İçeriğe Yönlendir

Xenon Far Bilgi

Ufuk Aydın

Recommended Posts

Ufuk Aydın

Merhabalar. 

Aracımı (LâLâ'yı :) ) az çok forumda bilen bilir her şeyi yaptık dahada yapmaya devam edeceğiz.

Şunca modifiye hayatımda hiç xenon farklarla ilgilenmedim led ampül kullandım her zaman.

Ancak artık led ampülün aydınlatması beni memnun etmiyor kesin bir kararla xenon almaya karar verdim.

Ama belirttiğim gibi hiçbir bilgim yok; 

- Marka olarak önerilecek en iyi marka hangisidir ?

- Bunların orjinalleri yan sanayileri vs varmıdır. 

- Soğuk beyaz yani Buz mavisi istiyorum sanırım 8yada10k'lıklar istediğim renk çeşidi.

Kısacası sorunsuz bir xenon takmak istiyorum aracıma.

Bu konuda tavsiyelerinizi rica ederim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yolu görmek istiyorsanız 4300 K. otoparkta foto için 8 ve 10

farda mercek var mı?

memnun kalınmayın led in fotosu var mı ampul tipininn

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Can Çelik

Balast olarak hella tavsiye ederim aracın farları sanırım h7 ona uygun varsa al yoksa iyi bir marka almaya çalış.

Zenon ampullerde bmw,mercedes gibi araçların beyaz yanan farkarı 4300k yani gün ışığı renktedir en iyi aydınlatmayı bu verir beyazdır ama hafif sarımsı renkte vardır içinde.

İstediğin renk bence 6000k saf florasan rengi bembeyaz ben bunu kullanıyorum tavsiyede ederim.

Ampul markası philips almanı öneririm.

Herşeyin yan sanayisi olduğu gibi xenonlarında yan sanayisi vardır markasız ürünleri kullanmanıda önermem çünkü kısa devre yapması ve kısa zamanda ampullerin yanması masraf açıyor.

8000 ve 10000 k renkleri kesinlikle önermem 8000 mavimsi beyazdır aydınlatması kötüdür 10000 söylemeye gerek bile yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Zahit Kara

Karar senin Ufuk ama ben de 4300K öneririm. Ben kullanıyorum Philips marka. 400 küsür tl ye almıştım. 4300K üzeri hem ampülün aydınlatma gücü düşüyor hem de farın içindeki gündüz ledleriyle farklı bir renk tonu oluyor. bu da hoş gözükmüyor bence. Ben çok memnunum aydınlatmasından.

Aşağıdaki fotoğrafta görebilirsin gücünü. Sağ taraf aracın orjinal ampülü, sol taraf ise Philips 4300K xenon.

Vaq5jB.jpg

IMG_3136.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Zahit Kara

Tek problem xenon ampülün yanındaki plastik çubuğun gölgesi gözüküyor. Daha önce bununla ilgili bir konu açmıştım fakat tam bir çözüme kavuşturamadım. Bir sıkıntı teşkil etmiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ufuk Aydın

yolu görmek istiyorsanız 4300 K. otoparkta foto için 8 ve 10

farda mercek var mı?

memnun kalınmayın led in fotosu var mı ampul tipininn

Görmekte istiyor otoparkta fotoda çekmek istiyorum :D   Can arkadaşımızın dediği gibi 6K'lıklar tam istediğime göre sanırım yada 8.

Foto çekersem atacağım şimdi şirketteyim telefonumda yok fotoğrafı.

Evet mercekli araç Titanium X.

Balast olarak hella tavsiye ederim aracın farları sanırım h7 ona uygun varsa al yoksa iyi bir marka almaya çalış.

Zenon ampullerde bmw,mercedes gibi araçların beyaz yanan farkarı 4300k yani gün ışığı renktedir en iyi aydınlatmayı bu verir beyazdır ama hafif sarımsı renkte vardır içinde.

İstediğin renk bence 6000k saf florasan rengi bembeyaz ben bunu kullanıyorum tavsiyede ederim.

