İçeriğe Yönlendir

Alfa Romeo 147 Ile Ford Fiesta Takası?

Ömer Taşkıran
Çözüme git Mahmut Yurt tarafından,

Recommended Posts

Ömer Taşkıran

Herkese merhaba, 2004 model dizel ford fiestam var aracima bir takas teklifi aldım alfa romeo 2003 model kırmızı teklif edildi. Boyali parçaları neredeyse aynı ikimizin aracının da. Fakat teknik özellikler açısından alfa epey üstün gözüküyor. Fikirlerinizi merak ediyorum benimle paylaşırsanız sevinirim.

Iki aracin da motor performansi birbirine yakın, fiestam dizel, alfa benzin-lpg

Motor performansindan kastım ikisi de %75 civarı motor durumu

Yorum bağlantısı
Ömer Taşkıran

Alfa romeo 147 1.6 ts. Dist...

teknikte nesi üstün?

Mesela benim aracimda 2 airbag varken onda 8 airbag var, benimki 70 hp o araç 120 hp. Lastik ebatlari yol tutuşu sürüş keyfi gibi seylerde epey pozitif yorumlar aldim. Sunroof lastik ebatlari hiz performans vs.

Kafa kafaya mı takas ?

Evet hocam kafa kafaya

Ayrıca görünüş anlamında da çok hoşuma gitti sıradanın dışında dikkat çeken bir araba alfa 147

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kağıtta/otoparkta iyidir alfa. görünüş muhteşem . ancak sanayi de iyi usta bulursanız. zaten 2. el değerlerine bakınca zaman süzgeci orada belli eder kendisini.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

alfa iyidir hoştur ama bakımlısı,cidden alfisti olan birinden alınınca iyidir.

Adam zaten memnun olsa kağıt üstünde daha düşük olan arabaya geçer mi?

Yorum bağlantısı
Ömer Taşkıran
(düzenlendi)

Ben değişmezdim.

Evet piyasasi canlı olan bi araç değil malum sitede tüm turkiyede 200 bile ilan yok bu araca dair. Fakat görünüş ve özellikler cezbediyor biraz kararsız kaldım. Bulunduğum yerde dört dörtlük alfa ustaları bulacagimi sanmıyorum şayet fiestamdaki sorunu bile deneme yanılma ilr bulduklari oluyor.

tarihinde Ömer Taşkıran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ömer Taşkıran
(düzenlendi)

Ben değişmezdim.

Ben değişmezdim.

Evren bey neden değişmezdiniz?

alfa iyidir hoştur ama bakımlısı,cidden alfisti olan birinden alınınca iyidir.

Adam zaten memnun olsa kağıt üstünde daha düşük olan arabaya geçer mi?

O konuda da haklisiniz tabi ama gerekçe olarak yere çok yakın olduğu bulunduğu yere pek uygun bir araç olmadığı için değiştirmek istiyormus, tabi yakıt da etkili olabilir fiesta malum yakit cimrisi tarihinde Ömer Taşkıran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

istanbul ankara izmir gibi illerde olsam beklemezdim de oralarda  fantazi bi araba olur.

sürüş sevki fiestadan çok üstün. donanım da öyle.

Yorum bağlantısı
Sertaç Karginer

Zamanında çok araştırdığım hatta alma niyetinde olduğum bir modeldi fakat çok fazla mekanik ve motor arızası çıkardığını ve kullananların bunlardan bıktığını öğrenince vazgeçmiştim... :)

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Arızaya daha yatkın. Zayıf euroncap puanı. Vs den dolayı.

Yorum bağlantısı
Misafir

Kullanıcı iseniz alın takas makul. Gerçekten her anlamda üstündür Alfa.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Alfa  Romeo 147 mevcut aracınızdan daha donanımlı çok daha iyi yol tutuşu ve konfora sahip bir araç, ikisini teknik ve sürüş özellikleri tarafında kıyaslamak çok stabil değil zaten. Ancak alfa ruhu olan ve nazik bir araçtır. Bünyesine yan sanayi parça kabul etmez, Alfa ustası dokunmadığı sürece hastalıkları iyleşmez. Van gibi bir yer veya yakın çevrenizde ne yazık ki alfa ustası yok. Size yakın servis Ankara'da, orada zaten 3 tane servis var, Alfaline, AR servis ve Alfine servis. Ayrıca bakımı zamanında yapılmamış değişmesi gereken parçaları orjinali ile değişmemiş, Alfa ustası yerine sıradan ustalar tarafından saçma sapan işlemler yapılmış bir Alfa asla ama asla düzen tutmaz ve sizi üzer. Bir Alfisti olarak söylüyorum, Alfa romeo Alfistiden alınır, bilmeyenden alınmaz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ömer Taşkıran

Fikirleriniz için teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz karar verirken dikkatli olmak lazim anladigim kadariyla alfa romeo özensiz kullanılmış ise cok sorun çıkarabilen bir araba, tam tersi iyi bakılmış ise de tadından yenmeyen bir araç. Bugün araba gelecek bakalım umarım iyi bakılmıştır ve temizdir. Sonucu buraya yazacağım.

