geçirirsem kar mantığı güdülen yerlerde mi yapılıyor ?

Dün arkadaşım sıfır araba aldı Balıkesir'den. Geçici plaka için 300 lira ödemiş. O da 2 gün. Neden her yere para ödemek zorunda bırakılıyoruz anlamıyorum. Sırf bu yüzden ev almaktan soğudum.

Kaskoda sigorta bedeli Nisan 2013'ten itibaren yazmıyor. Burada ama sigortalıyı korumak aslında. Daha önceki dönemlerde primleri düşürmek için sigorta bedeline manuel müdahaleler yapılarak mağduriyetler oluştu. Bağlı bulunduğumuz Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı  bu işleme el koyarak sigortalıyı sadece aracının marka modelini kontrol edecek kadar basit bir hale gelmesini sağladı. Şu anda poliçeni  içinde araç bedeli 1TL bile yazsa poliçenin üzerindeki marka modelin piyasa rayici neyse o ödenir. Gerisi Acente ile sigorta şirketi arasındadır.

Kasko poliçesi düzenlenirken poliçe üzernde yazmayan ama hesaba konu olan sigorta bedeli TSB'nin (aynı zamanda noterlerin kullandığı değer kitabı diyelim) belirlediği bedellerden alınır. Buradaki bedeller de zaten ortalama araç değerleridir ve kasko poliçesi düzenlenirken standartdizasyonu sağlamak için kullanılır. Aksi durumda herkes farklı fiyattan aracını sigortalatmak isteyebilir, kötü niyetli durumlarda problemler ortaya çıkardı. Yine de değer listesinde belirtilmeyen opsiyonlar için bir miktar sigorta bedeline ilave edilebilir ya da orjinal olmayan ekipmanlar ekstra teminat olarak ilave edilebilir. Yani buradaki bedel aracı doğru fiyattan primlendirmek içindir tazminat anındaki belirleme farklıdır.

Hasar anında eksper piyasadaki farklı satış kanallarından benzer özelliklerdeki aracın fiyatlarını toplar, ortalamasını alır. Sigortalıyla mutabık kalınmadan hasar ödenmez. Sigortalı mutabakat imzalamazsa hasar ödenmez. Sigorta şirketlerinin tüm kararları yargıya açıktır. YArgıya gitmeden hakem heyetleri vardır. Eğer herhangi bir durumda hasar ile ilgili problem varsa sigorta şirketinin kararına itiraz edilebilir. Taksiyi, pertten dönen aracı hesaba katmaz. 0 araç ise piyasada birçok poliçedeki anahtar teslim klozundan yararlanılarak bayiden 0 araç alınabilecek şekilde tazminat ödenir.

Dünyadaki uygulama nasıl bilmiyorum ama yabancı sigortalılarımızın belirttiğine göre, bizde sigortalar daha geniş kapsamlı. Ayrıca yaşa göre Avrupa'da nerdeyse araçla aynı fiyat olan trafik(kasko demiyorum) poliçeleri mevcut, ablamlar yurtdışındayken biliyorum. Bununla beraber hasarsızlık indirimileri global. Yani Türkiye'deki indirimi Avrupa'da kaskonuzda kullandıran şirketler mevcut.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Ahmet Kaleli

Arabayı sattım.Hemen araba alamadım.Aradan 2 ay gibi süre geçti.Araba aldım.Hemen sigortaya gittim.Trafik sigortası (mecburi) yaptıracağım.Bide ne göreyim.Aracı sattıktan hemen sonra satılan aracın sigortası iptal ediliyormuş.Ne yazık ki ilk defa araba alıyormuşum ve ilk defa sigorta yaptırıyormuşum muamelesi gördüm.Sistem böyle işliyor.Sizler de dikkat edin.Aracınızı sattıktan sonra hemen gidip trafik sigortanızı iptal ettirin.Konu dışı olabilir ama denk gelmişken uyarmak istedim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Varnalı

Onarim sirasinda orjinal parca mi, yan sanayi mi kullanilacak?

Evren abi artık yeni kanunla muadil parça kullanıma açılmadı mı ?Yoksa ileri bir tarihte mi başlayacak bu iş ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Arabayı sattım.Hemen araba alamadım.Aradan 2 ay gibi süre geçti.Araba aldım.Hemen sigortaya gittim.Trafik sigortası (mecburi) yaptıracağım.Bide ne göreyim.Aracı sattıktan hemen sonra satılan aracın sigortası iptal ediliyormuş.Ne yazık ki ilk defa araba alıyormuşum ve ilk defa sigorta yaptırıyormuşum muamelesi gördüm.Sistem böyle işliyor.Sizler de dikkat edin.Aracınızı sattıktan sonra hemen gidip trafik sigortanızı iptal ettirin.Konu dışı olabilir ama denk gelmişken uyarmak istedim.

Dediğiniz olay çelişiyor birbiriyle !!!

