İçeriğe Yönlendir

Yurtdışı Sağlık Sigortası Ödeme Yapmıyor...

Emre Şimşek

Recommended Posts

Emre Şimşek
(düzenlendi)

Bildiğiniz üzere babam Portekiz'e gittiğinde mide kanaması geçirmişti.

Kendisi öğretmen. MEB tarafından görevli.

Önce Pazar gecesi mide kanaması sebebiyle acile götürüldü. İlk müdahalelerden sonra Pazartesi öğleyin otele gönderdiler.

Daha sonra ağrıları arttı ve tekrar Pazartesi akşamı hastaneye götürüldü. Salı günü endoskopi yaptılar. 24 saat müşahededen sonra aynı hastanede bir odaya aldılar. Yarın yani Cuma öğleyin gibi de taburcu edilecek kısmetse.

Bu aşamada beni bir arkadaşı aradı ve sigortanın hastane masraflarını ödemeyeceğini, yaklaşık 5-6 bin Euro gibi bir meblağı bizim vermemiz gerekteceğini söyledi. Para ödenmeden hastaneden ayrılamayacağını da belirtti ve az önce bunu bir daha sordum "aynen öyle" dedi arkadaş. Bu arada arkadaş dediğim kişi babam hastalandıktan beri orada bizim işlerimizi yapıyor sağolsun, şahsen tanımıyorum, ekipten birisi..

Abim elçiliği aramış ama sağlıklı bir görüşme yapamamış.

Sigorta şirketinden gelen mail ise şu:

(İsimleri kısalttım)

Merhaba V. bey,

Sigortalının hastaneye gitme sebebi malesef poliçe teminatları arasında yer almayan bir sebeptir. Bu yüzden başka bir hastaneye nakli ve hastaneye masraflarının ödenmesi mümkün değildir. Dosya masrafları aşağıdaki madde ve tanı gereğince reddedilmiştir.

I85.0      ÖZOFAGUS VARİSLERİ, KANAMALI tanısı ile ilişkili

Teminat dışı kalan haller:

10)          Hiç tedavi edilmemiş olsa dahi, başvuru tarihinde varolan ve/veya sigorta başlangıç tarihi öncesine dayanan tüm hastalıklar, kronik zeminde gelişen akut hastalık hecmeleri ve komplikasyonlarına ait ortaya çıkan masraflar (hastalık onucu ölüm ve bu nedenle cenazenin yurda getirilmesi ve defin masrafları dahil)

Gereğince reddedilmiştir.

Tanı ile ilgili açıklama: özofagus varisi oluşması kronik bir şikayettir. Kan basıncı çok yükselir ve bu nedenle yemek borusuna giden kan damarında ciddi varis oluşur daha sonra bu varisin patlaması ise iç kanamaya neden olur. Sonuç olarak var olan durum , kronik bir hastalığın gelişen akut hecmesi olup poliçenin teminat dışı haller 10. maddesi gereği kapsam dışıdır ve reddedilmiştir.

Geçmiş olsun dileklerimizi iletir, Bilgilerinize Sunarım.

Saygılarımla,

M.G. G.

Medical Assistance Team Member - Medikal Asistans Takım Üyesi
tarihinde Emre Şimşek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Misafir

Emrecim, biliyorsun zaten kac gundur gorusuyoruz, ben de bizim Sigorta ya sordum, ayni cevabi aldim.

Simdi ne dusunuyorsunuz, o dedigin olabilecek mi, gorevli memur olayi ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Seyahat sağlık sigortasının reddi haklı gibi duruyor.

Tam sağlık sigortası da yaptırmış olsa aynı sebep ile red edilebilirdi. 

Sağlık poliçeleri poliçe süresi içinde oluşan sorunları karşılıyor.

Benzer durum galiba Furkan'da yaşanmıştı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Şu an hastanenin muhasebesindeler hesaplama yaptırıyorlar afaki bir değer çıkacak...

