İçeriğe Yönlendir

Ankara'da 2006-2007 Mk3 Mondeo Ghia X Arıyorum

Oytun Beşikcioğlu

Recommended Posts

Oytun Beşikcioğlu

Herkese Merhaba,

Bütçemi kış aylarında işlerimin durulması nedeni ile kısmam sonucu Mk3 Ghia Mondeo çıktı karşıma.

Aracın lpg'li ve otomatik vites olması benim için ilk iki tercihken full hatta sahibinden tabiri ile full + full olmasını araba kullanmayı çok seven biri olarak istiyorum.

Passatların daha pahalı, B5.5 kasaya bir türlü ısınamamam, B6 kasadan itibaren DSG'nin ne zaman insanın elinde kalacağı bilinmeyen bir bomba olması beni komple markadan uzaklaştırdı.

Mazda sempatizanlığım çocukluğumda babamın 626'sı ile başlamıştı yeni Mazda6'yı görünce de tekrar kıpraşır gibi oldu fakat Türkiye piyasasında ikinci elinin durma noktasında olması ( en azından bana öyle geliyor) başka arayışlara itti beni.

Otomotiv sektöründe olan bir arkadaşımın özel Ford servisindeki bir ustadan aman otomatik Ford'dan uzak dur demesi ile epey arayışıma Ford'u katmamıştım. Fakat yanılmıyorsam ben ona Focus sormuştum.

Oto alım satımı yapan bir arkadaşımın dürtmesi vesilesi ile de Mondeo'lara baktım. Ghia X'teki donanımı gördükten sonra da "AMAN TANRIM" dedim!!!

Şimdi yeteri kadar gevezelik ettikten sonra aşağıdaki iki ilan ile ilgili değerli yorumlarınızı rica ediyorum.

Ayrıca forumdan okuduğum kadarı ile lpg'li otomatik vites 2.0 Mondeo şehir içinde 0.30krş civarı yakıyor. Kullanıp bu değerin altını gören var mıdır? veya bu değer az mıdır?

Kullanıcı yorumları da benim için çok yol gösterici olacak tecrübelerinizi esirgemeyip paylaşmanızı ayrıca aracı alırken özellikle dikkat etmem gereken noktalar varsa söylemenizi rica ederim.

Bu aracın hasar kaydı yokmuş;

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-takasli-ford-mondeo-ghia-x-paket-hatasiz-ozel-202279226/detay

Bu araçta ise sadece 200tl boya çıkıyormuş;

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-sahibinden-orjinal-ghia-x-231497185/detay 

Bu aracın xenon farların rengi normal midir?

Herkese şimdiden çok teşekkürler,

Oytun.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

boayaya bakarak araç alırsanız kötü sürprizler oluşabilir cüzdanda.  ilandaki rakamlara arabanın 50bin km de kapalı garajda olması gerekir.

Yorum bağlantısı
Misafir

Herkesin fikri olabilir ancak araçlar benzin lpgli ben olsam bi kaçbin daha koyar yeni kasa alırdım gerçi 35 e de var yeni kasa 2008 model 2009model

Yorum bağlantısı
Oytun Beşikcioğlu

Herkesin fikri olabilir ancak araçlar benzin lpgli ben olsam bi kaçbin daha koyar yeni kasa alırdım gerçi 35 e de var yeni kasa 2008 model 2009model

yeni kasalar var fakat Ghia X donanımında olan o paralara yok malesef, yeni kasada ghia x donanımı almaya kalkınca fiyat çok artıyor. zaten ilanlarda çıkan araçlar hep 250000km civarı hatta üzeri o sebeple şimdilik önceki kasa ama full donanımı tercih edeceğim.

boayaya bakarak araç alırsanız kötü sürprizler oluşabilir cüzdanda.  ilandaki rakamlara arabanın 50bin km de kapalı garajda olması gerekir.

Boyayı tramer kaydı anlamında demiştim yanlış yazmışım iki aracın ilan sahibine de mevcut hasar kayıtlarını sordum. Birinde hasar kaydı yokmul diğerinde de sadece 200TL boya çıkıyormuş.

