İçeriğe Yönlendir

Mitsubishi Asx Jant Değişimi

Korhan Şenörer

Recommended Posts

Korhan Şenörer
(düzenlendi)

Geçtiğimiz günlerde Denizliden bir iş arkadaşım Aydında 2015 model İntense versiyon bir ASX bulduğunu ve almak istediğini söyledi. Aracın ekspertizini yaptırdım ve arkadaşımı aracın satışını almak için Aydına çağırdım. Bu sırada 2015 ASX üzerindeki orijinal 225/55/18 lastikleri ve 18 inç jantı ile beni kendine bir kez daha hayran bıraktı. Ne olduysa iki ASX' i yan yana getirince oldu. Benim aracım 215/65/16 lastiklere ve 16 inç janta sahip olduğundan 18 inç jantlı ASX çok daha güzel ve heybetli duruyordu. Zaten mevcut lastiklerim de 5 yılı doldurduğundan içimdeki jant büyütme aşkı depreşti. Uzun süren araştırmalar sonucu kararımı verdim ama yinede siz değerli arkadaşlarımın fikirleri benim için önemli. ASX'in bijon aralığı 5x114.3 olduğundan 18 inç ebadında malesef seçenek çok fazla değil. Hem jant hem lastik alacağımdan iyi marka lastik yerine lastik markasını uygun fiyatlı markalardan seçmek zorunda kaldım.

1vvAkN.jpg

Bu yeni ASX'lerdeki 18 inç jant. Servise sordum 4 adedi 11450 tl. Fiyatı yanlış yazmadım :)

7ggr2N.png

Bu ise almaya karar verdiğim jant.

Aslında daha spor görünen çin malı oem bir jant beğendim, üzerinde tse amblemi de vardı ama satıcı ile lastik fiyatında anlaşamadık. Benim keseme göre uygun fiyatlı bir lastik olması gerektiğinden elinde olan Jinyu marka lastiği önerdi, bende kabul etmedim. Fotoğrafta işaretlediğim jant beğendiğim çin malı jant.

pzzpoJ.jpg

Sonuç olarak yerli malı ve yılların markası CMS'de karar kıldım. Lastiklerde 225/55/18 kumho olacak. Eski 16 inç jant ve lastikleri verip 18 inç CMS jant ve kumho lastikler için 2000 tl vereceğim. Uzun süre Riken lastikleri de araştırdım ama Kumho'da karar kıldım. Montaj bir aksilik olmazsa haftaya pazartesi olacak. Fotoğrafları paylaşacağım.

tarihinde Korhan Şenörer tarafından düzenlendi
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
Misafir

Korhan abi işaretli jant çok güzelmiş lastikleri int den alsanız  ? Montaj farkı çok mu oluyor ?

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Satıcı lastikten de kar etmek istediğinden kabul etmiyor. Bu sefer jant fiyatını yüksek tutuyor, benim vereceğim miktar artıyor. Bir haftadır her olasılığı araştırıyorum.

hayırlı olsun.

Sağol abi, teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Okan Tansel

Abi öncelikle hayırlısı olsun işaretli olan harika ama seçtiğinde güzel orjinal olana ohaaaa o ne lan arabamı satıyon 11.480 TL yuhhhhh.bu arada geçen peugeot bayideydim bir işlem için beklerken orjinal aksesuar standına bakıyordum 4 çeşit jant modeli vardı orjinal olan ve ne göreyim lastik içinde kalan kısımlarda cms mührü var yani aslında jantları falan hep bildimiz yerden temin edip orjinal oem olarak satıyorlar sordum tedarikçi cms miş yani doğru seçim bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

otomotivde bazı parçalar sadece sigorta ya fatura edlir mesela jant..

Yorum bağlantısı
Misafir

Hayırlısı olsun abi. Konfor biraz azalır kanımca.

Ama aradaki 2.000 Tl bana çok geldi açıkçası. Ha piyasayı bilmiyorum ama, 16" lastik jant takımları yaklaşık 1000-1200 Tl arası zaten komplesi. Sadece jant ve lastik fiyatı ne kadara geliyor? Takas olmadan? 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Şimdiden hayırlı olsun.

Abi öncelikle hayırlısı olsun işaretli olan harika ama seçtiğinde güzel orjinal olana ohaaaa o ne lan arabamı satıyon 11.480 TL yuhhhhh.bu arada geçen peugeot bayideydim bir işlem için beklerken orjinal aksesuar standına bakıyordum 4 çeşit jant modeli vardı orjinal olan ve ne göreyim lastik içinde kalan kısımlarda cms mührü var yani aslında jantları falan hep bildimiz yerden temin edip orjinal oem olarak satıyorlar sordum tedarikçi cms miş yani doğru seçim bence.

Renault'ta da üretici CMS.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Ama aradaki 2.000 Tl bana çok geldi açıkçası. Ha piyasayı bilmiyorum ama, 16" lastik jant takımları yaklaşık 1000-1200 Tl arası zaten komplesi. Sadece jant ve lastik fiyatı ne kadara geliyor? Takas olmadan? 

suv bu... ebat 225 18

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Abi Lastik ve jant 2000 tL :)

Yorum bağlantısı
Serdar Güngör

Abi hayırlı olsun öncelikle ama bu aracın yakıtını ve çekişini etkilemez mi ?

