İçeriğe Yönlendir

Yurtdışı Sağlık Sigortası Ödeme Yapmıyor...

Emre Şimşek

Recommended Posts

Emre Şimşek

Hadi bakalim guzel haber Emrecim.

Ablacım senin yardımların da yadsınamaz. Desteğin için teşekür ederim.

Herkese teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Guest Misafir

Ablacım senin yardımların da yadsınamaz. Desteğin için teşekür ederim.

Herkese teşekkür ederim.

Rica ederim canim benim, hicbirsey yapmadik ki, sizler arastirdiniz, abin falan. Arkadasi buyuk sans olmus cidden.

Guzel haberleri duyalim, bugunleri unuturuz insallah[emoji5]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Sinan Bey, başınız sağolsun, Allah rahmet eylesin.

Emre Bey, babanıza geçmiş olsun.

Bu arada Portekiz sakat bir ülke bu mevzularda. Bana elimde sempozyum daveti olduğu halde vize vermemişlerdi. Kaldı ki yeşil pasaport vardı bende ve bunlar yeşil pasaporta vize uyguluyorlardı o tarihte. Gıcık bir ülkedir kendileri. Hatta kulakları çınlasın, Hakan Gürsoy randevu almıştı elçilikten bana, ama oradaki memur hanım, dövmekten beter etmişti bizi. Evrakları falan kalemle çizivermişti...

Sağlık hizmetleri konusunda, mevzuatlarını bilmesem de Fransa ve Kanada çok iyi. Fransa'da arkadaşıma ücretsiz bakmışlardı. Sadece pasaport sordular, bir de sigorta. Ama tabi bizimkisi basit bir durumdu. Kanada'ya post doktoraya giden arkadaşlarım ise ağır ameliyat ve kanser hariç tüm tedavilerin ücretsiz olduğunu söylediler.

Mehmet hocam bilir, Amerika en problemli ülke sağlık anlamında. Sağlam bir sağlık sigortası yoksa bittin...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

Sinan bey başınız sağolsun. Rusya da maalesef işler kolay yürümüyor.Bir tanıdığımızın,  kaza sonucu vefatıyla  naaşını getirmek baya uğraştırmıştı.

Emmi'nin dediği gibi seyahat sigortası formalite olmuş. Sağlık sorunların da işe yaramıyor.Ancak, Dünya hali ,başımıza her an, her zaman bir şey gelebilir.Özellikle, Kaza, ani vefat gibi durumlarda işe yarayacağı aşikar. Ücreti de çok ucuz .Şahsen ben vizesiz yerlere bile giderken yaptırıyorum. Ne olur, ne olmaz.Kaza,bela sınır tanımıyor. Bilinçli sigorta anlayışı hepimiz de olmalı.

Emre'nin babasının sorunu da ,sanırım devlet ile çözülecek. Bu durum olunca ben de araştırma yaptım . Çok bir sonuca ulaşamadım. Emekli veya Sgk'lı iseniz,  Sgk  turistik seyahatlerde sağlık sorunlarını ödemiyor  ama Sosyal güvenlik 2 li anlaşmaları olan ülkelerde  acil durum masraflarını ödeyebiliyor. Baya bir ülke ile de, 2 li anlaşma var. Örneğin bir alman da TR de gezideyken bir şey olursa  anlaşma çerçevesin de tedavi görüyor.Mevzuat o kadar karışık ki ,ben içinden çıkmadım.Böyle deneyim de,internet de açıklayıcı şekilde  pek yok. Allah hepimize sağlıklı, kazasız ,belasız  ömür nasip etsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alparslan Özaslan

Hadi kardeşim şimdilik geçmiş olsun.önemli  olan sağlık diğeri bir şekilde çözülür.bununla geçmiş olsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alparslan Özaslan

Sinan bey başınız sağolsun. Rusya da maalesef işler kolay yürümüyor.Bir tanıdığımızın,  kaza sonucu vefatıyla  naaşını getirmek baya uğraştırmıştı.

Emmi'nin dediği gibi seyahat sigortası formalite olmuş. Sağlık sorunların da işe yaramıyor.Ancak, Dünya hali ,başımıza her an, her zaman bir şey gelebilir.Özellikle, Kaza, ani vefat gibi durumlarda işe yarayacağı aşikar. Ücreti de çok ucuz .Şahsen ben vizesiz yerlere bile giderken yaptırıyorum. Ne olur, ne olmaz.Kaza,bela sınır tanımıyor. Bilinçli sigorta anlayışı hepimiz de olmalı.

