İçeriğe Yönlendir

Aracınızı Ceyrek Depo Altına Düşürmeyin !

Zekeriya Kahraman

Recommended Posts

Zekeriya Kahraman
(düzenlendi)

Her yıl 827 bin sürücünün yakıt göstergesindeki uyarı ışığını önemsemediği için araç arzası ile karşı karşıya kaldıkları ortaya çıktı. Bir sigorta firması tarafından yapılan ankete katılan sürücülerin dörtte birinin ışık göstergesi yanmaya başladıktan sonra en az bir 40 mil (yaklaşık 65 km) daha gidebileceklerine inandıklarını ortaya koydu.

İki milyon sürücü ise çoğunlukla ucuz yakıt bulma umuduyla neredeyse sürekli uyarı ışığı ile sürüş yaptıklarını söyledi. Erkeklerin yakıt uyarı ışığı yandığı halde yeterli yakıt olduğuna inanma eğilimi ortalamanın üzerinde.

Kadınlar ise daha ihtiyatlı. Sonuç olarak yakıtı bitip yoldan kalan sürücülerin yarısıdan fazlası erkek. 35 yaşın altındaki sürücülerin üçte ikisi ise bir kere yolda kalmış. Yakıtın tükenmesinin yardım için birini aramaktan ya da benzin bidonuyla en yakın istasyona yürümekten çok daha ciddi sonuçları olabilir. Kişinin kendisini tehlikeye atmasının yanı sıra araca da pahalıya patlayacak zararlar vermFerrari-enzo-ibresi-foto.jpge riski var.

Peki riskler neler? 

Bilinmesi gereken ilk şey yakıt göstergeleri kesin aygıtlar olmadığıdır. En modern ve şık arabalarda bile gösterge şu basit teknoloji ile çalışır: Depodaki seviye bir şamandıra ile ölçülür. Bu şamandıra tarafından ölçülen yükseklik göstergenize ya elektronik olarak ya da metalik şeritler ve bobinler aracılığıyla bildirilir. İşte bu yüzden tanktaki yakıt seviyesi aracın bulunduğu alanın meyilli olup olmamasına göre değişebilir. 

Bunun yanında, alarm ışığı yandıktan sonra araçların gidebileceği mesafenin modellerine göre değiştiği de unutulmamalıdır. En iyi tercih uyarı ışığını önemsemektir çünkü tükenen akaryakıt hem araca hem cüzdana zarar verir. Dizel araçlarda fatura daha da kabarabilir. Bir dizel motorda pompa ve enjektör yağlı karışım yerine hava ile çalıştığında hasar görebilir. Benzinli motorlar ağır hasar ihtimali daha azdır. Ancak bu olumlu durum her araç için de geçerli değil. Ayrıca filtrelerin ve pompaların tıkanma riski de var.

tarihinde Hakan Erken tarafından düzenlendi
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
Atilla Atun

Ben yarının altına düşünce gıcık oluyorum bu yüzden cepte para varsa beklemiyorum .yanı depom sürekli doludur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Zekeriya Kahraman

Müsait ara konusunu yazacağım. İbretlik

Tamam abi :good1:  dertleşmek güzeldir 

Çok güzel bir konu. [emoji106]

Faydalı olabildimse ne mutlu bana  :flowers:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Benım arkadas 2011 1.6 tdcı focusla 200.000 km dır ısık yanarak gezıyor.Hatta benzın ısıgının ampulunun patlaması yakındır.Yol bılgısayarında 0 km yazdıgında bıle kullandıgını bılıyorum.Hep 15 tl mazot alır.70 km bıner sonra tekrar alır.Depoyu fulleyınce agırlık yapıyormus cok yakıyormus :) 9 senelık arkadasım uzun yola gıderken bıle 50 tl nın ustunu aldıgını gormedım :D

tarihinde Efe Özer tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Zekeriya Kahraman

Benım arkadas 2011 1.6 tdcı focusla 200.000 km dır ısık yanarak gezıyor.Hatta benzın ısıgının ampulunun patlaması yakındır.Yol bılgısayarında 0 km yazdıgında bıle kullandıgını bılıyorum.Hep 15 tl mazot alır.70 km bıner sonra tekrar alır.Depoyu fulleyınce agırlık yapıyormus cok yakıyormus :) 9 senelık arkadasım uzun yola gıderken bıle 50 tl nın ustunu aldıgını gormedım :D

Arac hem dizel hemde 0 km yazana kadar geziyor ilginc :unsure2: pompayı yakmıyormu ? 

Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

Işık yandı yaklaşık 50 km kullandım...pompacıya fulle dedim tabanca 40 litre olduğunda attı..Teknik verilerde aracın deposu 55 litre diyor ışık yandıktan sonra 37-38 litreyi geçemediği oldu..Focus3 de ışık çok erken yanıyor gibi..

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Ben maaşımı alınca depoyu fullerim her ay. Eğer çok aşırı gezmediysem çeyrek depo cıvarında yakıt kalmış olur ay sonu araçta.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Arac hem dizel hemde 0 km yazana kadar geziyor ilginc :unsure2: pompayı yakmıyormu ? 

Bir sorun cıksa haberım olur cunku 2.5-3 ayda bır duzenlı 10 bın bakımına sokuyor.Arkadas km canavarı bıraz  :)

tarihinde Efe Özer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Recep Güney

Uzun yol disinda yarim deponun altina dusurmedim hic ilk mars disinda yakit lambasi hic yanmadi cok sukur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Aldım alalı yani Marttan bu yana iki kere çeyrek depoya düştü biri de bugün. Sabah giderken doldurtayım bari. Tavsiyeye uymuş olalım.

Yorum bağlantısı
Emre Ünal2

Genel itibarı ile dolu depo LPG ve benzin ile gezerim. Çeyrek düştü mü hemen depo dolar. Ani bir uzun yol olsa menzil 1200 km :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Kiralık arabaları incelemek lazım. Depoyu boş verip boş geri alıyorlar. Yani araçlar çoğunlukla depo ikaz ışığı yanık geziyor. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...