İçeriğe Yönlendir

Sağlıklı Kilo Alma Yöntemleri Nelerdir? Nelere Dikkat Edilmeli?

Misafir

Recommended Posts

Bu aralar etrafımda kilo alma problemi çeken birkaç arkadaşlarım nasıl kilo alabilirim diye bana soruyorlar bende onlara elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyorum, yanlış hatırlamıyorsam forumda da kilo verme ile ilgili bir yazı paylaştığımda nasıl kilo alabilirim diye soranlar olmuştu, hazır yeri gelmişken birkaç gündür de bu konu ile haşır neşir olurken daha önce yazdığım yazıyı paylaşmak istedim.

Kaynak belirtmedim çünkü yazı tamamen bana ait.

Kilo alma yöntemleri nelerdir? Nelere dikkat edilmeli?

Kilo alma aslında tahmin edeceğinizden daha kolay tabi bu noktada önemli olan altını çizerek söylüyorum ki “sağlıklı kilo alma” çünkü kilo almak kolay, bütün gün çikolata, cips, kola vs gibi içinde şeker ve donmuş yağ oranı yüksek besinleri bolca tüketirsiniz kısa zamanda kilo alırsınız ama bu şekilde alınan kilolar sonucunda sağlığınızı da kaybedebilirsiniz yani kilo alayım derken başınıza başka işler açabilirsiniz.

Aslında sağlıklı kilo alma konusu da sağlıklı kilo verme ile temelde aynı prensibe dayanmakta, malum daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi gün içerisinde metabolizmanızın harcadığı kalori miktarı, gün içinde aldığınız kalori miktarından düşük ise kilo verirsiniz, kilo alma konusunda da bu sistem tam tersi olarak çalışır yani gün içinde metabolizmanızın harcadığı kaloriden daha yüksek miktarda kalori alırsanız bu defa da kilo alırsınız yani mantık temelde aslında ikisinde de aynı. Bu arada hatırlatmam gereken bir nokta daha var eğer kilo alma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız yapmanız gereken ilk şey bir doktora başvurup kilo almanızı engelleyen herhangi bir sağlık probleminizin olup olmadığını öğrenmektir çünkü eğer bir sağlık sorunu yani hormonal bir sıkıntı vs. nedeni ile kilo alamıyorsanız o sorunu çözmeden ne yaparsanız yapın zaten kilo alamazsınız.

Vücudunuzu bir makina olarak görürseniz önemli olan bu makinanın çarklarını çalıştırmak yani metabolizmanızı hızlandırmak, bunu da sık sık ara öğünler tüketerek ve kilo almaya destek verecek şekilde spor yaparak sağlayabilirsiniz, diyetinizde mutlaka karbonhidrat olmalı, unutmayın yakıt olmadan bu makinayı çalıştıramazsınız, düzenli beslenerek ve yeterli derecede protein ve karbonhidrat alarak metabolizmanızı hızlandırıp günlük tüketmeniz gereken kalori miktarını öğrenin ve buna göre günlük 500 kalori civarından daha fazla kalori alın ve böylece haftalık yaklaşık olarak 0,5 kg civarında kilo alabilirsiniz. Diyetinizdeki kalori miktarını arttırmak istiyorsanız eğer öğünlerinize makarna, pilav ve patatesi de ekleyip bu şekilde aldığınz karbonhidrat miktarını çoğaltabilirsiniz.

Sağlıklı kilo alma konusunda dediğim gibi ara öğünler çok önemli ve bu ara öğünlerde badem, ceviz ve fındık yemeyi ihmal etmeyin böylece vücudunuza sağlıklı yağları da almış olursunuz.

Eğer süt ve süt ürünlerini tüketmenizde bir sakınca yok ise bol bol tüketin, sütün içine pekmez yada bal katarak daha fazla kalori almanızı sağlayabilirsiniz, yine aynı şekilde kilo alma için çok değerli bir protein kaynağı olan yumurtayı da sofranızdan eksik etmeyin.

Gece uyumadan öncede bir ara öğün yemeyi unutmayın bu da kilo alma için faydalıdır çünkü uyku sırasında sabaha kadar yakşalık 8-10 saat kadar vücudunuz besinsiz ve enerjisiz kalır ve buda kaslarınızda yıkıma sebep olur bunu engellemek için yatmadan önce yoğurt, süt vs gibi bir ara öğün tüketmeyi unutmayın mesela yoğurdun içine şeker katarak yine alacağınız kalori miktarını da çoğaltmış olursunuz bu şekilde de tüketebilirsiniz.