Araçların ikisini de henüz görmediğim için birşey diyemeyeceğim. Zaten karar verdiğimi full expertiz için teste sokup almak niyetindeyim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Simdi soyle bir yorum yapayim. 2013 nisan ayinda 27.500tl'den 1 ay ilanda duean aracim, 25.500tl'ye satildi. 2004 118.000km'de orjinal lpgsizdi. 2 parca cizik boyasi vardi. Piyasasi olmayan(!) Bu aractan sonra 32.500tl'ye piyasa araci hem de ful sayilabilecek punto evo aldim 2011 model. Simdi bu fiyatlara gore benim arabami 42.000tl'den satamazsam Mondeo benim arabadan cok daha fazla prim yapmis goruyorum.

2006 cok az ghiax vardir. 2007'de sanmiyorum olacagini. Ghiax donanim gercekten cok zengindir. Araci incelerken kesfettiginiz detaylarin heyecanini ben de ilk gordugumde bir hayli yasamistim. Ancak su kadar soyleyeyim, araclar giderek yaslaniyor ve bu saatten sonra temiz bir ghia'yi ghiax'e tercih edin derim. Ghiax'in en cok bulundugu yil 2005'tir. Vergi yasina gore 11 yasinda bir aracin temizini bulmak zor olur ama 2007 ghia ya da nadir titanium da oldukca is gorur.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Bence eski model donanimdansa yeni model boş bir aracı tercih ederim mondeolarda eger tupsuz ise 200bin km çok dusunulebilcek bir rakam değil şunu da soyleyim tup takili bir araç min. 150bin kmde bir zaten üst kapat ister bakim ve ekstra çıkacak masraflarida katarsak enaz 3bin tlde masrafiniz olur o yüzden hem arıza hem eski yaşlı araç almazdim bahsettiginiz fiyatlar icin soyluyorum bunları tabiki son karar sizin

tarihinde Yasin Şahin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oytun Beşikcioğlu

Simdi soyle bir yorum yapayim. 2013 nisan ayinda 27.500tl'den 1 ay ilanda duean aracim, 25.500tl'ye satildi. 2004 118.000km'de orjinal lpgsizdi. 2 parca cizik boyasi vardi. Piyasasi olmayan(!) Bu aractan sonra 32.500tl'ye piyasa araci hem de ful sayilabilecek punto evo aldim 2011 model. Simdi bu fiyatlara gore benim arabami 42.000tl'den satamazsam Mondeo benim arabadan cok daha fazla prim yapmis goruyorum.

2006 cok az ghiax vardir. 2007'de sanmiyorum olacagini. Ghiax donanim gercekten cok zengindir. Araci incelerken kesfettiginiz detaylarin heyecanini ben de ilk gordugumde bir hayli yasamistim. Ancak su kadar soyleyeyim, araclar giderek yaslaniyor ve bu saatten sonra temiz bir ghia'yi ghiax'e tercih edin derim. Ghiax'in en cok bulundugu yil 2005'tir. Vergi yasina gore 11 yasinda bir aracin temizini bulmak zor olur ama 2007 ghia ya da nadir titanium da oldukca is gorur.

Saygilarimla.

Evren Bey son yarım saattir sizin yorumlarınızı okudum sıklıkla forumda ve araçla olan tecrübelerinize saygım sonsuz. Bahsettiğiniz ince detayları da araç seçiminde kesinlikle göz önünde bulunduracağım.

Teşekkürler.

Bence eski model donanimdansa yeni model boş bir aracı tercih ederim mondeolarda eger tupsuz ise 200bin km çok dusunulebilcek bir rakam değil şunu da soyleyim tup takili bir araç min. 150bin kmde bir zaten üst kapat ister bakim ve ekstra çıkacak masraflarida katarsak enaz 3bin tlde masrafiniz olur o yüzden hem arıza hem eski yaşlı araç almazdim bahsettiginiz fiyatlar icin soyluyorum bunları tabiki son karar sizin

Yasin Bey bu derece donanım takıntım yıllarca en boş donanımın "D"sini uzaktan yakından görmemiş kiralık şirket araçlarına binmekten kaynaklanıyor. 

