İçeriğe Yönlendir

C Max 1 - Ghia Ptc Heater(Ek Isıtıcı) Montajı

Mehmet Sezgin

Recommended Posts

Eren Gökmen

Elinize sağlık ilerde cmax alırsam kapınızı çalarım :) bende eskişehirdeyim aracım benzinli olmasına rağmen bugün bayağı bir üşüdüm :)

Benzinlide tesisati yoktur muhtemelen

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Ben ileride dizel cmax alabilirim şu an vw polo var benzinli. Yine de bugün üşüdüm Eskişehirin ayazı çok garip

Araca bakmamistim :) Yanlis bilmiyorsam ön cam isitmali olanlarda bu ön isitici da var koltuk isitmasi da (kis paketi) Denk getirebilirsen onlara öncelik vermekte fayda var ;)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

HArika. hangi programı kullanrak açtınız . ekranda % leri göstermesi de çok güzel bir özzelik

Muhteşem. Tebrik ederim sizleri :bravo:

Aracım renault olduğuna bir kez daha seviniyorum, baz donanımında bile bu olay mevcut :)

otoparktan çıkmadığı sürece güvenli de

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Misafir

Bunca yılllık c-maxcıyım böyle uygulama görmedim. Mükemmel olmuş elinize sağlık :bravo::nazar: 

Yorum bağlantısı
Misafir

Bence mükemmel bir eklenti olmuş. Bu tip eklentiler araştırma ve detay isteyebiliyor. Bunları araştırmak ve atlanan her aşama insana haz veriyor.

Ellerinize sağlık güle güle kullanın.[emoji106] [emoji122] Bende A4 için bakmıştım ama daha denk getiremedim [emoji16]

Bunca yılllık c-maxcıyım böyle uygulama görmedim. Mükemmel olmuş elinize sağlık :bravo::nazar:

Eren konuştuğumuz mevzu. Aynı mantık.[emoji106] C-max için olduğunu bilmiyordum...
Yorum bağlantısı
Misafir

Bence mükemmel bir eklenti olmuş. Bu tip eklentiler araştırma ve detay isteyebiliyor. Bunları araştırmak ve atlanan her aşama insana haz veriyor.

Ellerinize sağlık güle güle kullanın.[emoji106] [emoji122] Bende A4 için bakmıştım ama daha denk getiremedim [emoji16]

Eren konuştuğumuz mevzu. Aynı mantık.[emoji106] C-max için olduğunu bilmiyordum...

Mal hazır elm yi ayarla alayım bunu :D

http://www.ebay.com/itm/auxiliary-heater-Volvo-V50-D-0171132102-3M51-18K463-FB-04-08-/181902771608?hash=item2a5a400598:g:2ekAAOSwT5tWHldP

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Elinize sağlık, Focus a da oluyor mu acaba?

Yorum bağlantısı
Misafir

Çok guzel ve yine foruma ozel bir paylasim. Yapmak kadar bugune kadar bilinmeyeni paylasmak da bence bir erdem.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Misafir

Elinize sağlık.

Ptc heater ile ilgili çok araştırma yaptım. Uygun parça kodu tedarikinden tutun parçanın takılacağı yerden tutun gem modli ve elektrik kablolarının yerinden.Yani herşeyini araştırdım.Montajla ilgili kafamda hiç soru kalmamıştı montajını yapacaktım. Aracım 2013 1.0 ecoboost. Tabi beni bu araştırmaya iten konu arabamın 20 dk da ılık hava vermeye başlamasıydı.

Neyse konumuza dönelim. Araştırmalarım sonucu sadece montajla bitmediğini gem modülünden de bunu aktif etmek gerektiğini öğrendim.Sonra dedim herşey hazır parça da elimde hadi montajı yapalım. Aracımda gem modülü kablosunu buldum sorun yok ama elektrik getiren + ve - kablosu çıkmadı yani konmamış. Olsun dedim sonuçta çok zor değil bu kablonun çekilmesi sadece sağlam kablo olsa yeterdi. Neyse biraz daha araştırdım hatta rus sitesinde 1.0 ecoboost a cihazı takmak isteyen birisinin çekincelerini okudum. Adam alternatörünün yetip yetmeyeceğinden çekiniyordu. E sonuçta aynı araba yani benim takmamda sorun yaratabilirdi.Bu sefer bu cihazın çektiği amper değerini araştırdım ve 60a kadar bir değerde enerji çekiyordu.Tabi biz bu esnada 2 adet focus 3 dizele montaj yaptık ve kullanmaya başladılar sorunsuz. Arkasından dedim şu alternatörü bir araştırıyım. Ulaştığım sonuç şu oldu. 1.6 dizellerde 180a lik alternatör varken benim aracıma fabrikasyon 120a alternatör konulmuş. Yani şu demek oluyor. Aracım ptc heaterı kullanırsa arabama 60a bir güç kalıyordu ve bunun yetmeyeceği ve alternatör arızası yaşama olasılığımın yüksek olduğunu gördüm ve ben vazgeçtim bu ısıtıcıdan.Tabi aracımda termostat değişip normale döndüğü ve koltuk ısıtıcıyı yapınca da ihtiyacım kalmadı.

