İçeriğe Yönlendir

Mondeo'yu Aldik..

Ali İnce

Recommended Posts

Ali İnce

Merhaba, bugun bir mondeo sahibi olduk hayirlisiyla. Araci yozgattan alip samsuna getirdim. Az once indim, yarin bakima sokacagim, taze taze bir iki sorum var:

Oncelikle ve hissettigim en buyuk problem direksiyonda. Birincisi direksiyon bana nedense baya bi agir geldi. Dusuk veya yuksek hiz farketmiyor, direksiyon bildigin sert donuyor. Arac hareketsiz vaziyetteyken direksiyonu sag sol yapinca tik tik diye bir ses geliyor. Hareket halindeyken ise sol virajlarda bir sikinti yok fakat sag viraja girince direksiyon sanki bosa cikiyor gibi oluyor. Kutu problemli anladigim kadariyla ama bunu bilerek ve fiyattan duserek aldim. Siz ne dersiniz?

Ikincisi ornegin 90la giderken durana kadar fren yapinca durma mesafesi boyunca frene surekli basilirsa direksiyon titriyor, disklerdede problem var. Duz yolda da ufak tefek sekmeler hissettim. Fordun yetkili servisindeki usta torna olur dedi, ozel servisteki usta ise olmaz, tutmuyor, kirilabilir dedi. Cok yorgunum, detayli arastiramadim, bu konudaki dusunceleriniz nelerdir?

Dosemelere detayli bir ic temizlik yaptirmak istiyorum, samsunda onerebileceginiz bir yer var mi?

Gelelim motor-yakit konusuna. Yozgattan cikarken arac tetik atana kadar fullendi, 55lt yakit aldi, samsuna iner inmez tekrar fulledim, 55 liralik mazot aldi, yani yozgat-samsun arasi 300km de arac 19 kurus yakti, bir kere deneme amacli 210a, bir iki seferde sollama yaparken 160 - 170e ciktim sadece, geri kalani 6. vites 120 civarinda geldim. Sadece maşallah diyebildim, sizin de goruslerinizi merak ediyorum. Motor gercekten kuvvetli ve iyi kondusyonda, cekisle alakali hicbir problem yok, virajlardaki yol tutus gercekten cok iyi bahsettigim problemlere ragmen.

Sonuc olarak yukarida yazdiklarimin disinda arac cidden cok hosuma gitti, umarim bu problemler de sikintisiz bir sekilde uygun maliyetle halledilir, uzun yillar gule oynaya bineriz. Cok uzun oldu, umarim konuyu dogru yere acmisimdir, asiri yorgunum, okuyana, cevaplayana, herkese tesekkurler, selamlar, kucak dolusu sevgiler :)

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Mehmet Küçük

Aracınız hayırlı uğurlu olsun. Kazasiz belasiz güzel günlerde kullanın. Konuyla ilgili bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlar size yardımcı olacaktır.

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Hayırlı uğurlu olsun güle güle, kazasız belasız kullanın İnşallah.

Yorum bağlantısı

Öncelikler hayırlısı olsun. Halledilmeyecek problemler değil. Az maliyetler fıstık gibi olur.

Direksiyon sanırım kronik problem. Pompa revizyonu gerek. Yaklaşık 400 Tl tutar.

Diskleri iyi bir tornacıya gösterin. Zaten kurtarıp kurtaramayacağını söyler size. %90 disklerden titreme. Olmadı değiştirirsiniz. Takım halinde yaklaşık 300 Tl+ işçilik tutar.

Detay temizlikte prof. bir yerde 250 Tl ye halledebilirsiniz. 

Yakıt olayı gerçekten çok iyi.  :nazar:

Yorum bağlantısı

Hayırlı olsun. Yakıt değeri çok iyi görünüyor.  

Bahsettiğiniz problemler halledilir.

Bunların dışında maliyetli olan zincir, enjektör, turbo ve mazot pompasının durumu önemli.

Yorum bağlantısı
Emin Önal

Hayırlı olsuın hemşerim.

Yakıta maşallah.

Fotolardan önce biraz bilgi alsaydık bari, hangi mondeo bu ? Kasa, yaş, km ?

Yorum bağlantısı
Uğur Efe

Direksiyon yağını kontrol ettiniz mi? Lastik havalarını kontrol ettiniz mi? Diski,güvenebileceğiniz bir tornacıya gösterin , torna kurtarır derse torna olabilir.İhtimalli konuşursa hiç torna işine bulaşmayın.Hayırlı olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Sıvıları havaları kontrol edin muhakkak. Sonra diskleri muhakkak değiştirin. Direksiyon ve tıkırtıları ben bilemeyeceğim. Aracınız hayırlı olsun. Maaşallah az yakmış.

Yorum bağlantısı
Yasir Baş

Hayırlı olsun.. Güle güle kullanın.. 

Yakıt vs çok güzel daha ne olsun, inşallah masraflarınız da az olur ağız tadı ile binersiniz yeni arabanıza.