Ampul markası philips almanı öneririm.

Herşeyin yan sanayisi olduğu gibi xenonlarında yan sanayisi vardır markasız ürünleri kullanmanıda önermem çünkü kısa devre yapması ve kısa zamanda ampullerin yanması masraf açıyor.

8000 ve 10000 k renkleri kesinlikle önermem 8000 mavimsi beyazdır aydınlatması kötüdür 10000 söylemeye gerek bile yok.

Bende hafif mavimsi istiyorum zaten şu mercedeslerdeki gibi tam beyaz olanlar artık hoşuma gitmiyor.

Hafif mavimsi olanlar arabaya modifiye havası katıyor genç aklı işte  :D

8000'likler en iyisi ozaman benim istediğimi karşıyalayacak sanırım ?

Karar senin Ufuk ama ben de 4300K öneririm. Ben kullanıyorum Philips marka. 400 küsür tl ye almıştım. 4300K üzeri hem ampülün aydınlatma gücü düşüyor hem de farın içindeki gündüz ledleriyle farklı bir renk tonu oluyor. bu da hoş gözükmüyor bence. Ben çok memnunum aydınlatmasından.

Aşağıdaki fotoğrafta görebilirsin gücünü. Sağ taraf aracın orjinal ampülü, sol taraf ise Philips 4300K xenon.

Vaq5jB.jpg

IMG_3136.jpg

Evet buda güzelmiş aslında ama keşke hafif mavimsi olsaymış   :)

Sanırım 8k'lık alacağım marka araştırması yapıp.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

1-Mercek yoksa xenonu unutun

2- bu fiestanın mercekli ve xenonlu hali ise çok kötü, benim araba olsaydı takmazdım, gerçek gücünü gösterememiş xenon...

Vaq5jB.jpg

olması gereken değer 4300k yada en fazla 5000k dır, daha yukarısı zaten sadece görsellik, yoksa işe yaramaz, daha üst kelvin değerine sahip xenonla kötü havada görüş acaip azalır, normal havada size ohh çok iyi oldu gibi gelir ama sakıncası şudur, normal halojen farlı bir arabadan daha iyi aydınlatır gibi gelir evet ama nesneleri seçemezsiniz dalga boyu gözü aldatır, halojen farla gece yoldaki bir nesneyi hemen farkedersiniz ama 6000k lık heleki daha üst bir xenonla fakedene dek zaten iş işten geçer, heleki sağdan soldan gelen nesneleri gözünüz parlak ışığa alıştığında zaten göremeyeceksiniz, kısaca xenon işi belli şartlar ister, 4300k elzemdir, bilgi açısından yazayım, sonra demedi demeyin :)

Karar sizin ...  tabii mercek olduğu sürece, yoksa karar sizin değil, denk gelirseniz acımam plazma saldırısı yaparım  :D  :tongue:

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı

mercekler halojen mercekleri olduğu için xenon zamanla kararma yapacaktır. Far tasının arkası müsait ise Servet abi güçlü bir led önerisi yapsın ona göre daha sağlıklı olur. Xenon çok ısı yayıp merceği karartır. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Görmekte istiyor otoparkta fotoda çekmek istiyorum :D   Can arkadaşımızın dediği gibi 6K'lıklar tam istediğime göre sanırım yada 8.

Bu ikisi bir arada olmuyor :)

Görmek için 4300, fotoğraf çekmek için 6000 lazım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ufuk Aydın

1-Mercek yoksa xenonu unutun

2- bu fiestanın mercekli ve xenonlu hali ise çok kötü, benim araba olsaydı takmazdım, gerçek gücünü gösterememiş xenon...

