İçeriğe Yönlendir

Bilgisayarım Açılmıyor!

Misafir

Recommended Posts

Misafir

Bilgisayarım 2 gündür kendi kendine kapanıyordu. Geri açılıyordu. Bugün bilgisayar hiç açılmıyor. Kasanın içini açtım. Tahminim güç kaynağı bozulmuş gibi. Yanık kokusu var. Önerileriniz neler? Ne yapmam gerekir? Güç kaynağının resmini çektim. Bilgisayarım casper neo. İ3 işlemcili. 2d66df4ec51c8bd9a7ff18788630a249.jpg7a48c2acf8eeaebea5530d87672f33df.jpg

Yorum bağlantısı
Okan Tansel
(düzenlendi)

Geçmiş olsun eğer güç kaynandansa birtane yeni power sap  ( Güç kayna )alıp takın  çalışır ve üçlü priz kullanın şu kendi üstünde on ,off butonu olanlardan ;) bu arada güç kayanı alın hangi ucu nereden söktünüzü resimleyin veya sök tak yapın.ve ve işlemcinin üstü çok toz toplamış havayla temizleyin.

tarihinde Okan Tansel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Abi güç kaynağının üzerindeki değerlerin aynı olması gerekli mi? Bakıyorum farklı farklı değerler var. Markalar var.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Üzerinde 300-350 w yazan bitane alıp takın. Zaten sizin kasada ki de piyasa ürünü..

Yorum bağlantısı
Misafir

Üzerinde 300-350 w yazan bitane alıp takın. Zaten sizin kasada ki de piyasa ürünü..

Markalar arasında kalite farkı var gibi. Orta halli olarak hangisini önerirsiniz?
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Önce güç kaynağı değişip denencek:

http://www.vatanbilgisayar.com/zalman-zm400-le-serisi-400w-guc-kaynagi.html?srt=UP

Sonrasında kompresör ve basınçlı hava ile o kasa iyice tozdan arındırılacak.

İş hanesinde Bilgisayar yazan birinden bunu duymak çok kötü :(

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

power'ın çalışıp çalışmadığını sökünce test edebilirsiniz. Küçük bir kısa devre kablosu ile resimdeki gibi yeşil ile herhangi bir siyahı kısa devre edin. fan dönmezse power yanmıştır. 

Turningonpowersupply.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

power'ın çalışıp çalışmadığını sökünce test edebilirsiniz. Küçük bir kısa devre kablosu ile resimdeki gibi yeşil ile herhangi bir siyahı kısa devre edin. fan dönmezse power yanmıştır.

Teşekkürler. Sorunun nerede olduğunu bulmak için çok güzel yöntem. Tekrar teşekkür ederim bilgi için.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Önce güç kaynağı değişip denencek:

http://www.vatanbilgisayar.com/zalman-zm400-le-serisi-400w-guc-kaynagi.html?srt=UP

Sonrasında kompresör ve basınçlı hava ile o kasa iyice tozdan arındırılacak.

İş hanesinde Bilgisayar yazan birinden bunu duymak çok kötü :(

Niye kötü..  150 tl verip power mı almak iyi. Arkadaş bu kadar ince eleyip sık dokuyan birisi olsaydı zaten gidip casper almazdı. Balık baştan kokar o sisteme 150 tl lik power lüks olur.. anakart kimbilir nedir..

Bu bir yöntemdir ama kesin sonuç değildir. Elimde belki 15-20 tane bu şekilde fanı dönen ama işlev görmeyen power vardır. Ha arızayı ararken bu yöntem denenmeli midir kesinlikle..

http://www.vatanbilgisayar.com/everest-eps-4900b-300w-guc-kaynagi.html#genel-bakis

Bu ürün fazlasıyla işinizi görecektir.. Daha fazla para vermeye gerek yok.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Niye kötü..  150 tl verip power mı almak iyi. Arkadaş bu kadar ince eleyip sık dokuyan birisi olsaydı zaten gidip casper almazdı. Balık baştan kokar o sisteme 150 tl lik power lüks olur.. anakart kimbilir nedir..

Bu bir yöntemdir ama kesin sonuç değildir. Elimde belki 15-20 tane bu şekilde fanı dönen ama işlev görmeyen power vardır. Ha arızayı ararken bu yöntem denenmeli midir kesinlikle..

http://www.vatanbilgisayar.com/everest-eps-4900b-300w-guc-kaynagi.html#genel-bakis

Bu ürün fazlasıyla işinizi görecektir.. Daha fazla para vermeye gerek yok.

Ayhan abi,

Everest kadar sağlıksız çalışan bir PSU daha görmedim. Tüm sistem testlerinden kalıyor. Kalmaktan kasıt, kendisini ağır yükte yakmak haricinde sistem bileşenlerine de zarar veriyor. Casper genelde MSI veya Foxconn anakart kullanır ki, genelde sorun çıkarmazlar. CASPER alınmış olması, sistemin olandan daha da kötü duruma sürüklenmesini gerektirmez. Ben maalesef hala bu cevabı yakıştıramamakla beraber, şimdi neden benim gibi düşünen sistemcilerin bu piyasada para kazanamadığnı anlıyorum.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Benim everest ile değiştiğim hiç bir kasa sonradan geri dönmedi.. Orta kalite sistemlerde gayet başaralı iş çıkartır. Ayrıca ne kadar köfte o kadar ekmek. Mesela senin laylonla focus da aynı kalite de değil ama sorsam sana çok güzel kalitede dersin :D Hatta dünyanın en iyi arabası bile diyebilirsin. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Benim everest ile değiştiğim hiç bir kasa sonradan geri dönmedi.. Orta kalite sistemlerde gayet başaralı iş çıkartır. Ayrıca ne kadar köfte o kadar ekmek. Mesela senin laylonla focus da aynı kalite de değil ama sorsam sana çok güzel kalitede dersin :D Hatta dünyanın en iyi arabası bile diyebilirsin. 