Yorum bağlantısı
Ahmet Kaleli
(düzenlendi)

Oyuna falan mı geldik yoksa!!! 400 lira trafik sigortası ücreti ödedim.Ankarada oturuyorum.

tarihinde Ahmet Kaleli tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Recep Güney

Aviva bana ikame arac olarak 1.2 benzinli bos clio sembol verdi;) park halinde aracima carpmislardi 1 haftada parcayi gonderip duzelmesini sagladilar ikame arac konusundaki memnuniyetsizligim disinda bu olayda problem olmadi. Daha once de bi hasar durumu olmustu bunda ise tam 4 ay sonra dosyayi sonuclandirip odeme yapmayacagiz dediler.servis yoneticisi ve eksper bi dolap cevirdiler detaylarina girmek istemiyorum ama dis hekimiyim ivir zivir derken adima 7-8 tane police yaptiriyorum yillik, çöp kovami bile sigortalatmam aviva sigortaya bir daha.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Yardımlarınız için çok teşekkürler.Şu an kasko yaptırmamayı düşünmeye başladım.Piyasadaki birkaç firma dışında sorun yaşamayan yok gibi.O bi kaç firmada 2000 e yakın rakamlar çıkarıyor.Evren Bey haklısınız. En iyisi aslında yüz yüze görüşerek iş yapmak ama burada 7 yıldır neredeyse hiç sorunsuz alışveriş yapamadım .Maraş esnafına pek güvenmiyorum doğrusu.Artık çoğunlukla internet ten alışveriş yapıyorum ve inanınki daha sorunsuz oluyor.Recep Bey Aviva konusunda haklısınız sanırım.O kadar ısrarcılar ki günde 10 sefer arıyorlar.Bu da ister istemez insanda şüphe doğuruyor.

Yorum bağlantısı
Ahmet Kaleli
(düzenlendi)

Metin hocam bu arada K.Maraş'a selamlar...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Oyuna falan mı geldik yoksa!!! 400 lira trafik sigortası ücreti ödedim.Ankarada oturuyorum.

Büyük iller öyle. Bizim muhasebeci 530 lira ödedi.

Yorum bağlantısı
Mustafa Gökmen

Kasko yaptırmadım 6 aylık aracımı hurdaya verdim.Kasko bedeli bir aracın en fazla ön tampon hasar bedeli kadar, bence bir an evvel taksitle vs adı sanı belli bir şirkete aracınızı kaskolatın.

En kötü kasko şirketi , hiç kaskosuz olmaktan iyidir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Onur Çelebi

Yardımlarınız için çok teşekkürler.Şu an kasko yaptırmamayı düşünmeye başladım.Piyasadaki birkaç firma dışında sorun yaşamayan yok gibi.O bi kaç firmada 2000 e yakın rakamlar çıkarıyor.Evren Bey haklısınız. En iyisi aslında yüz yüze görüşerek iş yapmak ama burada 7 yıldır neredeyse hiç sorunsuz alışveriş yapamadım .Maraş esnafına pek güvenmiyorum doğrusu.Artık çoğunlukla internet ten alışveriş yapıyorum ve inanınki daha sorunsuz oluyor.Recep Bey Aviva konusunda haklısınız sanırım.O kadar ısrarcılar ki günde 10 sefer arıyorlar.Bu da ister istemez insanda şüphe doğuruyor.

Metin bey bence kesinlikle kasko yaptırın çünkü trafik hali ne olacağı hiç belli olmuyor.. Bundan iki ay önce babam aracımla kaza yaptı kaskomuz yoktu 20 bine aldığımız 2004 Fiestada 4 bin lira hasar çıktı hala ödemeye çalışıyorum  :angry:

O kazadan hemen sonra 1500 liraya kasko yaptırdım...

Yorum bağlantısı
Recep Güney

Ek olarak kasko yaptirmanizi tavsiye ederim ilk mesajimda soyledigim park halinde carpma olayinda kaskom olmasaydi karsi tarafin sigortasi yan sanayi ayna takilmasina izin veriyordu kasko sayesinde orjinal ayna takildi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Polat

7-8 ay araçsız kaldıktan sonra Ankara plakalı aracıma geçen ay 240 TL ye sigorta yaptırdım. Biraz yüksek gibi geldi rakam...

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

7-8 ay araçsız kaldıktan sonra Ankara plakalı aracıma geçen ay 240 TL ye sigorta yaptırdım. Biraz yüksek gibi geldi rakam...

Rakam bence çok iyi.Ankara plakalı araçlar şu an 400 den başlıyor.

Yorum bağlantısı
Ahmet Kaleli
(düzenlendi)

Mehmet hocam 15.11.2014 tarihinde axa dan 393 TL ye trafik sigortası yaptırmışım.Plaka 06.Aracı sattıktan hemen sonra, önceki trafik sigortasını iptal ettirmediğim için böyle olduğunu söyledi axa sigorta.

Yorum bağlantısı
Mehmet Polat

Rakam bence çok iyi.Ankara plakalı araçlar şu an 400 den başlıyor.

Benim rakam iyi de ben Ahmet kardeşim için rakamın yüksek gibi olduğunu belirtmek istemiştim ama şimdi okuyunca cümlemin hatalı olduğunu farkettim... ;)

Mehmet hocam 15.11.2014 tarihinde axa dan 393 TL ye trafik sigortası yaptırmışım.Plaka 06.Aracı sattıktan hemen sonra, önceki trafik sigortasını iptal ettirmediğim için böyle olduğunu söyledi axa sigorta.

Anladım hiç indirim uygulanmamış...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Kaleli

Sağlık olsun.Buda bir tecrübe oldu hocam.Allah kaza bela vermesin...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Evren abi artık yeni kanunla muadil parça kullanıma açılmadı mı ?Yoksa ileri bir tarihte mi başlayacak bu iş ?

Yan sanayi parça kullanımında bir kısıtlama yok. Ancak genişletilmiş kasko poliçelerinde sigorta şirketleri büyük çoğunlukla orjinal parça kullanacağını taahhüt ediyor. Yan sanayi parça kullanımı piyasada adı olan şirketlerin çok tercih ettiği bir yöntem değil. Daha sonra yaşanılacak sıkıntılarla uğraşmak yerine baştan problemsiz işlem yapmak hem vakit hem de maddi kayıpların önüne geçiyor.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...