Sanırım sigorta boşu boşuna yapılıyor yurt dışına giderken ben onu anladım. Zorunlu olmasa bari keşke...

Yorum bağlantısı

Bildiğiniz üzere babam Portekiz'e gittiğinde mide kanaması geçirmişti.

Kendisi öğretmen. MEB tarafından görevli.

Önce Pazar gecesi mide kanaması sebebiyle acile götürüldü. İlk müdahalelerden sonra Pazartesi öğleyin otele gönderdiler.

Daha sonra ağrıları arttı ve tekrar Pazartesi akşamı hastaneye götürüldü. Salı günü endoskopi yaptılar. 24 saat müşahededen sonra aynı hastanede bir odaya aldılar. Yarın yani Cuma öğleyin gibi de taburcu edilecek kısmetse.

Bu aşamada beni bir arkadaşı aradı ve sigortanın hastane masraflarını ödemeyeceğini, yaklaşık 5-6 bin Euro gibi bir meblağı bizim vermemiz gerekteceğini söyledi. Para ödenmeden hastaneden ayrılamayacağını da belirtti ve az önce bunu bir daha sordum "aynen öyle" dedi arkadaş. Bu arada arkadaş dediğim kişi babam hastalandıktan beri orada bizim işlerimizi yapıyor sağolsun, şahsen tanımıyorum, ekipten birisi..

Abim elçiliği aramış ama sağlıklı bir görüşme yapamamış.

Sigorta şirketinden gelen mail ise şu:

(İsimleri kısalttım)

Emre bu ne sigortasi? Yurtdisina cikarken seyahat acil saglik sigortasi yapilir. Akut gelisen ani rahatsizliklar icin gecerlidir o police. Yukardaki konu sanki daha basit bir police gibi. Yurtdisina cikarlarken araci olan acente vardir muhakkak. Onlara danisip gorus isteyin bence.

http://www.tsb.org.tr/seyahat-saglik-sigortasi.aspx?pageID=516

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Emrecim, biliyorsun zaten kac gundur gorusuyoruz, ben de bizim Sigorta ya sordum, ayni cevabi aldim.

Simdi ne dusunuyorsunuz, o dedigin olabilecek mi, gorevli memur olayi ?

Ablacım desteğin için çok teşekkür ederim. Elçilikten başkatibin numarasını aldık. Fiyat belli olunca arayacağız görüş alacağız.

Bu esnada rehber arkadaş ortalığı ayağa kaldırmış hastane muhasebesinde :) Biz Türküz diyor.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Emre bu ne sigortasi? Yurtdisina cikarken seyahat acil saglik sigortasi yapilir. Akut gelisen ani rahatsizliklar icin gecerlidir o police. Yukardaki konu sanki daha basit bir police gibi. Yurtdisina cikarlarken araci olan acente vardir muhakkak. Onlara danisip gorus isteyin bence.

http://www.tsb.org.tr/seyahat-saglik-sigortasi.aspx?pageID=516

Saygilarimla.

Sanırım bu vatandaşı arayacağız abi. Peki tam olarak ne soracağız?

Poliçenin örneği var mıdır bunlarda?

image003_zpsbdnwucbu.jpg

Yorum bağlantısı
Guest Misafir

Ablacım desteğin için çok teşekkür ederim. Elçilikten başkatibin numarasını aldık. Fiyat belli olunca arayacağız görüş alacağız.

Bu esnada rehber arkadaş ortalığı ayağa kaldırmış hastane muhasebesinde :) Biz Türküz diyor.

Rica ederim Emrecim, surec sonlanana kadar elimden geleni yapacagim merak etme.

Fiyatlar belli olunca yazarsin, bakalim ne cikaracaklar.

Tahmin edebiliyorum:)

Police babanda olmasi lazim?

