İçeriğe Yönlendir

Motor Çalışırken Fren Şişmesi - Tehlike Yaşadım

Misafir

Recommended Posts

Arkadaşlar merhaba.

Dün İstanbul'un meşhur yağmur sonrası kilitlenmiş trafiğinde dur-kalk ilerlerken, önümdeki araç durdu. Ben de zaten 10-20 gibi süratlerde ilerliyordum. Frene bastım bir gariplik hissettim. Daha fazla basmak istedim fren pedalı şişmişti. Bütün gücümle abanıp, çarpmama ramak kala, zar zor durdum. Daha sonra nedense açık olan klimamı kapattım ve fren pedalı ayağımın altında yumuşadı. Sonra sorunsuz şekilde eve vardım.

Hani motor durmuş vaziyette, fren pompalarsınız ve fren şişer ya, aynen öyle oldu. 

Arabada hanım, çocuk gereksiz bir tehlike atlattık. Öndekine çarpsam belki bir şey olmayacak ama insanın ne zaman hangi durumda frene ihtiyacı olacağı belli değil. Daha yüksek hızlarda ani frende yine olursa halimiz harap.

Sorunun kaynağı ne olabilir? Klimanın açık-kapalı olması, fren sistemiyle alakalı olmasa da ilişkisi olabilir mi? Kime gideyim ne yapayım? 

Aracım Focus 2,5 otomatik. 25 binde arabayı alınca uygun şekilde fren hidroliği değiştirdim. Balatalarım, disklerim iyi durumda. 30 bin km dir sorunsuz frenliyorum. Şu an 55 bindeyim. En son 45 bin km de Maslak Noname serviste bakımını yaptırdım. Nisan ayı sonunda yazlık-kışlık lastik değişimi yapılırken, balatalarımın durumunun iyi olduğunu gözümle gördüm.

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı

Geçmiş olsun.. Gerçekten hafif hızlı olsanız, büyük tehlike. Düşük hızlarda el freni aklınızda bulunsun. Allah korumuş. Yine Noneme ye gidip derdinizi anlatabilirsiniz..

Yorum bağlantısı
Cihan Beliceli

Benim aklıma fren hidroliği geliyor. Klimayla alakası olmaması lazım. Fren hidroliği yağ seviyesini kontrol ettiniz mi. Geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Benim aklıma fren hidroliği geliyor. Klimayla alakası olmaması lazım. Fren hidroliği yağ seviyesini kontrol ettiniz mi. Geçmiş olsun.

Fren hidroliği çok saçma bir yere konumlanmış. Sileceklerin altına. Zaman zaman kontrol ediyorum. Ama 1 aydır bakmıyorumdur. Bir de fren hidroliği azalsa, hava yapsa pedal, dibe yakın fren etkisi gösterirdi. Ama bir kontrol edeceğim.

Sani, Osman ustaya mı götüreyim?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

Fren hidroliği çok saçma bir yere konumlanmış. Sileceklerin altına. Zaman zaman kontrol ediyorum. Ama 1 aydır bakmıyorumdur. Bir de fren hidroliği azalsa, hava yapsa pedal, dibe yakın fren etkisi gösterirdi. Ama bir kontrol edeceğim.

Sani, Osman ustaya mı götüreyim?

özgür bey merhaba, aynı aracı kullanıyoruz. bazen bende aynı hissi yaşıyorum fren tutmayacak gibi geliyor. pedal kazık gibi oluyor. bu fordun panik freni ile alakalı olduğunu zannediyorum. (panik Freni  genelde çok ani sert fren yaptığım zaman oluyor ama siz genede bir kontrol ettirin. 

şu konuya bir bakabilirsiniz http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/227519-eba-fren-deste%C4%9Fi/

Yorum bağlantısı

özgür bey merhaba, aynı aracı kullanıyoruz. bazen bende aynı hissi yaşıyorum fren tutmayacak gibi geliyor. pedal kazık gibi oluyor. bu fordun panik freni ile alakalı olduğunu zannediyorum. (panik Freni  genelde çok ani sert fren yaptığım zaman oluyor ama siz genede bir kontrol ettirin. 

şu konuya bir bakabilirsiniz http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/227519-eba-fren-deste%C4%9Fi/

Şu açıklama çok güzel olmuş.. İnşallah Özgür beyin aracının problemi değil, özelliğidir.. :)

"2011 focus tdci collection(109) da

BAS ya da EBA: Brake Assist System ve Emergency Brake Assist in kısaltmaları olan BAS ve EBA, sürücünün fren pedalına sert basması halinde devreye girerek, fren gücünü tam olarak devreye sokar.

acil durumlarda bile sürücüler fren pedalına gerekli güçle basamıyor. Bu da fren sisteminin ABS’ yi devreye sokmasını engelliyor. ABS’ nin devreye girmemesi ile de istenmeyen kazalar meydana geliyor. EBA sistemi bu sorunu çözmek için düşünülmüş. Sistem, fren pedalı üzerinde ani bir baskı hissettiği anda, sürücünün pedala basma gücünü bir kenara bırakıp, o anda gerekli olan gücü fren sistemine uyguluyor. Bu şekilde maksimum frenaj sağlanmış oluyor. Ayrıca sistem sürücüden çok daha hızlı davranabildiği için, fren mesafesi de düşüyor. diye bir yazıdan alıntı yaparsak açıklamış oluruz sanırm.."

Yorum bağlantısı

Teşekkürler ama malesef bu fren asistanıyla ilgili bir durum değil. Fren pedalına hiç basılmıyordu. Yani yarım santim aşağı indirmek bile oldukça güç oldu pedalı. Sonradan kendiliğinden düzeldi.

Yorum bağlantısı
Rifat Şeker

Teşekkürler ama malesef bu fren asistanıyla ilgili bir durum değil. Fren pedalına hiç basılmıyordu. Yani yarım santim aşağı indirmek bile oldukça güç oldu pedalı. Sonradan kendiliğinden düzeldi.

Ben fren hidroliğinden midir bilmiyorum fakat 2008 model sattığım otomatik focusta özellikle klima açık ve hız olmadığı yani şehir içi trafik yada örnek geri manevra yapmak için hafif gaza bastıktan sonra fren şişip tutmuyordu. Özgür bey'in yaşadığı durumla 4-5 defa karşılaştım. 

İstanbul'da sıkışık trafikte az kalsın öndeki araca çarpıyordum. Sonrasında başka bir gün park yerinden çıkmak için hareket aldığımda bir türlü duramadık arkadaki araca vuruyorduk el freni ile durabildim. Fren çok sert oluyor ve klima yüksek güçte çalıştığında oluyordu.

Özgür bey'in dediği gibi kendiliğinden düzeliyordu.Sonrasındaki servise gidip her tarafını kontrol ettik aracın ama bir sorun bulamadık.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
sinan gümüşok

Merhaba hocam aynı sorun bende geçen sene ağustos ayında triger değiştikten sonra tatilde baş gösterdi

araba iki araç arasına park etmek zulum oluyordu bir ara klimayı kapatınca fren yumuşadı neyse tatil dönüşü getirdim ustaya

baktı etti triger komple söktü taktı çıkardı filan en son hava filtresinin ordan yeşil dğmeli bir hortumdan kalın hortuma hava tuttu ve düzeldi

lakin 2 haftadır tekrardan başladı westinghouse diyorlar ama bilemiyorum

öğrenirseniz özelden filan bana ulaşırsanız sevinirim

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...