Emre'nin babasının sorunu da ,sanırım devlet ile çözülecek. Bu durum olunca ben de araştırma yaptım . Çok bir sonuca ulaşamadım. Emekli veya Sgk'lı iseniz,  Sgk  turistik seyahatlerde sağlık sorunlarını ödemiyor  ama Sosyal güvenlik 2 li anlaşmaları olan ülkelerde  acil durum masraflarını ödeyebiliyor. Baya bir ülke ile de, 2 li anlaşma var. Örneğin bir alman da TR de gezideyken bir şey olursa  anlaşma çerçevesin de tedavi görüyor.Mevzuat o kadar karışık ki ,ben içinden çıkmadım.Böyle deneyim de,internet de açıklayıcı şekilde  pek yok. Allah hepimize sağlıklı, kazasız ,belasız  ömür nasip etsin.

birçok yakınım yurtdışında yaşıyor.her yıl izine gelirken oranın sosyal güvenlik kurumundan bir yazı getiriyorlar.buradaki  sosyal güvenlik kururmundan onun karşılığı kağıt alıyorlar.(T8-9 gibi kağıtlar) orada hangi tarihler arasında ülkede kalacakları yazıyor ve o kağıt ile yurtiçindeki sigortalılarla aynı uygulamaya tabi oluyorlar.birtek protez olayına karışmıyor.oda diş ve gözlük.yurtdışına çıkarken sgk dan bizde gittiğimiz ülkede kullanabileceğimiz bir kağıt almamız gerekir diye düşünüyorum.çünkü birçok ülkenin sgk sı ile bzim sgk ikili anlaşmaları var.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
(düzenlendi)

Alparslan bey, Yurt dışında yaşayanlarda tamam da, turistik geziler de de olabiliyor mu ? olur a ,gittik ve hastalandık.

tarihinde Haşmet Güngör tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Mevzuatı az çok anladım ben.

Sgk var ama turistik amaçla gittiyseniz sadece karşılıklı anlaşması olup olmadığına bakılıyor(Bizimle anlaşması olan 15 tane falan ülke var). Yoksa işiniz yaptırdığınız ucuz sigortaya kaldı.

Görevli gittiniz ve haliyle devlet memuru olduğunuz için sgk var. Bu durumda eninde sonunda sgk ödüyor. Ama öncelikle cebimizden çıkabilir, sonra raporlarla birlikte başvuruluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Misafir

İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Mevzuatı az çok anladım ben.

Sgk var ama turistik amaçla gittiyseniz sadece karşılıklı anlaşması olup olmadığına bakılıyor(Bizimle anlaşması olan 15 tane falan ülke var). Yoksa işiniz yaptırdığınız ucuz sigortaya kaldı.

Görevli gittiniz ve haliyle devlet memuru olduğunuz için sgk var. Bu durumda eninde sonunda sgk ödüyor. Ama öncelikle cebimizden çıkabilir, sonra raporlarla birlikte başvuruluyor.

Taburcu oluyormus baban, cok sevindim:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alparslan Özaslan

Alparslan bey, Yurt dışında yaşayanlarda tamam da, turistik geziler de de olabiliyor mu ? olur a ,gittik ve hastalandık.

Haşmet bey aşağıdak linki incelersek burada seyahat amaçlı yurtdışına giden çalışan veya emekliler diye bir madde var.anladığım kadarıyla yurtdışına giderken sgk dan bir yazı alıp giyttiğimiz yerde oranın sgk dan değiştirilmesi gerekiyor

http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/Emeklilik/yurtdisi_islemler/yurtdisi_saglik_islemleri

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
(düzenlendi)

Evet, almadan da gidersek, masrafı  sonradan alabiliyormuşuz. Allah sağlık versin, Emre'nin babası sayesinde epey bilgilendik.

şu ülkelerde Sgk mız çalışıyor. Diğerlerinde, Allaha, emanet

Ülkemizin imzalamış olduğu sosyal güvenlik sözleşmelerinden 23’ü halen yürürlükte olup bunlardan; Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, Fransa, KKTC, Makedonya, Azerbaycan, Romanya, Çek Cumhuriyeti, Bosna Hersek, Arnavutluk, Lüksemburg ve Hırvatistan ile imzalanmış sözleşmelerde sağlık sigortası uygulaması bulunmaktadır.

Ancak, Azerbaycan ve Arnavutluk mevzuatlarından kaynaklanan nedenlerden dolayı bu ülkelerle imzalanmış sözleşmelerde yer alan sağlık sigortasına ilişkin hükümler uygulanamamaktadır.

tarihinde Haşmet Güngör tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...