İçeriğe Yönlendir

1.6 Dizel Mondeo Marş Basıyor Araba Çalışmıyor

Yaşar Balcılar

Recommended Posts

Sani Gerşon

Yaşar bey sürekli mesaj göndermeniz durumu değiştirmez, bilen birileri mutlaka yazacaktır.

Bana sorarsanız pompa ve enjektör değişimi gerekiyor. Motorun bu sesleri çıkarması tabiii ki doğal değil. Ford servisi ne diyor bu duruma? Parasını alıyor sonuçta?

Yorum bağlantısı
Yaşar Balcılar

Dedikleri yukarda yazdigim gibi, 500 ile 1000km arasi binin degisiklik olmazsa tekrar birakin dediler ne yapmak istediklerinide anlamis degilim madem boyle bir sey degisim olmadan gecmeyecekse bastan neden degistirmediniz deneme yanilma modelimiyiz biz, eger 500 km sonrada sorun devam eder ve servise birakinca ford yaptik gelin alin dediginde tekrar bu sorunu yasarsam hem ford otokoc Ankarayi, hem beni bu problemlerle ugrastiran benzinligi elimdeki muhurlu yakit ornegiyle dava edecegim bir sonuc cikarmi bilmem ama. Sık araliklarla yazmamin sebebide araca boyle binin demelerine ragmen daha buyuk bir zarar verirmiyim dusuncesiyle bir an once bilgi almak istemem.

Yorum bağlantısı
Yaşar Balcılar

Kaliteli bir karki alip atsammi diye dusunuyorum, enjektor temizletici vb gibi

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bence servisle tekrardan görüşün. 500km bekleyemem, düzeltin bu durumu deyin.

Çağlar abi'nin bi lafı vardır: "Patates mi bu tarlada beklesin, olgunlaşsın"...

Yorum bağlantısı
Yaşar Balcılar

Birkac yerde okudum yakit kaynakli bu tarz sorun yasayanlar kaliteli bir yakitla sistemin eski haline dondugunu soyluyorlar haftaya cumaya kadar heralde 400 km falan yaparim sehir ici, hicbir duzelme olmazsa arabayi birakip 1 hafta altinovaya tatile giderim, donuncede alirim diye plan yapiyorum, cunku her servise gidisimde sinirim biraz daha artiyor, bu sefer birakirim 500km mi 1000km mi ne kadar deniyorlarsa denesinler ama bana arabami saglam versinler diyecegim ve yine ayni sorun devam ederse mahkeme yoluna basvuracagim.

Caglar abi bir baksada birsey soylese

Belki farkli bir bakis acisi olur

Yorum bağlantısı
Celal Altan

Geçmiş olsun. Takipteyim hocam merakla. Haberdar ederseniz sevinirim. Servislerin çoğu motordan anlamıyor bu bir gerçek.

Yorum bağlantısı
Yaşar Balcılar

Servise birakmadim, altinovaya geldim, 1000km kullanimdan sonra, calismasi, gidisi, tuketimi herseyi normale dondu fakat ozellikle 3. Viteste yuke binince tik tik tik tik sesi devam ediyor. Pazartesi servise gidip durumu anlatacagim.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Yaşar Balcılar

aracı dün servise bıraktım bugün aradılar, aracı test ettik hiç bir problem yok dediler özellikle dedim ki 3. viteste ayagı gazdan cekince baktınızmı, baktık dediler, servise gittim ustayla beraber çıktık teste aynı ses devam ediyor, servise döndük testten sonra, bijon kafalarına baktı usta, bunlar yapıyor dedi, güldüm, dedim ki sadece 3. viteste ayagı gazdan çekincemi yapar, baş usta dediki bijondan yapar, garantiden bijonları değiştirecekler, yarın öbürgün yine haber verecekler. bu işte bir sıkıntılı durum olduğunu düşünmeye başladım ama nedir bilemiyorum. yarında aracı gelin alın dediklerinde aynı sorun devam ediyorsa ne yapayım.

Yorum bağlantısı
Yaşar Balcılar

sinirim tepemde, çocuk kandırır gibi bijondan dediler, daha fazla ortamda durmak istemedim, bijonları değiştirin garantiden sonra haber verin deyip çıktım.

Yorum bağlantısı
Yaşar Balcılar

merak ediyorum arabanın içine birini oturtup, lifte çıkarıp, 3 viteste gaz ver, bırak komutlarıyla yönlendirilerek, sorunun ne olduğunu bulamazmı bu USTAlar?

Yorum bağlantısı
Yaşar Balcılar

serviste bıraktım çıktım arabayı

bijonları ön arka yapıp değişsinler boşa bekletmesinler sonucu görelim?

yarına kaldı artık, arabayı servisden almadan çıktım geldim eve.