Hayatta en sevdiğim şey olan araba kullanmaktan illah ettiren araçlar kullandım uzun yıllar boyu. Şimdi kendi aracıma sahip olma fırsatı bulunca da açlık içinde her aracın en dolu modeline saldırır durumdayım.

Fakat bahsettikleriniz benim aklıma gelmeyen detaylardı kesinlikle değerlendireceğim.

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Misafir

Bence son bir fikir olarak ankaradaymissiniz yaptığımız etkinliklerden birine katilip her iki aracida inceleyerek karar verip fikir edinmis olursunuz gelicek kişiler arasinda yeni ve eski mondeolar var

Yorum bağlantısı
Taner Kültüroğlu

Bence ghia x süper tercihh

Yorum bağlantısı
Oytun Beşikcioğlu

Bence son bir fikir olarak ankaradaymissiniz yaptığımız etkinliklerden birine katilip her iki aracida inceleyerek karar verip fikir edinmis olursunuz gelicek kişiler arasinda yeni ve eski mondeolar var

Yasin Bey 17'sinde etkinlik olduğunu okudum katılmayı çok isterim fakat bu hafta içinde araç işini de çözmek istiyorum.

Benim asıl çekincem bugün 34-35bin tl ye aldığım aracı 3-4 sene keyifle sürdükten sonra satarken ne kadar edeceği. Model yükseltmek istediğim zaman yeni araç için üzerine ne kadar fark koyacağım bu noktada da aracın yaşı konusunda size katılmadan edemiyorum. 

Yaklaşık 1 aydır bu düşündeler ile boğuşup duruyorum zaten :D

Bir yandan da al sat ile alakam olmayacağı için temiz bulup kullanıp keyfini sürüp satarken ne olacaksa düşünmek var diyorum kendime...

Bence ghia x süper tercihh

İşin vahimi bence de  :biggrin:

Yorum bağlantısı
Oytun Beşikcioğlu

2007 ve üzeri Mk4 Mondeolar benim bütçem dahilinde hep dizel ve 200.000km üzeri çıkıyor.

Bu dizel araçların motor ömürleri nasıldır?

Satarken kaç bin km sonrası sıkıntı yaratır bunlar hiç bilmediğim konular.

Bir de şehir içi tüketimi 2lt motorun nasıl onu merak ediyorum

Yorum bağlantısı
Misafir

Bence almakta acele etmeyin herkes ztn kismetini alır evren beyinde dediği gibi cok kaybiniz olucak bbenm tahmincede 35e alicaginiz araci enaz 4sene kullandiginizi dusunursek hadi en super ihtimalle 5bin tl dusuge satin ki imkansiz 15yasini gecmis olucak nerdeyse sizde o araca muhtemelen bi motor ve ekstralaroyla birlikte en az 10bin kaybiniz olur kendimden ornek veriyim size bende sizin gibi dusunuyordum ama yeni kasa 2008mondeo trent aldim bi hiz sabitleyicim yok belki ama geri görüş kameram park sensorum tv vb. Ekranim var hafizali koltugumda varsin olmasn belki iki gun sonra elinize bi para gecee satar fullunu alirsiniz hic degilse paraniz deger kaybetmez ben mesela aldim 1sene bindim smdi satip yaza dogru bi ihtimal ust modelini alicam ki ben motoruna aksina kadar sifirladim bence iyi düşün ust kasa mondeoya bindiginde farkı anlicaksin yada daha düşük miktarlardaki araclara bak daha tecrubeli abilerimizde bilir bu fiyatlar cok yüksek yinede karar senin kimse bu ailede kimsenin kotulugunu istemez

2007 ve üzeri Mk4 Mondeolar benim bütçem dahilinde hep dizel ve 200.000km üzeri çıkıyor.

Bu dizel araçların motor ömürleri nasıldır?

Satarken kaç bin km sonrası sıkıntı yaratır bunlar hiç bilmediğim konular.

Bir de şehir içi tüketimi 2lt motorun nasıl onu merak ediyorum

Ben dizel focusu 400bin km ustunde sattim hic bir sorunu cikmadi
Yorum bağlantısı
Oytun Beşikcioğlu

kimse bu ailede kimsenin kotulugunu istemez

Zaten sırf bu sebeple buradayım. 