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Öncelikle hayırlı olsun aracınız, arkadaşlar gerekli açıklamaları yapmışlar zaten giderilemeyecek problemler değil şükür ayrıca dinlendikten sonra aracın modeli ve kilometresi hakkında da bilgileri ve resimlerini Arabam konusunda bekleriz artık.....

Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek

Ali bey, Hayırlı olsun güle güle kullanın

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Merhaba, bugun bir mondeo sahibi olduk hayirlisiyla. Araci yozgattan alip samsuna getirdim. Az once indim, yarin bakima sokacagim, taze taze bir iki sorum var:

Oncelikle ve hissettigim en buyuk problem direksiyonda. Birincisi direksiyon bana nedense baya bi agir geldi. Dusuk veya yuksek hiz farketmiyor, direksiyon bildigin sert donuyor. Arac hareketsiz vaziyetteyken direksiyonu sag sol yapinca tik tik diye bir ses geliyor. Hareket halindeyken ise sol virajlarda bir sikinti yok fakat sag viraja girince direksiyon sanki bosa cikiyor gibi oluyor. Kutu problemli anladigim kadariyla ama bunu bilerek ve fiyattan duserek aldim. Siz ne dersiniz?

Ikincisi ornegin 90la giderken durana kadar fren yapinca durma mesafesi boyunca frene surekli basilirsa direksiyon titriyor, disklerdede problem var. Duz yolda da ufak tefek sekmeler hissettim. Fordun yetkili servisindeki usta torna olur dedi, ozel servisteki usta ise olmaz, tutmuyor, kirilabilir dedi. Cok yorgunum, detayli arastiramadim, bu konudaki dusunceleriniz nelerdir?

Dosemelere detayli bir ic temizlik yaptirmak istiyorum, samsunda onerebileceginiz bir yer var mi?

Gelelim motor-yakit konusuna. Yozgattan cikarken arac tetik atana kadar fullendi, 55lt yakit aldi, samsuna iner inmez tekrar fulledim, 55 liralik mazot aldi, yani yozgat-samsun arasi 300km de arac 19 kurus yakti, bir kere deneme amacli 210a, bir iki seferde sollama yaparken 160 - 170e ciktim sadece, geri kalani 6. vites 120 civarinda geldim. Sadece maşallah diyebildim, sizin de goruslerinizi merak ediyorum. Motor gercekten kuvvetli ve iyi kondusyonda, cekisle alakali hicbir problem yok, virajlardaki yol tutus gercekten cok iyi bahsettigim problemlere ragmen.

Sonuc olarak yukarida yazdiklarimin disinda arac cidden cok hosuma gitti, umarim bu problemler de sikintisiz bir sekilde uygun maliyetle halledilir, uzun yillar gule oynaya bineriz. Cok uzun oldu, umarim konuyu dogru yere acmisimdir, asiri yorgunum, okuyana, cevaplayana, herkese tesekkurler, selamlar, kucak dolusu sevgiler :)

Mondeonuz hayırlı olsun. Allah kazasız belasız keyifle binmeyi nasip etsin.

1- Rot başlarını yenilerseniz direksiyon hafifliyor.

2-Diskleri torna ettirmenize gerek yok. Bir çift disk 160 lira. Yenisini takın gitsin.

3-Yanlış hatırlamıyorsam araç dizeldi. Emme manifoldu ve egr yi temizleyin.

4-Hidrolik direksiyon kayışını ve bilyesini yenileyin.

5-Alternatör (şarj dinamosu) nun kasnağını clutch pulley ile değiştirin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali İnce

Oncelikle okuyan, cevaplayan ve iyi dileklerini ileten herkese ayri ayri tesekkur ediyorum, cok daha iyileri sizlerin olsun insallah.

Soranlar olmus, aracim 2005 model 2.0tdci manuel ghia, orjinal 220bin km de. Dun iyi yorulmusum, anca uyanabildim, simdi bi sanayi yoluna dusecegiz bakalim :) detayli anlatim ve fotograflar icin arabam basliginda yeni bi konu acacagim insallah.

Forumu arastirdim fakat servis ismi verilemiyor sanirim, bir euroford okudum, samsun'da onerebileceginiz bir yer var mi acaba selaminizla oraya gideyim direk?

Yorum bağlantısı
Okan Tansel

Aracınız hayırlı uğurlu olsun. Kazasiz belasiz güzel günlerde kullanın.  :nazar:  :nazar: 

Yorum bağlantısı
Bekir Afşar

Hayırlı olsun Ali Bey ;) Güle güle kullanın inşallah ;)

Yorum bağlantısı
Murat Gök
(düzenlendi)

Samsunda sanayi girişinde tekf...rd var...İbrahim usta yardımcı olur...

tarihinde Murat Gök tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali İnce

Murat bey, aynen ona gittim ben de, yarin sabah icin randevulastik, direksiyon kutusu tamir ve diskler torna dedi, sikintisiz halledecegiz insallah :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...