İçeriğe Yönlendir

Günlük Çalışma Süresindeki Kesintiler

Çağdaş Başlılar

Recommended Posts

Çağdaş Başlılar

Değerli arkadaşlar,

Sizlerden bir konuda yardım isteyeceğim.

Durum şöyleki,

Çalıştığım işyerinde haftanın altı günü çalışıyoruz çalışma saatlerimiz 08:00-17:00 (toplam dokuz saat)

Bu dokuz saattin 1:30u yemek ve mola geriye kalıyor 7:30 saat. buda toplamda 7:30 * 6 gün = 45 saat ediyor haftada.

Fakat ekstra bir durum var; günlük giriş için 15 dk çıkış içinde 15 dk olmak üzere toplamda 30 dk kesiliyor. buda haftada 3 saat aydada 12 saate tekabul ediyor. Yaptığımız fazla mesaidende bu 12 saati düşüyorlar.

Bu yapılan kesinti yasal bir kesintimi, itiraz etme kabul etmeme hakkımız varmı. Yada iş kanununda bu durumla ilgili bir madde varmı?

Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Türkiye de çalışma kanunu genelde iş verenleri kollayacak şekilde düzenlenmiş olduğundan elden bir şey gelmez bence. Bir de her şirkette olan bir patron yaveri çıkar sizi gambazlar yoktan yere başınız ağrır. Ayrıca konuyu çok anlamadım sabah akşam neden 15 er dakika kesinti oluyor ki?

Yorum bağlantısı
Çağdaş Başlılar

Türkiye de çalışma kanunu genelde iş verenleri kollayacak şekilde düzenlenmiş olduğundan elden bir şey gelmez bence. Bir de her şirkette olan bir patron yaveri çıkar sizi gambazlar yoktan yere başınız ağrır. Ayrıca konuyu çok anlamadım sabah akşam neden 15 er dakika kesinti oluyor ki?

Parmak basıp iş başı yaptığımız arada hazırlanma oyalanma 15 dk, akşamda işi bitirip parmak basana kadar 15 dk geçiş süreci diyorlar.
Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Çok küfür edesim geldi şu an ya. Yani insan ancak bu kadar aç gözlü, alçak ve vicdansız olabilir. Kimsede hakkaniyet, maneviyat kalmamış. Bizim patronice de yemekte 2 gün üstüste et varsa aşçıya ayar verir mesela. Bir de bizim işler genelde yoğun olduğundan fazla mesai olur genelde, patronun da bu parada gözü olduğu için yasal olan 225 saat üzerinden değil de 270 saat üzerinden hesaplama yapar. Yani nerden baksan tutarsız, en iyisi hepsini allaha havale etmek.

Yorum bağlantısı
Çağdaş Başlılar

Çalıştığım firma patron şirketi olsa anlarım ama firma yabancı sermayeli bir firma. Ama ben bu işi Allaha bırakma düşüncesinde değilim.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Çalışmaya devam ettiğiniz için durumunuzu iş müfettişleri inceleyecek. Alo 170 e şikayetinizi iletin. Aylık planlamalar yaparak incelemeye geliyor iş müfettişleri.

Yorum bağlantısı
Kazım Yılmaz

Öyle bir kesinti hakkı yok. 

Af edersiniz o zaman tuvaletin önüne de bir kart okuyucu koysun o süreleri de mesaiden düşsün var mı öyle şey.

Arayın 170'i şikayet edin. Gelip incelesinler.

Değerli arkadaşlar,

Sizlerden bir konuda yardım isteyeceğim.

Durum şöyleki,

Çalıştığım işyerinde haftanın altı günü çalışıyoruz çalışma saatlerimiz 08:00-17:00 (toplam dokuz saat)

Bu dokuz saattin 1:30u yemek ve mola geriye kalıyor 7:30 saat. buda toplamda 7:30 * 6 gün = 45 saat ediyor haftada.

Fakat ekstra bir durum var; günlük giriş için 15 dk çıkış içinde 15 dk olmak üzere toplamda 30 dk kesiliyor. buda haftada 3 saat aydada 12 saate tekabul ediyor. Yaptığımız fazla mesaidende bu 12 saati düşüyorlar.

Bu yapılan kesinti yasal bir kesintimi, itiraz etme kabul etmeme hakkımız varmı. Yada iş kanununda bu durumla ilgili bir madde varmı?

Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Yanlış mı anladım ?