Buradan önce geceuçuşu.com vasıtası ile tanıdığım abiler sayesinde buradayım ve her aldığım bilginin doğruluğuna eminim.

Benim en önemli takıntım aslında xenon far fakat burada bu kadar usta varken en düşük maliyetle ustaların tecrübelerinden yararlanıp kendim de yapabilirim diyorum. 

Tecrübeden faydalanmak kesinlikle lazım.

Sözünü dinleyip biraz daha yüksek modellere bakarken fiyatı beni üzemeyecek şu ilana rastladım.

Değerlendirirseniz sevinirim.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-140hp-deri-koltuklu-full-233421191/detay 

Yorum bağlantısı
Misafir

Aracın piyasası 35 değil zaten. Bunlar tutturabildiğine satmak isteyenlerin piyasanın karışıklığından yararlanarak sizin gibi istekli kullanıcılaraaracı satıp,pazarın kaymağını yeme hareketleri. Hani araçlar40-50.000KM'de olsa kupon araç diyelim, öyle de değil, piyasa araçları.

Bütçe 35 ise Peugeot 407 yine zengin donanımlı daha yeni model üstelik dizel ve 1.6 olarak bulunabilir. Ford arıza çıkarmaz, Peugeot çıkarırdiye birşey yok. Sonuçta ikinci el araçlar, daha sağlam olan daha kötü şartlarda kullanıldığı için masraf açacaksa yine açar. 

Bu fiyatlara sakın bu araçları almayın. Değil 5 sene sonra, 1 gün sonra satmaya kalksanız 30.000TL'ye binici olarak zor zatarsınız. 

Ben aracı aldığım zaman küçük araçların donanımları çok zayıftı, orta sınıfta nadir zengin donanım vardı. Şimdi en küçük araç bile donanımlı. Seçenek çok. Az yakan, küçük motor hacimli, vergisi düşük model yılı yeni bir aracı ilk araç olarak seçip; araca binerken ve masraf etmezken ilan sitelerinden araç bakmak ile sizin durumunuzda araç bakmayı; markete aç girip alışveriş yapmakla tok girip alışveriş yapmak arasındaki farkın büyüklüğü ile izah edebilirim.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mithat Tuğrul

Mondeo hakkında bilgim yok, fakat fiesta ve focus kullandım. Hatta focusu kullanmaya devam ediyorum. Bende evren bey ve yasin bey e katılıyorum, yüksek model araç her zaman alırkende satarkende sizi zorlamaz. Mondeo tam binici aracıdır, lakin fiesta ve focus a göre daha yavaş satılır. Amaç sadece satış değil biliyorum, ama yarın satarsanız kaça satarım kime satarım gibi durumlarlada karşı karşıya kalacaksınız.

Yorum bağlantısı
Serhat Işık

şu piyasa koşullarında fiyatı düşecek araba yok gibi.bende 3-4 aydır 2 bin dizel mondeo ları takip ediyorum.150-250 bin km de olanları.28-29 bin bandında olan araçlar. şimdi 31-35 bin bandına fırlamış.bini iseniz 3-5 yıl sonrasını düşünmeyin.biz zamanında böyle düşünerek çok zararlar ettik.

Yorum bağlantısı
Oytun Beşikcioğlu

Mondeo hakkında bilgim yok, fakat fiesta ve focus kullandım. Hatta focusu kullanmaya devam ediyorum. Bende evren bey ve yasin bey e katılıyorum, yüksek model araç her zaman alırkende satarkende sizi zorlamaz. Mondeo tam binici aracıdır, lakin fiesta ve focus a göre daha yavaş satılır. Amaç sadece satış değil biliyorum, ama yarın satarsanız kaça satarım kime satarım gibi durumlarlada karşı karşıya kalacaksınız.

Mithat bey ben de aynı dediğiniz gibi "kaça satarım kime satarım"  şeklinde karın ağrısı yaşayacağımı hissediyorum. 

Zira modeli yükselttiğim zaman da malum ülkemizdeki taşıt vergileri yüzünden motor hacmini düşürmem gerekecek.