Yoo, niye en iyi araba diyeyim ki? Onlarca marka için ben bana uygun gelenini aldım. Bunuda arıza oranları, kullanıcı verileri vs gibi faktörleri karşılaştırarak yaptım. Aynı şekilde gerek marka yönetimi, gerek bakım rakamları, gerekse donanım olarak her türlü her focus'tan iyidir. Ne kadar ekmek o kadar köfteden ziyade, ne kadar az ekmekle ne kadar çok köfte yerim mantığı da vardır teknolojide.

Burada marka fanatikliği yapmıyorum ki, Naylonla focus ne alaka, şimdi anlamadım?

Yani sanki bana boşa anlatıyormuşum gibi geliyor ya... Sonuçta diyorum ki, ortada bilimsel test verisi var. Peak'i bıraktım, vermesi gereken güç miktarında bile patlayan bir PSU'dan bahsediyorum, sense naylonla focus u örnek veriyorsun, bilemedim...

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Neyse Sani'cim arkadaşın parası çoksa isterse 300 tl lik power alsın.. Belki marsa çıkabilir seninde yardımınla :) 50-60 tl lik powerın sağladığı şeyden farklı hiç bir artısı olmayacak o sisteme..Ha ne olacak benim dediğim power 3-4 sene sonra ömrünü dolduracak.. Senin dediğin powerda 7-8 sene dayanacak. Ancak elde ki sistem zaten 3-4 yıl sonra çöp olacak. Şimdi fazla verilen paranın karşılığını alamayacak.Ben bunu anlatmaya çalışıyorum..Gitsin 30 tl lik power alsın demiyorum ki..

Mesela örnek ; Adam yılda 5-6 bin km yol yapıyor..2-3 yıl binerim sonra da aracı satarım diyor.. Hangi marka lpg taktırayım diyor .Gelen cevaplar içinde prins taktır, telefeks taktır diyenler oluyor. Bu kitlere verdiği parayı amorti edemez ki bu kullanıcı. Parasını çöpe atmış olur. Onun yerine benzinde binse daha karlı çıkar.. Şimdi el deki sistemde i7 falan olur da bizde deriz adam gibi bir psu al diye..

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

Bilgisayardaki en öenemli parça güç kaynağıdır ama nedense kimse buna kıyıp para vermez :) Boşuna tartışıyorsunuz. Aslında ikinizde fikirlerinizde haklısınızda :)

Mesela ben bu aleti Seasonic P520FL Fansız 80Plus Platinum 520W

kullanıyorum fiyatını duyan .....mısın diye soruyor :D

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Neyse Sani'cim arkadaşın parası çoksa isterse 300 tl lik power alsın.. Belki marsa çıkabilir seninde yardımınla :) 50-60 tl lik powerın sağladığı şeyden farklı hiç bir artısı olmayacak o sisteme..Ha ne olacak benim dediğim power 3-4 sene sonra ömrünü dolduracak.. Senin dediğin powerda 7-8 sene dayanacak. Ancak elde ki sistem zaten 3-4 yıl sonra çöp olacak. Şimdi fazla verilen paranın karşılığını alamayacak.Ben bunu anlatmaya çalışıyorum..Gitsin 30 tl lik power alsın demiyorum ki..

Mesela örnek ; Adam yılda 5-6 bin km yol yapıyor..2-3 yıl binerim sonra da aracı satarım diyor.. Hangi marka lpg taktırayım diyor .Gelen cevaplar içinde prins taktır, telefeks taktır diyenler oluyor. Bu kitlere verdiği parayı amorti edemez ki bu kullanıcı. Parasını çöpe atmış olur. Onun yerine benzinde binse daha karlı çıkar.. Şimdi el deki sistemde i7 falan olur da bizde deriz adam gibi bir psu al diye..

Haklısın abi.

Bilgisayardaki en öenemli parça güç kaynağıdır ama nedense kimse buna kıyıp para vermez :) Boşuna tartışıyorsunuz. Aslında ikinizde fikirlerinizde haklısınızda :)

Mesela ben bu aleti Seasonic P520FL Fansız 80Plus Platinum 520W

kullanıyorum fiyatını duyan .....mısın diye soruyor :D

Ben de Seasonic kullanıyorum. Benimki %80 yük veya 30 dereceyi geçince devreye giren fanlı modelinden mevcut. Daha 1 kere fanın çalıştığını duymadım :wub:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Farklı bir güç kaynağıyla denedim. Sonuç yine aynı açılmadi. Sizce sorun anakartta mi?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Evet, anakart maalesef bu durumda. Diski sokup baska yere baglayip verilerinizi alabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Misafir

Evet, anakart maalesef bu durumda. Diski sokup baska yere baglayip verilerinizi alabilirsiniz.

Peki işlemcide mi anakartta mı sorun olduğunu nasıl anlarız? Kimisinde işleminde sıkıntı olabilir diyor.
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Peki işlemcide mi anakartta mı sorun olduğunu nasıl anlarız? Kimisinde işleminde sıkıntı olabilir diyor.

İşlemci kolay kolay bozulmaz, test için çalışan uyumlu bir anakart ve işlemci sonucu size bildirir.
Yorum bağlantısı
Misafir

İşlemci kolay kolay bozulmaz, test için çalışan uyumlu bir anakart ve işlemci sonucu size bildirir.

Yani önce anakartı test edin diyorsunuz doğru mu?
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Selçuk bey yazmış. İşlemcinin bozulması çok zor.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Yani önce anakartı test edin diyorsunuz doğru mu?

Doğrudur Gökhan Bey.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...