İçeriğe Yönlendir

1.2 Tsi Motorlar Nasıldır?

Muhammed Lokman Tosun

Recommended Posts

Muhammed Lokman Tosun

Arkadaşlar vw grubunun kullandığı tsi motorlar nasıldır, özellikle 1.2 litre olanlar, yakıt tüketimi konusunda çok geniş bir skalada tüketim değerleri var gibi ama gerçek kullanıcı verilerini merak ediyorum, 1.2 jetta düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

bende çok araştırdım ortalama olarak 8L civarında bir tüketimi var ama kullanıcıları yazarsa daha gerçek değerler ortaya çıkar tabii

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Serkan kardeşim 1.2 tsi Golf kullanıyor, alıntı yapıyorum kendi bilgilendirir.
tarihinde Eray Turan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ertuğrul Büber

Mehmet bey audi a3 1.2 ortalama tüketim 6 lt civarı yazmıştı.

Yorum bağlantısı
Muhammed Lokman Tosun

Serkan kardeşim 1.2 tsi Golf kullanıyor, alıntı yapıyorum kendi bilgilendirir.

Çok iyi olur bu kadar ihtilaf yaşanan başka bir motor görmedim kimi diyor 10 kimi diyor 6, bazıları 1.6 hitler motor tokatlıyor bununla kimisi de klima açıkken yokuş çıkamıyor
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

iki tip 1.2 tsi var. 2015 yılından itibaren motor 180 derece döndü ve 16 valfe çıktı triger 230 bin km ömürlü kayışa dönüldü. zincirden vazgeçildi. yağ pompası değişti manifold değişti vs vs.

biz iki ay önce a3 1.2 aldık çok memnunuz. yakıt ortalaması 6.0 karışık 5500 km. 

çok kısa mesafe kullanıyorsanız evet 8 görürsünüz. Ancak bu yeni 1.2 ler hızlı gidince çok yakmıyor öyle bir özellikleri var. güç takat olarak yeterli.

motor sesi hoş. 110HP.

eskileri 105 hp dir. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

mesela diğer arkadaş gebzeden ümraniyeye gidip geliyor 5.7 yaktı dedi.

tork değerleri malum. 1.6 dan iyidir. 

2.0 dan da iyidir

Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

Geçen sene yıkamacıda tesadüfen bir golf görmüştüm 1.4tsi .Merak ediyordum bende kullananlar çok farklı değerler söylüyorlar yol bilgisayarına baktım 9.5 litre ortalaması vardı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

bende 1.4 tsi da var.

olayın iki nedeni var farklı olmasının:

1- ilk 4-5 dakika 9-10 litre yakar.. bunun nedeni katalitik konvertör çabuk ısınsın diye yapılan egzos çevrimi enjeksiyonudur. (DPF lerde olduğu gibi)

2- eğer daha önce atmosferik kullanmış ve 3500-4000 den önce vites atmıyorsanız çok yakar. 

yolunuz 4-5 dakika sürüyorsa zaten çok yaksa ne olur yakmasa ne olur? :)

Yorum bağlantısı
Muhammed Lokman Tosun

iki tip 1.2 tsi var. 2015 yılından itibaren motor 180 derece döndü ve 16 valfe çıktı triger 230 bin km ömürlü kayışa dönüldü. zincirden vazgeçildi. yağ pompası değişti manifold değişti vs vs.

biz iki ay önce a3 1.2 aldık çok memnunuz. yakıt ortalaması 6.0 karışık 5500 km. 

çok kısa mesafe kullanıyorsanız evet 8 görürsünüz. Ancak bu yeni 1.2 ler hızlı gidince çok yakmıyor öyle bir özellikleri var. güç takat olarak yeterli.

motor sesi hoş. 110HP.

eskileri 105 hp dir.

Şu an jettalar 105 ps bildiğim kadarıyla ve 8 valf diye biliyorum 1.4 ler 16 valf performanstan çok fazla bir şüphem yok zaten sakin kullanırım 1.5 dcilar bile şehir içi 7nin altına zor düşerken 8 litreye kadar kabul edilebilir bir değer bence, ve comfortline jetta donanımı ve 65 66 civarına alınacak en mantıklı compact sınıf sıfır kilometre araç bence.
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

1.4 tsi eski motorlar (CAXA) demir blok iken yeni çıkan EA211 motorlar alüminyum blok. 1.2 ler zaten alüminyumdu.

