İçeriğe Yönlendir

Ford, Ağırlık Konusunda Yalan Mı Söylüyor?

Sani Gerşon

Recommended Posts

Sani Gerşon

TeknikensVarld dergisi, Ford Mondeo SW modelinde 1600kg olarak açıklanan aracın kantara çıktığında 1880kg olarak tartıldığını, bu sebeple araca teknik belgelerinde maksimum yükleme yapıldığında aracın hiç bir şekilde ESP testinden geçemediğini, bu durumun cinayete sebep olabileceğini belirtti. Ancak araca "teknik belgelerinde belirtilen biçimde" yani reelden 100kg az yükleme yapıldığında ise ESP testlerinden başarı ile geçtiğini belirten dergi, aynı durumun geçtiğimiz aylarda Mercedes C serisinde yaşandığını, durumun farkına varan İsveç Mercedes'in ise derhal güncellemelere gittiğini belirttiler.

İlgili makalenin İngilizce linki:

http://teknikensvarld.se/the-new-ford-mondeo-is-dangerously-overweight-169293/

Yorum bağlantısı
Özgen Acar

ortaya çıkması çok kolay olabilecek bir durum için sanmıyorum yalan söyleceklerini :unsure2:  volkswageninki gibi kullanıcı tarafından açığa çıkarılması imkansız bir durum değil

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

benim tigranın azami yüklü ağırlığı 1475 normal ağırlığı 1225 kg bu araç çift kapılı ve 2 kişilik.Şimdi scorpiom solon tipi bir araç net ağırlığı 1385 kg azami yüklü ağırlığı ruhsatda yazmıyor.Şimdi ben buna inanmalımıyım?Kantara çekip kendim kontrol edeceğim.4 kapıyı söksen 500 kg ağırlık yapar.Üzerinde eşşeğe sırtlasan götüremeyecek ağırlığında motor var.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

benim tigranın azami yüklü ağırlığı 1475 normal ağırlığı 1225 kg bu araç çift kapılı ve 2 kişilik.Şimdi scorpiom solon tipi bir araç net ağırlığı 1385 kg azami yüklü ağırlığı ruhsatda yazmıyor.Şimdi ben buna inanmalımıyım?Kantara çekip kendim kontrol edeceğim.4 kapıyı söksen 500 kg ağırlık yapar.Üzerinde eşşeğe sırtlasan götüremeyecek ağırlığında motor var.

Fatih abi görünce aklıma geldi ne yaptın buldun mu parçayı ?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Yani kimse tutupta kantara çıkmaz ama böyle bir yanlışlık yapılacağını da pek düşünmüyorum..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Ağırlık en boş şekilde açıklanır. trafiğe çıknlar farklılık gösteiir. makaleyi okumadım ama dergi ise yanıltıcı haber olabliilr

bmw lere 5 kişi +bagajkonursa araç trafikten men sebebei mesela.. oluyor böyle şeyler

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

hatırlayanınız vardır, lpg tankının ağırlığı yüzünden muayeneden geçemeyen ve tankı küçülttürmek zorunda kalan bir araç vardı.

mesela bizim tdci focusunda ruhsata göre ağırlığı 1435 kg. ama fren ve amortisör testinde daha hafif çıkıyor. 

hyundai getz abi ;)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ağırlık en boş şekilde açıklanır. trafiğe çıknlar farklılık gösteiir. makaleyi okumadım ama dergi ise yanıltıcı haber olabliilr

bmw lere 5 kişi +bagajkonursa araç trafikten men sebebei mesela.. oluyor böyle şeyler

Abi ağırlık yarım dolu depo ve 1 sürücü ile hesaplanıyor? Testteki araç ise tam dolu depo ve 1 sürücü ile hesaplanmış.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

"European Union type approval rules also require manufacturers to specify a vehicle’s weight with the fuel tank (or tanks) 90% full plus an additional 165.3 lb (75 kg) to account for the weight of the driver and a small amount of cargo. The total is often called E.U. curb weight or licensing mass."

http://ateupwithmotor.com/terms-technology-definitions/curb-weight-shipping-weight/

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Most automakers simply list the weight of a stripped model, although automakers occasionally publish lists specifying the additional weight of major options, such as automatic transmission or air conditioning.

bunu kast etmişitm. adamlar yazmış bile

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Fatih abi görünce aklıma geldi ne yaptın buldun mu parçayı ?