Sağlıklı kilo alma konusudan aklıma gelen bir başka noktada su tüketimi, bunu mümkünse yemek sırasında yapmayın, yemekle beraber içtiğiniz su midenizin çabuk şişmesine ve sizinde daha çabuk tokluk hissetmenize ve iştahınızın kaçmasına neden olacaktır, böyle olunca da bir öğünde tükettiğiniz kalori miktarı azalmış olacaktır. İştah demişken sağlıklı kilo alma da iştahınızın yerinde olması da çok önemli bunun içinde yemeklerinizde bol bol baharat ve eğer seviyorsanız acı kullanın , acı ve baharat sizin iştahınızı açacaktır.

Kilo alma ile ilgili bir başka tavsiyem ise kahvaltı ile ilgili olacak, eğer kahvaltıda çay içiyorsanız bunun yerine meyve suyu tüketip yine daha fazla enerji ve kalori alımınızı sağlayabilirsiniz.

Geldik en sevdiğim tavsiye ye evet sigara içen arkadaşlar eğer kilo almak istiyorsanız o tüttürdüğünüz sigarayı da bir zahmet bırakın, sigara içmek size ekstra kalori harcatır ve kilo almanıza da engel olur eğer kilo almak istiyor ve sigara kullanıyorsanız işte size güzel bir fırsat. :seytan:

Son sağlıklı kilo alma da olmazsa olmazımız mutlaka ama mutlaka aç kalmayın en az 3 saatte bir midenize bir besin girmesi gerekmekte, bunu da daha önce belirttiğim gibi ara öğünler ile sağlayabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

kilo alacakları, cüzdanları dolu olarak gönder sen bana, beraber gezelim görelim yiyelim programına katayım ben onları, bak nasıl alıyorlar.. :=)

Geldik en sevdiğim tavsiye ye evet sigara içen arkadaşlar eğer kilo almak istiyorsanız o tüttürdüğünüz sigarayı da bir zahmet bırakın, sigara içmek size ekstra kalori harcatır ve kilo almanıza da engel olur eğer kilo almak istiyor ve sigara kullanıyorsanız işte size güzel bir fırsat. :seytan:

yalnız kilo vermek isteyenleri sigaraya başlatır bu uyarın:=)

Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin

Tek cumle ile - kilo alma ve verme gunluk kalori balans'ina ve macronutrient'lerden karbonhidratin %-sine. Tabi saglikli kilo almak istiyorsaniz bu karbonhidratlar seker olmamasi sart, complex karbonhidrat olmasi gerekir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Şahin2

Deneyeceğim abi :)  

Sağlık için randevuyu aldım şimdi,bir sorun yoksa senin dediklerini uygulayacağım :)

Yorum bağlantısı

yalnız kilo vermek isteyenleri sigaraya başlatır bu uyarın:=)

Orasına ben karışmam artık  :)

Deneyeceğim abi :)

Sağlık için randevuyu aldım şimdi,bir sorun yoksa senin dediklerini uygulayacağım :)

:good1:  :good1:

Yorum bağlantısı
Sercan Eskin
(düzenlendi)

Burda, yani forumda, her konunun mangala, tatlıya bağlandığı bir ortamda, kilo almanın yöntemleri mi  :shok:  :shok:

Bu gerçek mi  :D

tarihinde Sercan Eskin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Burda, yani forumda, her konunun mangala, tatlıya bağlandığı bir ortamda, kilo almanın yöntemleri mi  :shok:  :shok:

Bu gerçek mi  :D

Gerçeğin ta kendisi  :)

Yorum bağlantısı
Guest Misafir

Basligi gorur gormez kim acti ki dedim[emoji5]

Dogus Bey, direk benim konum bu konu [emoji7] Okuyamadim icerigi henuz trafikteyim ama bunun sizi taciz edebilirim :) Arayip da bulamadigim firsat[emoji56][emoji56]

Yorum bağlantısı
Alper Başdemir

En son kilo almak istiyorum ama alamıyorum diye doktora gittiğimde testlerden vs.. sonra aldığım cevap valla sen istediğin kadar uğraş alacağım max. kilo 5 kilodur dedi :) Şuan 55 kiloyum ve en son 10 sene önce askerde rekorum 60 kilo olmuştu, sonrasında 53 ile 55 arasında gidip geliyorum :D

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

En son kilo almak istiyorum ama alamıyorum diye doktora gittiğimde testlerden vs.. sonra aldığım cevap valla sen istediğin kadar uğraş alacağım max. kilo 5 kilodur dedi :) Şuan 55 kiloyum ve en son 10 sene önce askerde rekorum 60 kilo olmuştu, sonrasında 53 ile 55 arasında gidip geliyorum :D

Benim rekorum 73 tü 2 sene öncesine kadar ama artık bende 58-59 arası gidip geliyorum boşver böyle kalalım daha iyi  :)  ;)

Basligi gorur gormez kim acti ki dedim[emoji5]

Dogus Bey, direk benim konum bu konu [emoji7] Okuyamadim icerigi henuz trafikteyim ama bunun sizi taciz edebilirim :) Arayip da bulamadigim firsat[emoji56][emoji56]

Her zaman beklerim  :)

tarihinde Doğuş Bağ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Misafir

Benim rekorum 73 tü 2 sene öncesine kadar ama artık bende 58-59 arası gidip geliyorum boşver böyle kalalım daha iyi :);)

Her zaman beklerim :)

OM atiyorum size.