Vaq5jB.jpg

olması gereken değer 4300k yada en fazla 5000k dır, daha yukarısı zaten sadece görsellik, yoksa işe yaramaz, daha üst kelvin değerine sahip xenonla kötü havada görüş acaip azalır, normal havada size ohh çok iyi oldu gibi gelir ama sakıncası şudur, normal halojen farlı bir arabadan daha iyi aydınlatır gibi gelir evet ama nesneleri seçemezsiniz dalga boyu gözü aldatır, halojen farla gece yoldaki bir nesneyi hemen farkedersiniz ama 6000k lık heleki daha üst bir xenonla fakedene dek zaten iş işten geçer, heleki sağdan soldan gelen nesneleri gözünüz parlak ışığa alıştığında zaten göremeyeceksiniz, kısaca xenon işi belli şartlar ister, 4300k elzemdir, bilgi açısından yazayım, sonra demedi demeyin :)

Karar sizin ...  tabii mercek olduğu sürece, yoksa karar sizin değil, denk gelirseniz acımam plazma saldırısı yaparım  :D  :tongue:

Hehe  :D  Mercekli farlarım sıkıntı yok :) 8K'lık düşünüyorum çünkü hafif mavimsi olsun istiyorum.

Arabayı çok kullanan biri değilim sadece haftasonları. Led ampüllerle 8 aydır kullanıdğıma göre isterse 30Klık olsun genede xenon ledden daha fazla aydınlatacağı kesin :D

Bu ikisi bir arada olmuyor :)

Görmek için 4300, fotoğraf çekmek için 6000 lazım :)

Kendimi biliyorum 6K'da az gelir bana çünkü dediğim gibi hafif mavi olsun istiyorum görselliği pek mühim değil.

Led ampülden fazla aydınlatacağı kesin 8K'lığında 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

:)  gece yolculuğu yapma yeter o zaman ....

Neyse hevesini alınca 4300k ya dönersin sonra  :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ufuk Aydın

Aynen Ali abi memnun kalmassak değiştiririz sıkıntı yok. 

Marka olarak philips harici(Çünkü biraz pahalıda :D ) önerebileceğiniz varmı ? 8K'lık.

Yorum bağlantısı

Aynen Ali abi memnun kalmassak değiştiririz sıkıntı yok. 

Marka olarak philips harici(Çünkü biraz pahalıda :D ) önerebileceğiniz varmı ? 8K'lık.

Forza kesinlikle

Yorum bağlantısı
Can Çelik

Hocam benim aracımda h7 bi xenon var ve 6000k ben şahsen memnunum hatta ön camımda 1 numara film var ona rağmen müthiş bir aydınlatma sağlıyor ben 4300k sevmiyorum ama o daha yüksek lümen değerine sahip fakat rengi hoşuma gitmiyor sarımsı kalıyor ben beyaz seviyorum.

Bundan 1 yıl kadar önce 8000k sislerimde vardı memnundum ben 6000k sanıyordum :D

Eğer fotoğraf isterseniz çekip atmaya çalışırım 6000k tatmin etmezse 8000 k kullanırsınız. Eğer mavimsi istiyorsanız beyazın yoğun olduğu mavininde hafif tonu 8000de mevcut saf beyazda 5000-6000 de oluyor.

Burada herkes 4300 öneriyor bizde mercedeste var ve inanın neden övülüyor anlamıyorum orjinal ampulleri fakat beni tatmin etiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ufuk Aydın

Gerçek xenonlar aslında 4300olur yani saf beyaz. Herkesin fikirleri içinde teşekkür ederim

Ancak ben hafif mavi istediğim için 8K düşünüyorum.

Sadece alacağım marka konusunda kararsız kaldım.

Forza'yı öneren arkadaşa teşekkür ederim araştıracağım.

Yorum bağlantısı
Yusuf Yıldız

hafif mavi için 6000k denemeniz lazım. 8000 iyice apaçi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasin_On

Bence xenonda en iyisi 5000k dır. Sonra 4300 gelir. Bunların dışında 6000k 8000k uzun yolda ve yağmurda sizi çok pişman eder. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bence xenonda en iyisi 5000k dır. Sonra 4300 gelir. Bunların dışında 6000k 8000k uzun yolda ve yağmurda sizi çok pişman eder. 

4300 dür kardeş, 5000 gibi gözüken bmw lerinkilerde 5000k değil 4350 gibi birşeydi sanırım...