Yorum bağlantısı
Muhammet Arslan
(düzenlendi)

Bana hiç mantıklı gelmedi. Bu sigorta prosedürlerinden hiç anlamam, ama özofagus varis kanaması, kronik hastalık zemininde gelişmiş de olsa, acil durumdur. Problem varis değil, kanamadır. Kimse varisi tedavi et demiyor ki zaten, kanamayı durdurmak lazım.

Mesela kanser olsa da, gidip orda kemoterapi yaptırmaya kalksa, tamam o zaman, madde mantıklı olur.

Ama adam kalp krizi geçirse, adama şöyle mi diyecekler: "Senin damarlarında daha önceden var olan sertleşme nedeniyle kalp krizi geçirmişsiniz, tedavinin ödeme kapsamı dışındadır."

Böyle bir şey olabilir mi? Varis var olsa da, kanama yokmuş giderken.

Bir diğer konu da, daha önceden temelleri olmayan kaç hastalık var ki? Ancak kazalar, yaralanmalar falan olur.

tarihinde Muhammet Arslan tarafından düzenlendi
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Inter Partner Assistance şirketiyle görüştüm şimdi poliçenin bir örneğini bana gönderecekler.

Yorum bağlantısı

image003_zpsbdnwucbu.jpg

Emrecim simdi bizim saglik departmanina sordum. Onceden gelen rahatsizlik varsa acil durjmdan sayilmiyor dediler. Normal saglik sigortalarinda bu kural vardir ama seyahat biraz daha ihtiyari calistigi icin farkli degerlendirilir diye dusunmustum. Ayni kural gecerliymis. Acenteyi aramaya gerek yok bu durumda.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Teşekkür ederim abi. Ben de sigortadan ümidi kesmeye başladım. Bu poliçede ne kadar çok teminat dışı hal varmış yahu... Sinirden güldüm :)

P1_zpsgkgcoqwf.png

P2_zpskodvyglp.png

P3a_zpsefcc9ler.png

P4_zpsuj3h12kn.png

P5_zpsloc8qkgz.png

Allah kimseyi düşürmesin bu poliçelerin eline...

Yurt dışına çıkacak olanlara örnek teşkil etsin. Sigorta poliçenizi iyi okuyun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir

Milli eğitim ve SGK ile görüştün mü Emre? Sonuçta görevli olarak gitti.

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Ben böyle sağlık sigorta sisteminin.... Bu nedir yaaa. Yuh diyorum yaaa yuh diyorum...

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Milli eğitim ve SGK ile görüştün mü Emre? Sonuçta görevli olarak gitti.

Abi sanırım Büyükelçilik halledecek. Para ödenmeden hastane salmıyormuş, o kadar parayı da millet cebinde taşımıyor yani bir saçmalık var muhtemelen devletimiz çözecek. En kötü ihtimal yarın ne var ne yok göndereceğiz Portekiz'e.. Ama iş o hadde gelmeden önce biraz ümidimiz var.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Değerli kardeşim büyükelçilik halledecektir eminim...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Kaya

cok gecmiş olsun inşallah hayırlı haberler gelir öncelikle bilip bilmediginizz kişiye kesinlikle para göndermeyin yurt dışına cıkanlar için özel saglık sigortası vardır..sigorta policesi olmadan vize bile verilmiyor..daha önce italya ya gittim aynı şekilde Almanya da yaşıyorum yine aynı şekilde..

en olmadı bi yolunu bulabiliyorsanız kendiniz gitmeye çalışın..

benim babam da rusya da calışıyordu tataristanda iki ay önce kaybettik adi bir şirket ile gitmiş çalışmaya ayagı kayıp düşmüş şirket bi yolunu bulup kalp krizi diye otopsi cıkarmışlar iki tane de yalandan sahit..

düşünün halimizi kendim gittim cenazesini almaya hiç bir şekilde bilgi vermediler şimdi de işten ayrılan arkadaşlarını arıyoruz davamızda şahit olaçak.