Yorum bağlantısı
Alper Başdemir

Benim rekorum 73 tü 2 sene öncesine kadar ama artık bende 58-59 arası gidip geliyorum boşver böyle kalalım daha iyi  :)  ;)

Aynen öyle, kilo iyi bişey olsaydı bu kadar insan zayıflamak istemezdi  :D

Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

Abi benimde sağlıklı kilo vermem lazım :) Son 4 yıl içinde 40kg aldım

Yorum bağlantısı
Okan Tansel

aaaaaaa tam benlik bir konu çok narin ve zayıfım ben 1,68 boy 125 kg bir artı 20 alsam fena olmaz ağır adam dediklerinden olurum sanırım huhahahaha  :sandalye:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

aaaaaaa tam benlik bir konu çok narin ve zayıfım ben 1,68 boy 125 kg bir artı 20 alsam fena olmaz ağır adam dediklerinden olurum sanırım huhahahaha  :sandalye:

43 kilo daha alsan hem rakamsal olarak hem de küre olarak uyumu yakalayacaksın :=)

Yorum bağlantısı
Erkan Tekin

boy 1.80 küsür kilom 58 60 arası değişiyo :D Kilo almak istiyorum bakalım deneyelim :D

Yorum bağlantısı

Gazdır abi o gaz :D 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Kilo almanın zafiyet yoksa sağlıklı olmadığını düşünüyorum. Normal proteinini yağını karbonhidratını alan biri kilo almıyor ise normaldir.

Çok yediği halde almıyorsa tiroid gibi bazı hormonlaır kontrol ettirmelidir. kilo kötüdür. ille tombul olmak anlamına da gelmez.  bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Abi benimde sağlıklı kilo vermem lazım :) Son 4 yıl içinde 40kg aldım

O zaman şu yazımı oku derim  ;)

http://saglikguzellikkozmetik.com/zayiflama-ve-saglikli-beslenme/

Kilo almanın zafiyet yoksa sağlıklı olmadığını düşünüyorum. Normal proteinini yağını karbonhidratını alan biri kilo almıyor ise normaldir.

Çok yediği halde almıyorsa tiroid gibi bazı hormonlaır kontrol ettirmelidir. kilo kötüdür. ille tombul olmak anlamına da gelmez.  bence.

Çok doğru hocam kilo boşu boşuna eklemlerimize yüklediğimiz bir ağırlık vücut fazladan bu kiloları hareket ettirmek için fazladan efor sarf ediyor.

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

ben 1,85 im, en zayıf anımda 53 kilo olmuştum, kemik üstü deri de diyebiliriz, norma de 58-60 arası idim uzun bir zaman 30 dan sonra kilo almaya başladım. Yaş gelince alıyorsun yuzde doksan, metabolizma yavaşlıyor sanırım. zayıf zamanlarım da  çevikdim ayakta duran 1,85 lik bir adamın üstünden ellerimi omuzlarına koyarak birdir bir atlar gibi atlıyordum ama çabuk üşüyor, hasta oluyordum yani bünye güçsüzdü. son 4,5 senedir 70-75 arasıydım bu kış 80 i geçtim, çok şükür ki hasta olmuyorum kolay kolay, gereksiz üşümeler de yok, bünye güçlü gibi oldu.. yani ne fazla ne az en fazla kilon kadar en az 10 eksiği bence.. 

tiroid konusuna katılıyorum

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

Ben sigarayı iki üç pakete çıkartıyım ozman

ben sölemiştim Doğuş :=)

içme kardeşim, içip de bırakan biri olarak tavsiyem bir an önce bırak, hayat böyle daha güzel...

Yorum bağlantısı

ben sölemiştim Doğuş :=)

içme kardeşim, içip de bırakan biri olarak tavsiyem bir an önce bırak, hayat böyle daha güzel...

:) bırakmak istiyorum çalışıyorum ama olmuyor birde çevremde bırakanlar hep kilo aldı iyice korkar oldum
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

:) bırakmak istiyorum çalışıyorum ama olmuyor birde çevremde bırakanlar hep kilo aldı iyice korkar oldum

o kilo değil, vücut tepki veriyor şişlik o:=)

o bırakma dönemimde alıyorsun biraz kilo çünkü vücudun abuk subuk hallere giriyor, ağzında yaralar aşırı iştah vs ama hepsi 6 ay sürüyor sonra düzene giriyorsun, yediğinden içtiğinden uykundan her şeyden tat almaya başlıyorsun,, ya salatanın suyu öyle bir tatlı geliyor ki insana o tadı hiç alamamşım yıllar boyu, meyveler desen öyle. çay bile.. :=)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...