Yorum bağlantısı
Yasin_On

4300 dür kardeş, 5000 gibi gözüken bmw lerinkilerde 5000k değil 4350 gibi birşeydi sanırım...

Ali abi mercedeslerdeki 66144CBI 5000k degil mi? Ben 5000 diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Ali abi mercedeslerdeki 66144CBI 5000k degil mi? Ben 5000 diye biliyorum.

cbi ler 5000k evet, kullanılıyor, ama yağmurda en etkilisi 4300k, sanırım birazda görsellik için 5000 kullanıyorlar, ayrıca üst düzey bu araçlarda ekgüvenlik önlemleride var, mesela s350 lerde farlar kapalıda olsa önünü ekrandan görürsün, araba gece görüşe sahip, uyarır seni, bu sistemler 5000 in açığını kapatıyor sanırım, yinede 4300 5000 arasında korkunç fark yok, ideal olanı 4300 sonra 5000 gelir, demek istediğim buydu aslında, yoksa normal havada 5000 lik daha güzel aydınlatıyor, ben tam idealini belirtmek istedim :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Can Çelik

Merhaba kafandaki soru işaretlerini kaldırmak adına arşivden fotoğraflara baktım ve 6000 ile 8000k değerlerine ait fotolar yükledim bak fikir sahibi ol derim anladığım kadarıyla sen tonlama istiyorsun ankaradaki konsolosluk araçlarında bile sentinel marka 8000k kullanılıyor birebir şahidim fakat ben tavsiye etmem.

Bunlar merak ettiğiniz renk tonu 8000K beyaz yanıyor fakat tonlaması mavi:

WkMOz2.jpg

rMlb47.jpg

Bu renk ise 6000k yani saf beyaz yananıdır:

g831g3.jpg

Burada ön camda film var ona rağmen ışıklar yanan garajda bu şiddette yanıyor yani dışarıdan çok fazla aydınlatma sağlıyor.

Size önereceğim renk 5000-6000 dır görüntü ve aydınlatması güzeldir.

4300 çok sıradanlaştı aşırı fark etmiyor lümen aralıkları dediğim gibi mercedes var ve aydınlatmada 4300 orjinal ve sarımsı kalıyor.

Tercih sizin iyi akşamlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ufuk Aydın

Merhaba kafandaki soru işaretlerini kaldırmak adına arşivden fotoğraflara baktım ve 6000 ile 8000k değerlerine ait fotolar yükledim bak fikir sahibi ol derim anladığım kadarıyla sen tonlama istiyorsun ankaradaki konsolosluk araçlarında bile sentinel marka 8000k kullanılıyor birebir şahidim fakat ben tavsiye etmem.

Bunlar merak ettiğiniz renk tonu 8000K beyaz yanıyor fakat tonlaması mavi:

WkMOz2.jpg

rMlb47.jpg

Bu renk ise 6000k yani saf beyaz yananıdır:

g831g3.jpg

Burada ön camda film var ona rağmen ışıklar yanan garajda bu şiddette yanıyor yani dışarıdan çok fazla aydınlatma sağlıyor.

Size önereceğim renk 5000-6000 dır görüntü ve aydınlatması güzeldir.

4300 çok sıradanlaştı aşırı fark etmiyor lümen aralıkları dediğim gibi mercedes var ve aydınlatmada 4300 orjinal ve sarımsı kalıyor.

Tercih sizin iyi akşamlar.

Çok teşekkü ederim can bey. Karşılaştırma için güzel bir örnek oldu.

Şimdi dahada 8000k'ya kesin şekilde karar verdim :) :)

Çünkü istediğim tam anlamıyla mercedeslerdeki beyaz değil onların bir üst derece mavi tonu.

Yani 8 K :)

Yorum bağlantısı
Ufuk Aydın

Pekii normal xenonlar fiestalarda arıza ışığı yakıyormu ? 2015 tit x fiesta.

Yani Canbus'mu alıyım yoksa normal xenon alsamda olurmu takan arkadaşlar bilgi verirse çok sevinirim :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...