Allah kimsenin başına vermesin yurt dışında vefat etmeyi bırak hasta olmayı bile 

tekrar gecmiş olsun

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

cok gecmiş olsun inşallah hayırlı haberler gelir öncelikle bilip bilmediginizz kişiye kesinlikle para göndermeyin yurt dışına cıkanlar için özel saglık sigortası vardır..sigorta policesi olmadan vize bile verilmiyor..daha önce italya ya gittim aynı şekilde Almanya da yaşıyorum yine aynı şekilde..

benim babam da rusya da calışıyordu tataristanda iki ay önce kaybettik adi bir şirket ile gitmiş çalışmaya ayagı kayıp düşmüş şirket bi yolunu bulup kalp krizi diye otopsi cıkarmışlar iki tane de yalandan sahit..

düşünün halimizi kendim gittim cenazesini almaya hiç bir şekilde bilgi vermediler şimdi de işten ayrılan arkadaşlarını arıyoruz davamızda şahit olaçak.

Allah kimsenin başına vermesin yurt dışında vefat etmeyi bırak hasta olmayı bile 

tekrar gecmiş olsun

Allah rahmet eylesin. Yurt dışında hastane işlerinin zor olduğunu anladım bu acı olayda. Bir daha yurt dışına çıkarken 8 kere düşünürüm herhalde..

Artık masrafımızı öderse MEB öder. Hayırlısı diyorum...

Yorum bağlantısı
Guest Misafir

Allah rahmet eylesin. Yurt dışında hastane işlerinin zor olduğunu anladım bu acı olayda. Bir daha yurt dışına çıkarken 8 kere düşünürüm herhalde..

Artık masrafımızı öderse MEB öder. Hayırlısı diyorum...

Emrecim surayi bir inceler misin?

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/14622_0.html

tekrar gecmiş olsun

Allah rahmet eylesin sizin durumunuz da gercekten cok zormus :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Emrecim surayi bir inceler misin?

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/14622_0.html

...

Teşekkür ederim abla. Bu link çok iyi oldu...

"Yurt dışında

Tedavi ile ilgili gider belgeleri :

Madde 29 - Yurt dışında tedavi, sigorta sistemine dayanılarak sağlandığı takdirde, kurumca sadece sigorta pirimi ödenmesi gerektiğinden, tedavi dolayisiyle yapılan gider belgelerinin tespit ve teminine mahal bulunmamaktadır.

Sigorta sisteminin uygulanmadığı memleketlerde sağlanan tedavi dolayısiyle yapılan giderlerin ödenebilmesi için ne şekilde hareket edilmesi gerektiği, ne gibi belgelere lüzum görüldüğü, bu belgelerin nerelerden ne şekilde sağlanması lazım geldiği hususu, yabancı memleketlerden her birinde, o ülkeye şamil olmak ve mahalli usul gözönünde bulundurulmak suretiyle, o memleketteki büyükelçilik veya elçilik tarafından tespit edilir. Tespit edilen esaslar,ilgili büyükelçilik veya elçilik tarafından Dışişleri Bakanlığına bu Bakanlıkca'da Maliye Bakanlığına bildirilir. Uygulamada beraberlik Dışişleri ve Maliye Bakanlıklarınca sağlanır.

Tedavi giderlerinin ödenmesi :

Madde 30 - Misyon şefliğince, Devlet Muhasebesi Genel Yönetmeliği ve Devlet Muhasebesi Muamelat Yönetmeliğine göre, tedavi dolayısiyle yapılan harcamalara ait belgeler incelenerek, ödeme yapılır.

Yapılan ödeme, belgeler de gönderilmek suretiyle ilgili kuruma bildirilir. Bunun üzerine, kurumca misyon şefliğine gerekli ödeme yapılır."