Yorum bağlantısı
Kazım Yılmaz

Şimdiye kadar hiç Alfa Romeo marka aracım olmadı. Ben olsam çok iyi bir şekilde aracı kontrol ettirdikten sonra takas ederdim.

Daha üst sınıf bir araç. Zaten kalkıpta Fiesta ile kıyaslamak yanlış olur.

Tasarımı çok güzel.

Ekonomi anlamında LPG zaten oldukça ekonomik.

Yorgununa denk gelirseniz zaten hangi arabayı alırsanız alın üzer.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Ömer Bey

Bulunduğunuz ilde Alfa ustası olmadığı için aracı kontrol ederken aşağıdaki hususlara dikkat etmenizi tavsiye ederim.

* Varyatör : Varyatörün sağlıklı çalışıp çalışmadığını kontrol için, aracı çalıştırın ilk çalışmada araç dizel gibi gürültülü çalışıyor sonra sesi normale dönüyorsa varyatör arızalıdır. Yenisi 750 TL'dir ancak tamir edilebilen bir parça olup tamiri işçilk dahil 200 TL civarındadır.

* Kelebek Boğazı: Aracı rölantide çalıştırın rölanti dalgalanması var mı diye kontrol edin, Twin Spark motorlarda kelebek temizliği olmaz eğer ciddi bir ayarsızlık varsa kelebeğin komple değişmesi gerekir.

* Triger Kayışı: Triger kayışının son değişimini mutlaka sorun.

* Sunroof: Eğer araçta sunroof varsa mutlaka üzerine su tutatrak kaçak olup/olmadığını kontrol edin yaştan dolayı lastikler özelliğini yitirmiş olabilir. Alfarda sunroof lastiği tek olarak satılmaz komple sunroof değişir maliyetli bir işlemdir.

* Üst Tablalar : Alfaların zayıf noktalarından birtanesidir. Aracın amatisör başlarından bastırarak aracı aşağı yukarı sallayın eğer lastik cırıtısı gibi bir ses geliyorsa tablanın değişmesi gerekir.

* Vites çanağını kontrol edin plastiktir ve kronik bir sorundur çok fazla bir boşluk ve geçişlerde sorun varsa çanağın değşmesi gerekir. forda göre vites boşluğu çoktur eğer geçişlerde sıkıntı yoksa çok dert etmeyin.

* cam açma düğmelerini kontrol etmeyi unutmayın.

* bujilerin ne zaman değiştiğini ve orjinal olup olmadığını kontrol edin. TS motorlar 8 buji ile çalışır ortalama bujiler 100.000 km gider. orjinal harici bujiyi kabul etmez. bujiler pahalıdır. genellikle orjinal yerine diş sayısı ve fiziki özellikleri tutyor diye motosiklet bujisi takarlar. bu da performansı olumsuz etkiler. yenisinin set fiyatı 350 TL civarında olup NGK markadır.  

* Debimetreyi mutlaka kontrol ettirin. debimetreden arıza verebilir.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Ömer Taşkıran

Mahmut bey çok teşekkürler zahmet edip yazmışsınız dört dörtlük bir liste. hepsine özellikle dikkat edeceğim götürüp ustalara özellikle kontrol ettireceğim sağolun. Alfa benim de hiç tanımadığım bir araç o yüzden böyle bir yardıma ihtiyacım vardı.

Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Mahmut Yurt

Mahmut bey çok teşekkürler zahmet edip yazmışsınız dört dörtlük bir liste. hepsine özellikle dikkat edeceğim götürüp ustalara özellikle kontrol ettireceğim sağolun. Alfa benim de hiç tanımadığım bir araç o yüzden böyle bir yardıma ihtiyacım vardı.

Rica ederim. Ama götüreceğiniz ustalara çok güvenmeyin, ustası olmayan bu araçlardan hiç anlamıyor iyi bir araca çok kötü alma da diyebilir yada kötü bir araca al bunu çok iyide diyebiliri kendinizde aracı iyice kontrol edin, sürün aracı zorlayın biraz zaten aksi bir durumu varsa az çok sizde tespit edebilirsiniz. Bu arada bu aracı alırsanız unutmayın sadece bir araba almıyorsunuz, kendinize güzel bir kız arkadaş ediniyorsunuz, onu üzmez kırmazsanız oda sizi üzmez Alfa ruhu olan bir araçtır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Eyvallah Kerem, bende o zaman gururla söylüyorum Fordcuyum. :)

Aslına bakarsan bu marka ile alakalı bir durum değil abi.. Araç markası ne olursa olsun, aracını seven, ona itina ile nbakan, koruyan, kollayan, bakımlarını eksik etmeyen, en iyi yedek parçalar ile değişim yapan vs herkes aslında bir ...çu yada ....sti dir bence..

Alfa, Alfisti den, Ford, Fordçu dan, Reno, Nayloncu dan alınır.  ;)  :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...