Mondeo'nun sağladığı konfor, lüks ve güvenlik şu piyasa durumunda benim için biraz erken gibi gözükmeye başladı...

şu piyasa koşullarında fiyatı düşecek araba yok gibi.bende 3-4 aydır 2 bin dizel mondeo ları takip ediyorum.150-250 bin km de olanları.28-29 bin bandında olan araçlar. şimdi 31-35 bin bandına fırlamış.bini iseniz 3-5 yıl sonrasını düşünmeyin.biz zamanında böyle düşünerek çok zararlar ettik.

Serhat Bey "binici iseniz 3-5 yıl sonrasını düşünmeyin.biz zamanında böyle düşünerek çok zararlar ettik."    derken tam ne demek istediğinizi anlayamadım. 

Al-sat ile işim yok alıp uzun yıllar binmek istiyorum. Bu minvalde zarar etmemek için ne yapmalıyım?

Yorum bağlantısı
Serhat Işık

Serhat Bey "binici iseniz 3-5 yıl sonrasını düşünmeyin.biz zamanında böyle düşünerek çok zararlar ettik."    derken tam ne demek istediğinizi anlayamadım. 

Al-sat ile işim yok alıp uzun yıllar binmek istiyorum. Bu minvalde zarar etmemek için ne yapmalıyım?

Şunu demek istiyorum.modeli düşük de olsa km yüksek de olsa tedirgin olmaya gerek yok .gelecek de satılır mı zarar eder miyim düşünceleri ile stres altına girmeye gerek yok.

bende 1995 c 200  vardı 4 sene önce .güzel güzel biniyordum sonra senin gibi düşünmeye başladım .model çok düşük km yüksek acaba satılır mı zarar eder miyim kim alır ki ?diye diye sonunda sattım.buna benzer 3-4 araba da almıştım(bunların içinde 2 tanede mondeo var).hep ayı şeyi yaşamıştım.şimdi bu arabaların fiyatlarına bakıyorum da arada dağlar kadar fark var.mercedes i şu an satsaydım nereden baksanız aldığım fiyat dan 7-8 bin tl fazlasına satmıştım.artık bunları yaşaya yaşaya tecrübe edindim.

Yorum bağlantısı
Oytun Beşikcioğlu

Ne demek istediğinizi şimdi anladım Serhat bey kader kısmet işi bir yerde bu işler yani en azından ben öyle düşünüyorum. 

Zamanla benzer tecrübeler edineceğimi umuyorum. Fakat sonra nasıl satarım sorusu gereğinden fazla beni rahatsız ederken ilk araç olarak satması daha kolay Türkiye şartlarında daha piyasa aracı olan birşeye yönelmek mantıklı olacak benim için.

Ford forumunda başka marka zikretmek ne kadar doğru bilemiyorum ancak önceden 2008-9 1.6 Toyota Corolla Elegant'lara bakıyordum. 

Sanırım tekrar o araçları araştıracağım. İlk aracımı satarken de kullandığım süre boyuncaki sorunsuzluk devam etsin istiyorum.

İleride aracın piyasasına bakmadan almak lüksüne erişince zaten iki araç olacak aklımda biri Mazda 6 diğeri elbette Mondi  ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oytun Beşikcioğlu

Mazda6'nin motoru ile Mondeo motoru ayni:)

Saygilarimla.

İyisinden anlıyormuşum demek ki ben de  :tongue:

Dış görünüş dışında da neredeyse tüm donanımları aynı zaten. İki araç ta tabiri caizse yakışıklı birer keyif makinesi...

Yorum bağlantısı
Alper DEMİR
(düzenlendi)

Merhabalar, bu aralar bende Evren abinin bahsettigi 407 lere bakmaya başladım. Alternatif olarak c5 te düşünülebilir. Gerek donanım gerek sınıf gerek motor,vergi,yakıt olarak pek üzecek araçlar olduğunu düşünmüyorum. İnsanlardaki fransız o dur algısı yüzünden de piyasa aracı olamamış zengin donanımıyla lüksü konforu yaşatan modeller bence..35 bin TL ye bile çıkmadan boyasız hatasız 407 ve c5 bulmak mümkün.. Corolla demissiniz tavsiye etmem.5 sene boyunca 2007 comfort mmt sanzimanlisini kullandım. 42 binde alıp 73 binde sattim.Ama iki kere şanzıman indirdim.Tamam bakım harici beni üzen bir masrafı olmadı zararda etmedim ama çok absur donanımsızlık yol tutuş problemleri gibi can sıkıcı eksiklikleri var.Eski corollam buydu : :)

gynD2L.jpg

tarihinde Alper DEMİR tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oytun Beşikcioğlu