Yorum bağlantısı
Yaşar Balcılar

İstanbuldan onay bekliyorlarmis bijon degisimi icin yani en erken pazartesiye kaldi yine.

Yorum bağlantısı
Yaşar Balcılar

Sol aksda bir problem tespit etmişler, yazısını yazmışlar, parça bekliyorlarmış, aks dan bu tarz bir ses gelebilirmi sizce?

Yorum bağlantısı
Yaşar Balcılar

Aks degismis, denemeye cikilmis, ses hala geliyormus, simdi enjektor motor vs detayli bakacaklarmis.

Yorum bağlantısı
Yaşar Balcılar

1.6 tdci mondeo mk4 kullanicilari sizden bir ricam var, arac 3.viteste ayak gazdan cekilince 2500 devirden 1500-1000 e duserken tık tık tık tık sesi geliyormu bir duvara yakin giderken denermisiniz sesin daha iyi duyulabilmesi icin.

Yorum bağlantısı
Erdem Çağla

1.6 tdci mondeo mk4 kullanicilari sizden bir ricam var, arac 3.viteste ayak gazdan cekilince 2500 devirden 1500-1000 e duserken tık tık tık tık sesi geliyormu bir duvara yakin giderken denermisiniz sesin daha iyi duyulabilmesi icin.

dediğiniz gibi bir ses gelmiyor sadece 2500 devir tam tork devri olduğu için ayağı gazdan çekince devir düşmesiyle beraber öne doğru yavaşlama yığılma yapıyor doğal olarak. Hava emiş borusu kronik olarak ses yapar diyeceğim ama her viteste gelmesi lazım o zaman.

Servislerde tecrübeli usta kalmamış herkes kendine özel servis açmış anlaşılan.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yaşar Balcılar

dediğiniz gibi bir ses gelmiyor sadece 2500 devir tam tork devri olduğu için ayağı gazdan çekince devir düşmesiyle beraber öne doğru yavaşlama yığılma yapıyor doğal olarak. Hava emiş borusu kronik olarak ses yapar diyeceğim ama her viteste gelmesi lazım o zaman.

Servislerde tecrübeli usta kalmamış herkes kendine özel servis açmış anlaşılan.

ilginize teşekürler hocam, size katılıyorum.

Şu koskoca forumda 1.6 tdci mondeo sahibi olupta 20 saniyesini ayırıp bu sorunun kendi arabasındada olup olmadığına bakabilecek bir kişi olduğuna inanamıyorum.

Bir başka sorum daha olacak vites geçişlerinde kemik kırılır gibi çatır çutur ses geliyormu?

Yorum bağlantısı
Erdem Çağla

ilginize teşekürler hocam, size katılıyorum.

Şu koskoca forumda 1.6 tdci mondeo sahibi olupta 20 saniyesini ayırıp bu sorunun kendi arabasındada olup olmadığına bakabilecek bir kişi olduğuna inanamıyorum.

Bir başka sorum daha olacak vites geçişlerinde kemik kırılır gibi çatır çutur ses geliyormu?

Mondeonun vitesi renault gibi kemikli ve zor geçen cinsten değil ancak vitese taktıktan sonra eğer ayağınızı debriyajdan hızlı çekersenız tık tık diye şanzıman bölgesinden ses gelebiliyor. Bu baskı balatanın aşınmasıyla da oluyor (bendekinde öyle). Bir de özellikle 3'ten 4'e atarken sesli geçebiliyor. Ama bunun haricinde mondeonun vites geçişleri çok konforludur mesela kore - japon grubu araçların çoğunda 1'e takarken zor geçer. Bizimkinde öyle değil.

1.6 dizelle ilgli başka denemek - sormak istediğini şeyler varsa yardımcı olurum. Aslında en iyi test iki aracı yan yana getirip denemek :)

Yorum bağlantısı
Yaşar Balcılar

Mondeonun vitesi renault gibi kemikli ve zor geçen cinsten değil ancak vitese taktıktan sonra eğer ayağınızı debriyajdan hızlı çekersenız tık tık diye şanzıman bölgesinden ses gelebiliyor. Bu baskı balatanın aşınmasıyla da oluyor (bendekinde öyle). Bir de özellikle 3'ten 4'e atarken sesli geçebiliyor. Ama bunun haricinde mondeonun vites geçişleri çok konforludur mesela kore - japon grubu araçların çoğunda 1'e takarken zor geçer. Bizimkinde öyle değil.

1.6 dizelle ilgli başka denemek - sormak istediğini şeyler varsa yardımcı olurum. Aslında en iyi test iki aracı yan yana getirip denemek :)

Ankaraya yolunuz düşerse seve seve, benim istanbula gelişlerim hep arabasız oluyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...