Yok abi parçayı bulmadım vites körüğünü orjinali ile değiştirdim vites geçişleri düzeldi,meğerse körük vites kolunu sıkıştırıyormuş farkedememişim.Zaten tamircinin dediğide aklıma yatmadı ondan pek üstüne düşmedim,daha sonra defalarca kendimle münazara ettim plastik bir aksam nasıl olurda vites geçişlerinde yetenek sahibi olur?zaten parçada aşınmada yok,detayında ve akabinde opelci bir abimden orjinal körük sipariş ettik taktık sıkıntı yok.Opelede sorduğumda böyle bir parçayı daha önce ne gördüklerini ne duyduklarını söyledi,benimde en başından beri tahmin ettiğim husus gerçek oldu.Parça tek başına değil bağlı olduğu gurup ile birlikte geliyor.Normalde benim tamircim fordu tamir etmiyor ama ben adamı fordcu yaptım :) ne tür araba alsam soluğu orda alıyorum,iyi niyetli insanlar bilmedikleri bir hususdada yaparız yahuuuu demiyorlar,biz bunu yapamayız diyorlar ne tekim scorpio üst kapağı yediği zamndada,biz bunu sökeriz ama yapamayız dediler :)

Yorum bağlantısı

Yok abi parçayı bulmadım vites körüğünü orjinali ile değiştirdim vites geçişleri düzeldi,meğerse körük vites kolunu sıkıştırıyormuş farkedememişim.Zaten tamircinin dediğide aklıma yatmadı ondan pek üstüne düşmedim,daha sonra defalarca kendimle münazara ettim plastik bir aksam nasıl olurda vites geçişlerinde yetenek sahibi olur?zaten parçada aşınmada yok,detayında ve akabinde opelci bir abimden orjinal körük sipariş ettik taktık sıkıntı yok.Opelede sorduğumda böyle bir parçayı daha önce ne gördüklerini ne duyduklarını söyledi,benimde en başından beri tahmin ettiğim husus gerçek oldu.Parça tek başına değil bağlı olduğu gurup ile birlikte geliyor.Normalde benim tamircim fordu tamir etmiyor ama ben adamı fordcu yaptım :) ne tür araba alsam soluğu orda alıyorum,iyi niyetli insanlar bilmedikleri bir hususdada yaparız yahuuuu demiyorlar,biz bunu yapamayız diyorlar ne tekim scorpio üst kapağı yediği zamndada,biz bunu sökeriz ama yapamayız dediler :)

Bununla geçmiş olsun o zaman abi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Fatih Sarıkaya

Araçları kantara tarttırdım opel doğru çıktı 1220 kg ama ford 1550 kg çıktı.Net ağırlığı 1385 kg yazan fordun 165 kg eksik çıkması :)

Yorum bağlantısı
Erhan Karaman

benimde ruhsatta 1380kg,kitapçıkta 1590 kg yazıyor. hergün kantarın yanından geçiyorum ama bir türlü tarttıramadım.hatta oğlum baba hani arabayı ölçtürecektik diyor hep :) tartarlar mı ücret ne kadar isterler sormadımda..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Araçları kantara tarttırdım opel doğru çıktı 1220 kg ama ford 1550 kg çıktı.Net ağırlığı 1385 kg yazan fordun 165 kg eksik çıkması :)

Demek ki yazanlar doğruymuş.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Ben zaten şüpheleniyordum,ateş olmayan yerden duman çıkmaz.

Yorum bağlantısı
İbrahim ŞAHİN

4.73m uzunluğunda olan MK3 Mondeo'nun 1380kg olacağına ben de inanmıyordum zaten

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

Ford bu, vw mu sandın :D

FORDmu yoksa ZORT mu sen söyle şimdi ali abi [emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23]
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

FORDmu yoksa ZORT mu sen söyle şimdi ali abi [emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23][emoji23]

Çamurdan olsunda ford olsun :D çift w yi sadece lastikde tercih ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Ford kardeş, bu arabaya güvenirim, ayrıca digerlerinide tarttir bakalım ne çıkacak :)
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...