Alper bey corollaniz gerçekten çok güzelmiş. Özellikle angel eye farlar çok yakışmış. Corollaya ait okuduğum tüm forum ve yazılarda aracın yol tutuşunun başarılı olduğu ve sorunsuzluğu yazıyor. Sizin bu iki konudaki sıkıntınız kafamı karıştırdı. Ayrıca 2 kere şanzıman indirdim derken tam neyi kastediyorsunuz? Ayrıca benzinli elegant donanım araçlar gayet dolu. 407'lere baktım en genci 2007 model bu aracın dediğiniz gibi bizdeki fransız korkusundan dolayı olusamayan da bir piyasası var. Keyifle binilecegine şüphem yok ama 3-4 sene sonra satarken ne olur?

Yorum bağlantısı
Alper DEMİR

Satarken 407 ya da c5 bir toyota kadar kar ettirmez tabi,ancak şöyle söylüyeyim.Corollanın bu kasasında kullanılan şanzıman otomatikleştirilmiş manuel olan MMT adıyla geçen aynı şanzıman isim farkıyla opellerde eastronik adı altında kullanılmaktadır.İndirme kısmına gelirsek bu şanzımanlar vites geçişleri sarsıntılı olup fazlaca devir ve hız kaybetmenize ş.içi trafiğinde veya rampa tırmanırken fazla ısınmadan dolayı kendini korumaya alıp 5-10 dk hiçbirşey yapmanıza izin vermeyen ve içindeki mekatronik kavramanın sürekli adaptasyon ayarı bozulan bir şanzıman tipi,ben 2 kere yolda kaldım.Birincisinde mekatronik,ikincisinde şanzıman komple değişti.Ama tabi artık soğumuştum.Onun için hiç önermem..

Yol tutuş kısmında kim yol tutuyor diyorsa hikaye anlatıyor bence..ya hiç farklı marka kullanmamışlar ya da toyota fanatiği tiplerdir.Ben bu aracın yol tutuşunu eibach 3,5 cm'lik spor yay ve 225/45/17 jant lastik ebadıyla anca yerine getirmiştim.Orjinal haliyle her virajda ne zaman kendimi salsam eğilimi gösteren bir araç,dediğim gibi elegantları doludur.Ama yine bi cruise controlü yoktur diye biliyorum.Birde kronik bir hastalığı vardır far kolu.Geceleri sellektör yaparken veya sağa verilen sinyallerde açık olan kısalarınız kapanarak sizi çok zor durumlarda bırakabilir.Japon grubunda bu hastalık en çok toyotada vardır.(Küçümsenecek bir konu olmadığını belirtmek isterim)İllada bu araç derseniz ben size 4 ileri tam otomatiklerini öneririm.Tadına doyum olmaz,ama piyasadada çok nadirdir pek bulunmaz..

Yorum bağlantısı
Oytun Beşikcioğlu

Sakin bir kullanıma sahip olduğum için yok tutuş çok sıkıntı olmaz muhtemelen. Zira ne boş şirket araçları ile ne yollar yaptım zamanında...

Fakat tecrübeye saygım sonsuz.

Diğer taraftan 407'lere baktım. İki temiz gözüken araç var fiyat aynı 39000tl fakat biri 2006 lpgli 89000kmde executive, diğeri 179000km de 2008 executive premium. Donanımlar aynı pek bir fark göremedim zaten bu derece dolu araçta sıkıntı değil ufak farklar. Fakat 2 yıl yaşlı ama yarı km de lpg li olan mi dersiniz yoksa 2 yıl genç fakat 2 kat km de 179binde dizel olan mı aynı paraya? Aynı temizlikte diye öngörerek?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...