Yorum bağlantısı
Misafir

Abi Lastik ve jant 2000 tL :)

Değil Samet sanırım. Bak;

"Eski 16 inç jant ve lastikleri verip 18 inç CMS jant ve kumho lastikler için 2000 tl vereceğim." demiş Korhan abi.

suv dedik ohhooo... :D bişi olmaz

Clio dan öte düşünemiyorum abi..  ;)  :D

Yorum bağlantısı
Misafir

"Eski 16 inç jant ve lastikleri verip 18 inç CMS jant ve kumho lastikler için 2000 tl vereceğim." demiş Korhan abi.

haklısın abi o kısmı kaçırmışım okurken  :unknw:

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

hayatta 18 takmam elimden geldiğince. gerek konfor gerek lastik parası lastiği yarma telaşı. türkiye yolları. hiçbiri uygun değil. arabayla ilişkimde genelde arabanın içinde oluyorum. PArkedip kafeden arabamı seyrediyor olsam belki anlam ifade eder.

Yine de hayırlı olsun içinizden geldiği gibi hareket etmeniz en doğrusudur.

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer
(düzenlendi)

Clio dan öte düşünemiyorum abi..  ;)  :D

Keremcim 225/55/18 kumho fiyatı 369 tl. Yani zaten sadece 4 sıfır lastik 1476 tl. Hadi 1400 tl desek, Jant fiyatı internette da en uygun fiyatlı yerde 1250 tl eder 2650. Benim lastikler zaten 5 yılı doldurdu, 43 bin km. yaptı. Lastikleri yok say. 16 inç jantlarımı 650 tl'ye almış olacak ki, aldığım en iyi fiyat. Hatta Kumho yerine Riken lastik takarsak 1850 tl'ye hallederiz dedi. Ben kumho olsun dedim. 

tarihinde Korhan Şenörer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Keremcim 225/55/18 kumho fiyatı 369 tl. Yani zaten sadece 4 sıfır lastik 1476 tl. Hadi 1400 tl desek, Jant fiyatı internette da en uygun fiyatlı yerde 1250 tl eder 2650. Benim lastikler zaten 5 yılı doldurdu, 43 bin km. yaptı. Lastikleri yok say. 16 inç jantlarımı 650 tl'ye almış aolacak ki, aldığım en iyi fiyat. Hatta Kumho yerine Riken lastik takarsak 1850 tl'ye hallederiz dedi. Ben kumho olsun dedim. 

Lastiklerin sıfır olduğunu da ben atlamışım abi. O zaman normal. :good1:  Hayırlısı olsun tekrardan.

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

hayatta 18 takmam elimden geldiğince. gerek konfor gerek lastik parası lastiği yarma telaşı. türkiye yolları. hiçbiri uygun değil. arabayla ilişkimde genelde arabanın içinde oluyorum. PArkedip kafeden arabamı seyrediyor olsam belki anlam ifade eder.

Yine de hayırlı olsun içinizden geldiği gibi hareket etmeniz en doğrusudur.

Teşekkür ederim. 2015-2016 model ASX ile 2011 ASX arasında kasa, motor, şanzıman yakıt tüketimi vb. herşey aynı. Dolayısıyla yakıtın hissedilir derecede artacağını sanmıyorum. Mitsubishiclub'te ASX'e  235/55/18 takan arkadaşlar var. Yakıtta önemli bir artış olmamış. Ben fabrikanın 2015 ve 2016 modellere taktığı gibi 225/55/18 takacağım. Sonuç olarak sıfır bir ASX'in lastik ve jantından farklı olmayacak. 

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu
(düzenlendi)

Bence çok güzel duracak, konforda çok çok fark etmeyecektir çünü yanak 55, yani 225 in taban oranı ile 55 fazla üzmez. Bide Kumho yumuşak hamur ise süper olur.

tarihinde Hakan Gürsu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Bence çok güzel duracak, konforda çok çok fark etmeyecektir çünü yanak 55, yani 225 in taban oranı ile 55 fazla üzmez. Bide Kumho yumuşak hamur ise süper olur.

Gönül Michelin istiyor ama bu defa böyle olacak. Kumho yorumlarına baktım, fiyatına göre güzel yorumlar var. Hatta Kumho bana hiç yabancı gelmiyor, sanki eski 2004 C Max'ımda Kumho vardı ama tam hatırlayamıyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Hayırlı olsun.

Şimdiden hayırlı olsun.

Renault'ta da üretici CMS.

Abi hayırlı olsun öncelikle ama bu aracın yakıtını ve çekişini etkilemez mi ?

Teşekkür ederim. Yakıt ve çekişte çok sorun olacağını sanmıyorum. Kullanıcı yorumları da bu yönde. Değişim yüzdesi %2.1 civarında. 

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)

Korhan abi az önce bi 2015 i 10 gördüm şirketin önünde senin ilk attığın asx in jantinin aynısı vardı orjinal

Edit: aynı değil ama çok benziyor muş [emoji106]

424a78dd77c6e2f45e7c47d143b34eb2.jpg

tarihinde Samet Daz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sertaç Karginer

Hayırlı olsun abi araç üzerinde görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz... :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...