Gelelim Ford otosan ın bu parça hakkındaki tutumuna;

Ben araştırmalarımı yaparken dedim Ford büyük bir marka ve müşteri memnuniyetine önem veriyor diye düşünüp ford otosan a öneri yazdım. Konuyu geniş ve açıkca anlattım. Parça numarasından tutun cihazın monte edileceği yerden tutun gem modülünde nerenin aktif edileceğini herşeyi yazdım. Bunun bir şikayet olmadığını ve onlara öneride bulunduğumu söyledim. Önerim de şuydu; Sn Otosan bu parçayı sizler yetkili servisinizde araçlarımıza takın. Parça kdv hariç 600 civarında birşeymiş kendiler söylediler. Dedim ben bin tl vermeye razıyım aracıma siz takın. Hatta reklam verin sosyal medyada artık kışın aracınızda üşümeye son tarzında insanlara bu hizmeti verin dedim. Bakın o kadar çok müşteri memnuniyeti alacaksınız ki siz de buna şaşıracaksınız.  Ama telefndaki bayan arkadaş cihazın focus 3 lere kesinlikle takılamayacağını söyleyip durdu. Dedim bakın şuan 2 araca takıldı kullanıyorlar bu cihazı. Ayrıca siz kış paketi olan araçlar getirip sattınız insanlar fabrikasyon kullanıyor bu cihaz nasıl olmaz dersiniz dedim anlatamadım.Teknik servisleri kesinlikle olmaz dediği için tıkandık kaldık. Ama sonuçta ne kadar doğrudur bilemiyorum ürün geliştirme departmanlarına konuyu ileteceklerini ve bu cihaz tarzı bir sistemi yeni araçlarda geliştirebileceklerini ilettiler. Konuyu sizlerle paylaşmamın sebebi aracınızda bu sistem baştan olmalıydı. Ülkemiz kış kuşağında sayılmıyormuş. Bu sebeple ne ön cam ısıtması ne de bu tarz ısıtıcılar araçlarımıza konulmuyor. Ha bunlar olan araçlar elbette var ülkemizde.

Şimdi bu sistemi yaptırmak isteyen arkadaşlara tavsiyem öncelikle alternatörünüzün kapasitesini öğrenin. 1.6 dizel focus 3 lerde 180a olduğunu öğrendim. 1.0 eb larda 12a olduğunu da öğrendik. Bunun dışında olanlar araştırmadan hemen yaptırmasınlar.

Diğer husus aracınızda gem modülü kablosu sanırım %99 araçta var ama +- kabloları çıkmayabilir. +- kablosu olanlarda da şase kablosunun ucu şase ye bağlanmamış olabilir büyük ihtimalle.Bunun yeri de sanırım sağ ön tekerin arkasında olacaktı sonuçta rahatca bulunur tam yeri.

Bilgilerim bunlar.Umarım yardımı olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ford otosan a ,

yetkili serviste,

torpido içine ,

80 li ampaerlik akım çekecek bir cihz takmasını önermek.....

vallahi büyük cesaret :D orada hiç kimse sıcak koltuğunda otorup yıl sonu primlerini hesaplarken bu teklife onay vermeyi bırakın , okumaya bile korkar...

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Misafir

ford otosan a ,

yetkili serviste,

torpido içine ,

80 li ampaerlik akım çekecek bir cihz takmasını önermek.....

vallahi büyük cesaret :D orada hiç kimse sıcak koltuğunda otorup yıl sonu primlerini hesaplarken bu teklife onay vermeyi bırakın , okumaya bile korkar...

60 amper yahu. Hayır daha ilginci zaten takıp üretiyorlar bu şekilde kış paketi adı altında.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

üreten hans, bizdeki mehmet... kessseler takmazlar yetkili faturası ile bunu serviste

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Sezgin

İlave: kısa mesafeler de akü daha geç doluyor dikkat birde Alternator kaç amper?

Alternatör 120 Amper sorun olmaz sanırım.

Elinize sağlık ilerde cmax alırsam kapınızı çalarım :) bende eskişehirdeyim aracım benzinli olmasına rağmen bugün bayağı bir üşüdüm :)

ne demek her zaman elimden geldiğince yardımcı olurum sorun değil

HArika. hangi programı kullanrak açtınız . ekranda % leri göstermesi de çok güzel bir özzelik

otoparktan çıkmadığı sürece güvenli de

Modifiye ELM327 kullanarak özellikleri açtım.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Eğer 1.5 kw ise Alternator yetmeyecek. Ptc aktif iken pens ampermetre ile Alternatorden çekilen akımı ölçün. Tam güçte çalışırken ptc

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Siparişi geçmedi ise neyim

fiestada yok bu taamm mı söküp bakma sen de

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...