şu an her iki  motor da triger kayışına döndü ama uzun ömürlü kayış deniyor. servis kitabında 230 bin km de değişir yazıyor kendim baktım.

çok yakın zamanda (bazılarında geldi)  1.0 motor geliyor. Bu motor 110HP ve 200NM tork değeri var. yakıtı daha da az. bu motor çok tutacak deniyor.

Şu an jettalar 105 ps bildiğim kadarıyla ve 8 valf diye biliyorum 1.4 ler 16 valf performanstan çok fazla bir şüphem yok zaten sakin kullanırım 1.5 dcilar bile şehir içi 7nin altına zor düşerken 8 litreye kadar kabul edilebilir bir değer bence, ve comfortline jetta donanımı ve 65 66 civarına alınacak en mantıklı compact sınıf sıfır kilometre araç bence.

onlar eski olanlar evet 105 ise eskidir.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

dci için 7 litre çok fazla ama.

Elektrikli ısıtma yakıtı yükseltiyor kışın. Alternator tam güçte çalışıyor sürekli
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

bir başka (bence önemsiz) faktör ise eski 1.4 tsi motorlar almanyad yapılıyordu. VW daha sonra tüm motor operasyonunu çek cumhuriyetine taşıdı. 1.2 ler ile başlayan süreçte yeni tip 1.4 ler de (MQB için olanlar) yine çek cumhuriyetinde yapılıyor. SOnuçta orası da almanya sayılır. Bizim bursa ile adapazarı gibi...

Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

bende 1.4 tsi da var.

olayın iki nedeni var farklı olmasının:

1- ilk 4-5 dakika 9-10 litre yakar.. bunun nedeni katalitik konvertör çabuk ısınsın diye yapılan egzos çevrimi enjeksiyonudur. (DPF lerde olduğu gibi)

2- eğer daha önce atmosferik kullanmış ve 3500-4000 den önce vites atmıyorsanız çok yakar. 

yolunuz 4-5 dakika sürüyorsa zaten çok yaksa ne olur yakmasa ne olur? :)

Hocam sizdeki ne kadar yakıyor. Aslında 1.4 b6 kasa bir passat olsa süper olacak ama yakıtı korkutuyor işte :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

6.3 benim ortalamam.  günlük 50 km giderim en az.

eğer 3 km gideceksem 8-9 yakar.

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Ben olsam 1.4 alırdım 1.2 biraz küçük kalabilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benim personelde 2015 model 1.2 jetta var.. 

8-9 litre yakıyor Nevşehir'de.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ben olsam 1.4 alırdım 1.2 biraz küçük kalabilir.

inan bana fark yok. (belki a3 250 kg hafif diye)

1.4 ACT 150HP alınacak ise o zaman başka.

Yorum bağlantısı
Alper Aytar

1.2 tsi motor golf 7 benim samimi olduğum bir arkadaşımda var kendisi 1 depo benzin ile 1100 kilometrede gidiyor 600 de dedi yani kullanıma göre değişiyor kendisi de sanayide usta,ama genel manada yakıtı uygun babamda 1.4 tsi 150 bg 4 motion tiguan var mesela yakıtı şehir içinde 9 10 litrelerde geziyor eğer ki biraz agresif kullanımda bu değer fırlayabiliyor ;)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

tiguanda motordan ziyade kasa ve rüzgar direnci ve 4 çeker yakıtı yükseltiyor. 122 olanlar önden çekişliler kısmen tasarrufludur.

Yorum bağlantısı
Alper Aytar

tiguanda motordan ziyade kasa ve rüzgar direnci ve 4 çeker yakıtı yükseltiyor. 122 olanlar önden çekişliler kısmen tasarrufludur.

İllaki dediğiniz etkenler de var ama Jip olacaksa 4 çeker olsun dedik 122 ile arasında fabrika verisi 1.2 litre oynuyor sanırım ama memnunuz ivmelenmesi gidişi harika ;)
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

İllaki dediğiniz etkenler de var ama Jip olacaksa 4 çeker olsun dedik 122 ile arasında fabrika verisi 1.2 litre oynuyor sanırım ama memnunuz ivmelenmesi gidişi harika ;)

tabi tabi ben de aynısını yapardım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...