İçeriğe Yönlendir

Naylon Farkı

Misafir

Recommended Posts

Efe Özer

Öndeki fren yaptı çelik bariyer üstte, arkadaki fren yaptı burnu yerde, çelik pariyer teması sıfır arkadan çarpanda

Yani clio carpmadan 1 sanıye once olan oldu artık durmayacagım barı fren balatalarını yıpratmayım dıye ayagını frenden cekse clıo daha mı az hasar gorecektı abi :)

Yorum bağlantısı

Bu tarz kazalarda dağılma şekline göre sağlamlık tespiti yapmak tamamen yanlış. Kangoo'nun arkasına takılıp kapı sacı kağıt gibi yırtılan passat da gördük.

Hiç frene basmadan a180e arkadan çarpan stepway de gördüm. Stepway'ın kocaman plastik tamponu sapasağlam dururken a180'in arkası dümdüz oldu.

Yorum bağlantısı
Semih Saner

Daha iki gün önce. Ankara ostimde Volvo s60 yeni kasa dobloya arkadan vurmuş şekil bundan farklı değildi. Hız her zaman zarardır.bunun marka modeli olmaz.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Bu resmi görmüştüm.O zamanlar başlığıda Çin malı araba vs Alman malı pisiklet [emoji23]

Jantlar İsveç Çeliği, kadro alaman tank çeliği, arkadaki naylon, ee doğal sonuç  :tongue:  :flowers:

Volvo çin malı, yani tırt, Mersoda reno oldu, o da tırt  :D   Skoda alın siz, alaman sağlamlığı isveç çeliği, über araba  :D

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

Forum da bir sürü mühendis var ,niye ses yok? Biraz kılçık atiyim

Kaporta  çelik falan olmaz hepsi sactır veya Anadol misali fiber veya Audi gibi alüminyum veya çok pahalı performans arabalarda ki gibi karbon fiber.

Çelik barlar içe konur ama amacı arabayı korumak değildir.Sağlamlık ölçüsü,Arabalar da arabanın az hasar görmemesi değil, İnsan hayatını korumasıdır.

Araba sağlam,şoför mevta ? "Mal canın yongasıdır" ama hayat sürer ise. Bakış açınızı, arabadan, İnsana kaydırın.

Ciddi firmalar insan hayatını korumak için Ar-Ge çalışmaları yaparlar, çok ince hesaplamalardır.Örneğin, pedalların durumu, direksiyonun zarar vermemesi vs. gibi, gözünüze gözükmeyen ama çok önemli detaylardır. Bunlar da maliyete yansır.

Kısaca, fizik kuralları bellidir,çarpışma da  oluşan enerji, etki- tepki yaratır. ya size, ya da arabaya.  Boş geçmez.

Bazen hayret edecek durumlar oluyor, benim mk2 ye arkadan vuran Audi'nin ön kaputu haşat oldu ama benim sadece tampon gitti. Bir köpeğin arabaya verdiği zarara, akıl, sır erdiremezsiniz ama hepsi fizik kurallarıyla açıklanır.

Çabuk deforme olan araba sağlam değil demek değildir. Enerjiyi dağıttığından sizi korur .

Daha çok detay yazılabilir de ,genç mühendis arkadaşlara bırakayım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Ben çelik bi tras bicaginda olur biliyom...[emoji13]

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Renoya laf atıyoruz da bizim fiestalarda arka tampon iç traversi yok :) Hatta geçen sene arkadaşım arka tamponu boyattı 2010 model civic ondada traversi yoktu. 

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Clio fren yaparak gelmiş vurmuş araç önü zaten pısmış durumda.. duran araçta ayağı frende durmaya devam etmiş görünen o eğer freni bıraksa bu kaza bu şiddette olmazdı. 

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Freni bıraksa araç daha az hasar görürdü belki ama kendisinin daha fazla hasar göreceği kesin...

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Aynı hızlarda, aynı araçlarla, aynı ortamlarda, aynı darbe ile yapılan kaza testleri bile farklı neticeler verirken, aracın hasarına göre sağlam yada değil şeklinde yorum yapmak bence doğru değil..

j2G37W.jpg

2kV10E.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Caner AKYOL

hangisi olursa olsun isveç alman japon rus mesele önüne bakmak. pert ettiğim almandan biliyorum içerisi güvenli. kemer bağlı olursa normal hızda anca kurtuluyorsun. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Renoya laf atıyoruz da bizim fiestalarda arka tampon iç traversi yok :) Hatta geçen sene arkadaşım arka tamponu boyattı 2010 model civic ondada traversi yoktu. 

Hahaha  sende yoksa banane, bana çarpma pert olursun  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Aykut Can
(düzenlendi)

Hiz, vurus acisi, her sey onemli bir faktor alinan hasarlarda. Ha su bir gercek ki Clio Symbol Renault'un tum imajini yerle yeksan eden bir model bence. O ayri bir mesele.

Ben de size onumde gerceklesen bir kazayi anlatayim. Sisli TP'den yakit aldim, Sisli Endustri Meslek Lisesi'nin onunden devam etmek icin sola donuste ikinci arac olarak kirmizida bekliyorum. Onumde Ford Connect var. Karsidan hizla gelen bir Vw New Beatle nasil becerdiyse kendi seridinden cikti ve duran Connect'e kafadan vurdu. Sonuc; Connect'te tampon ve far hasari, cok hafif kaput esnemesi. Beatle'da ise sofor kabinine kadar yok olmus bir kaput ve alti, tavan ve marsbiyellerden yamulma.

tarihinde Aykut Can tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

connect frende yada el freni cekili bekliyosa o da etkileyebilir ,ayrica hem yuksek hem kemikli

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Yine skodaya bağladın yani Ali abi olayı [emoji1]

Bi kere skoda çakma alaman.Orjinali çekoslovak [emoji1] .Seat da İspanyol.Range rover i hintliler yapıyo.Ford asıl Amèrikan ama dünyanın her yerinde üretiliyo.En iyisi Fiat candır [emoji1]

Fırsatı buldunmu vurucaksin kardeş :D bana göre bizim Ford lar kırma, asli abd dir ama avrupa fordlar bunların yanında hikaye bence, şimdi ekonomik zorluklar yüzünden ortak urtim var, yoksa adamlar bizim focusa mondiye falan binmez....

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Paramız olsa da mustang shelby gt500 e binsek.Ben mustang e niyetleyip biniyom.Bilmem artık [emoji1]

Hadi hayırlısı, niyet etmek işin yarısını halletmek derler, bir bakmışsın Allah veri vermiş  :D

Yakışırda hani :) bende Fordun sitesine baktım, Mustang var fiyatı yok nedense  :biggrin:  motorda 2.3 ekobust, 317hp. idare eder artık  :p 5.0 V8 420hp. de varda, çok yakar bu şimdi, almayalım  :rolleyes:

http://www.ford.com.tr/otomobiller/Mustang

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Kaç modelde yoktu? 2009 larda var mıdır?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...