Saat 08:00 işbaşı saati

Giriş 07:45te işe giriş mi istiyor patron ?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)

Giriş ve çıkışlarda kıyafet değişimi iş hazırlığı vs gibi işe start vermede bekleme varsa dahi kesinti yapılamaz. Çay ve yemek sattleri hariç. İş kanunu daima işçiyi kollar yeterki doğu bilgi olsun kanun yapıcı kurumda. Şikayet edin ancak, işverenin 15 er dakikalık kesinti ile ilgili işe geç başlama erken bırakma gibi elinde veri,belge varsa birşey yapamazsınız. Onuda bilin

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kapı geçişleri 15dk sürüyorsa sizin suçunuz nedir :shok:

Yorum bağlantısı
Çağdaş Başlılar

Yanlış mı anladım ?

Saat 08:00 işbaşı saati

Giriş 07:45te işe giriş mi istiyor patron ?

8 işbaşı ama tam sekizde parmak bakarsak 8:15 sayıyorlar başlangıcı. 15 dakika güvenlik kulübesinden görev yaptığımız alandaki geçiş süreci (Mesafe tahmini 20 mt), oyalanma vb sebepler.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Peki girişiniz 07:45 olsa yine de 08:15 mi yazılacak?

Bir de bence şöyle bir durum var ki önü alınamaz, patron personelden çalmak istedikten sonra kimse birşey diyemez. Saat tam 08:00:00 da kart okuma sistemini kapatsa ve siz de sadece 1 saniyeden okutamazsaniz adam yine keseceğini keser sizden. Kim itiraz edebilir buna? Adam işe geç kaldın diye savunma bile ister. Özel sektörle ilgili çok tecrübem yok belki ama tam da bu tarz şeylere şahit oldum.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kapıdan girme ile anahtarı ele alma farklıdır. Pirelli örneğin; 07_20 giriş makina başına geçiş 08_00. Mesai 08_00 başlangıç görünür. Oysaki güvenlikten girişte kart okutuldu 07_20'de.

Yorum bağlantısı
Çağdaş Başlılar

Peki girişiniz 07:45 olsa yine de 08:15 mi yazılacak?

Bir de bence şöyle bir durum var ki önü alınamaz, patron personelden çalmak istedikten sonra kimse birşey diyemez. Saat tam 08:00:00 da kart okuma sistemini kapatsa ve siz de sadece 1 saniyeden okutamazsaniz adam yine keseceğini keser sizden. Kim itiraz edebilir buna? Adam işe geç kaldın diye savunma bile ister. Özel sektörle ilgili çok tecrübem yok belki ama tam da bu tarz şeylere şahit oldum.

7:45 girişte 8:00 başlangıç sayıyor.
Yorum bağlantısı
Okan Tansel
(düzenlendi)

şöle oluyor çalışma satiniz sabah 8 akşam 17 ise sizin saat tam sekizde görevinizin başında olmanız gerekir ve saat tam 17 paydos etmeniz gerekir yani sizin 8 de iş başı yapa bilmeniz için işyerine erken gelmeniz gerekir ve çıkışta saat 17 tm çıkış yapmanız gerekir servizler ise engeç 17.15 haraket eder erken gelme vegeç çıkma sizin üstünüzdedir.kesintiye gelnice evet çalışmadınız saat fazla mesaiden kesiliyor bunun nedeni aslında sgk pirimin eksiksiz 30 gün olarak yatırma aslında işveren burada çalışana iyilik yapıyor lakin bununda işleyişi şöye normal saat ücretiniz diyelim 5 TL mesaili saat ücretiniz 7,5 TL siz işe 3 saat geç gelirseniz  mesainizden 2 saat kesilir çünkü normal saat ücretiniz 3 saat 15 tL eder mesai ücretiniz 3 saatte 22.5 saat eder 1 saat mesayi yazar bu sizin faydanıza aslında sgk pirim gün olarak tam yar.kanunlar haftalık 45 saat der yıllık fazla mesaide 250 saat ve iş başı iş itişi çay paydosu yemek paydosu bunların tamamı işletme işleyişine bırakılır .

tarihinde Okan Tansel tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağdaş Başlılar

bazı firmalar ciroya orantılı gider hesabı yapar. zaruri yapılması gereken giderleri ne kadar kıssalarda, erteleselerde bu oranları çoğunlukla tutturamazlar. bu yüzden en kolay yolu seçer, personelin mesaileriden, çay molalarından ve yediği yemekten kısarak örtbast eder ve patronlara şirin gözükmeye çalışırlar.

ne zaman ki ciro/gider oranını tutturulmuş ve hatta oranda fazlalık varsa patron dalkavukları o zaman sözde pazarlama ve eski portföyleri müşterileri) memnun etme, yeni portföyler edinme amaçlı, "temsil ve tanıtım"- " temsil ve ağırlama giderleri" adı altında fatura edinerek aileleriyle birlikte içkili lokantalarda balık yemeye giderler. :)

gelelim sizin ali cengiz oyunlarıyla ham hum şarolop edilen 15*2=30 dk'ya. iş kanununda böyle saçma bir madde ve emsal niteliğinde bir hukuki karar yok.

ekleme; aylık hesap pusulalarınızı (ücret bordrosu) mutlaka düzgün biçimde saklayın ve dosya edin. gün gelir lazım olur.