MEB'in mevzuatında yazanlar önemli aslında. 30. md. Misyon Şefliği oradaki elçilik oluyor. Elçilik öder, MEB de elçiliğe sonra öder diyor resmen. Yarın aradığımızda uygulama nasıl oluyor göreceğiz...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yapılan sigorta..

Muhtemelen seyahat sağlık olarak adlandırılan ve bizim vize sigortası dediğimiz 35 bin euro teminatlı ama arz talep sonucunda zamanda formalite haline gelmiş 10-15 euro gibi paralara yapılan bir poliçedir.

Müşterilerim teminatlarını sorduğunda, kazalar dışında bişey beklemeyin derim hep.

Ayrıca muhtemelen, sigortalı tarafından bedelin ödenip. Gelince burada dosya açtırıp almak gerekebilir.

Bunca yılda tek hasar ödedim bu poliçeden, o da kaza vakası idi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Yapılan sigorta..

Muhtemelen seyahat sağlık olarak adlandırılan ve bizim vize sigortası dediğimiz 35 bin euro teminatlı ama arz talep sonucunda zamanda formalite haline gelmiş 10-15 euro gibi paralara yapılan bir poliçedir.

Müşterilerim teminatlarını sorduğunda, kazalar dışında bişey beklemeyin derim hep.

Ayrıca muhtemelen, sigortalı tarafından bedelin ödenip. Gelince burada dosya açtırıp almak gerekebilir.

Bunca yılda tek hasar ödedim bu poliçeden, o da kaza vakası idi.

Evet Mehmet abi. Bizimkisi 30.000 teminatlı. 7,5 Euroya yapılmış. 14 gün.

Axa'ya ait.

Başlığı şöyle:

YURTDIŞI SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI - KONSOLOSLUK POLİÇESİ

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Misafir

Teşekkür ederim abla. Bu link çok iyi oldu...

"Yurt dışında

Tedavi ile ilgili gider belgeleri :

Madde 29 - Yurt dışında tedavi, sigorta sistemine dayanılarak sağlandığı takdirde, kurumca sadece sigorta pirimi ödenmesi gerektiğinden, tedavi dolayisiyle yapılan gider belgelerinin tespit ve teminine mahal bulunmamaktadır.

Sigorta sisteminin uygulanmadığı memleketlerde sağlanan tedavi dolayısiyle yapılan giderlerin ödenebilmesi için ne şekilde hareket edilmesi gerektiği, ne gibi belgelere lüzum görüldüğü, bu belgelerin nerelerden ne şekilde sağlanması lazım geldiği hususu, yabancı memleketlerden her birinde, o ülkeye şamil olmak ve mahalli usul gözönünde bulundurulmak suretiyle, o memleketteki büyükelçilik veya elçilik tarafından tespit edilir. Tespit edilen esaslar,ilgili büyükelçilik veya elçilik tarafından Dışişleri Bakanlığına bu Bakanlıkca'da Maliye Bakanlığına bildirilir. Uygulamada beraberlik Dışişleri ve Maliye Bakanlıklarınca sağlanır.

Tedavi giderlerinin ödenmesi :

Madde 30 - Misyon şefliğince, Devlet Muhasebesi Genel Yönetmeliği ve Devlet Muhasebesi Muamelat Yönetmeliğine göre, tedavi dolayısiyle yapılan harcamalara ait belgeler incelenerek, ödeme yapılır.

Yapılan ödeme, belgeler de gönderilmek suretiyle ilgili kuruma bildirilir. Bunun üzerine, kurumca misyon şefliğine gerekli ödeme yapılır."

MEB'in mevzuatında yazanlar önemli aslında. 30. md. Misyon Şefliği oradaki elçilik oluyor. Elçilik öder, MEB de elçiliğe sonra öder diyor resmen. Yarın aradığımızda uygulama nasıl oluyor göreceğiz...

Rica ederim Emrecim, hayirli haberler bekliyorum senden [emoji5]

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...