Maalesef dedikleriniz doğru bende bordro ve çalışma saat pusulalarını saklıyorum. Dediğiniz gibi gün gelip lazım olacak.
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Sizin işin ne olduğunu bilmiyorum

Fabrika da çalışan işçiler 8:00-16:00/16:00-00:00/00:00-08:00 şekilde olur.

8 de işbaşı yapılmış olmalı. Çünkü diğer işçi 8de çıksın.

Bunun için işçi en geç 07:45 de orda olmalı.

SiZin iş saatleri 08:00-17:00 ise

Siz 07:45 de giriş yapmış olmalısınız ki 08:00 de işe başlayabilesiniz.

17:00 de işi bırakırsanız şirketten çıkışınız da 10-15 dk geç olur normal şartlarda.

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Hep patronlarmı suçlu ben onun için inşallah herkesi patron yapsın yada kendi işini kursun diye dua ediyorum. Ozaman belki patronun veya işverenin neler çektiğini görürler bazı arkadaşlar. Ülkede Avrupa yasaları uygulanmaya çalışılıyor ama ülke bu yasalara uygun değilki. Şimdi asgari ücreti 1300 tl yaptılar ve bunu işverene yüklediler devlet 100 tl destek oluyor gerisi işverene oldu. Şu anda bir işçinin işverene maliyeti 1800 civarı oldu. Gerçekten (büyük firmaları karıştırmıyorum bu işe)kazanmıyoruz. Toplam inşaatta çalışanlar Hariç maaşlı 5 adet çalışan arkadaşlar var. Çok zorlanacam ama çıkartmıyacağım. Ama çıkaracak çok firma var. Yanlış anlamayın tabiki kimse kimsenin Hakk'ını yememeli ama bizim gibi küçük firmaların durumu SOS veriyor artık. Yanlış anlaşıldıysamda af ola.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Emrullah Aydoğdu

Kanunlar yüzde 95 işçi yanında. Ben burada çalışılan firmadan yana bir hoşnutsuzluk seziyorum. Günlük yarım saat toplamda önemli bir rakam ediyor. Ancak diğer şartlar hakkında da bir bilgimiz yok. ( Prim, ekstralar vs.). Başka bir iş alternatifiniz varsa hiç korkmadan mahkemeye gidebilirsiniz. Sonuç kesinlikle lehinize olacaktır. Ama değer mi? Kararsızım.

Yorum bağlantısı
Çağdaş Başlılar

Kanunlar yüzde 95 işçi yanında. Ben burada çalışılan firmadan yana bir hoşnutsuzluk seziyorum. Günlük yarım saat toplamda önemli bir rakam ediyor. Ancak diğer şartlar hakkında da bir bilgimiz yok. ( Prim, ekstralar vs.). Başka bir iş alternatifiniz varsa hiç korkmadan mahkemeye gidebilirsiniz. Sonuç kesinlikle lehinize olacaktır. Ama değer mi? Kararsızım.

İşi yasal sürece çevirme şansım yok şimdilik ik ile dirsek temasındayim ama olumlu olacağını düşünmüyorum benimkini düzeltseler emsal olur diğer çalışanlar açısından. Bakalım ne olacak.
Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş

Parmak basıp iş başı yaptığımız arada hazırlanma oyalanma 15 dk, akşamda işi bitirip parmak basana kadar 15 dk geçiş süreci diyorlar.

Bizim resmi kurumda da sabahları servisler de çoğunlukla erken almaya balşayıp, kurum bahçesine erken  giriş (trafik durumuna göre 08,40-08,55 ) yapıyorlar. Akşam da 18,15 de harekete geçiyorlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bizim resmi kurumda da sabahları servisler de çoğunlukla erken almaya balşayıp, kurum bahçesine erken giriş (trafik durumuna göre 08,40-08,55 ) yapıyorlar. Akşam da 18,15 de harekete geçiyorlar.

Olması gereken bu bence şayet çalışma saati 09:00-18:00 arası ise.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...